Справа № 359/6456/15-ц Головуючий у І інстанції Муранова-Лесів І. В.
Провадження № 22-ц/780/1688/16 Доповідач у 2 інстанції Матвієнко Ю. О.
Категорія 46 31.03.2016
Іменем України
31 березня 2016 року колегія суддів судової палати в цивільних справах апеляційного суду Київської області в складі:
Головуючого - судді: Матвієнко Ю.О.,
суддів: Дмитрієвої Л.Д., Олійника В.І.,
при секретарі: Нагорній Г.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні апеляційного суду Київської області цивільну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_2 на рішення Бориспільського міськрайонного суду Київської області від 15 грудня 2015 року у справі за позовом Бориспільського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі Державної інспекції сільського господарства в Київській області та Головного Управління Держземагенства в Київській області до Бориспільської районної державної адміністрації Київської області, ОСОБА_2, ОСОБА_3, третя особа - Служба автомобільних доріг у Київській області, про визнання недійсним розпорядження, визнання недійсними та скасування державного акту на право власності на земельні ділянки та договору купівлі-продажу земельної ділянки,
В липні 2015 року Бориспільський міжрайонний прокурор звернувся до суду в інтересах держави в особі Державної інспекції сільського господарства в Київській області з вищевказаним позовом до Бориспільської районної державної адміністрації Київської області, ОСОБА_2, ОСОБА_3, третя особа - Служба автомобільних доріг у Київській області, обґрунтовуючи вимоги тим, що Бориспільською міжрайонною прокуратурою Київської області під час проведення моніторингу даних публічної кадастрової карти України, а також в ході перевірки розпоряджень, прийнятих Бориспільською районною державною адміністрацією, виявлені порушення земельного законодавства під час виділення на користь фізичних осіб земельних ділянок на території Сеньківської сільської ради Бориспільського району Київської області. Зокрема, 11.02.2008 року Бориспільською районною державною адміністрацією було прийнято розпорядження №832 «Про надання дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства ОСОБА_2 на території Сеньківської сільської ради», яке в подальшому було скасовано розпорядженням Бориспільської районної державної адміністрації від 19.05.2008 року за №3323. Не зважаючи на це, розпорядженням Бориспільської районної державної адміністрації від 13.06.2008 року за №4013 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки гр.ОСОБА_2 у власність для ведення особистого селянського господарства на території Сеньківської сільської ради Бориспільського району Київської області» ОСОБА_2 передано у власність земельну ділянку площею 1 га та виготовлено державний акт серії НОМЕР_4 на право власності на земельну ділянку площею 1 га, кадастровий номер НОМЕР_1, на території Сеньківської сільської ради Бориспільського району Київської області.
В подальшому, згідно інформації Управління Держземагенства в Бориспільському районі Київської області від 19.06.2015 року земельна ділянка з кадастровим номером НОМЕР_1 була розділена на земельні ділянки з кадастровими номерами НОМЕР_3 та НОМЕР_2, одна з яких з кадастровим номером НОМЕР_2 загальною площею 0,5 га згідно з Інформаційною довідкою державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 18.06.2015 року №39266501 на підставі договору купівлі-продажу земельної ділянки № НОМЕР_6 від 23.04.2015 року, посвідченого приватним нотаріусом Бориспільського районного нотаріального округу Київської області Меленна Т.К., перейшла у власність ОСОБА_3, а інша з кадастровим номером НОМЕР_3 загальною площею 0,5 га зареєстрована на праві власності за ОСОБА_2 на підставі свідоцтва про право власності на нерухоме майно №36068549 від 08.04.2015 року.
Розпорядження Бориспільської районної державної адміністрації від 13.06.2008 року №4013 прийнято з порушенням вимог чинного законодавства, ч.2 ст.19 Конституції України, ст.ст.3, 6, 7, 30 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» та підлягає скасуванню, оскільки було прийнято всупереч розпорядження Кабінету Міністрів України від 22.02.2008 року №326-с «Про заходи щодо прискорення проектування та будівництва великої кільцевої автомобільної дороги навколо м.Києва», яким схвалено погоджений протоколом Київської обласної державної адміністрації від 17.07.2007 року генеральний напрямок проходження великої кільцевої дороги навколо м.Києва.
При цьому прокурор зазначив, що згідно інформації управління Держкомзему у Бориспільському районі від 19.06.2015 року земельна ділянка, надана ОСОБА_2 для ведення особистого селянського господарства на території Сеньківської сільської ради Бориспільського району Київської області на підставі розпорядження Бориспільської районної державної адміністрації №4013 від 13.06.2008 року, розташована на території, яка планується для будівництва великої кільцевої дороги навколо м.Києва (ВКАД).
Враховуючи незаконність розпорядження Бориспільської районної державної адміністрації №4013 від 13.06.2008 року, прокурор зазначав, що визнанню недійсними та скасуванню підлягають також державний акт серії НОМЕР_4, свідоцтво про право власності на нерухоме майно № НОМЕР_5 від 08.04.2015 року на земельну ділянку площею 0,5 га, належну ОСОБА_2, кадастровий номер НОМЕР_2, договір купівлі-продажу земельної ділянки № НОМЕР_6 від 23.04.2015 року, посвідчений приватним нотаріусом Бориспільського районного нотаріального округу Київської області Меленна Т.К. Також просив визнати недійсними та скасувати державну реєстрацію свідоцтва про право власності на нерухоме майно № НОМЕР_5 від 08.04.2015 року на земельну ділянку площею 0,5 га, належну ОСОБА_2, кадастровий номер НОМЕР_2, з підстав перевищення органом виконавчої влади своїх повноважень при передачі земельних ділянок у власність.
Посилаючись на викладене, прокурор просив визнати незаконними та скасувати розпорядження Бориспільської районної державної адміністрації № 4013 від 13.06.2008 року; визнати недійсним та скасувати державну реєстрацію державного акту серії НОМЕР_4 на право власності на земельну ділянку площею 1 га кадастровий номер НОМЕР_1 на території Сеньківської сільської ради Бориспільського району Київської області; визнати недійсними та скасувати договір купівлі-продажу земельної ділянки № НОМЕР_6, НАМ № 833478-НАМ № 833479 від 23.04.2015 року, посвідчений приватним нотаріусом Бориспільського районного нотаріального округу Київської області Меленна Т.К.; визнати недійсними та скасувати державну реєстрацію свідоцтва про право власності на нерухоме майно № НОМЕР_5 від 08.04.2015 року на земельну ділянку площею 0,5 га, належну ОСОБА_2 кадастровий номер НОМЕР_2; повернути земельні ділянки із кадастровими номерами НОМЕР_3 та НОМЕР_2 у власність держави в особі Головного Управління Держземагенства в Київській області.
Рішенням Бориспільського міськрайонного суду Київської області від 15 грудня 2015 року позов задоволено.
Визнано незаконним та скасовано розпорядження Бориспільської районної державної адміністрації № 4013 від 13.06.2008 року.
Визнано недійсним та скасовано державну реєстрацію державного акту серії НОМЕР_4 на право власності на земельну ділянку площею 1 га кадастровий номер НОМЕР_1 на території Сеньківської сільської ради Бориспільського району Київської області.
Визнано недійсним та скасовано договір купівлі-продажу земельної ділянки № НОМЕР_6, НАМ № 833478-НАМ № 833479 від 23.04.2015 року, посвідчений приватним нотаріусом Бориспільського районного нотаріального округу Київської області Меленна Т.К.
Визнано недійсним та скасовано державну реєстрацію свідоцтва про право власності на нерухоме майно № НОМЕР_5 від 08.04.2015 року на земельну ділянку площею 0,5 га, належну ОСОБА_2, кадастровий номер НОМЕР_2.
Повернуто земельні ділянки із кадастровими номерами НОМЕР_3 та НОМЕР_2 у власність держави в особі Головного Управління Держземагенства в Київській області.
Стягнуто з Бориспільської районної державної адміністрації Київської області та ОСОБА_3 судовий збір на користь держави в сумі по 243 грн. 60 коп. з кожного.
Стягнуто з ОСОБА_2 на користь держави судовий збір в сумі 487 грн. 20 коп.
Не погоджуючись з рішенням суду, відповідач ОСОБА_2 подав на нього апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на невідповідність висновків суду обставинам справи та порушення судом норм матеріального та процесуального права, просив рішення суду першої інстанції скасувати та ухвалити по справі нове рішення, яким відмовити в задоволенні позову в повному обсязі.
Заслухавши доповідь судді - доповідача, пояснення учасників процесу, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги та вимог, заявлених в суді першої інстанції, колегія суддів приходить до висновку про часткове задоволення апеляційної скарги, виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 213 ЦПК України рішення суду є законним, якщо суд, виконавши всі вимоги цивільного судочинства, вирішив справу згідно із законом. Рішення є обґрунтованим, якщо воно ухвалене на основі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Судом першої інстанції встановлено, що Протоколом погодження генерального напрямку проходження Великої окружної автомобільної дороги навколо м.Києва, затвердженого головою Київської обласної державної адміністрації від 17 липня 2007 року, погодженого, в тому числі, головою Бориспільської РДА (а.с.113-114), в результаті роботи районних комісій по розгляду варіантів траси генерального напрямку проходження Великої окружної автомобільної дороги навколо м.Києва підготовлено висновки щодо можливостей проходження її по території Київської області, а саме: (п.7) Бориспільський район: проходження околицями с.Проців, с.Вороньків, с.Глибоке, с.Іванків, м.Бориспіль, с.Нестерівка, с.Велика Олександрівка, с.Безуглівка, с.Сеньківка, а також вирішено: (п.2) головам районних державних адміністрацій спільно з районними радами забезпечити накладення обмежень (сервітутів) на земельні ділянки уздовж напрямку проходження траси згідно генерального напрямку Великої окружної автомобільної дороги навколо м.Києва, з розрахунку 250 метрів від осі траси в обидві сторони (тимчасове обмеження на період проектування).
Розпорядженням Київської обласної державної адміністрації від 28.11.2007 року №1308 «Про заходи щодо участі Київської області в проектуванні та будівництві Великої кільцевої автомобільної дороги навколо м.Києва» утворено комісію з вибору та обстеження земельних ділянок під будівництво великої кільцевої автомобільної дороги навколо м.Києва (а.с.117-119), а також (п.1.1) Службі автомобільних доріг у Київській області у межах компетенції в установленому порядку доручено забезпечити збір вихідних даних та проведення проектно-вишукувальних робіт з будівництва Великої кільцевої автомобільної дороги навколо м.Києва.
На виконання вказаного розпорядження та розпоряджень Бориспільської районної державної адміністрації від 18.03.2007 року №1697 «Про створення комісії з вибору та попереднього обстеження земельних ділянок під будівництво Великої кільцевої автомобільної дороги навколо м.Києва», №1698 «Про надання дозволу на збір матеріалів погодження місця розташування земельної ділянки під будівництво Великої автомобільної дороги навколо м.Києва» проведено вибір та обстеження земельної ділянки, передбаченої під будівництво ВКАД на ділянці «Реконструкція Північно-Східного обходу м.Києва» (Безуглівка-Іванків) Київська область, Бориспільський район (а.с.124-126).
22.02.2008 року розпорядженням Кабінету Міністрів України №326-р «Про заходи щодо прискорення проектування та будівництва великої кільцевої автомобільної дороги навколо м.Києва» (п.1) схвалено погоджений протоколом Київської облдержадміністрації від 17 липня 2007 року із змінами від 16 липня 2009 року генеральний напрямок проходження великої кільцевої автомобільної дороги навколо м. Києва (далі - кільцева дорога) згідно з додатком; (п.2) Київській облдержадміністрації, Державному комітетові із земельних ресурсів, Держкомлісгоспу не вчиняти дії, спрямовані на передачу в оренду або відчуження земельних ділянок та об'єктів у зоні відведення земель для будівництва кільцевої дороги. Додатком №1 до вказаного розпорядження було затверджено Генеральний напрямок проходження великої кільцевої автомобільної дороги навколо м. Києва, в тому числі на території Бориспільського району - околиці м. Борисполя, сіл Проців, Вороньків, Глибоке, Іванків, Нестерівка, Велика Олександрівка, Безуглівка та Сеньківка.
Відповідно до вимог п.п.«а», «б» ч.1 ст.17 Земельного кодексу України в редакції закону, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин, до повноважень місцевих державних адміністрацій у галузі земельних відносин належить: розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим Кодексом; участь у розробленні та забезпеченні виконання загальнодержавних і регіональних (республіканських) програм з питань використання та охорони земель; координація здійснення землеустрою та державного контролю за використанням та охороною земель.
11.02.2008 року Бориспільською районною державною адміністрацією було прийнято розпорядження №832 «Про надання дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства ОСОБА_2 на території Сеньківської сільської ради», відповідно до якого ОСОБА_2 було надано дозвіл на складання проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки площею 1,00 га для ведення особистого селянського господарства в межах Сеньківської сільської ради (а.с.11).
Розпорядженням Бориспільської районної державної адміністрації від 19.05.2008 року за №3323 було скасоване вищевказане розпорядження голови районної державної адміністрації Главаті П.Й. від 11.02.2008 року №832 «Про надання дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства ОСОБА_2 на території Сеньківської сільської ради», при цьому, як зазначено в розпорядженні, підставою для скасування розпорядження було розглянуте доручення голови Київської обласної державної адміністрації Ульянченко В.І. від 14.09.2007 року №84-1 за підсумками погодження генерального напрямку проходження Великої кільцевої автомобільної дороги навколо міста Києва (а.с.13).
Відповідно до вимог ч.2 ст.43 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» в редакції закону, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин, розпорядження голови державної адміністрації, що суперечать Конституції України, законам України, рішенням Конституційного Суду України, іншим актам законодавства або є недоцільними, неекономними, неефективними за очікуваними чи фактичними результатами, скасовуються Президентом України, Кабінетом Міністрів України, головою місцевої державної адміністрації вищого рівня або в судовому порядку.
Розпорядженням Бориспільської районної державної адміністрації від 21 липня 2008 №4908 «Про затвердження матеріалів попереднього погодження місця розташування та надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок Службі автомобільних доріг у Київській області у постійне користування для будівництва Великої кільцевої автомобільної дороги навколо м.Києва в межах Бориспільського району» на виконання вищенаведених розпорядження КМУ від 22.02.2008 року №326-р, розпорядження Київської обласної державної адміністрації від 28.11.2007 року №1308, було затверджено матеріали попереднього погодження місця розташування та проведення проектно-вишукувальних робіт по будівництву Великої кільцевої автомобільної дороги навколо м.Києва (реконструкція Північно-Східного обходу м.Києва на ділянці Іванків-Безуглівка) та надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок на території Великоолександрівської, Дударківської, Сеньківської, Іванківської сільських рад Бориспільського району Київської області для будівництва Великої кільцевої автомобільної дороги навколо м.Києва реконструкція Північно-Східного обходу м.Києва на ділянці Іванків-Безуглівка) (а.с.123).
Всупереч вищенаведених розпоряджень Кабінету Міністрів України, Київської обласної державної адміністрації, а також не зважаючи на те, що розпорядження Бориспільської районної державної адміністрації від 11.02.2008 року №832, яким було надано дозвіл на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства ОСОБА_2 на території Сеньківської сільської ради було скасовано, та що розпорядженням Бориспільської районної державної адміністрації від 21 липня 2008 №4908 було надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок на території Великоолександрівської, Дударківської, Сеньківської, Іванківської сільських рад Бориспільського району Київської області для будівництва Великої кільцевої автомобільної дороги навколо м.Києва, в порушення вимог ст.19 Конституції України, ч.1 ст. 52 Закону України «Про Кабінет Міністрів України» в редакції, що діяла до 07.10.2010 року, ст.30 Закону України «Про місцеві державні адміністрації», ст.118 Земельного кодексу України, Бориспільська районна державна адміністрація 13.06.2008 року видала розпорядження №4013 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки гр.ОСОБА_2 у власність для ведення особистого селянського господарства на території Сеньківської сільської ради Бориспільського району Київської області», на підставі якого ОСОБА_2 було виготовлено державний акт серії НОМЕР_4 на право власності на земельну ділянку площею 1 га, кадастровий номер НОМЕР_1, на території Сеньківської сільської ради Бориспільського району Київської області (а.с.12, 16).
З долучених до матеріалів справи ОСОБА_2 документів: його заяви до Бориспільської РДА щодо надання земельної ділянки, довідки з державної статистичної звітності по формі 6-зем, а також висновків про погодження проекту землеустрою щодо відведення йому у власність спірної земельної ділянки (а.с.56-64), вбачається, що будь-які належні і допустимі докази, що вказана технічна документація відповідно до вимог ст.9 Закону України «Про державну експертизу землевпорядної документації» в редакції, що діяла на момент ухвалення оскаржуваного розпорядження та затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_2 у власність, пройшла обов'язкову державну експертизу, відсутні.
Так, згідно з відповіддю Управління Держземагенства у Бориспільському районі Київської області від 19.06.2015 року №10-1006-0.3-1041/2-15 (а.с.21) документація із землеустрою щодо оформлення права власності на земельну ділянку з кадастровим номером НОМЕР_1 в місцевому фонді документації із землеустрою не обліковується. Земельна ділянка з кадастровим номером НОМЕР_1 розділена на земельні ділянки з кадастровими номерами НОМЕР_2 та НОМЕР_3. Документація із землеустрою щодо поділу земельної ділянки в місцевому фонді документації із землеустрою не обліковується.
Судом також встановлено, що 23 квітня 2015 року на підставі укладеного між відповідачами ОСОБА_2 та ОСОБА_3 договору купівлі-продажу земельної ділянки, посвідченого приватним нотаріусом Бориспільського районного нотаріального округу Меленною Т.К., реєстровий № НОМЕР_6 (а.с.153-155) право власності на земельну ділянку з кадастровим номером НОМЕР_3 загальною площею 0,5000 га перейшло від відповідача ОСОБА_2 до відповідача ОСОБА_3, що також підтверджується витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності індексний №36660099 від 23.04.2015 року (а.с.156-157).
За змістом вказаного договору право власності продавця ОСОБА_2 на земельну ділянку з кадастровим номером НОМЕР_3 було посвідчено Свідоцтвом про право власності на нерухоме майно, виданим Реєстраційною службою Бориспільського міськрайонного управління юстиції Київської області (а.с.153).
Так, відповідно до Інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 18.06.2015 №39266314 та Інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 18.06.2015 №39266501 земельні ділянки з кадастровими номерами НОМЕР_2 площею 0,5 га та НОМЕР_3 площею 0,5 га створені в результаті поділу земельної ділянки кадастровий номер НОМЕР_1 та зареєстровані на праві власності за відповідачами, а саме:
- земельна ділянка з кадастровим НОМЕР_2 площею 0,5 га зареєстрована 20.03.2015 року на праві власності за ОСОБА_2, підстава реєстрації - свідоцтво про право власності на нерухоме майно серія та номер НОМЕР_5, видане 08.04.2015 року Реєстраційною службою Бориспільського міськрайонного управління юстиції Київської області;
- земельна ділянка з кадастровим номером НОМЕР_3 площею 0,5 га зареєстрована 23.04.2015 року на праві власності за відповідачем ОСОБА_3, підстава реєстрації - договір купівлі-продажу земельної ділянки реєстровий НОМЕР_6 НАМ №833478-НАМ №833479, посвідчений 23.04.2015 року приватним нотаріусом Бориспільського районного нотаріального округу Київської області.
Згідно листа Управління Держземагенства у Бориспільському районі Київської області від 19.06.2015 року за №10-1006-0.2-1040/2-15 земельні ділянки зазначені у запиті прокурора (в тому числі спірні земельні ділянки з кадастровими номерами НОМЕР_2, НОМЕР_3, НОМЕР_1), знаходяться на території, яка планується під будівництво великої кільцевої автомобільної дороги навколо м.Києва відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 22.02.2008 року №326-с «Про заходи щодо прискорення проектування та будівництва великої кільцевої автомобільної дороги навколо м.Києва» та Протоколу Київської обласної державної адміністрації від 17 липня 2007 року (із змінами 16.07.2009 року) про погодження генерального напрямку проходження Великої окружної автомобільної дороги навколо м.Києва (а.с.17).
Згідно з інформацією Служби автомобільних доріг у Київській області, викладеною в листі від 30.01.2015 року № 08с/1752, відповідно до наданих координат поворотних точок та графічних матеріалів зазначені земельні ділянки з кадастровими номерами, в тому числі спірні земельні ділянки з кадастровими номерами НОМЕР_2, НОМЕР_3, НОМЕР_1, знаходяться в коридорі проходження ВКАД і потрапляють безпосередньо в зону розміщення самої автодороги (а.с.19), що також підтверджується викопіюваннями з проекту капітального ремонту, реконструкції ВКАД на ділянці Іванків-Безуглівка км 0+000 до км 19+000, зокрема транспортна розв'язка на км. 12-13 (а.с.152).
Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з порушень, допущених Бориспільскою районною державною адміністрацією при передачі у власність відповідача ОСОБА_2 у 2008 році земельної ділянки площею 1 га кадастровий номер НОМЕР_1 на території Сеньківської сільської ради Бориспільського району Київської області для ведення особистого селянського господарства та допущених в подальшому порушень при поділі даної земельної ділянки на дві земельні ділянки з кадастровими номерами НОМЕР_2 площею 0,5 га та НОМЕР_3 площею 0,5 га.
Колегія суддів погоджується з вищенаведеними висновками суду першої інстанції, оскільки вони відповідають обставинам справи та підтверджуються наявними в справі письмовими доказами, неспростованими відповідачами.
Разом з тим, рішення суду в частині визнання недійсним договору купівлі-продажу земельної ділянки, укладеного 23.04.2015 року між відповідачами ОСОБА_2 та ОСОБА_3, підлягає скасуванню, оскільки ухвалене з порушенням норм матеріального права, що вбачається з наступного.
Відповідно до ч. 3 ст. 215 ЦК України одна із сторін договору або інша заінтересована особа вправі заперечити його дійсність, якщо недійсність правочину прямо не встановлена.
Частиною першою статті 215 ЦК України передбачено, що підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені, зокрема, частиною першою статті 203 ЦК України, за якою зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства.
Стаття 216 ЦК України передбачає загальні наслідки недійсності правочину, відповідно до яких недійсний правочин не створює юридичних наслідків, крім тих, що пов»язані з його недійсністю, а згідно зі статтею 236 ЦК України правочин є недійсним з моменту його вчинення та не породжує тих юридичних наслідків, задля яких укладався, у тому числі не породжує переходу права власності до набувача.
За загальним правилом наслідком недійсності угоди є застосування двосторонньої реституції, яка не ставиться в залежність від добросовісності сторін угоди.
Разом із тим частиною третьою статті 216 ЦК України передбачено, що загальні наслідки недійсності угоди застосовуються, якщо законом не встановлені особливі умови їх застосування або особливі правові наслідки окремих видів недійсних правочинів.
Цивільним кодексом України передбачені засади захисту права власності. Зокрема, стаття 387 ЦК України надає власнику право витребувати майно із чужого незаконного володіння.
Згідно із частиною першою статті 388 ЦК України, якщо майно за відплатним договором придбане в особи, яка не мала права його відчужувати, про що набувач не знав і не міг знати (добросовісний набувач), власник має право витребувати це майно від набувача лише у разі, якщо майно було загублене власником або особою, якій він передав майно у володіння; було викрадене у власника або особи, якій він передав майно у володіння; вибуло з володіння власника або особи, якій він передав майно у володіння, не з їхньої волі іншим шляхом.
Оскільки добросовісне набуття в розумінні статті 388 ЦК України можливе лише тоді, коли майно придбане не безпосередньо у власника, а в особи, яка не мала права відчужувати це майно, наслідком угоди, укладеної з таким порушенням, є не двостороння реституція, а повернення майна з незаконного володіння.
Права особи, яка вважає себе власником майна, не підлягають захистові шляхом задоволення позову до добросовісного набувача з використанням правового механізму, установленого статтями 215, 216 ЦК України. При встановленні наявності речово-правових відносин, до таких відносин не застосовується зобов»язальний спосіб захисту. У зобов»язальних відносинах захист прав особи, яка вважає себе власником майна, можливий лише шляхом задоволення віндикаційного позову, якщо є підстави, передбачені статтею 388 ЦК України, які дають право витребувати майно у добросовісного набувача.
Оскільки відповідач ОСОБА_3 є добросовісним набувачем земельної ділянки, використання правового механізму, установленого ст.ст. 215, 216 ЦК України, для захисту прав державних органів, в інтересах яких прокурором подано позов, є помилковим, так як в даній ситуації захист прав особи, яка вважає себе власником майна, можливий лише шляхом задоволення віндикаційного позову, якщо є підстави, передбачені статтею 388 ЦК України, які дають право витребувати майно у добросовісного набувача.
Враховуючи викладене, колегія суддів дійшла висновку, що рішення суду в частині визнання недійсним договору купівлі-продажу земельної ділянки, укладеного між відповідачами 23.04.2015 року, підлягає скасуванню з ухваленням в цій частині рішення про відмову у задоволенні цієї вимоги. В іншій частині рішення суду підлягає залишенню без змін, як таке, що ухвалене на підставі повного та всебічного встановлення обставин справи, підтверджених доказами, перевіреними судом.
Керуючись ст.ст. 307, 309, 314, 315 ЦПК України, колегія суддів
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 - задовольнити частково.
Рішення Бориспільського міськрайонного суду Київської області від 15 грудня 2015 року в частині визнання недійсним та скасування договору купівлі-продажу земельної ділянки НОМЕР_6, НАМ № 833478-НАМ № 833479 від 23.04.2015 року, посвідченого приватним нотаріусом Бориспільського районного нотаріального округу Київської області Меленна Т.К., - скасувати та ухвалити в цій частині рішення про відмову у задоволенні цієї вимоги.
В іншій частині рішення Бориспільського міськрайонного суду Київської області від 15 грудня 2015 року - залишити без змін.
Рішення набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржене до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ протягом двадцяти днів.
Головуючий:
Судді: