05 квітня 2016 року м. Київ К/800/6204/15
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
Головуючого Кошіля В.В.
Суддів Борисенко І.В.
Моторного О.А.
розглянувши у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси Головного управління Міндоходів в Одеській області
на постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 05.02.2015
у справі № 815/1959/14
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ВІНПРОМОПТ»
до Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси Головного управління Міндоходів в Одеській області
про скасування податкових повідомлень-рішень
Товариство з обмеженою відповідальністю «ВІНПРОМОПТ» звернулось до суду з позовом про скасування податкових повідомлень-рішень Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси Головного управління Міндоходів в Одеській області від 18.12.2013 № 0001092280 та № 0001102280, від 31.12.2013 № 0001521550.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 06.10.2014 у задоволенні позову відмовлено, з мотивів правомірності прийняття спірного податкового повідомлення-рішення.
Постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 05.02.2015 скасовано рішення суду першої інстанції та прийнято нове рішення про задоволення позовних вимог; скасовано спірні податкові повідомлення-рішення, з підстав обґрунтованості позовних вимог.
В касаційній скарзі відповідач просить скасувати рішення суду апеляційної інстанції та залишити в силі рішення суду першої інстанції, як таке що прийняте з правильним застосуванням норм матеріального та процесуального права.
Перевіривши правильність застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, юридичної оцінки обставин справи, колегія суддів Вищого адміністративного суду України приходить до висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню, з огляду на наступне.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що 20.09.2013 позивач надіслав до податкового органу поштовим зв'язком податкову декларацію з податку на додану вартість за серпень 2013 року з додатками до неї, у рядку 20.2 якої було задекларовано від'ємне значення ПДВ, яке зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (переноситься до рядку 21.1 декларації наступного податкового періоду) в сумі 3 336 418 грн.
ДПІ у Приморському районі м. Одеси було направлено рекомендованим поштовим відправленням на юридичну адресу позивача повідомлення від 23.09.2013 № 9330/10/1553-18-4-10 про те, що податкова декларація з ПДВ за серпень 2013 року не була визнана як податкова звітність, у зв'язку з тим, що вона була оформлена з порушенням загальних вимог оформлення документів податкової звітності, а саме: порушено п. 48.3, п. 48.4 ст. 48 ПК України - достовірність вказаних у декларації реєстраційних даних та обов'язкових реквізитів не підтверджується даними з довідників (місцезнаходження не встановлено). Також, у листі ТОВ «ВІНПРОМОПТ» було повідомлено про необхідність надати нову податкову звітність, оформлену належним чином.
Зазначене поштове відправлення було повернуто 01.11.2013 на адресу податкового органу, у зв'язку з неможливістю вручення адресату з відміткою пошти «за закінченням терміну зберігання».
16.10.2013 ТОВ «ВІНПРОМОПТ» засобами електронного зв'язку було надіслано до ДПІ у Приморського району м. Одеси податкову декларацію з ПДВ за вересень 2013 року з додатками до неї, яку було прийнято податковим органом, що підтверджується квитанціями центрального порталу прийому звітності «МДЗ України» від 16.10.2013. У зазначеній декларації позивачем було відображено наступні показники: у рядку 18 «Позитивне значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду» - 3 018 556 грн.; у рядку 21 «Залишок від'ємного значення попереднього звітного (податкового) періоду, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду» - 3 336 418 грн., у тому числі: рядок 21.1 «значення рядка 20.2 декларації попереднього (звітного) періоду» - 3 336 418 грн.; у рядку 22 «Залишок від'ємного значення попереднього звітного (податкового) періоду, за вирахуванням позитивного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду (рядок 21-рядок 18)» - 317 862 грн. (3 336 418 грн. - 3018 556 грн. = 317 862 грн.); у рядку 24 «Залишок від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (рядок 22-рядок 23) (значення цього рядка переноситься до рядка 21.2 декларації наступного звітного (податкового) періоду)» - 317 862 грн.
22.10.2013 відповідачем проведена камеральна перевірка даних, задекларованих у податковій декларації з податку на додану вартість ТОВ «ВІНПРОМОПТ» за вересень 2013 року, за результатами перевірки було складено акт № 2230/22-8/37898313 від 22.10.2013, у висновках якого відображено порушення позивачем п. 46.1, п. 46,5 ст. 46 Податкового кодексу України та пп. пп. 4.6.1, 4.6.2, 4.6.5, 4.6.6., 4.6.7, 4.6.8 п. 4 розділу 5 Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 25.11.2011 №1492, що призвело до завищення суми залишку від'ємного значення на суму ПДВ 317 8620 грн. та відповідно заниження податкових зобов'язань на суму ПДВ 3 018 556 грн.
Висновок податкового органу про виявленні порушення ґрунтується на тому, що встановлені контролюючим органом завищення ТОВ «ВІНПРОМОПТ» показників у рядках 21 та 21.1 декларації на суму 3 336 418 грн., внаслідок арифметичної (методологічної) помилки, а саме: перенесення зазначеного показника із рядка 20.2 «Від'ємне значення податку на додану вартість, яке зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду» декларації з ПДВ за серпень 2013 року, яка не була визнана ДПІ у Приморському районі м. Одеси та вважається не поданою.
18.12.2013 відповідачем прийнято податкові повідомлення-рішення:
- № 0001092280 про зменшення розміру від'ємного значення суми податку на додану вартість за вересень 2013 року на 317 862 грн.;
- № 0001102280 про збільшення суми грошового зобов'язання з податку на додану вартість у розмірі 3 773 195 грн., в т.ч.: 3 018 556 грн. основного платежу та 754 639 грн. штрафних (фінансових) санкцій.
Не погодившись з вказаними податковими повідомленнями-рішеннями товариство оскаржило їх в адміністративному порядку до Головного управління Міндоходів в Одеській області, за результатами розгляду скарги позивача, Головним управлінням Міндоходів в Одеській області прийнято рішення про результати розгляду первинної скарги, яким податкові повідомлення-рішення залишено без змін, а скаргу позивача без задоволення.
11.11.2013 ТОВ «ВІНПРОМОПТ» засобами електронного зв'язку було надіслано до податкової інспекції також уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з ПДВ, у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок до податкової декларації з ПДВ за вересень 2013 року № 9072235812 з додатками 2 та 3, яку було прийнято податковим органом, що підтверджується квитанціями центрального порталу прийому звітності «МДЗ України» від 11.11.2013. Згідно зазначеного уточнюючого розрахунку ТОВ «ВІНПРОМОПТ» було задекларовано у рядку 23.2 «сума, що підлягає бюджетному відшкодуванню у зменшення податкових зобов'язань з податку на додану вартість наступних звітних (податкових) періодів» показник у розмірі 317 862 грн.
27.11.2013 ТОВ «ВІНПРОМОПТ» засобами електронного зв'язку було надіслано до податкової інспекції уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок податкову декларацію з податку на додану вартість за вересень 2013 року № 9076452777 з додатками 2 та 3 до декларації за вересень 2013 року, яку було прийнято податковим органом, що підтверджується квитанціями центрального порталу прийому звітності «МДЗ України» від 27.11.2013. Згідно зазначеного уточнюючого розрахунку ТОВ «ВІНПРОМОПТ» було зменшено суму, що підлягає бюджетному відшкодуванню у зменшення податкових зобов'язань з ПДВ в наступних звітних (податкових) періодах (рядок 23.2 декларації) на 317 862 грн. та перенесено зазначену суму у рядок 24 «Залишок від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду».
02.12.2013 проведена камеральна перевірка даних, задекларованих в уточнюючому розрахунку податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок до податкової декларації з податку на додану вартість за вересень 2013 року № 9076452777 від 27.11.2013, за результатами якої складено акт №3082/15-53-15-514/37898313 від 02.12.2013, у висновках якого зафіксовані порушення: п. 46.1, п. 46,5 ст. 46 Податкового кодексу України та пп. пп. 4.6.1, 4.6.2, 4.6.5, 4.6.6., 4.6.7, 4.6.8 п. 4 розд. 5 Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 25.11.2011 № 1492, що призвело до завищення суми залишку від'ємного значення на суму ПДВ 317 862 грн., та в свою чергу заниження податкових зобов'язань на суму ПДВ 301 856 грн.
При проведенні перевірки відповідачем враховано висновки акту камеральної перевірки податкової звітності з ПДВ за вересень 2013 року № 2230/22-8/37898313 від 22.10.2013.
31.12.2013 відповідачем прийнято податкові повідомлення-рішення:
- № 0001521550 про зменшення розміру від'ємного значення суми податку на додану вартість за вересень 2013 року на 317 862 грн.;
- № 0001531550 про збільшення суми грошового зобов'язання з податку на додану вартість у розмірі 4 527 834 грн., в т.ч.: 3 018 556 грн. основного платежу та 1 509 278 грн. штрафних (фінансових) санкцій.
Податкові повідомлення-рішення підприємством оскаржені в адміністративному порядку до Головного управління Міндоходів в Одеській області,
за результатами розгляду скарги позивача Головним управлінням Міндоходів в Одеській області було прийнято рішення № 859/10-15-32-10-02-07 від 02.04.2014 про результати розгляду первинної скарги, яким спірне податкове повідомлення-рішення від 31.12.2013 № 0001531550 скасовано, а податкове повідомлення-рішення від 31.12.2013 № 0001521550 - залишено без змін.
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції мотивував своє рішення тим, що податкова декларація позивача з податку на додану вартість за серпень 2013 року не була визнана податковим органом як податкова звітність та вважається неподаною, тому податковим органом обґрунтовано не було враховано у декларації з ПДВ за вересень 2013 року показників залишку від'ємного значення попереднього звітного (податкового) періоду у сумі 3 336 418 грн., перенесених із рядка 20.2 декларації за серпень 2013 року.
Скасовуючи рішення суду першої інстанції та задовольняючи позовні вимоги, апеляційний адміністративний суд мотивував своє рішення тим, що недотримання податковим органом процедури надіслання позивачу повідомлення про відмову у прийнятті його податкової декларації із зазначенням причин такої відмови, спричинило в подальшому протиправні дії у вигляді прийняття спірних податкових повідомлень-рішень.
Суд касаційної інстанції погоджується з таким висновком судів попередніх інстанцій, з огляду на наступне.
Порядок подання податкової декларації до органів державної податкової служби регулюється статтею 49 Податкового кодексу України.
Відповідно до п. 49.8 ст. 49 цього Кодексу прийняття податкової декларації є обов'язком органу державної податкової служби. Під час прийняття податкової декларації уповноважена посадова особа органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку платник податків, зобов'язана перевірити наявність та достовірність заповнення всіх обов'язкових реквізитів, передбачених пунктами 48.3 та 48.4 статті 48 цього Кодексу. Інші показники, зазначені в податковій декларації платника податків, до її прийняття перевірці не підлягають.
Імперативний характер наведеної норми означає, що податковий орган не має права не прийняти фактично отриману податкову декларацію, подану платником податків в один із способів, передбачених пунктом 49.3 статті 49 Податкового кодексу України (особисто або через представника, поштою чи засобами електронного зв'язку).
Практична реалізація процедури прийняття податкової декларації визначається пунктами 49.8 та 49.9 статті 49 Податкового кодексу України.
Як передбачено нормою абз. 1 п. 49.9 ст. 49 Податкового кодексу України за умови дотримання платником податків вимог цієї статті посадова особа органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку платник податків, зобов'язана зареєструвати податкову декларацію платника датою її фактичного отримання органом державної податкової служби.
Отже, процедура прийняття податкової декларації полягає у вчиненні посадовою особою податкового органу фактичних дій із: 1) перевірки наявності та достовірності заповнення обов'язкових реквізитів, передбачених пунктами 48.3 та 48.4 Податкового кодексу України; 2) реєстрації податкової декларації у день її отримання органом державної податкової служби.
При цьому, як встановлено пунктом 49.10 статті 49 Податкового кодексу України, відмова посадової особи органу державної податкової служби прийняти податкову декларацію з будь-яких причин, не визначених цією статтею, у тому числі висунення будь-яких не визначених цією статтею передумов щодо такого прийняття (включаючи зміну показників такої податкової декларації, зменшення або скасування від'ємного значення об'єктів оподаткування, сум бюджетних відшкодувань, незаконного збільшення податкових зобов'язань тощо), забороняється.
Податковим кодексом України передбачені спеціальні наслідки подання платником податків податкової декларації, заповненої з порушенням вимог пунктів 48.3 та 48.4 статті 48 Податкового кодексу України. У такому разі на підставі пункту 49.11 статті 49 Податкового кодексу України орган державної податкової служби зобов'язаний надати платнику податків письмове повідомлення про відмову у прийнятті його податкової декларації із зазначенням причин такої відмови.
У свою чергу, згідно з п. 49.12 ст. 49 Податкового кодексу України, у разі отримання відмови органу державної податкової служби у прийнятті податкової декларації платник податків має право: подати податкову декларацію та сплатити штраф у разі порушення строку її подання; оскаржити рішення органу державної податкової служби у порядку, передбаченому статтею 56 цього Кодексу.
Згідно з п. 49.13 ст. 49 ПК України у разі, якщо в установленому законодавством порядку буде встановлено факт неправомірної відмови органом державної податкової служби (посадовою особою) у прийнятті податкової декларації, остання вважається прийнятою у день її фактичного отримання органом державної податкової служби.
З огляду на те, що донарахування сум податку на додану вартість зумовлене не відповідністю задекларованих показників за вересень 2013 року внаслідок арифметичних (методологічних) помилок, які не були виправлені платником в зв'язку з ненадходженням на його адресу відмови органу державної податкової служби у прийнятті податкової декларації, чим порушено право платника на оскарження вказаної відмови, спірні податкові повідомлення-рішення підлягають скасуванню.
Враховуючи вказані обставини, відсутність порушень норм матеріального та процесуального права, висновок суду апеляційної інстанції про задоволення позовних вимог є вірним, а касаційна скарга відповідача - необґрунтованою та такою, що не підлягає задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2201, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси Головного управління Міндоходів в Одеській області відхилити.
Постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 05.02.2015 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути переглянута Верховним Судом України у випадках, встановлених Кодексом адміністративного судочинства України.
Головуючий В.В. Кошіль
Судді І.В. Борисенко
О.А. Моторний