ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2
про залишення позовної заяви без розгляду
07 грудня 2011 р. р. № 2а-13772/11/1370
Суддя Львівського окружного адміністративного суду Коморний О.І., одержав позовну заяву ОСОБА_1 про визнання незаконними дій командира військової частини НОМЕР_1 щодо зміни форми допуску до документів, скасування наказу від 06.10.2003р. №67, перерахунок пенсії.
Встановив:
Позивач, ОСОБА_1 , звернувся 05.12.2011р. до суду з позовною заявою у якій містяться вимоги:
- визнати дії командира військової частини НОМЕР_1 про позбавлення його допуску до таємних документів по першій формі і призначення по третій формі, всупереч чинному законодавству, та щодо розгляду його заяви від 14.03.2011 року незаконними.
- скасувати наказ відповідача від 06.10.2003 року № 67 в частині що стосується полковника ОСОБА_1 так як я в той час і до моменту звільнення позивач навчався в Академії Збройних Сил України на заочній формі навчання де мав допуск до таємних документів по першій формі.
- визнати те, що у зв'язку із незаконністю прийняття наказу відповідача від 06.10.2003 року № 67 в частині що стосується полковника ОСОБА_1 , у позивача при звільненні з лав Збройних Сил України був допуск до роботи з таємними документами по першій формі і відповідно до цього право на надбавку до посадового окладу за роботу з таємними документами при обчисленні пенсійного забезпечення не 10, а 20%.
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_1 та головне управління пенсійного фонду в Львівській області провести перерахунок пенсії, в частині, що стосується надбавки до посадового окладу за роботу з таємними документами, яку брати не 10, а 20%.
Право на звернення до адміністративного суду з позовом є складовою права на судовий захист передбаченого статтею 55 Конституції України, відповідно до якої, права і свободи людини і громадянина захищаються судом і кожному гарантується право на оскарження в суді рішень дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Відповідно до ст. 8 Конституції України, в Україні визнається і діє принцип верховенства права.
Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України повинні відповідати їй.
Норми Конституції України є нормами прямої дії. Звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.
Із наведеними нормами Конституції України кореспондуються норми, закріплені у ч.1 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі -КАС України), відповідно до яких, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. При цьому у відповідності до ч.2 ст. 2 КАС України, до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Юрисдикція адміністративних судів відповідно до ч. 1 ст. 17 КАС України поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму, зокрема, відповідно до п.2 ч.2 ст.17 КАС України - на спори з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби.
Питання про відкриття провадження в адміністративній справі суддя, відповідно до ч.4 ст. 107 КАС України, вирішує протягом трьох днів з дня надходження позовної заяви до адміністративного суду або закінчення строку, встановленого для усунення недоліків позовної заяви, у разі залишення позовної заяви без руху.
Суддя відкриває провадження в адміністративній справі згідно із ч.2 ст.107 КАС України, на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду чи відмови у відкритті провадження у справі.
Відповідно до ч. 1 ст.99 КАС України, адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Частиною 3 вказаної статті визначено, що для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк.
Згідно п. 15 ч. 1 статті 3 КАС України публічна служба - це діяльність на державних політичних посадах, професійна діяльність суддів, прокурорів, військова служба, альтернативна (невійськова) служба, дипломатична служба, інша державна служба, служба в органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування.
До позовної заяви позивачем долучена копія послужного списку, з якої вбачається, що позивач звільнений з військової служби відповідно до наказу МОУ №270 від 05.05.2004р.
Відтак з цього моменту позивач дізнався або ж повинен був дізнатися про порушення свого права пов'язаного з проходженням публічної служби (військової служби) і міг звернутися у місячний строк до суду.
Водночас ч.2 ст.. 99 КАС України встановлено загальний строк звернення до адміністративного суду -шість місяців, проте і такий позивачем з моменту звільнення пропущено.
До Львівського окружного адміністративного суду позов подано лише 05 грудня 2011 року, тобто з пропуском як місячного строку встановленого ч.3 ст. 99 КАС України, так і шестимісячного строку встановленого ч. 2 ст. 99 КАС України.
Відповідно до п.5 ч.1. ст. 106 КАС України, у позовній заяві зазначається: -заява про поновлення строку звернення до адміністративного суду.
З позовною заявою, поданою позивачем 05.12.2011р., заява про поновлення пропущеного строку не подана.
Згідно з імперативною нормою статті 100 КАС України, адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.
Будь-яких доказів неможливості звернутися до суду з часу звільнення у 2004 році позивачем не додано.
Пропуск позивачем строку звернення до суду без подання разом із позовною заявою заяви про поновлення строку звернення до суду є підставою для залишення позовної заяви без розгляду та водночас, згідно із ч.2 ст.107 КАС України, перешкодою для відкриття провадження у справі.
Враховуючи подання позивачем позовної заяви із пропуском строку звернення до адміністративного суду та відсутністю заяви про його поновлення, адміністративний позов ОСОБА_1 про визнання незаконними дій командира військової частини НОМЕР_1 щодо зміни форми допуску до документів, скасування наказу від 06.10.2003р. №67, перерахунок пенсії, згідно з імперативною нормою статті 100 КАС України підлягає залишенню без розгляду.
Проте це не є перешкодою у доступі позивача до правосуддя чи обмеження його права на судовий захист, оскільки відповідно до ч.3 ст.155 КАС України, особа, позовна заява якої залишена без розгляду, після усунення підстав, з яких заява була залишена без розгляду, має право звернутися до адміністративного суду в загальному порядку, а отже позивач може повторно звернутися до суду з цим же позовом та заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду з доказами поважності причин пропуску.
Керуючись ст. ст. 2, 5-13, 70, 99, 100, 106, 107 108, 155, 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
1. Позовну заяву ОСОБА_1 про визнання незаконними дій командира військової частини НОМЕР_1 щодо зміни форми допуску до документів, скасування наказу від 06.10.2003р. №67, перерахунок пенсії -залишити без розгляду.
2. Копію ухвали про залишення позовної заяви без розгляду надіслати особі, яка подала позовну заяву, разом із позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами -невідкладно.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя Коморний О.І.