Справа № 628/885/16-а
Провадження 2-а/628/19/16
29 березня 2016 року Куп'янський міськрайонний суд Харківської області
у складі: головуючого - судді Клімової С.В.
при секретарі - Бавики Л.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Куп'янську адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Куп'янському районі Харківської області про зобов'язання вчинити певні дії, суд -
Позивач, ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідача, Управління Пенсійного фонду України в Куп'янському районі Харківської області про зобов'язання вчинити певні дії, мотивуючи свої вимоги тим, що був призваний на строкову військову службу до Червонопрапорного Середньоазіатського прикордонного округу КДБ СРСР. Службу проходив у військовій частині НОМЕР_1 де під час проходження військової служби виконував інтернаціональний обов'язок безпосередньо приймаючи участь в спеціальних бойових операціях по виявленню та знищенню бандитських формувань моджахедів на території Республіки Афганістан.
07.11.2011року, згідно архівної довідки центрального прикордонного архіву Федеральної державної установи ФСБ Російської Федерації, Куп'янським об'єднаним міським військовим комісаріатом Харківської області позивачу було видано посвідчення ветерана війни-учасника бойових дій серія НОМЕР_2 . Зазначеним посвідченням юридично підтверджено позивачу особливий статус учасника бойових дій, у зв'язку з чим позивач звернувся до відповідача з заявою про призначення пенсії. Однак рішенням за № 1 Комісії по розгляду питань, пов'язаних з призначенням (перерахунком) та виплатою пенсій управління Пенсійного Фонду України в Куп'янському районі від 05 січня 2016 року про результати розгляду заяви позивачу було відмовлено у призначенні пенсії відповідно до п.3 розділу XV Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у зв'язку з начеб - то відсутністю документів підтверджуючих статус учасника бойових дій, оскільки з документами, необхідними для призначення пенсії не було надано до управління документів, які засвідчують особливий статус особи: посвідчення учасника бойових дій та довідку військового комісаріату про період участі у бойових діях.
Зазначене рішення комісії позивачем було оскаржене до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області 12 січня 2016 року. Згідно відповіді, отриманої 24.02.2016 року, дії відповідача Головним управлінням визнані законними.
В ході розгляду скарги Головним управлінням, 03 лютого 2016 року Комісія по розгляду питань, пов'язаних з призначенням (перерахунком) та виплатою пенсій управління Пенсійного фонду України в Куп'янському районі повторно розглянула заяву позивача, якою також відмовила в призначенні пенсії, але вже у зв'язку з відсутністю документів про період участі позивача в бойових діях.
Позивач вважає, що дії відповідача є протиправними й такими, що грубо порушують його законне право на отримання пільгової пенсії учасника бойових дій, оскільки чинним законодавством визначено статус учасника бойових дій, якому позивач повністю відповідає, про що свідчить видане посвідчення та нагрудний знак, які є достатніми для нарахування позивачу пенсії.
Відповідачем, Управління Пенсійного фонду України в Куп'янському районі Харківської області, надано письмове заперечення, відповідно до якого зазначає, що позов не визнає, вважає дії відповідача таким, що відповідають чинному законодавству, оскільки позивач до заяви про призначення пенсії за віком окрім посвідчення учасника бойових дій повинен був надати довідку військового комісаріату про період (періоди) участі у бойових діях.
В судовому засіданні позивач та його представник підтримали вимоги позову, які просять суд задовольнити.
Представник відповідача, позов не визнав, просить суд залишити його без задоволення, підтримавши доводи письмового заперечення проти адміністративного позову.
Суд, заслухавши позивача, його представника, а також представника Управління Пенсійного фонду України в Куп'янському районі Харківської області, дослідивши письмові докази по справі та враховуючи надані до суду заперечення, прийшов до наступного.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцію та законами України.
Так, посвідченням серії НОМЕР_3 яке 07.11.2011 року видане на ім'я позивача, підтверджує право останнього на пільги встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій.
Відповідно до архівної довідки за № 21/59/Д-8574 від 17.08.2011 року виданої Центральним прикордонним архівом Федеральної Служби Безпеки Російської Федерації, в книзі обліку тимчасово відсутнього особового складу військової частини НОМЕР_1 загін « ІНФОРМАЦІЯ_1 », який дислокувався на території Республіки Афганістан в 1981 році, значиться ОСОБА_1 (період находження на території Республіки Афганістан не вказаний). Згідно наказу Голови КДБ СРСР за № 0128 від 24 червня 1983 року військовослужбовець ОСОБА_1 , приймав ший участь в бойових діях на території Республіки Афганістан має право на пільги.
За рішенням № 1 від 05.01.2016 року про результати розгляду заяви, Управління Пенсійного фонду України в Куп'янському районі Харківської області відмовило позивачу в призначенні пенсії відповідно до п.3 розділу XV Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у зв'язку з відсутністю документів підтверджуючих статус учасника бойових дій.
За рішенням № 9 від 03.02.2016 року про результати розгляду заяви в зміну рішення № 1 від 05.01.2016 року, позивачу Управлінням Пенсійного фонду України в Куп'янському районі Харківської області було відмовлено в призначенні пенсії відповідно до п.3 розділу XV Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у зв'язку з відсутністю документів про період участі в бойових діях (а.с.4-11).
В силу ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Статтею 18 КАС України встановлено, що усі адміністративні справи у спорах фізичних осіб із суб'єктами владних повноважень з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат підсудні місцевому загальному суду як адміністративному суду.
Статтею 44 ч.1 Закону України «"Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Відповідно до абз. 6 п. 3 розділу XV “Прикінцеві положення” Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які брали участь у бойових діях, а також ті, що стали інвалідами внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих при захисті Батьківщини або при виконанні інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті чи виконанням інтернаціонального обов'язку, дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов'язків) чи після звільнення із служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих при виконанні обов'язків військової служби (службових обов'язків), захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи чи виконанням інтернаціонального обов'язку, мають право на призначення дострокової пенсії за віком після досягнення чоловіками 55 років, жінками - 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років для чоловіків і не менше 20 років для жінок.
У цих випадках розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону і фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України.
Згідно з абз. 1 п.п. 5 п. 2.1 Розділу II Порядку подання та оформлення документів для призначення пенсії відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України № 22-1 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 р. № 1566/11846) до заяви про призначення пенсії за віком додається, зокрема, посвідчення учасника бойових дій та довідка військового комісаріату про період (періоди) участі у бойових діях (при призначенні пенсії згідно з абзацом шостим пункту 3 розділу XV “Прикінцеві положення Закону).
Пунктом 6 Постанови Кабінету міністрів України від 12 серпня 1993 року за № 637 « Про затвердження Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, передбачено, для підтвердження військової служби, служби цивільного захисту, служби в органах державної безпеки, розвідувальних органах, Держспецзв'язку приймаються:
- військові квитки;
- довідки військових комісаріатів, військових частин і установ системи Міноборони, МВС, МНС, Мінінфраструктури, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Держспецзв'язку, Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС;
- довідки архівних і військово-лікувальних установ.
Військова служба у складі діючої армії в період бойових дій, в тому числі під час виконання інтернаціонального обов'язку, зараховується до трудового стажу на підставі довідок військових комісаріатів, які видаються в порядку, що визначається Міноборони (додаток № 2).
Зазначеним додатком встановлена форма довідки, яка видається військовим комісаріатом про проходження особою військової служби в складі діючої армії в період бойових дій, в тому числі під час виконання інтернаціонального обов'язку з зазначенням кількості років, місяців та днів.
Таким чином дії відповідача щодо відмови позивачу у призначенні пенсії на пільгових умовах мають правове обґрунтування та не порушують права та інтереси позивача, у зв'язку з чим позов позивача слід залишити без задоволення.
Керуючись ст.ст. 10, 11, 12, 17, 69, 158, 160, 162, 163, 167, 170, 186 КАС України, ст..44, 27,28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, «Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 р. № 637, суд -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Куп'янському районі Харківської області про зобов'язання вчинити певні дії - залишити без задоволення.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського адміністративного апеляційного суду через Куп'янський міськрайонний суд Харківської області протягом десяти днів з дня закінчення розгляду справи, а після складання постанови у повному обсязі протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови виготовлений 06.04.2016 року.
Суддя Куп'янського міськрайонного суду С.В.Клімова