Автономна Республіка Крим, 95000, м.Сімферополь, вул. К.Маркса, 18, к. 320
Іменем України
19.03.2007
Справа №2-24/17541-2006А
За адміністративним позовом - Закритого акціонерного товариства (ЗАТ) «Селянська Промислова Артіль», м. Сімферополь (м.Сімферополь, провул. Бокуна, 32)
До відповідача - Джанкойської об'єднаної державної податкової інспекції (ОДПІ), м. Джанкой (м. Джанкой, вул. Дзержинського, 30)
про спонукання до виконання певних дій
Суддя Г.Г.Колосова
При секретарі Капустіної І.М.
За участю представників:
Від позивача - Драліна Н.О., представник, довіреність № 105-ко від 04.07.2006р.
Від відповідача - Попова С.В., начальник юридичного сектору, довіреність № 1 від 09.01.2007р.
Обставини справи:
Позивач звернувся з адміністративним позовом до суду про спонукання Джанкойської ОДПІ здійснити реєстрацію Приазовського філіалу ЗАТ «Селянська Промислова Артіль» платником фіксованого сільськогосподарського податку.
Згідно резолюції Першого заступника Голови господарського суду АР Крим Ковтун Л.О. справа була передана на розгляд судді Колосової Г.Г. з присвоєнням № 2-24/17541-2006.
Ухвалою від 22.01.2007р. справа прийнята до провадження суддею Колосовою Г.Г.
У судовому засіданні 13.02.2007р. позивач змінив позовні вимоги та просить спонукати Джанкойську ОДПІ здійснити реєстрацію Приазовського філіалу ЗАТ «Селянська Промислова Артіль» платником у складі консолідованого фіксованого податку ЗАТ «Селянська Промислова Артіль».
Позивач змінені вимоги підтримує у повному обсязі.
Відповідач просить у позові відмовити за мотивами, викладеними у судових засіданнях та запереченні на позов.
Згідно з п. 6 Закону України “Про внесення змін до Кодексу адміністративного судочинства України» № 2953-ІV від 06.10.2005р., що набрав чинність 01.11.2005р., до початку діяльності окружних та апеляційних адміністративних судів адміністративні справи, підвідомчі господарським судам відповідно до Господарського процесуального кодексу України 1991р. (1798-12), вирішують у першій та апеляційній інстанціях відповідні місцеві та апеляційні господарські суди за правилами Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до внесених змін до Кодексу Адміністративного судочинства України (від 08.09.2005р. № 2875-ІУ) повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу здійснюється судом тільки за вимогою особи, яка бере участь у справі, або за ініціативою суду.
Вказаних вимог від сторін не надходило.
Суд вважає можливим проведення судового процесу без здійснення фіксування судового процесу технічними засобами.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, заслухавши представників сторін, суд -
27.12.2005р. Виконавчим комітетом Сімферопольської міської ради був зареєстрований Приазовський філіал ЗАТ «Селянська Промислова Артіль» без права юридичної особи.
06.03.2006р. Приазовський філіал ЗАТ «Селянська Промислова Артіль» взятий на облік платника податків у Джанкойської ОДПІ, про що видана довідка № 77 (а.с. 21).
Позивач звернувся з позовом про спонукання Джанкойської ОДПІ здійснити реєстрацію Приазовського філіалу ЗАТ «Селянська Промислова Артіль» платником фіксованого сільськогосподарського податку, посилаючись на те, що ЗАТ «Селянська Промислова Артіль» є платником фіксованого сільськогосподарського податку.
Оскільки Приазовський філіал є суб'єктом господарювання, що створений юридичною особою, тому позивач вважає, що він за наявністю ідентифікаційного коду філіалу, що підтверджує його самостійність у сплаті податків та зборів, є підприємством та може бути зареєстрований як платник фіксованого сільськогосподарського податку.
Змінивши позовні вимоги, позивач просить спонукати Джанкойську ОДПІ здійснити реєстрацію Приазовського філіалу ЗАТ «Селянська Промислова Артіль» платником у складі консолідованого фіксованого податку ЗАТ «Селянська Промислова Артіль».
У судовому засіданні 19.03.2007р. позивач пояснив, що він просить спонукати Джанкойську ОДПІ здійснити реєстрацію Приазовського філіалу ЗАТ «Селянська Промислова Артіль» платником у складі консолідованого фіксованого сільськогосподарського податку ЗАТ «Селянська Промислова Артіль».
Позивач посилається на те, що ст. 4 Закону України «Про систему оподаткування» визначено, що платниками податків є юридичні особи, на яких у відповідності до законів України віднесений обов'язок сплачувати податки та збори (обов'язкові платежі).
Однак Законами України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», «Про оподаткування прибутку підприємств» визначено, що філіали та підрозділи юридичних осіб також можуть бути платниками податків.
Відповідно до п.п. 2.1.3 п. 2.1 ст. 2 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» № 334/94-ВР від 28.12.1994р. філії, відділення та інші відокремлені підрозділи платників податку (далі - філії), суб'єкти господарської діяльності, бюджетні, громадські та інші підприємства, установи та організації, які здійснюють діяльність, спрямовану на отримання прибутку як на території України, так і за її межами, що не мають статусу юридичної особи, розташовані на території іншої, ніж такий платник податку, територіальної громади.
Платник податку, який має такі філії, може прийняти рішення щодо сплати консолідованого податку та сплачувати податок до бюджетів територіальних громад за місцезнаходженням філії, а також до бюджету територіальної громади за своїм місцезнаходженням, визначений згідно з нормами цього Закону та зменшений на суму податку, сплаченого до бюджетів територіальних громад за місцезнаходженням філії.
Сума податку на прибуток філії за відповідний звітний (податковий) період визначається розрахунково виходячи із загальної суми податку, нарахованого амортизаційних відрахувань, нарахованих по основних фондах такого платника податку, які розташовані за місцезнаходженням філії, у загальній сумі валових витрат та амортизаційних відрахувань цього платника податку.
Вибір порядку сплати податку на прибуток, визначеного цим підпунктом, здійснюється платником податку самостійно до 1 липня року, що передує звітному, про що повідомляються податкові органи за місцезнаходженням такого платника податку та його філії (відокремлених підрозділів). Зміна порядку сплати податку протягом звітного року не дозволяється. При wmому філії (відокремлені підрозділи) подають податковому органу за своїм місцезнаходженням розрахунок податкових зобов'язань щодо сплати консолідованого податку, форма якого встановлюється центральним органом державної податкової служби України, виходячи з положень цього підпункту.
Відповідальність за своєчасне та повне внесення сум податку до бюджету територіальної громади за місцезнаходженням філії несе платник податку, у складі якого знаходиться така філія.
Згідно зі ст.2 Закону України “Про фіксований сільськогосподарський податок» платниками фіксованого сільськогосподарського податку є сільськогосподарські підприємства різних організаційно-правових форм, що передбачені законами України, селянські та фермерські господарства.
Згідно з цим Законом фіксований сільськогосподарський податок стягується в рахунок податку на прибуток підприємства, плати (податок), за землю, податок з платників транспортних засобів та інших самохідних машин та механізмів, комунального податку та ін. також передбачено, що об'єктом оподаткування для платників фіксованого сільськогосподарського податку є площа сільськогосподарських угідь, які були передані сільськогосподарському товаровиробнику у власність або наданих йому у користування, у тому числі на умовах оренди.
Механізм сплати такого податку, на відміну від механізму сплати податку на прибуток не передбачає можливість його сплати за територіальним принципом розташування підрозділів платника податку - юридичної особи, як це передбачено Законом України «Про оподаткування прибутку підприємств».
Враховуючи викладене, а також Лист Комітету Верховної Ради України з питань фінансів та банківської діяльності від 30.11.2004р. №06-10/10-1296 «відносно сплати філіями підприємств сільськогосподарського податку», позивач просить спонукати Джанкойську об'єднану державну податкову інспекцію повести реєстрацію Приазовської філії ЗАТ «Селянська Промислова Артіль» платником сільськогосподарського податку.
Вимоги позивача суд вважає необґрунтованими, а позов задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Згідно з п. 1 ст.2 Закону України “Про фіксований сільськогосподарський податок» № 310-XIV від 17.12.1998р. із змінами та доповненнями (Закон № 320) платниками фіксованого сільськогосподарського податку є сільськогосподарські підприємства різних організаційно-правових форм, які займаються виробництвом (вирощуванням), переробкою та збутом сільськогосподарської продукції.
Відповідно до ст. 3 вищевказаного Закону об'єктом оподаткування для платників фіксованого сільськогосподарського податку є площа сільськогосподарських угідь, переданих сільськогосподарському товаровиробнику у власність або наданих йому у користування, у тому числі на умовах оренди.
З урахуванням викладеного, суд вважає, що за змістом Закону № 320 платниками фіксованого сільськогосподарського податку можуть бути лише юридичні особи - сільськогосподарські підприємства.
Така ж позиція викладена у листах Державної податкової адміністрації України.
Відповідно до ст.55 Господарського кодексу України суб'єктами господарювання визнаються власники господарських відносин. Суб'єктами господарювання є, зокрема, господарські організації - юридичні особи. Відповідно до статті 62 Господарського кодексу України, підприємство - це самостійний суб'єкт господарювання. Підприємство є юридичною особою, має відокремлене майно, самостійний баланс, рахунки в установах банків, печатку із своїм найменуванням та індетифікаційним кондом. Проте такі відокремлені підрозділи не мають статус юридичної особи. Що стосується сільського господарства та сільськогосподарських підприємств, згідно з Законом України від 18.01.2001р. №2238-III «Про стимулювання розвитку сільського господарства на період 2001-2004 років» сільське господарство - вид господарської діяльності з виробництва продукції. Сільськогосподарське підприємство є юридичною особою.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про колективне сільськогосподарське підприємство» колективне господарське підприємство є юридичною особою.
Закон України «Про фермерське господарство» говорить про те, що фермерське господарство є формою підприємницької діяльності громадян із створенням юридичної особи.
Законом України «Про особисте селянське господарство» зазначено, що особисте селянське господарство - це господарська діяльність це господарська діяльність, яка проводиться без створення юридичної особи фізичною особою індивідуально або особами. Такі селянські господарства відповідно до Закону не є платниками ФСП.
Платниками ФСП є сільгосппідприємства - юридичні особи, які виконують умови вищезазначених законів, Закону 320-XIV та постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.1999р. №658.
Отже в умовах дії Закону 320 для переходу на сплату ФСП підприємству необхідно: бути юридичною особою, основним видом діяльності якої є сільськогосподарське виробництво, коди якого підтверджуються довідкою управління статистики.
Доводи позивача щодо того, що фіксований сільськогосподарський податок (ФСП) повинен сплачуватись у складі консолідованого ФСП, суд також до уваги не приймає.
Поняття консолідованого податку викладено у п.п. 2.1.3 п. 2.1 ст. 2 Закону України “Про оподаткування прибутку підприємств», який є законом, що регулює відносини щодо нарахування та сплати іншого податку - податку на прибуток.
Фіксований сільськогосподарський податок є самостійним видом податку, нарахування та сплату якого регулює спеціальний закон - “Про фіксований сільськогосподарський податок».
Тому суд вважає, що положення Закону України “Про оподаткування прибутку підприємств» не можуть бути застосовані при нарахуванні та сплаті ФСП, а поняття консолідований ФСП не існує.
Лист комітету Верховної Ради України з питань фінансів і банківської діяльності № 06-10/10-1296 від 30.11.2004р. суд до уваги не приймає з урахуванням положень п.2,4 ст.8 Закону України “Про державну податкову службу в Україні», які визначають право надання податкових роз'яснень тільки за державними податковими органами у встановленому порядку.
Крім того, механізм сплати ФСП (згідно Положення про порядок справляння та обліку фіксованого сільськогосподарського податку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.04.99р. №658 у редакції постанови КМУ від 25.05.2006р. №725) не передбачає можливість його сплати за територіальним принципом знаходження філій платника податку - юридичної особи.
Також частиною 4 ст. 2 Закону України «Про фіксований сільськогосподарський податок» від 17.12.1998 р. №320 передбачено, що для отримання реєстрації як платника ФСП особа має подати відповідному податковому органу документи за переліком, який встановлюється за процедурою, визначеною законом для подання податкової звітності.
Позивач надав до матеріалів справи лист Джанкойської ОДПІ № 1756/10/31-01 від 19.04.2006р., з якого вбачається, що позивач надавав до ОДПІ запит від 20.03.2006р. (а.с. 23).
Жодних доказів того, що позивач звертався до Джанкойської ОДПІ із заявою щодо реєстрації Приазовського філіалу ЗАТ «Селянська Промислова Артіль» платником у складі консолідованого фіксованого сільськогосподарського податку ЗАТ «Селянська Промислова Артіль» з наданням усіх необхідних документів за встановленим переліком, позивач не надав.
Докази того, що Джанкойська ОДПІ відмовила позивачеві у такій реєстрації, також відсутні.
З урахуванням вищевикладеного вимоги позивача щодо спонукання Джанкойську ОДПІ здійснити реєстрацію Приазовського філіалу ЗАТ «Селянська Промислова Артіль» платником у складі консолідованого фіксованого сільськогосподарського податку ЗАТ «Селянська Промислова Артіль» задоволенню не підлягають, у позові відмовлено.
У судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Постанова складена у повному обсязі 23.03.2007року.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.94, 98, 158-161, ч. 2 ст. 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Постановив:
У позові відмовити.
У разі неподання заяви про апеляційне оскарження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення.
Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження, апеляційна скарга не подана, постанова вступає в закону силу через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова може бути оскаржена в порядку і строки передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України у Севастопольський апеляційний господарський суд.
Суддя Господарського суду
Автономної Республіки Крим Колосова Г.Г.