04116 м.Київ, вул. Шолуденка, 1 (044) 230-06-58
"05" квітня 2016 р. Справа №910/32235/15
Київський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: Верховця А.А.
суддів: Доманської М.Л.
Сотнікова С.В.
за участі представників:
ТОВ "Айс Логістик" (ліквідатор) - Леськов П.І., - паспорт виданий Ленінським РУГУ МВС України у м. Києві від 15.02.2001
розглядаючи апеляційну скаргу Державної податкової інспекції в Оболонському
районі ГУ ДФС у м. Києві та головного управління ДФС у
місті Києві
на постанову Господарського суду міста Києва від 20.01.2016
у справі №910/32235/15 (суддя Чеберяк П.П.)
за заявою товариства з обмеженою відповідальністю "Айс Логістик"
про визнання банкрутом
Постановою Господарського суду міста Києва від 20.01.2016 у справі №910/32235/15 товариство з обмеженою відповідальністю (далі - ТОВ) "Айс Логістик" (04074, м. Київ, вул. Вишгородська, буд. 28/1; ідентифікаційний код 32247698) визнано банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру, призначено ліквідатором голову ліквідаційної комісії товариства Леськова П.І., інше.
Не погоджуючись, Державна податкова інспекція в Оболонському районі ГУ ДФС у м. Києві звернулась до Київського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Господарського суду міста Києва від 20.01.2016 у справі №910/32235/15 та припинити провадження у справі.
Відповідно до протоколу автоматичного визначення складу колегії суддів з розгляду апеляційної скарги Державної податкової інспекції в Оболонському районі ГУ ДФС у м. Києві на постанову Господарського суду міста Києва від 20.01.2016 у справі №910/32235/15 сформовано колегію у складі суддів: Верховець А.А. - головуючий, Доманська М.Л., Сотніков С.В.
Ухвалою Київського апеляційного господарського суду від 29.02.2016 апеляційну скаргу було прийнято до провадження, призначено до розгляду в судовому засіданні 05.04.2016, викликано в судове засідання повноважних представників сторін.
Наводячи підстави, з яких порушено питання про перегляд оскаржуваної постанови, скаржником зазначено про порушення норм матеріального, процесуального права, що призвели до прийняття неправильного рішення, що контролюючий орган не був вчасно повідомлений про ліквідацію, у зв'язку з чим ним не проведена перевірка діяльності боржника. Обґрунтовуючи право на апеляційне оскарження постанови, вказано на те, що введення ліквідаційної процедури відносно боржника унеможливлює проведення вказаної перевірки.
25.02.2016 через відділ документального забезпечення Київського апеляційного господарського суду від ТОВ "Айс Логістик" надійшов відзив на апеляційну скаргу, в якому заперечувалась обґрунтованість поданої скарги, вказано на безпідставність і відсутність доказів в підтвердження доводів скаржника, що Державною податковою інспекцією кредиторських вимог до боржника не заявлялось, які-небудь обґрунтовані грошові вимоги відсутні, що і права органа фіскальної служби оскаржуваною постановою не порушуються.
Не погоджуючись, Головне управління ДФС у місті Києві також звернулось до Київського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій також просить скасувати постанову Господарського суду міста Києва від 20.01.2016 у справі №910/32235/15 та припинити провадження у справі.
Відповідно до протоколу передачі апеляційної скарги раніше визначеному складу суду від 14.03.2016 для розгляду апеляційної скарги Головного управління ДФС у місті Києві на постанову Господарського суду міста Києва від 20.01.2016 у справі №910/32235/15 сформовано колегію у складі суддів: Верховець А.А. - головуючий, Доманська М.Л., Сотніков С.В.
Наводячи підстави, з яких порушено питання про перегляд оскаржуваної постанови, скаржником зазначено про порушення норм матеріального, процесуального права, що призвели до прийняття неправильного рішення, наведені аналогічні доводи стосовно того, що контролюючий орган не був вчасно повідомлений про ліквідацію, у зв'язку з чим не проведена перевірка діяльності боржника. Наведені доводи і міркування в підтвердження викладених обставин.
Розглянувши доводи апеляційних скарг, відзиву, заслухавши пояснення ліквідатора боржника, перевіривши матеріали справи та дослідивши наявні докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, колегія суддів, дійшла висновку, що апеляційне провадження підлягає припиненню.
Ухвалою господарського суду міста Києва від 13.01.2016 у справі №910/32235/15 порушено провадження про банкрутство ТОВ "Айс Логістик" в порядку та за особливостями ст. 95 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» за заявою боржника, мана якого виявлено недостатньо для погашення вимог кредиторів.
Так, зокрема, 03.09.2015 загальними зборами учасників ТОВ "Айс Логістик" було прийнято рішення про ліквідацію юридичної особи та призначено головою ліквідаційної комісії товариства Леськова П.І. Вказане рішення оформлене протоколом №030915/01 загальних зборів учасників ТОВ "Айс Логістик" від 03.09.2015.
04.09.2015 на виконання вимог ч. 1 ст. 105 Цивільного кодексу України та ч. 1 ст. 34 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" державним реєстратором відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців Оболонського району реєстраційної служби Головного управління юстиції у м. Києві було внесено запис до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців про припинення юридичної особи за рішенням засновників.
Відповідно до вимог ст. 105 Цивільного кодексу України в Бюлетені державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців №329 (24) за 2015 рік (номер запису 3873) було опубліковано оголошення про припинення даної юридичної особи.
На адресу Державної податкової інспекції у Оболонському районі Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві, на обліку в якому перебувало ТОВ "Айс Логістик" направлено було заяву з повідомленням про припинення платника податків за формою № 8-ОПП.
Після закінчення строку, встановленого законом, для виявлення кредиторів, ліквідаційною комісією ТОВ "Айс Логістик" був складений проміжний ліквідаційний баланс, який був затверджений рішенням Загальних зборів учасників ТОВ "Айс Логістик" №121115/1 від 12.11.2015. З вказаного балансу вбачається, що розмір кредиторської заборгованості боржника становить 824303312 ,64 грн.
Разом з тим, розмір активів ТОВ "Айс Логістик" включених до складу ліквідаційної маси становить 179370,94 грн, у тому числі дебіторська заборгованість в розмірі 177335,94 грн, а також основні засоби залишковою вартістю 2035 грн.
Достовірність відомостей проміжного ліквідаційного балансу боржника підтверджено аудиторським висновком (звітом незалежного аудитора) №37 від 17.11.2015 складеним ТОВ "Аудиторська фірма "Правекс-Аудит".
З огляду на встановлені обставини неплатоспроможності боржника, 12.11.2015 загальними зборами учасників ТОВ "Айс Логістик" було прийнято рішення звернутись до Господарського суду міста Києва з заявою про порушення справи про банкрутство боржника, що підтверджується протоколом загальних зборів учасників товариства №121115/1 від 12.11.2015.
Відповідно до ч. 1 ст. 95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" якщо вартості майна боржника - юридичної особи, щодо якого прийнято рішення про ліквідацію, недостатньо для задоволення вимог кредиторів, така юридична особа ліквідується в порядку, передбаченому цим Законом. У разі виявлення зазначених обставин ліквідатор (ліквідаційна комісія) зобов'язані звернутися до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство такої юридичної особи.
Обов'язковою умовою звернення до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство є дотримання боржником порядку ліквідації юридичної особи відповідно до законодавства України. Загальні положення про порядок ліквідації юридичної особи вміщені у ст.ст. 110-112 Цивільного кодексу України.
Згідно з ч. 1 ст. 110 Цивільного кодексу України юридична особа ліквідується, зокрема, за рішенням її учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами, в тому числі у зв'язку із закінченням строку, на який було створено юридичну особу, досягненням мети, для якої її створено, а також в інших випадках, передбачених установчими документами. Якщо вартість майна юридичної особи є недостатньою для задоволення вимог кредиторів, юридична особа здійснює всі необхідні дії, встановлені законом про відновлення платоспроможності або визнання банкрутом (ч. 3 ст. 110 Цивільного кодексу України).
Як передбачено ст. 111 Цивільного кодексу України, для проведення перевірок та визначення наявності або відсутності заборгованості із сплати податків, зборів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, страхових коштів до Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування ліквідаційна комісія (ліквідатор) забезпечує своєчасне надання органам доходів і зборів та Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування документів юридичної особи (її філій, представництв), у тому числі первинних документів, регістрів бухгалтерського та податкового обліку.
До моменту затвердження ліквідаційного балансу ліквідаційна комісія (ліквідатор) складає та подає органам доходів і зборів, Пенсійного фонду України та фондів соціального страхування звітність за останній звітний період. Ліквідаційна комісія (ліквідатор) після закінчення строку для пред'явлення вимог кредиторами складає проміжний ліквідаційний баланс, що включає відомості про склад майна юридичної особи, що ліквідується, перелік пред'явлених кредиторами вимог та результат їх розгляду. Проміжний ліквідаційний баланс затверджується учасниками юридичної особи, судом або органом, що прийняв рішення про ліквідацію юридичної особи.
Таким чином, необхідними передумовами для звернення із заявою про порушення провадження у справі про банкрутство боржника у порядку ст. 95 Закону є прийняття рішення власником майна (або органом, уповноваженим управляти майном) боржника про звернення боржника до господарського суду із заявою, проведення аналізу активів боржника у вигляді проведення інвентаризації наявного майна, його належної оцінки та оцінки грошових коштів на рахунках боржника, аналіз пасиву боржника шляхом публікації оголошення згідно з вимогами ч.ч. 2, 5 ст. 105 ЦК України, повідомлення кредиторів про ліквідацію юридичної особи боржника з метою виявлення кредиторів та встановлення повного обсягу кредиторської заборгованості. Проведення аналізу активу та пасиву боржника є підставою складення проміжного ліквідаційного балансу, який додається до заяви боржника відповідно до п. 3 ст. 11 "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом". Крім того, звернення до суду з такою заявою можливо лише після закінчення строку, передбаченого ст. 105 ЦК України.
Нормами ч. 1 ст. 37 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" визначено, що у випадках, передбачених цим Законом, господарський суд у судовому засіданні за участю сторін приймає постанову про визнання боржника банкрутом і відкриває ліквідаційну процедуру строком на дванадцять місяців. Згідно з ч. 2 ст. 95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" за результатами розгляду заяви про порушення справи про банкрутство юридичної особи, майна якої недостатньо для задоволення вимог кредиторів, господарський суд визнає боржника, який ліквідується, банкрутом, відкриває ліквідаційну процедуру, призначає ліквідатора у порядку, встановленому цим Законом для призначення розпорядника майна.
Враховуючи наявні в матеріалах справи докази та встановлені в ході судового розгляду обставини, зокрема, щодо недостатності майна боржника для задоволення вимог його кредиторів, місцевий господарський суд обґрунтовано дійшов висновку щодо наявності підстав для визнання боржника банкрутом та відкриття процедури ліквідації. При цьому, судом враховано та перевірено дані бухгалтерського балансу боржника, з якого слідує, що його пасиви перевищують активи, що свідчить про його неплатоспроможність.
Доводи апеляційної скарги Державної податкової інспекції в Оболонському районі ГУ ДФС у м. Києві, Головного управління ДФС у місті Києві, поданих на постанову про визнання боржника банкрутом фактично зведені до висновку, що введення ліквідаційної процедури відносно боржника унеможливлює проведення перевірки органом фіскальної служби діяльності боржника. З тим, такі доводи не підтверджені якими-небудь доказами, скаржниками і не надано яких-небудь доказів того, що така перевірка не могла бути проведена у т.ч. з моменту прийняття апеляційної скарги до розгляду чи то не може бути проведена в подальшому.
Скаржниками і не вказано з яких підстав відповідна перевірка не була проведена в установлені Законом строки та порядку за наслідком повідомлення органу фіскальної служби про ліквідацію боржника (за формою №8-ОПП, про яку вказано вище) оприлюднення інформації про припинення за рішенням засновників (учасників), яке було здійснено ще 04.09.2015, тобто за більш ніж 4 місяців до прийняття оскаржуваної постанови про визнання боржника банкрутом та розгляду апеляційної скарги на вказану постанову 05.04.2016, тобто за 7 місяців фактичної бездіяльності, з якої по суті і порушено питання про перегляд оскарженої постанови.
Згідно ч. 1 ст. 7 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" відповідно до цього Закону щодо боржника застосовуються такі судові процедури: розпорядження майном боржника, мирова угода, санація (відновлення платоспроможності) боржника, ліквідація банкрута. Частиною 1 ст. 37 Закону визначено, що у випадках, передбачених цим Законом, господарський суд приймає постанову про визнання боржника банкрутом і відкриває ліквідаційну процедуру строком на 12 місяців.
Разом з тим, відсутність яких-небудь грошових вимог Державної податкової інспекції в Оболонському районі ГУ ДФС у м. Києві, Головного управління ДФС у місті Києві до ТОВ "Айс Логістик" та статусу учасника провадження у справі само по собі є підставою припинення провадження за апеляційними скаргами. Звертаючись зі скаргами, фіскальними органами вказано на незаконність оскарженого рішення суду, порушення цим рішенням інтересів держави, але разом з тим, враховуючи мотиви такого оскарження, наведені висновки вбачаються сумнівним, як і виконання органом фіскальної служби покладених на нього обов'язків.
Статтею 55 Конституції України кожному гарантується право на судовий захист, апеляційне та касаційне оскарження. Пункт 8 ч. 3 ст. 129 Конституції України встановлює серед основних засад судочинства, зокрема, забезпечення апеляційного оскарження рішення суду, крім випадків, встановлених законом. Вказана конституційна норма конкретизована законодавцем в ст. 14 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", згідно з якою учасники судового процесу та інші особи у випадках і порядку, встановлених процесуальним законом, мають право на апеляційне та касаційне оскарження судового рішення.
Реалізація конституційного права на апеляційне оскарження судового рішення названим Законом ставиться в залежність від положень процесуального закону, Господарський процесуальний кодекс України, зокрема, містить імперативні норми про те, в яких випадках особа має право оскаржити рішення суду в апеляційному чи касаційному порядку.
Відповідно ч. 1 ст. 91 ГПК України сторони у справі, прокурор, треті особи, особи, які не брали участь у справі, якщо господарський суд вирішив питання про їх права та обов'язки, мають право подати апеляційну скаргу на рішення місцевого господарського суду, яке не набрало законної сили. В силу особливостей провадження у справі про банкрутство (ст. 41 ГПК України), коло осіб, які мають право оскаржити судові рішення у справі про банкрутство, діючим законодавством звужено до учасників такої справи задля попередження необґрунтованого втручання інших осіб, які не є учасниками справи, у хід процедури банкрутства.
У відповідності абз. 16 ст. 1 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" учасниками провадження у справі про банкрутство є: сторони (конкурсні кредитори та боржник), забезпечені кредитори, арбітражний керуючий (розпорядник майна, керуючий санацією, ліквідатор), власник майна (орган, уповноважений управляти майном) боржника, державний орган з питань банкрутства, Фонд державного майна України, представник органу місцевого самоврядування, представник працівників боржника, уповноважена особа засновників (учасників, акціонерів) суб'єкта підприємницької діяльності - боржника, а також у випадках, передбачених цим Законом, інші особи, які беруть участь у провадженні у справі про банкрутство.
Колегія бере до уваги, що вищевказаний перелік учасників провадження не є вичерпним, оскільки до учасників справи про банкрутство названа стаття відносить також інших осіб, які у випадках, передбачених Законом про банкрутство, беруть участь у провадженні у справі про банкрутство. Однак такі інші випадки участі органу державної податкової служби у справі про банкрутство платника податків Законом про банкрутство не передбачені, орган державної податкової служби не віднесений чинним законодавством до інших, окрім кредиторів та учасників справи про банкрутство про які прямо вказано у вказані нормі Закону, до учасників провадження у справі про банкрутства.
Особа, яка має грошові вимоги до боржника, набуває статусу учасника провадження у справі про банкрутство, а саме кредитора, після заявлення у встановленому порядку грошових вимог до боржника, з того моменту набуває право оскарження процесуальних документів у справі про банкрутство, так само як і право апеляційного оскарження набувається, у т.ч. якщо відповідним рішенням суду вирішено питання про права та обов'язки особи, яка не брали участь у справі. Скаржники не мають статусу учасника провадження, а тому не мають правових підстав для звернення до суду з апеляційною скаргою, представники останніх не з'явились і в судове засідання, не повідомивши про причини своєї відсутності, будучи завчасно і належним чином повідомленими про місце і час розгляду апеляційних скарг.
Наявними в матеріалах справи доказами не підтверджується, колегією не встановлено порушення прав скаржників в частині унеможливлення проведення податкової перевірки, на якій наголошено в змісті поданих скарг, дослідження наявних первинних документів бухгалтерського обліку тощо, чи то неможливості проведення зустрічної звірки суми податкових зобов'язань між ліквідаційною комісією (ліквідатором) боржника і органом фіскальної служби згідно з ст. 78 Податкового кодексу України, заявлення кредиторських (грошових) вимог, якщо такі є чи то були виявлені органом фіскальної служби та відповідно набуття статусу учасника провадження і права оскарження прийнятих судом рішень.
Згідно з п. 5 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011 №7 "Про деякі питання практики застосування розділу ХІІ Господарського процесуального кодексу України", якщо апеляційну скаргу подано, зокрема, особою, яка не має права її подавати, то у таких випадках апеляційний господарський суд повинен відмовити у прийнятті апеляційної скарги і винести з цього приводу відповідну ухвалу. У разі помилкового порушення апеляційного провадження в зазначених випадках суд апеляційної інстанції припиняє таке провадження на підставі п. 1 ч. 1 ст. 80 Господарського процесуального кодексу України.
Враховуючи викладене, з метою усунення процесуального порушення при прийнятті до провадження апеляційної скарги Державної податкової інспекції в Оболонському районі ГУ ДФС у м. Києві, Головного управління ДФС у місті Києві колегія суддів вважає за необхідне припинити апеляційне провадження з перегляду постанови Господарського суду міста Києва від 20.01.2016 у справі №910/32235/15.
Керуючись ст. 80, 91, 94, 97, 106 Господарського процесуального кодексу України, Київський апеляційний господарський суд, -
Апеляційне провадження за скаргою Державної податкової інспекції в Оболонському районі ГУ ДФС у м. Києві та Головного управління ДФС у місті Києві на постанову Господарського суду міста Києва від 20.01.2016 у справі №910/32235/15 припинити.
Ухвала може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого господарського суду України.
Головуючий суддя А.А. Верховець
Судді М.Л. Доманська
С.В. Сотніков