Справа № 526/2186/15-п
Провадження № 3/526/3/2016
05 квітня 2016 року м. Гадяч
Суддя Гадяцького районного суду Полтавської області Прокоп'єва Ю.Б., розглянувши матеріали, що надійшли від ВДАІ з обслуговування Гадяцького району УМВС України в Полтавській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця ІНФОРМАЦІЯ_2, не працюючого, проживаючого за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_3 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
Як вбачається із протоколу про адміністративне правопорушення серія АП № 134406 від 11 жовтня 2015 року, 11 жовтня 2015 року о 19 год. 30 хв., в м. Гадяч по вул. Лохвицькій водій ОСОБА_1, керуючи автомобілем PEUGEOT EXPERT, державний номерний знак НОМЕР_1, при виконанні повороту ліворуч не переконався у відсутності небезпеки для інших учасників дорожнього руху та здійснив зіткнення з автомобілем CITROEN BERLINGOO, державний номерний знак НОМЕР_2, в наслідок дорожньо-транспортної пригоди автомобілі отримали механічні пошкодження, чим порушив вимоги п. 10.1 Правил дорожнього руху.
Постановою Гадяцького районного суду Полтавської області від 28.12.2015 року по справі про адміністративне правопорушення у відношенні ОСОБА_1 за ст. 124 КУпАП призначено авто-технічну експертизу, проведення експертизи доручено експертам Полтавським Науково-дослідним експертно-криміналістичним центром МВС України. 26.02.2016 року, даний матеріал був повернутий експертною установою до Гадяцького районного суду Полтавської області без виконання, у зв'язку з відсутністю в матеріалах справи даних про параметри і стан дорожньої обстановки, дорожнього покриття та обставин щодо дій учасників події, з яких має виходити експерт при проведенні досліджень (вихідні дані).
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що справа про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ст. 124 КУпАП підлягає поверненню для доопрацювання з наступних підстав.
Так, відповідно до ст. 254 КУпАП, про вчинення адміністративного правопорушення складається адміністративний протокол.
Відповідно до ч. 1 ст. 256 Кодексу України про адміністративні правопорушення, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Згідно ст. 7 КУпАП, провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюються на основі суворого додержання законності.
Відповідно до ст. 245 КУпАП, завданням провадження в справах про адміністративне правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що спричиняють вчиненню адміністративний правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян в дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до ст.280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до п. 8 Розділу VІІІ «Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі», затвердженої наказом №1395 Міністерства внутрішніх справ України 07.11.2015 року, вбачається, що у випадках, коли для прийняття об'єктивного рішення виникає необхідність для отримання додаткових даних, поліцейський, який оформлює матеріали ДТП, протягом доби передає оформлені матеріли ДТП для подальшого розгляду уповноваженій особі підрозділу патрульної поліції, на території обслуговування якого сталася пригода.
Також, якщо для об'єктивного розгляду матеріалів дорожньо-транспортної пригоди необхідно залучити експерта, уповноваженою особою підрозділу патрульної поліції (інспектором АП ВДАІ) у триденний строк з вчинення дорожньо-транспортної пригоди готується відповідний лист до регіонального підрозділу Державного науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України з переліком питань, які треба з'ясувати для прийняття об'єктивного рішення у справі. При цьому строк, зазначений в пункті 7 цього розділу, продовжується на час проведення відповідного експертного дослідження.
Відповідно до ст. 251 Кодексу України про адміністративні правопорушення доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
З урахуванням протиріч в поясненнях учасників дорожньо-транспортної пригоди, які не підтверджуються та не спростовуються іншими доказами, що є в матеріалах, відсутності відтворення події за участю експерта та кожним учасником дорожнього руху, суд вважає, що з наданих матеріалів адміністративної справи неможливо встановити, хто з учасників дорожньо-транспортної пригоди дійсно порушив правила дорожнього руху, внаслідок чого сталося зіткнення, що позбавляє суд можливості всебічно, повно і об'єктивно з'ясувати обставини справи та прийняти рішення.
Таким чином, необхідно провести відтворення обстановки і обставин події дорожньо-транспортної пригоди за участю водіїв та їх транспортних засобів, в ході якого вказати: тип покриття дороги (асфальт, ґрунтова тощо), його стан (сухе, мокре, ожеледиця та ін.), ширину проїзної частини, наявність і величину ухилів, наявність дорожніх знаків і розміток у районі ДТП, технічний стан транспортних засобів та їх завантаженість. Видимість і оглядовість дороги з місця водія, а в умовах обмеженої видимості - ще й видимість перешкоди; розташування транспортних засобів по ширині дороги, швидкість їх руху (швидкість вказується, якщо немає сліду гальмування); момент виникнення небезпеки для руху; чи застосував водій термінове гальмування і якщо застосував, то яка довжина сліду гальмування до задніх коліс автомобіля (якщо сліди розташовані на ділянках дороги з різним покриттям, наприклад на проїзній частині й узбіччі, потрібно зазначити довжину сліду окремо на кожній з ділянок); якщо транспортні засоби після залишення сліду гальмування до його остаточної зупинки рухався накатом, то яку відстань він пройшов в цьому стані), а в разі необхідності по результатам відтворення провести авто-технічне дослідження щодо дій водіїв в даній дорожній ситуації.
За таких обставин, вважаю за необхідне, матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст.124 КУпАП повернути органу, який складав відповідний протокол, для доопрацювання.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 245, 251, 256, 268, 279, КУпАП, -
Повернути матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 про вчинення правопорушення передбаченого ст. 124 КУпАП до Гадяцького відділу поліції Головного Управління Національної поліції в Полтавській області для доопрацювання та належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя - Ю. Б. Прокоп'єва