Ухвала від 05.04.2016 по справі 826/9197/15

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 826/9197/15 Головуючий у 1-й інстанції: Огурцов О.П. Суддя-доповідач: Мацедонська В.Е.

УХВАЛА

Іменем України

05 квітня 2016 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Мацедонської В.Е.,

суддів Грищенко Т.М., Лічевецького І.О.,

при секретарі Горяіновій Н.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Києві справу за апеляційною скаргою Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) на постанову Окружного адміністративного суду м.Києва від 27 січня 2016 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Сегетіс» до Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) про визнання протиправним та скасування припису,-

ВСТАНОВИВ:

Постановою Окружного адміністративного суду м.Києва від 27 січня 2016 року адміністративний позов ТОВ «Сегетіс» задоволено повністю, визнано протиправним та скасовано припис Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 20 квітня 2015 року №1505195.

Не погоджуючись з прийнятим рішенням, відповідачем подано апеляційну скаргу, в якій останній просить скасувати постанову суду першої інстанції з мотивів неправильного застосування судом норм матеріального та процесуального права та прийняти нове рішення, яким адміністративний позов ТОВ «Сегетіс» залишити без задоволення. Свої вимоги апелянт обґрунтовує тим, що оскаржуваний припис складено уповноваженим інспектором правомірно, у відповідності до норм чинного законодавства України.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи та обговоривши доводи апеляційної скарги, переглянувши судове рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що відповідно до свідоцтва про право власності на нерухоме майно від 26 лютого 2014 року індексний №18263830 позивач є власником нежитлових приміщень з №1 по №10 (група приміщень №136, 136а), закладу торгівлі та громадського харчування (літ.«А») за адресою: м.Київ, бул.Лесі Українки, буд.14, загальною площею 468,9 кв.м, що також підтверджується витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 26 лютого 2014 року індексний номер 18264088, наявним в матеріалах справи.

Відповідно до контрольної картки №14060225-Пч, виданої Департаментом міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), ТОВ «Сегетіс» надано дозвіл на тимчасове порушення благоустрою та його відновлення у зв'язку з капітальним ремонтом та переплануванням з об'єднанням нежилих приміщень з №1 по №6 (група приміщень №136а), нежилих приміщень з №1 по №19 (група приміщень №136), №№ХХІ, ХХІІ, ХХХVІІІ (в літ.«А») для розміщення закладів торгівлі та громадського харчування за адресою: Печерський район, бул.Лесі Українки, 14. Заявлений термін виконання робіт: початок - 20 жовтня 2014 року, закінчення - 20 січня 2015 року. Виконання робіт продовжено до 20 квітня 2015 року. Контрольної картка №14060225-Пч дійсна протягом 10 календарних днів з дати закінчення (продовження її дії).

Відповідно до протоколу доручень від 01 квітня 2015 року №003/60, напрацьованих під час зустрічі з мешканцями житлового будинку №14 на бул.Лесі Українки 01 квітня 2015 року з питань перевірки законності проведення будівельних робіт у нежилих приміщеннях зазначеного будинку, вирішено, зокрема, Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища призупинити дію картки на порушення благоустрою на прибудинковій території житлового будинку №14 на бул.Лесі Українки.

Департаментом міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) 02 квітня 2015 року було оформлено лист №064-3057, адресований директору ТОВ «Сегетіс» Маркушеву С.М., у якому повідомлялось, що у зв'язку з конфліктною ситуацією, яка виникла з населенням в житловому мікрорайоні за адресою: м.Київ, бул.Лесі Українки, 14, тимчасово призупинено дію контрольної картки №14060225-Пч до з'ясування обставин. Докази направлення та отримання вказаного листа адресатом матеріали справи не містять.

Згідно із протоколу доручень №003/74 від 08 квітня 2015 року напрацьованих під час зустрічі з мешканцями житлового будинку №14 на бул.Лесі Українки 08 квітня 2015 року з питань перевірки законності проведення будівельних робіт у нежилих приміщеннях зазначеного будинку вирішено, зокрема, Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища інформувати ТОВ «Сегетіс» про анулювання дії картки на порушення благоустрою на прибудинковій території житлового будинку №14 на бул.Лесі Українки та призупинити проведення будівельних робіт.

Департаментом міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) 09 квітня 2015 року було оформлено лист №064-3338, адресований директору ТОВ «Сегетіс» Маркушеву С.М., у якому повідомлялось, що у зв'язку з порушеннями, виявленими під час перевірки законності проведення будівельних робіт у нежитлових приміщеннях житлового будинку №14 на бул.Лесі Українки, анульовано контрольну картку №14060225-Пч, яка підлягає терміновому поверненню до Департаменту, а даний лист необхідно вважати приписом. Докази направлення та отримання вказаного листа адресатом матеріали справи не містять.

20 квітня 2015 року інспектором 1-ої категорії Головного управління за благоустроєм м.Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) Нестеренком І.B. винесено припис №1505195, відповідно до якого уповноваженим інспектором відповідача встановлено порушення позивачем п.15.3.3 Правил благоустрою м.Києва, затверджених рішенням Київської міської ради від 25 грудня 2008 року №1051/1051, та запропоновано ТОВ «Сегетіс» усунути порушення шляхом надання дозвільної документації на ремонт фасаду будівлі протягом одного дня або в разі її відсутності демонтувати власними силами та відновити благоустрій.

Суд першої інстанції, задовольняючи позовні вимоги, дійшов висновку про неправомірність припису від 20 квітня 2015 року №1505195, оскільки висновки відповідача щодо порушення ТОВ «Сегетіс» п.15.3.3 Правил благоустрою м.Києва не відповідають обставинам справи.

Колегія суддів погоджується з наведеними висновками суду першої інстанції з огляду на таке.

Спірні відносини, що склались між сторонами регулюються Конституцією України, Законом України «Про благоустрій населених пунктів», який визначає правові, економічні, екологічні, соціальні та організаційні засади благоустрою населених пунктів і спрямований на створення умов, сприятливих для життєдіяльності людини.

В силу вимог ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 5 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» передбачено, що управління у сфері благоустрою населених пунктів здійснюють Кабінет Міністрів України, центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, місцеві державні адміністрації, органи місцевого самоврядування та інші органи влади в межах їх повноважень.

Розпорядженням виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 27 січня 2011 року №94 затверджено Положення про Департамент міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), відповідно до п.4 якого основними завданнями Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) є контроль за станом благоустрою міста; контроль за дотриманням вимог Закону України «Про благоустрій населених пунктів», Правил благоустрою міста Києва, інших нормативно-правових актів, що регулюють відносини у сфері благоустрою.

Відповідно до п.2 ч.1 ст.10 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» до повноважень сільських, селищних і міських рад у сфері благоустрою населених пунктів належить, зокрема, затвердження правил благоустрою територій населених пунктів.

Рішенням Київської міської ради від 25 грудня 2008 року №1051/1051 затверджено Правила благоустрою м.Києва, у яких визначено правові, економічні, екологічні, соціальні та організаційні засади благоустрою міста і спрямовані на створення умов, сприятливих для життєдіяльності людини.

Відповідно до п.19.1.1 Правил благоустрою м.Києва контроль за станом благоустрою міста, а також контроль за дотриманням та здійсненням заходів, спрямованих на виконання вимог Закону України «Про благоустрій населених пунктів», цих Правил здійснюється Головним управлінням контролю за благоустроєм м.Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), яке виконує функції інспекції з питань благоустрою в м.Києві, та управліннями (відділами) контролю за благоустроєм виконавчих органів районних у м. Києві рад (районних у м.Києві державних адміністрацій), а також Головним управлінням МВС України в м.Києві, іншими структурними підрозділами виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), в межах наданих повноважень, комунальними підприємствами, установами та організаціями, які несуть відповідальність за належне утримання об'єктів благоустрою.

Пунктом 19.2.1 вказаних Правил визначено, що уповноважені працівники Головного управління контролю за благоустроєм мають право залучати спеціалістів структурних підрозділів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації), комунальних підприємств, установ та організацій, об'єднань громадян (за погодженням з їхніми керівниками) для розгляду питань у сфері благоустрою території міста, вносити приписи з вимогою усунення порушень Закону України «Про благоустрій населених пунктів» і цих Правил, складати протоколи про адміністративні правопорушення за ст.152 КУпАП.

В силу вимог п.20.2.1 Правил благоустрою м.Києва, якщо під час перевірки виявлені причини та умови, які можуть спричинити порушення благоустрою, посадова особа контролюючого органу зобов'язана скласти та видати офіційний документ - припис, який є обов'язковим для виконання в термін до трьох діб особами, які є відповідальними за утримання об'єктів благоустрою. У приписі зазначаються: дата і місце його складання, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала припис, відомості про особу, на яку складений припис, та надаються пропозиції щодо усунення причин та умов, які спричиняють порушення благоустрою території. Припис підписується особою, яка його склала, і особою, на яку він складений. У разі відмови особи отримати припис в графі «Припис одержав» робиться про це запис.

Як вбачається з оскаржуваного припису, відповідачем встановлено порушення п.15.3.1 Правил благоустрою м.Києва.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.16 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» на об'єктах благоустрою забороняється виконувати роботи без дозволу в разі, якщо обов'язковість його отримання передбачена законом.

Згідно п.3.2.8 Правил благоустрою м.Києва відповідальні особи підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності, юридичні та фізичні особи, що використовують будинки і споруди та приміщення в них на законних підставах, зобов'язані змінювати зовнішній вигляд фасадів будівель та споруд тільки на підставі затверджених у встановленому порядку проектів та за умови одержання контрольної картки на тимчасове порушення благоустрою території у зв'язку з виконанням відповідних робіт у Головному управлінні контролю за благоустроєм міста Києва.

Відповідно до п.15.1.1, п.15.1.3 цих Правил підставою на порушення існуючого благоустрою та його відновлення у місті Києві є контрольна картка на тимчасове порушення благоустрою. Контрольна картка на тимчасове порушення благоустрою та його відновлення на період виконання земляних і монтажних робіт, пов'язаних з прокладанням, перекладанням, ремонтом, у тому числі ліквідації аварій інженерних мереж і споруд, будівництвом і ремонтом будинків, транспортних магістралей, доріг, площ, інженерних вишукувань, благоустроєм та озелененням територій, надається на підставі письмового звернення замовника (забудовника), в якому повинні бути вказані адреса, назва та характеристика виконуваних робіт. До листа додається заявка встановленої форми (інформація про виконавця робіт і замовника).

Департамент міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) є органом, який здійснює видачу контрольних карток на тимчасове порушення благоустрою при виконанні земельних, будівельних та інших робіт та капітальних ремонтів на території м.Києва без будь-яких погоджень та затверджень Київським міським головою та іншими посадовими особами виконавчого органу Київради.

Порядок подання документів на отримання контрольних карток на тимчасове порушення благоустрою при виконанні земельних, будівельних та інших робіт та капітальних ремонтів на території м.Києва передбачений п.15.2 Правил благоустрою м.Києва, згідно п.п.15.2.1-15.2.3 яких заявник звертається до Головного управління контролю за благоустроєм з заявкою встановленої форми. До заявки додаються необхідні документи в залежності від виду робіт та договір Головного управління економіки та інвестицій щодо необхідності сплати пайової участі або відсутності підстав для її отримання. Заявка та надані документи опрацьовуються в Головному управлінні контролю за благоустроєм і за результатами видається контрольна картка на тимчасове порушення благоустрою.

Відповідно до п.15.2.8 Правил благоустрою м.Києва термін дії контрольної картки на тимчасове порушення благоустрою визначається Головним управлінням контролю за благоустроєм м.Києва виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації).

Згідно п.15.3.3 Правил благоустрою м.Києва для отримання контрольної картки для здійснення ремонту фасадів будівель і споруд подається паспорт опорядження фасадів; затверджений проект (при необхідності). При виконанні поточного ремонту фасаду надається фотофіксація об'єкта та перелік робіт.

Таким чином, п.15.3.3 Правил благоустрою м.Києва, порушення якого встановлено відповідачем, що було підставою для винесення припису від 20 квітня 2015 року №1505195, передбачено подачу відповідних документів для отримання контрольної картки на тимчасове порушення благоустрою для здійснення ремонту фасадів будівель і споруд.

З наведеного вбачається, що позиція інспектора відповідача щодо порушення п.15.3.3 Правил благоустрою м.Києва ґрунтується на висновку про відсутність у ТОВ «Сегетіс» дозвільної документації для здійснення ремонту фасадів будівель і споруд, з огляду на те, що контрольна картка на тимчасове порушення благоустрою №14060225-Пч була анульована.

Як вбачається з матеріалів справи, листом Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 02 квітня 2015 року №064-3057, оформленого на виконання протоколу доручень від 01 квітня 2015 року №003/60, та листом від 09 квітня 2015 року №064-3338, оформленого на виконання протоколу доручень №003/74 від 08 квітня 2015 року, відповідно, призупинено та анульовано дію контрольної картки №14060225-Пч на тимчасове порушення благоустрою та його відновлення.

Згідно п.15.5.1 Правил благоустрою м.Києва дія контрольної картки на тимчасове порушення благоустрою може бути призупинена при:

- виконанні робіт з порушенням вимог затвердженої проектної документації, містобудівних, будівельних, санітарних норм і правил;

- виявленні неповноти дозвільних документів відповідних організацій або фальсифікації документів;

- виникненні під час виконання робіт загрози населенню та території;

- порушенні прав суміжних землекористувачів, а також інтересів фізичних та юридичних осіб, що охороняються чинним законодавством;

- виникненні заборгованості з оплати пайової участі на розвиток соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури міста, за запитом Головного управління економіки та інвестицій;

- невиконанні, в тому числі з порушенням термінів, відповідних приписів Головного управління контролю за благоустроєм та підпорядкованих йому структурних підрозділів, приписів районних управлінь (відділів) благоустрою.

У контрольну картку на тимчасове порушення благоустрою у разі його призупинення вноситься відповідна відмітка про дату та причини призупинення. Відновлення дії контрольної картки на тимчасове порушення благоустрою виконується на підставі письмового звернення підрядної організації до Головного управління контролю за благоустроєм з підтвердженням усунення порушень та гарантією дотримуватись порядку виконання робіт, встановленого цими Правилами. Тимчасове призупинення дії дозволу (ордера) не є підставою до подовження (перенесення) терміну його дії.

Відповідно до п.15.5.2 Правил благоустрою м.Києва зупинення (анулювання) дії контрольної картки на тимчасове порушення благоустрою застосовується в разі:

- виникнення непереборних при продовженні робіт загроз безпеці населенню та території;

- значних порушень затвердженої проектної документації, містобудівних, будівельних і санітарних норм і правил у частині забезпечення безпеки населення і територій, недотримання режиму охорони об'єктів культурної спадщини і т. п.;

- невиконання або несвоєчасного виконання виявлених порушень під час призупинення дії ордера;

- невиконання замовником (забудовником) обов'язків згідно з угодою (контрактом) на будівництво або рішення громадських слухань;

- виявлення грубих порушень установленого порядку оформлення ордерів, закінчення терміну дії дозвільної документації, на підставі якої видано ордер;

- значних порушень вимог забезпечення упорядкованого середовища життєдіяльності в період будівництва, які створюють загрозу безпеці населення і території, порушують режим безперервного інженерного забезпечення, транспортного і комунально-побутового забезпечення населення та прилеглих територій;

- звернення Головного управління економіки та інвестицій, в разі відсутності сплати пайової участі або неналежного виконання зобов'язань згідно з договором пайової участі на розвиток соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури міста.

У разі зупинення (анулювання) дії контрольної картки на тимчасове порушення благоустрою власник повертає його до Головного управління контролю за благоустроєм. Рішення про скасування або призупинення дії контрольної картки на тимчасове порушення благоустрою приймає Головне управління контролю за благоустроєм, про що повідомляє в письмовій формі замовнику (підряднику) та зацікавленим організаціям.

Таким чином, відповідач, приймаючи рішення про скасування або призупинення дії контрольної картки на тимчасове порушення благоустрою, зобов'язаний в письмовій формі повідомити про це замовнику (підряднику) та зацікавленим організаціям, та у контрольну картку вноситься відповідна відмітка про дату та причини призупинення, а у разі зупинення (анулювання) дії контрольної картки на тимчасове порушення благоустрою власник повертає її до відповідача.

Згідно ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. Разом з тим, відповідно до ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Разом з тим, матеріали справи не містять доказів повідомлення позивача у письмовій формі стосовно прийнятого рішення про анулювання або призупинення дії контрольної картки №14060225-Пч на тимчасове порушення благоустрою, а на наявній в матеріалах справи копії контрольної картки №14060225-Пч відсутня відповідна відмітка про дату та причини призупинення.

За таких обставин колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції щодо необізнаності позивача станом на момент винесення припису інспектором 1-ої категорії Головного управління за благоустроєм м.Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) Нестеренко І.B. про анулювання контрольної картки №14060225-Пч.

У своїй апеляційній сказі відповідач посилається на те, що висновки суду першої інстанції про наявність взаємозв'язку між винесенням припису та прийняттям рішення про зупинення/анулювання контрольної картки є помилковим.

Проте, при винесенні оскаржуваного припису інспектором встановлено порушення позивачем п.15.3.3 Правил благоустрою м.Києва, яким передбачено подачу відповідних документів для отримання контрольної картки на тимчасове порушення благоустрою для здійснення ремонту фасадів будівель і споруд, а тому твердження апелянта про відсутність взаємозв'язку між винесенням припису та анулюванням контрольної картки №14060225-Пч є необґрунтованим.

Крім того, у відповідності до п.19.2.1 Правил благоустрою м.Києва уповноважені працівники Головного управління контролю за благоустроєм мають право, зокрема, вносити приписи з вимогою усунення порушень Закону України «Про благоустрій населених пунктів» і цих Правил.

З аналізу вищенаведеного вбачається, що уповноважені працівники відповідача вносять припис у випадку наявності порушень Закону України «Про благоустрій населених пунктів» і Правил благоустрою м.Києва, тобто за відсутності таких порушень відсутні підстави для винесення припису та вимоги вчинити певні дії.

Враховуючи, що в оскаржуваному приписі зазначено про порушення позивачем п.15.3.3 Правил благоустрою м.Києва та пропозицію усунути виявлені порушення, а також з огляду на наявність у позивача виданої відповідачем контрольної картки №14060225-Пч, про призупинення та анулювання якої позивач повідомлений не був на час винесення припису, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо відсутності в діях позивача станом на 20 квітня 2015 року (дату винесення припису) порушень вищенаведеного пункту Правил благоустрою м.Києва.

За таких обставин, враховуючи, що відповідачем всупереч ч.2 ст.71 КАС України не доведено правомірності оскаржуваного припису, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції стосовно наявності підстав для скасування припису від 20 квітня 2015 року №1505195 з огляду на його протиправність.

На підставі вищевикладеного, приймаючи до уваги, що судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи, постанова прийнята з дотриманням норм матеріального та процесуального права, висновки суду першої інстанції доводами апелянта не спростовані, колегія суддів приходить до висновку про відсутність підстав для її зміни або скасування.

Керуючись ст.ст.195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд,-

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) - залишити без задоволення.

Постанову Окружного адміністративного суду м.Києва від 27 січня 2016 року - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня її складення в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Повний текст ухвали виготовлено 11 квітня 2016 року.

Головуючий суддя В.Е.Мацедонська

Судді Т.М.Грищенко

І.О.Лічевецький

Головуючий суддя Мацедонська В.Е.

Судді: Лічевецький І.О.

Грищенко Т.М.