Постанова від 22.03.2007 по справі 848-2007А

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

Автономна Республіка Крим, 95000, м.Сімферополь, вул. К.Маркса, 18, к.

ПОСТАНОВА

Іменем України

22.03.2007

Справа №2-29/848-2007А

За позовом: Представництва Фонду майна Автономної Республіки Крим в м.Феодосії (м.Феодосія, вул..Леніна,4).

До відповідачів:

1. Фонду майна Автономної Республіки Крим (95015, м. Сімферополь, вул. Севастопольська, 17)

2. Фонду Державного майна України (01133, м. Київ, вул. Кутузова, 18/9)

Про визнання нечинним рішення Фонду Державного майна України про припинення фінансування та зобов'язання виконати певні дії.

Головуючий суддя Башилашвілі О.І.

Суддя Чонгова С.І.

Суддя Проніна О.Л.

Секретар судового засідання Готовкіна Т.С.

ПРЕДСТАВНИКИ СТОРІН:

Від позивача - не з'явився.

Від відповідачів - 1. Голубєва Н.А. - заст.. начальника відділу претензійно - позовної роботи, довіреність від 28.12.2006р. №01/3634.

2. не з'явився.

Сутність спору: Представництво Фонду майна АР Крим у м.Феодосії звернулось до господарського суду АР Крим з позовом до відповідачів: 1. Фонду майна АР Крим, 2. Фонду державного майна України про визнання нечинним рішення Фонду державного майна України про припинення фінансування за рахунок Державного бюджету України; зобов'язання Фонд державного майна України та Фонд майна АР Крим поновити фінансування Представництва із Державного бюджету України і здійснювати фінансування до повного завершення ліквідаційної процедури; зобов'язання Фонд державного майна України та Фонд майна АР Крим затвердити штатний розклад на 2006 рік Представництву; зобов'язання Фонду державного майна України та Фонду майна АР Крим включити Представництво у свою мережу на фінансування, як по загальному, так і по спеціальному фонду Державного бюджету України по КФК 6611010 «Керівництво та управління в сфері державного майна».

Позовні вимоги мотивовані тім, що відповідачі, не здійснивши у повної мірі заходів у встановленому законом порядку щодо ліквідації Представництва Фонду майна АР Крим в м.Феодосії, припинили фінансування останнього, за рахунок коштів державного бюджету з 01.01.2006 року.

Таким чином Представництво Фонду майна в АР Крим в м.Феодосії не маючи фінансування, позбавлено не тільки можливості у подальшому здійснювати заходи щодо ліквідації самого Представництва, але з січня 2006р. не виплачувати робітникам Представництва заробітну плату, що в свою чергу порушує законодавство про працю.

Перший відповідач згідно відзиву на позовну заяву позов визнає частково та в частині вимог позивача до Фонду майна АР Крим заперечує. В обгрунтування своїх заперечень перший відповідач посилається на те, що згідно з листом Фонду державного майна України від 20.12.2005р. №10-14-0681 припинено фінансування представництв Фонду майна АР Крим у містах і районах з 01.01.2006р. У зв'язку з припиненням фінансування представництв Фонд майна АР Крим відповідно до наказу №25 від 21.01.2006р. прийняте рішення про ліквідацію Представництва Фонду майна АР Крим у м.Феодосії. Однак до теперішнього часу Представництво Фонду майна АР Крим у м.Феодосії не ліквідовано як юридична особа та не виключено з ЄДРПО України, однак виключено з реєстру розпорядників коштів Державного бюджету України та цілком позбавлені джерела фінансування, у зв'язку з чим за ним утворилась заборгованість по заробітній платі, по податкам та зборам та іншім платежам.

Другий відповідач - Фонд державного майна України згідно заперечень на позовну заяву проти позову заперечує та вважає вимоги позивача необґрунтованими та не підлягаючими задоволенню. В обгрунтування своїх заперечень другий відповідач посилається на те, що він своїм листом від 20.12.2005р. №10-14-20681, спрямованим до Фонду майна АР Крим, повідомив останнього про припинення з 01.01.2006р. фінансування за рахунок коштів Державного бюджету, та пропонував привести законодавчі акти, які регулюють питання фінансування Фонду майна АР Крим та його представництв у відповідність до Бюджетного кодексу України. В свою чергу 21.01.2006р. Фонд майна АР Крим видає наказ №25 у зв'язку з припиненням фінансування ліквідувати Представництво Фонду майна АР Крим у м.Феодосії з 25.01.2006р. Так відповідач не погоджується з посиланням позивача на те, що Представництво фінансується на утримання тільки по КФК 6611010 «Керівництво та управління в сфері державного майна», що не суперечить, на думку позивача, вимогам ст..85 Бюджетного кодексу України.

Однак Фонд державного майна України посилається на те, що ч.2 ст.85 Бюджетного кодексу України прямо забороняє здійснювати впродовж бюджетного періоду видатки на фінансування бюджетних установ одночасно з різних бюджетів.

З'ясувавши можливість врегулювання спору до судового розгляду, суд встановив, що сторони не згодні врегулювати спір до судового розгляду, у зв'язку з чим суд закінчив підготовче провадження та перейшов до судового розгляду справи ухвалою ГС АРК від 13.02.2007р.

Після вияснення усіх обставин справи, та перевірення доказів, суд перейшов до судових дебатів, та після закінчення яких, суд віддалявся для ухвалення рішення по даній справі до нарадчої кімнати.

Розглянувши матеріали справи та дослідивши письмові доказі, а також заслухавши пояснення представників сторін, суд, -

ВСТАНОВИВ:

Фонд Державного майна України своїм листом від 20.12.2005р. за № 10-14-20681, спрямованим до Фонду майна АР Крим, повідомив останнього про припинення з 01.01.2006 року фінансування за рахунок коштів Державного бюджету, та пропонував привести законодавчі акти, які регулюють питання фінансування Фонду майна АРК та його представництв у відповідність до Бюджетного кодексу України (арк. справи 7)

Підставою такої пропозиції була проведена Рахунковою палатою України перевірка використання Фондом державного майна України коштів державного бюджету, що відображено в звіті Рахункової палати України. Виходячи із даних цього звіту було встановлено, що лише протягом 2004р. на всі представництва були затверджені асигнування з республіканського бюджету на суму 150,7 тис. грн., та з державного бюджету на суму 643,9 тис. грн. Затвердження кошторисів видатків з державного бюджету та одночасна наявність кошторисів видатків з республіканського та місцевого бюджетів суперечить Методичним рекомендаціям зі складання мережі розпорядників коштів місцевих бюджетів всіх рівнів, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 13.12.2004р. № 773, якими визначається, що бюджетна установа не може бути одночасно головним розпорядником та/або розпорядником коштів різних бюджетів. Таким чином, ряд встановлених порушень з боку Фонду майна в АРК, та його представництв насамперед порушує вимоги ст. 85 Бюджетного Кодексу України, щодо заборони здійснення впродовж бюджетного періоду видатків на фінансування установ одночасно з різних бюджетів, та ст. 90 Кодексу, в частині здійснення видатків на виконавчу владу АР Крим за рахунок коштів державного бюджету.

В свою чергу, 21.01.2006р. Фонд майна Автономної Республіки Крим видає наказ за номером 25, згідно з положеннями «Про Фонд майна Автономної Республіки Крим» та «Про Представництво Фонду майна Автономної Республіки Крим у районі, місті», затвердженими постановою Уряду Автономної Республіки Крим від 02.11.1995р. № 325 (із змінами та доповненнями), у зв'язку з припиненням фінансування (лист Фонду Державного майна України від 20.12.2005р. № 10-14-20681), яким ліквідує Представництво Фонду майна АР Крим в м.Феодосії (далі Представництво) з 25.01.2006р. Цим же наказом, для здійснення заходів щодо ліквідації Представництва, була створена комісія, який було доручено здійснити певні заходи щодо проведення ліквідації (провести ліквідацію представництва згідно з чинним законодавством; вжити заходів щодо виявлення кредиторів, по погашенню дебіторської заборгованості, по закриттю поточних рахунків в установах казначейства; провести розрахунки з робітниками представництва згідно з чинним законодавством; провести інвентаризацію майна, що належить представництву та здійснити певний контроль).

Суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі, виходячи з наступних підстав.

Другий відповідач - Фонд Державного майна України посилається на те, що фінансування відбувається одночасно за рахунок коштів з різних бюджетів.

Однак, судом встановлено, що Представництво фінансується на утримання тільки по КФК 6611010 «Керівництво та управління в сфері державного майна».

Відповідно до Указу Президента України «Про органи приватизації в Автономної Республіки Крим» від 18.08.1995р. № 757/95, Фонд майна АР Крим і Представництва Фонду майна АР Крим у районах та містах діють на підставі положень, затверджених Урядом Автономної Республіки Крим.

Пунктом 1 Положення про Фонд майна АР Крим, затвердженого Постановою Уряду Автономної Республіки Крим від 02.11.1995р. № 325 (із змінами та доповненнями), та погодженого Постановою Верховної Ради Автономної Республіки Крим від 16.06.2004р. № 994-3/04 і Фондом Державного майна України, Фонд майна Автономної Республіки Крим здійснює державну політику у межах повноважень, визначених Фондом Державного майна України, делегованих ВР АР Крим і органами місцевого самоврядування (а.с.47-56).

Пунктом 9 вказаного Указу Президента України від 18.08.1995р. № 757/95 передбачено, що Уряду АРК, Фонду Державного майна України і виконавчим комітетам міських і районних Рад АРК забезпечити до кінця 1995р. фінансування витрат на утримання Фонду майна АРК і його Представництв у містах і районах Автономної Республіки Крим за рахунок коштів, передбачених Державним бюджетом України, бюджетом АР Крим та бюджетами міст і районів.

Виходячи із пунктів 9,10 Положення про Фонд майна АРК, останній фінансується із бюджету АРК. Штатний розклад, гранична чисельність, структура, кошторис доходів і витрат, фонд оплати апарата Фонду майна АРК затверджуються Головою Ради Міністрів АРК, а тому фінансування на утримання апарата Фонду майна АРК здійснюється по КФК 010114 «Апарат Ради Міністрів АРК і її місцевих органів» за рахунок коштів загального фонду бюджету АРК.

В свою чергу, пунктом 1 Положення про представництва Фонду майна АРК, затвердженого Постановою Уряду АРК від 02.11.1995р. № 325 (із змінами та доповненнями), погодженого Постановою Верховної Ради АРК від 16.06.2004р. № 994-3/04 і Фондом Державного майна України, Представництво здійснює державну політику у межах повноважень, визначених Фондом Державного майна України, делегованих Верховною Радою АРК і місцевими радами (а.с.57-61).

Згідно п.п. 9,10,12 Положення, Представництво утримується за рахунок Державного бюджету України. Гранична чисельність, структура, штатний розклад, кошторис доходів і витрат, фонд оплати праці затверджується Головою Фонду майна АРК у межах виділених асигнувань на оплату праці. Таким чином, фінансування на утримання Представництва Фонду майна АРК здійснюється по КФК 6611010 «Керівництво та управління в сфері державного майна» за рахунок коштів загального фонду Державного бюджету України.

Відповідно до п. 12 цього Положення, Представництво є юридичною особою, яке має самостійний баланс, розрахунковий рахунок, та інші рахунки в установах банків, печатку із зображенням Державного Гербу України і своїм найменуванням.

Вказані обставини свідчать про те, що Фонд Державного майна України погодив те, що Представництво буде фінансуватися саме за рахунок Державного бюджету України.

На 2004-2005 роки бюджетні запити, кошториси доходів і витрат по загальному і спеціальному фонду, план асигнувань, штатні розклади були затверджені у порядку і у формі, що встановлені Бюджетним Кодексом України, Законом України «Про державний бюджет України» відповідно на 2004 та 2005 роки, Постановою Верховної Ради АР Крим «Про бюджет Автономної Республіки Крим» на 2004 та 2005 роки відповідно, Постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку складання , розгляду затвердження і основних вимог по виконанню кошторисів бюджетних установ» від 28.02.2002р. № 228 (із змінами та доповненнями).

Звітність по всім кодам програмної класифікації витрат Державного бюджету України і кодам тимчасової класифікації витрат місцевих бюджетів, кодам економічної класифікації витрат, була надана Фонду майна АР Крим, у термін та об'ємі, що передбачені Інструкцією про порядок складання квартальної/річної фінансової звітності установами і організаціями, яки отримують кошти державного та/або місцевого бюджету, затвердженого наказами Державного Казначейства України (відповідно на 2004 та 2005 роки), а також до Управління Державного Казначейства в АР Крим, Фонду Державного майна України, Міністерства фінансів АР Крим.

Відповідно до п. 4 ст. 23 Бюджетного Кодексу України, витрати спеціального фонду бюджету мають постійне бюджетне призначення, що дає право провадити їх виключно в межах і за рахунок відповідних надходжень до спеціального фонду згідно з діючим законодавством, якщо законом про Державний Бюджет України (про місцевий бюджет) не встановлено інше.

Таким чином витрати, що пов'язані з виконанням Програм приватизації плануються у відповідності з Бюджетним кодексом України за рахунок коштів спеціального фонду відповідного бюджету, а саме в залежності від форми власності об'єкта приватизації.

Суд вважає, що Фонд Державного майна України не врахував, що згідно ч. 2 ст. 85 Бюджетного кодексу України, фінансування апарату Фонду майна АР Крим здійснюється за рахунок коштів загального фонду бюджету Автономної Республіки Крим, а фінансування Представництва Фонду майна АР Крим в м.Феодосії здійснюється за рахунок коштів фонду Державного бюджету України.

Помилкова думка Фонду Державного майна України про здійснення фінансування із різних бюджетів привела до допущення ряду порушень вимог чинного законодавства, в тому числі і Кодексу законів про працю, внаслідок чого позбавила робітників Представництва більш чим за півріччя не одержувати гарантовану Конституцією України заробітну плату.

Дії відповідачів, як з боку Фонду майна АРК, який видав наказ від 21.01.06р. № 25 про ліквідацію Представництва, так і з боку Фонду Державного майна України, який припинив фінансування Представництва привели також до зупинення звичайної роботи представництва. Так, згідно листа відділення Державного казначейства в м.Феодосії від 05.05.2006р. за №01-14/412, позивачу було повідомлено, що станом на 05.05.2006р. його організація не включена до мережі розпорядників та отримувачів коштів Державних та місцевих бюджетів усіх рівнів на 2006р., які обслуговуються через відділення Державного казначейства в м.Феодосії АР Крим. Рахунки організації позивача у відділенні Державного казначейства в м.Феодосії у 2006 році не відкривались.

Суд не приймає посилання другого відповідача про те, що він своїм листом від 20.12.2005р. № 10-14-20681 лише повідомив про припинення фінансування Представництва Фонду майна АРК в м.Феодосії, оскільки вказане привело до певних наслідків. Так, Представництву, його працівникам не була підвищена мінімальна заробітна плата, не затверджений штатний розклад на 2006 рік, а також Представництво не було включено до мережі Фонду державного майна на фінансування ні за загальним, ні за спеціальним фондом державного бюджету за КФК 6611010 «Керівництво та управління в сфері державного майна».

Крім того, як вбачається з Закону України «Про Державний бюджет України на 2006р.» в останньому закладена до Державного бюджету України стаття по КФК 6611010 «Керівництво та управління у сфері державного майна», з якої і фінансуються Представництва Фонду майна АРК.

На підставі викладеного, та керуючись статтями 152, п. 1 ст. 153, 160, 163, п. 4 ст. 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Визнати нечинним рішення Фонду державного майна України про припинення фінансування за рахунок Державного бюджету України.

3. Зобов'язати Фонд державного майна України та Фонд майна АР Крим поновити фінансування Представництва Фонду майна АР Крим у м.Феодосії із Державного бюджету України і здійснювати фінансування до повного завершення ліквідаційної процедури.

4. Зобов'язати Фонд державного майна України та Фонд майна АР Крим затвердити штатний розклад на 2006 рік Представництву Фонду майна АР Крим у м.Феодосії.

5. Зобов'язати Фонд державного майна України та Фонд майна АР Крим включити Представництво Фонду майна АР Крим у м.Феодосії у свою мережу на фінансування, як по загальному, так і по спеціальному фонду Державного бюджету України по КФК 6611010 «Керівництво та управління в сфері державного майна».

Суддя Господарського суду

Автономної Республіки Крим Башилашвілі О.І.