ЄУН 229/164/16-а
Провадження № 2-а/229/13/2016
28 березня 2016 року Дружківський міський суд Донецької області у складі:
головуючої судді Рагозіної С.О.,
за участю секретаря судового засідання Пантелєєвої Є.О.,
позивача ОСОБА_1,
представників відповідача ОСОБА_2,
ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засідання в залі суду м. Дружківки адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного Фонду України в Донецькій області про визнання дій незаконними, скасування рішення, зобов'язання до перерахунку пенсії,
18 січня 2016 року позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного Фонду України в Донецькій області про визнання дій незаконними, скасування рішення, зобов'язання до перерахунку пенсії. В позові зазначив, що він є пенсіонером МВС України за вислугою років, та отримує пенсію, призначену управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області у розмірі 3 506 грн. 50 коп. У червні 2015 року, отримавши пенсію, він звернув увагу, що розмір її виплати зменшений. З цього приводу він звернувся за роз'ясненнями до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області і у серпні 2015 року отримав листа за вих. №6187/04, у якому вказано, що проведеною у травні 2015 року перевіркою Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області встановлено, що у період з 20.01.2011 року по теперішній час він отримував надбавку непрацюючим пенсіонерам, які мають на своєму утриманні непрацездатних членів сім'ї, а оскільки він є працюючою особою, яка займається підприємницькою діяльністю, тому для виплати зазначеної надбавки підстав немає. Також йому повідомили, що оскільки він своєчасно не повідомив про факт працевлаштування, утворилася переплата пенсії у сумі 20 740 грн. 53 коп., яка утримується за рішенням управління від 27.05.2015 року №63 у розмірі 20% щомісячної пенсійної виплати. Підставою проведення стягнення є стаття 60 ОСОБА_4 України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», якою передбачено, що суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень органу Пенсійного фонду чи в судовому порядку.
Оскільки надана позивачу інформація була неповною, не підтвердженою документально, викликала у нього сумніви у якості проведеної співробітниками Управління перевірки, він знову звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, надавши свої пояснення, запропонувавши відмінити незаконне рішення, здійснити перерахунок пенсії та відновити виплати надбавки на виховання дитини. Згідно законодавству позивач вимагав надати копії прийнятих рішень та документів перевірки, на які посилалися співробітники Управління ПФУ.
28.09.2015 року позивачу було вислано листа, який він отримав на початку жовтня 2015 року. До листа було додано копію рішення №63 від 27.05.2015 року про стягнення сум пенсії, виплачених надміру. В рішенні зазначено, що «за справою №0503006340 пенсіонера МВС ОСОБА_1 за період з 01.02.2011 по 31.05 2015 утворилася переплата пенсії в розмірі 20 740,53 грн. Зазначена сума підлягає поверненню в Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області. Стягнення здійснити з пенсії ОСОБА_1 в розмірі 20.00% пенсії щомісячно до повного погашення переплати. Причина виникнення переплат: неповідомлення про працевлаштування.».
Наприкінці грудня 2015 року позивач отримав лист першого заступника начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про те, що «всі особи, що знаходиться на обліку як фізичні особи-підприємці, незалежно від того, мають вони дохід від підприємницької діяльності, відносяться до зайнятого населення, тому перерахунок пенсій як непрацюючим пенсіонерам їм не проводиться».
Позивач вважає рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 27.05.2015 року №63 необґрунтованим, таким, що не відповідає закону та підлягає скасуванню. Оскільки він має дитину - ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1, згідно з наданими документами відповідачем було призначено надбавку до пенсії непрацюючому пенсіонеру на члена сім'ї, який не досяг 18 річного віку у розмірі 50% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Серед вказаних документів позивачем було надано довідку Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, про те, що він не є особою-підприємцем та не займається підприємницькою діяльністю. 29 грудня 2010 року на підставі Рішення Донецької обласної кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури №20 позивач отримав свідоцтво про право заняття адвокатською діяльністю №3728. Згідно з вимогами ОСОБА_4 «Про адвокатуру» він став на облік в органі державної податкової служби та зареєструвався у органі Пенсійного фонду України як самозайнята особа. Отримання свідоцтва на право зайняття адвокатською діяльністю обов'язково потребує реєстрації, адвокат повинен стати на облік. Ведеться облік шляхом внесення до Реєстру платника податків. Фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність, подають декларацію за результатами звітного року у строки, передбачені для платників податків на доходи фізичних осіб. Будучи зареєстрованим у відповідних державних установах, позивач своєчасно у період 2011- 2015 рр. надавав звіти про отримані доходи та час (місяці), коли здійснював незалежну професійну діяльність, таким чином, з 2011 р. по 2014 р. він скористався своїм правом ведення адвокатської діяльності ї отримував доходи лише упродовж 5 місяців, про що відомо управлінню пенсійного фонду з його звітів. Позивач вважає, що він не є працевлаштованим, не зайнятий повсякденною роботою, не отримує щомісячну зарплатню, не є найманим працівником чи суб'єктом підприємницької діяльності. Вказує, що адвокатська діяльність не є підприємницькою, прибутковою, не належить до виконання робіт чи надання послуг, а становить самостійний, передбачений Конституцією України, вид діяльності. Таким чином адвокат не може бути приватним підприємцем. Позивач просить суд визнати дії відповідача в частині скасування надбавки до пенсії відповідно до вимог ст. 16 ОСОБА_4 України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та утримання частини пенсії неправомірними, скасувати рішення відповідача №63 від 27.05.2015 року, зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії та виплачувати в подальшому пенсію у відповідності з проведеним перерахунком, зобов'язати відповідача виплатити на користь позивача різницю між перерахованою та отриманою пенсією , яка утворилася з часу утримання надмірно виплачених сум, а також виплатити заборгованість, яка буде накопичуватися з дня подання адміністративного позову до суду.
У судовому засіданні позивач ОСОБА_1 підтримав свої позовні вимоги в повному обсязі, просить їх задовольнити.
Представники відповідача ОСОБА_6 та ОСОБА_7 заперечували проти позову з підстав, викладених у письмових запереченнях, просили у позові відмовити.
Суд, заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню з таких підстав.
Суд встановив, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області та отримує пенсію за вислугу років, яка призначена за нормами ОСОБА_4 України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших категорій громадян”, та отримує надбавку непрацюючим пенсіонерам, які мають на своєму утриманні непрацездатних членів сім'ї, у розмірі 50% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (а.с.10-12).
20 січня 2011 року адвокат ОСОБА_1 був узятий на облік в органах державної податкової служби у зв'язку з отриманням ним свідоцтва про право на зайняття адвокатською діяльністю №3728 від 29.12.2010.
21 січня 2011 року ОСОБА_1 був узятий на облік в управлінні Пенсійного фонду України в м. Дружківці Донецькій області. Дата подання звітності до Пенсійного фонду України встановлена для позивача до 01 квітня року, наступного за базовим звітним періодом.
Рішенням Головного управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області №63 від 27.05.2015 «Про стягнення сум пенсії, виплачених надміру», призначено стягнення з пенсії позивача переплати пенсії в розмірі 20741,53 грн., яка утворилася за період з 01.02.2011 по 31.05.2015. Стягнення здійснюється у розмірі 20% пенсії щомісяця до повного погашення переплати. Причина виникнення переплати: неповідомлення про працевлаштування.
Відповідно до статті 1.1 ОСОБА_4 України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим ОСОБА_4, базується на Конституції України і складається з цього ОСОБА_4, ОСОБА_4 України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів.
Згідно зі статтею 13 ОСОБА_4 України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність", адвокат, який здійснює адвокатську діяльність індивідуально, є самозайнятою особою.
Пунктом 4 статті 11 ОСОБА_4 України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон) визначено, що особи, які забезпечують себе роботою самостійно, займаються, зокрема адвокатською діяльністю, підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню. Страхувальником в цьому випадку є сама застрахована особа (пункт 5 статті 14 ОСОБА_4).
Взяття на облік осіб, які забезпечують себе роботою самостійно, зокрема тих, що займаються адвокатською діяльністю, здійснюється органом доходів і зборів шляхом внесення відповідних відомостей до реєстру страхувальників (абзац 2 частини 1 стаття 5 ОСОБА_4 України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування").
Особа, яку внесено до реєстру страхувальників, вважається працюючою з дати, що зазначена в реєстрі, як дата взяття на облік платника єдиного внеску.
В п.14.1.226, п.14.1 ст.14 Податкового кодексу вказано, що самозайнята особа - платник податку, який є фізичною особою - підприємцем або провадить незалежну професійну діяльність за умови, що така особа не є працівником в межах такої підприємницької чи незалежної професійної діяльності.
Відповідно до ОСОБА_4 України N 889-ІУ від 22.05.2003 року «Про податок з доходів фізичних осіб» п. 1.9. ст. 1 незалежна професійна діяльність - діяльність, що полягає в участі фізичних осіб у науковій, літературній, артистичній, художній, освітній або викладацькій діяльності, так само як діяльності лікарів (у тому числі стоматологів, зубних техніків), адвокатів, приватних нотаріусів, аудиторів, бухгалтерів, оцінщиків, інженерів чи архітекторів та помічників зазначених осіб або осіб, зайнятих релігійною (місіонерською) діяльністю, іншій подібній діяльності, за умови якщо такі особи не є найманими працівниками чи суб'єктами підприємницької діяльності, які згідно з абзацом другим пункту 1.8 цієї статті прирівнюються до найманої особи.
Відповідно п. 1.19 ст. 1 самозайнята особа - платник податку, який є суб'єктом підприємницької діяльності або здійснює незалежну професійну діяльність та не є найманою особою у межах такої підприємницької чи незалежної професійної діяльності. Тобто порядок оподаткування доходів осіб, які здійснюють незалежну професійну діяльність, охоплюється загальними нормами цього закону.
Тому, якщо адвокат перебуває на обліку в податковій інспекції, то в розумінні поняття «незалежна професійна діяльність», вказаного в Податковому Кодексі, його діяльність як адвоката не вважається незалежною професійною діяльністю, а є підприємницькою.
ОСОБА_4 України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» для різних категорій працюючих пенсіонерів (залежно від виду зайнятості) використовує єдине поняття «застрахована особа».
«Застрахована особа» - це фізична особа, яка відповідно до ОСОБА_4 України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачуються чи сплачувалися у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
ОСОБА_4 України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» для спірних правовідносин є спеціальними і визначають як особу, яка працює (за трудовим договором, за цивільно-правовим договором), так і особу, що займається підприємницькою діяльністю (фізична особа-підприємець, самозайнята особа, адвокат і т.п.) саме як «застраховану особу».
ОСОБА_4 України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та Постанова Правління ПФУ № 13-1 не розподіляють поняття «особа, що працює» та «самозайнята особа», а лише конкретизує за видами зайнятості, проте об'єднує в одне поняття «застрахована особа», що використовується у законодавстві про пенсійне забезпечення. Окрім того, для працівників за різними видами зайнятості існує унітарний (єдиний) порядок подання заяви про зміну відомостей про роботу, що ще раз підтверджує однаковий підхід (ототожнення) законодавця незалежно від виду зайнятості.
Пунктом 2.21 розділу II Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до ОСОБА_4 України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, передбачено, що документами, які підтверджують, що особа не працює (не провадить діяльність, пов'язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування), є: трудова книжка, індивідуальні відомості про застраховану особу, що надаються відділом персоніфікованого обліку за формою згідно з додатком 1 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18.06.2014 № 10-1, а у разі необхідності - за формою згідно з додатком 3 до Положення, та відомості про відсутність інформації про державну реєстрацію фізичної особи - підприємця за наявними в органі, що призначає пенсію, даними.
Згідно зі статтею 54 ОСОБА_4 України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших категорій громадян” пенсіонерам, які мають прибуток від заняття підприємницькою діяльністю, надбавки до пенсії, передбачені непрацездатним членам сім'ї, не нараховується. Виплата надбавки на непрацездатних членів сім'ї зазначеній категорії одержувачів можлива лише за умови відсутності прибутку від підприємницької діяльності, що повинно бути підтверджено довідкою органів державної податкової служби.
Відповідно до статі 60 ОСОБА_4 України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших категорій громадян ” пенсіонери зобов'язані повідомляти органам пенсійного забезпечення про обставини, що спричиняють зміну розміру пенсії або припинення її виплати.
В разі невиконання цього обов'язку і одержання у зв'язку з цим зайвих сум пенсії пенсіонери повинні відшкодувати органу пенсійного забезпечення заподіяну шкоду.
Суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера (подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі його сім'ї тощо), можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень органу, який призначає пенсію, чи суду.
Суд вважає, що позивач свідомо не повідомив органи пенсійного забезпечення про обставини, що спричиняють зміну розміру пенсії або припинення її виплати, а саме зайняття ним адвокатською діяльністю.
Суд не може погодитися з твердженнями позивача про те, що відповідач повинен сплачувати йому надбавки до пенсії в ті місяці, коли він не отримував доходи від адвокатської діяльності. Позивач, здійснюючи адвокатську діяльність, подає звітність до Пенсійного фонду один раз на рік - до 01 квітня року, наступного за базовим звітним періодом. Тобто, він може отримувати дохід від своєї діяльності в будь-який час звітного року та в будь-якому розмірі. В періоди, коли він не отримує доходи, він не знятий з обліку в органах Пенсійного фонду України та в органах державної податкової служби, і в ці періоди він вважається самозайнятою особою. Тому, підстав для сплати позивачу надбавки до пенсії в ці періоду немає.
Виходячи з вищевикладеного, суд вважає, що рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 27.05.2015 року №63 ухвалено у відповідності до діючого законодавства і є правомірним, а тому позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 94 КАС України з позивача на користь держави підлягає стягненню судовий зір у сумі 551,20 грн.
Керуючись ст. ст. 6-12, 71, 86, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного Фонду України в Донецькій області про визнання дій незаконними, скасування рішення, зобов'язання до перерахунку пенсії залишити без задоволення.
Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, який зареєстрований за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_3, РНОКПП НОМЕР_1, в дохід державного бюджету м. Дружківки судовий збір у сумі 551 (п'ятсот п'ятдесят одна) грн.. 20 коп.
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Донецького апеляційного адміністративного суду через Дружківський міський суд протягом десяти днів з дня отримання її копії.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо вона не скасована, набирає законної сили після розгляду справи Донецьким апеляційним адміністративним судом.
Повний текст постанови складений 04 квітня 2016 року.
Суддя: С. О. Рагозіна