Постанова від 21.09.2015 по справі 426/4750/15-а

Справа № 426/4750/15-а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 вересня 2015 року , м.Сватове

Сватівський районний суд Луганськоъ області у складі:

головуючого судді Реки А.С.,

при секретарі Таволжанській К.Ю.,

за участі позивача ОСОБА_1 ,

представника відповідача Купілова О.В.,

розглянувши в відкритому судовому засіданні в місті Сватове справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду в Сватівському районі Луганської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,-

Встановив:

У серпні 2015 року позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з дійсним позовом, який в процесі розгляду справи уточнила, та в обґрунтування заявлених позовних вимог зазначила, що вона є дружиною померлого ліквідатора наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії, інваліда 2 групи ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 . Смерть ОСОБА_2 пов'язана з виконанням обов'язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Оскільки позивач втратила годувальника та отримувала пенсію значно меншу, ніж померлий чоловік, вона вирішила перейти на пенсію ОСОБА_2 , у зв'язку з чим 18.05.2015 року звернулася до відповідача із заявою про переведення її на пенсію ОСОБА_2 , за документами, які були у його пенсійній справі. На момент смерті розмір пенсій померлого чоловіка позивача складав 9036,52 грн., проте Управління Пенсійного фонду в Сватівському районі Луганської області призначило пенсію лише у розмірі 1271,66 грн. Розмір призначеної пенсії відповідач обґрунтував у своєму листі № 2811/02/01-15 від 08.07.2015 року, яким повідомив, що пенсію позивачу по втраті годувальника призначено відповідно до ст. 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у мінімальному розмірі, визначеному Постановою Кабінету Міністрів України № 1210 від 23.11.2011 року «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», оскільки при розрахунку пенсії не були враховані довідки про заробітну плату у зоні відчуження, які видані підприємством, з якого ОСОБА_2 був призваний на військові збори по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС - Сватівською 7 дистанцією колії Донецької залізниці. Позивач не згодна з проведеним розрахунком пенсії та просить суд визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду в Сватівському районі Луганської області щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_2 через неврахування довідок про заробітну плату у зоні відчуження, виданих Сватівською 7 дистанцією колії Донецької залізниці відповідно до ст.54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1001 року № 796-ХІІ, та зобов'язати Управління Пенсійного фонду в Сватівському районі Луганської області прийняти до розрахунку довідки, видані Сватівською 7 дистанцією колії Донецької залізниці від 17.03.2003 року № 81-83, згідно яких заробітна плата її померлого чоловіка ОСОБА_2 в зоні відчуження за липень 1986 року складає 406,94 руб., провести з 18.05.2015 року на підставі зазначених довідок, що знаходяться у пенсійній справі, розрахунок пенсії по втраті годувальника згідно Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1001 року № 796-ХІІ та Постанови Кабінету Міністрів України № 1210 від 23.11.2011 року «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

В судовому засіданні позивач підтримала заявлені вимоги, обґрунтувавши доводами, викладеними в позовній заяві. Також зазначила, що довідки, видані Сватівською 7 дистанцією колії Донецької залізниці 17.03.2003 року були перевірені Управлінням Пенсійного фонду в Сватівському районі Луганської області та долучені до матеріалів пенсійної справи ОСОБА_2 , жодних неточностей, невідповідносте встановлено не було. Рішення Сватівського районного суду Луганської області від 17.03.2003 року, на підставі якого було виданого вищевказані довідки, не було оскаржене. Окрім того, Управлінням Пенсійного фонду в Сватівському районі Луганської області в 2007 році та 2012 році було проведено перевірки, за результатами яких складено акти зустрічної перевірки первинних документів по нарахуванню заробітної плати ОСОБА_2 7 дистанцією колії ст. Сватове, за висновками яких невідповідностей документів не встановлено. Пенсія її померлому чоловіку й надалі нараховувалася та видавалася, розмір її збільшувався відповідно до збільшення розміру мінімальної заробітної плати до смерті чоловіка, і лише майже через 12 років відповідач не згоден з розміром нарахованої ОСОБА_2 пенсії. Просить задовольнити заявлені позовні вимоги в повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти задоволення заявлених позовних вимог, суду пояснив, що при розрахунку пенсії по втраті годувальника ОСОБА_1 , Управлінням Пенсійного фонду в Сватівському районі Луганської області не були враховані довідки про заробітну плату у зоні відчуження, які видані підприємством, з якого померлий годувальник ОСОБА_2 був призваний на військові збори по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС - Сватівською 7 дистанцією колії Донецької залізниці. Зазначені довідки не були враховані при переводі ОСОБА_1 на пенсію по втраті годувальника через чисельні порушення у довідках, а саме: невірні розрахунки за роботу у робочі та вихідні дні; також у довідці про заробітну плату проведено оплату праці із застосуванням показників кратності до підвищення на 100% тарифних ставок, тобто тарифну ставку подвоєно, що суперечить порядку оплати праці військовозобов'язаних запасу, призваних на військові збори у 1986-1990 роках, які працювали у відповідних зонах небезпеки; окрім того, відсутні підстави для преміювання по заробітній платі у зоні відчуження. Просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог за безпідставністю.

Суд, заслухавши думку сторін, перевіривши матеріали справи, дослідивши пенсійну справу та інші надані сторонами докази, оцінивши їх у сукупності, виконавши всі вимоги адміністративного судочинства, всебічно з'ясувавши обставини, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, вважає позов таким, що підлягає задоволенню.

Судом встановлено, що ОСОБА_2 був учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії, інвалідом 2 групи у зв'язку з захворюванням, пов'язаним з виконанням обов'язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що підтверджується посвідченням громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи № НОМЕР_1 (а.с.21), довідкою МСЕК № 063092 (а.с.22).

ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 помер, що підтверджується свідоцтвом про смерть, серія НОМЕР_2 , яке видане відділом реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Сватівського РУЮ у Луганській області 30.01.2015 року (а.с. 23).

Згідно експертного висновку № 1481 від 27.03.2015 року, захворювання, що призвело до смерті ОСОБА_2 , пов'язане з виконанням обов'язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (а.с. 24).

ОСОБА_1 , як дружина ОСОБА_2 , шлюб між якими, згідно свідоцтва про укладення шлюбу серії НОМЕР_3 (а.с. 17), було зареєстровано 19.10.1974 року, та яка на момент смерті ОСОБА_2 проживала разом з ним, була непрацездатною і знаходилася на його утриманні, що підтверджується довідкою виконавчого комітету Сватівської міської ради № 2770 від 16.07.2015 року (а.с.27), мала право на призначення пенсії по втраті годувальника.

Згідно ч.1 ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове держане пенсійне страхування», пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається непрацездатним членам сім'ї померлого годувальника, які були на його утриманні, за наявності в годувальника на день смерті страхового стажу, який був би необхідний йому для призначення пенсії по III групі інвалідності, а в разі смерті пенсіонера або осіб, зазначених у частині другій статті 32 цього Закону, - незалежно від тривалості страхового стажу.

Відповідно до положень ст.ст. 37, 38 Закону України «Про загальнообов'язкове держане пенсійне страхування», пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається в розмірі: на одного непрацездатного члена сім'ї - 50 відсотків пенсії за віком померлого годувальника; на двох та більше непрацездатних членів сім'ї - 100 відсотків пенсії за віком померлого годувальника, що розподіляється між ними рівними частками.

Пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається на весь період, протягом якого член сім'ї померлого годувальника вважається непрацездатним згідно із частиною другою статті 36 цього Закону, а членам сім'ї, які досягли пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, - довічно.

Як вбачається з матеріалів справи, 18.05.2015 року ОСОБА_1 звернулася до Управління Пенсійного фонду в Сватівському районі Луганської області із заявою про перехід на пенсію по втраті годувальника за померлого чоловіка ОСОБА_2 , ліквідатора наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії, інваліда 2 групи. Розпорядженням начальника Управління № 145758 від 22.05.2015 року відповідний перехід ОСОБА_1 було проведено, та призначено пенсію по втраті годувальника у розмірі 1271,66 грн.

Згідно ч. 3 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове держане пенсійне страхування», переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

Відповідно до листа № 2811/02/01-15 від 08.07.2015 року (а.с. 10), Управління Пенсійного фонду в Сватівському районі Луганської області роз'яснює, що при розрахунку пенсії ОСОБА_1 не було враховано довідки про заробітну плату у зоні відчуження, які видані підприємством, з якого померлий годувальник ОСОБА_2 був призваний на військові збори по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС - Сватівською 7 дистанцією колії Донецької залізниці, через численні порушення у довідках, а саме: невірні розрахунки за роботу у робочі та вихідні дні; неправомірне збільшення на 100% тарифної ставки - у довідці про заробітну плату проведено оплату праці із застосуванням показників кратності до підвищення на 100% тарифних ставок, тобто тарифну ставку подвоєно, що суперечить порядку оплати праці військовозобов'язаних запасу, призваних на військові збори у 1986-1990 роках, які працювали у відповідних зонах небезпеки; а також відсутні підстави для преміювання по заробітній платі у зоні відчуження.

Згідно зі ч. 1, 3 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно з законодавством.

Умови, порядок призначення та мінімальні розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначаються актами Кабінету Міністрів України з відповідних питань.

Як було встановлено під час розгляду справи, ОСОБА_2 в 1986 році перебував у трудових відносинах з Сватівською 7 дистанцією колії Донецької залізниці.

В період з 19 червня по 09 липня 1986 року ОСОБА_2 приймав участь у складі військової частини № НОМЕР_4 як командир відділу радіаційної та хімічної розвідки та дозиметричного контролю у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що підтверджується довідкою Галузевого державного архіву Міністерства оборони України від 28 липня 1999 року №51/1/9896Д із зазначенням періодів та днів виїзду в зони та отриманих доз опромінення, зокрема вказано, що ОСОБА_2 отримав дозу опромінення 25 рентген, відмічені дні виїзду в зони «особливо небезпечна» та «зону № 3», має право отримання ЄДВ за дозу опромінювання в розмірі п'ятикратної місячної тарифної ставки (а.с.18), а також даними військового білету ОСОБА_2 серія НОМЕР_5 , виданого 10.11.1974 року (а.с.25-26).

Згідно довідки військової частини №18576 № 614/г від 08.07.1996 року, ОСОБА_2 знаходився на учбових зборах з 18.06. по 10.07.1986 року та за ним зберігається за місцем роботи середній заробіток. Крім того, йому належить виплатити за місцем постійної роботи сто відсотків тарифної ставки (посадового окладу) за період з 19.06. по 09.07.1986 року (а.с. 19).

17 березня 2003 року Сватівський районний суд Луганської області виніс рішення у справі за скаргою ОСОБА_2 на неправомірні дії начальника Сватівської 7 дистанції колії. Як вбачається з рішення суду, в січні 2003 року ОСОБА_2 стало відомо, що розрахунки та виплата заробітної плати по ліквідації наслідків аварій на ЧАЕС були здійснені невірно, оскільки не були використані нормативні документи з грифом «секретно» та «для службового користування», відповідно до яких працівникам, які безпосередньо зайняті на роботах по усуненню наслідків на ЧАЕС, оплата праці проводиться за тарифними ставками, підвищеними до 100%; максимальний розмір премії - 60% тарифної ставки, збільшеної, виходячи із підвищених тарифних ставок; оплата у вихідні та святкові дні. Суд врахував вказані обставини, взяв до уваги, що в результаті неправомірних дій начальника Сватівської 7 дистанції колії порушено право заявника на отримання пенсії більшого розміру та задовольнив скаргу, зобов'язавши начальника Сватівської 7 дистанції колії провести перерахунок заробітної плати ОСОБА_2 за час роботи по ліквідації аварій на ЧАЕС з урахуванням усіх надбавок та видати у зв'язку з цим відповідну довідку ОСОБА_2 з обов'язковим додатком особового рахунку та наказу підприємства на дорахування заробітної плати (а.с. 28).

Також, за рішенням Сватівського районного суду Луганської області від 11.03.2001 року, було стягнуто з Донецької залізниці на користь ОСОБА_2 заборгованість по заробітній платі за час роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (а.с. 35), яку ОСОБА_2 отримав на свій особистий банківський рахунок, що підтверджується повідомленням ВДВС Ворошиловського РУЮ м. Донецька від 30.08.2004 року № Г-371з-230з-263з-11 (а.с. 36).

Згідно ч. 1 ст. 72 КАС України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

17 березня 2003 року начальником Сватівської 7 дистанції колії було видано наказ № 54/ПЧ-7 «Про перерахунок заробітної плати та видачу довідок», відповідно до якого було наказано головному бухгалтеру згідно до правових актів України провести перерахунок заробітної плати для обчислення пенсії та видати відповідні довідки учасникам ліквідації аварії на ЧАЕС у 1986-1987 роках; збільшити тарифні ставки за фактично відпрацьований час у відповідних зонах небезпеки військовозобов'язаним, які були призвані на збори та направлені для виконання робіт ліквідації наслідків в зоні ЧАЕС на 100%; провести нарахування премій в розмірі 60% за фактичну роботу у відповідних зонах небезпеки по ліквідації наслідків аварії в зоні ЧАЕС (а.с.29).

Відовідно до положень ст. 15 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами).

Сватівською 7 дистанцією колії Донецької залізниці ОСОБА_2 були видані довідки за № 81-83, згідно яких його заробітна плата в зоні відчуження за липень 1986 року склала 406,94 руб., розрахунки були здійсненні із застосуванням показників кратності до підвищення на 100% тарифних ставок та нарахуванням премій в розмірі 60% за фактичну роботу у відповідних зонах небезпеки по ліквідації наслідків аварії в зоні ЧАЕС (а.с. 30-34).

Відповідно до досліджених в судовому засіданні матеріалів пенсійної справи ОСОБА_2 , яка знаходиться в УПФУ в Сватівському районі Луганської області з 1996 року, на підставі розпорядження начальника Управління Пенсійного фонду в Сватівському районі Луганської області № 141558 від 18.06.2003 року, ОСОБА_2 було перераховано пенсію згідно його заяви та наданих Сватівською 7 дистанцією колії Донецької залізниці 17.03.2003 року довідок № 81-83, які прийняті відповідачем та долучені до матеріалів пенсійної справи.

Відповідно до ст. 98 Закону України «Про пенсійне забезпечення», перерахунок пенсії провадиться на підставі документів про вік, стаж, заробіток та інших, наявних на час перерахунку в пенсійній справі, а також додаткових документів, поданих пенсіонером на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії у зв'язку з введенням у дію цього Закону (про стаж роботи, заробіток, сімейний стан та інші), то пенсія знову перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців перед поданням додаткових документів і не раніше ніж з дня введення в дію цього Закону.

Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, в редакції Закону України № 2001-ХІІ від 19 грудня 1991 року зі змінами та доповненнями станом на час існування спірних правовідносин, визначає основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення.

Відповідно до положень ст. 57 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», особам, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році, а також в евакуації населення на добровільній безплатній основі і стали інвалідами внаслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджено відповідними документами, пенсія по інвалідності за їх бажанням обчислюється з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, що був встановлений на час їхнього перебування в зоні відчуження.

На виконання делегованих повноважень Кабінет Міністрів України 23.11.2011 року прийняв Постанову № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», якою затверджено Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (далі - Порядок).

Відповідно до п. 2 Постанови Кабінет Міністрів України «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», зобов'язано Пенсійний фонд України забезпечити здійснення перерахунку пенсій, призначених особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, до набрання чинності цією постановою, за матеріалами пенсійних справ.

Згідно п. 1 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, цей Порядок визначає механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54 і 57 Закону № 796-ХІІ (далі - пенсії). Пенсії за бажанням осіб можуть призначатися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків.

Згідно п.п. 4 п. 3 Порядку, у разі коли особа пропрацювала у зоні відчуження менше календарного місяця у 1986-1990 роках, за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу у зоні відчуження, за весь фактично відпрацьований час, в одному із неповних календарних місяців роботи протягом цих років, без додавання суми заробітної плати за період роботи за межами зони відчуження. У такому разі заробітна плата за весь фактично відпрацьований час ділиться на число відпрацьованих днів, а одержана сума множиться на 25,4. Якщо дні роботи припали на вихідні і святкові дні, розрахунок заробітної плати проводиться у такому ж порядку, як і за роботу у робочі дні, а доплата за вихідні і святкові дні, нарахована за фактично відпрацьований час, з урахуванням установленої кратності додається до суми обчисленої заробітної плати.

Відповідно до п. 7 Порядку, пенсії призваних на військові збори військовозобов'язаних,які брали участь в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та працювали у зоні відчуження в 1986-1990 роках, призначаються виходячи із заробітної плати, яку вони одержували за основним місцем роботи, з урахуванням фактично відпрацьованого часу у зоні відчуження, характеру виконуваної роботи, місця і тривалості робочого дня (незалежно від періоду проведення розрахунку оплатипраці за умови, якщо такий розрахунок проведено на підставі первинних документів про місце роботи і тривалість робочого дня згідно із сумарною кратністю оплати праці, встановленою у відповідні періоди за зонами небезпеки: у III зоні - 5, II - 4, I - 3). При цьому в усіх випадках заробітна плата для розрахунку пенсії не повинна бути нижчою від фактично одержаної суми у зазначений період.

Відповідно до п. 8 Порядку, в усіх випадках розмір середньомісячної заробітної плати для обчислення пенсії за роботу в зоні відчуження у 1986 - 1990 роках не може перевищувати 3 тис. карбованців.

Відповідно до постанови Ради Міністрів СРСР і ВЦРПС від 5 червня 1986 р. № 665-195 «Про оплату праці і матеріальне забезпечення працівників підприємств, організацій і установ, які виконували роботи, пов'язані з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і запобіганням забрудненню навколишнього середовища» (постанова Ради Міністрів СРСР і Укрпрофради від 10 червня 1986 р. N 207-7) оплата праці працівників підприємств, організацій і установ (надалі - підприємств), розташованих у зоні ЧАЕС, які виконували роботи, пов'язані з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС, повинна провадитись з дня аварії в розмірах, передбачених розпорядженням Ради Міністрів СРСР від 17 травня 1986 р. № 964- у III. II. І зонах небезпеки у 5-. 4-. 3-кратному розмірах в порівнянні з нормами, встановленими діючим законодавством.

Згідно п. 10 Порядку, призначення пенсії із заробітної плати, одержаної за роботу за межами зони відчуження, провадиться на загальних підставах відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Таким чином, підставою для проведення розрахунку заробітної плати за роботу в зоні відчуження при призначенні або перерахунку пенсії є первинні документи про нарахування такої заробітної плати та фактичної тривалості роботи безпосередньо в зоні відчуження. Видача довідок про заробітну плату проводиться підприємствами відповідно до первинних документів про період участі у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС за нормативними документами того часу.

Сватівською 7 дистанцією колії Донецької залізниці на підставі вищевказаних документів було видано довідки № 81-83 від 17.03.2003 року, завірені підписом головного бухгалтера та скріплені мокрою печаткою підприємства, які знаходяться в матеріалах пенсійної справи. Вищевказані довідки були прийняті відповідачем та на їх підставі пенсія ОСОБА_2 була перерахована у 2003 року та на 01.04.2003 р. була встановлена у розмірі 662,03 грн., її розмір постійно збільшувався та на момент смерті ОСОБА_2 складав 9036,52 грн.

На час проведення перерахунку пенсії ОСОБА_2 в 2003 році діяв Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення», затверджений Наказом Міністерства праці та соціальної політики України та Пенсійного фонду України №224/30 від 30.04.2002 року, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 26.06.2002 року за № 536/6824, п.32 якого встановлено, що при прийнятті документів орган, що призначає пенсію перевіряє правильність оформлення заяви і подання, відповідність викладених у них відомостей про заявника даним паспорта та документам про стаж, здійснює попередню правову експертизу змісту і належного оформлення представлених документів, перевіряє правильність копій з відповідних документів, фіксує і засвідчує виявлені розходження. Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб до оформлення прийнятих і подання додаткових документів, а також перевіряти в необхідних випадках обґрунтованість їх видачі.

Таким чином, при прийнятті документів відповідач зобов'язаний був перевіряти правильність та відповідність наданих документів, вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі. Але, як було встановлено під час розгляду справи, в документах, які долучені до пенсійної справи ОСОБА_2 будь-яких невідповідностей не було виявлено, документи прийняті до виконання, отже в матеріалах пенсійної справи були всі необхідні документи для проведення на той час перерахунку пенсії ОСОБА_2 .

Окрім того, Управлінням Пенсійного фонду в Сватівському районі Луганської області в 2007 році було проведено зустрічну перевірку факту донарахування заробітної плати інваліда ЧАЕС в 7-й дистанції колії ст. Сватове ОСОБА_2 , за результатами якої складено відповідний акт від 08.08.2007 року щодо наявності усіх документів, необхідних для проведення донарахування заробітної плати ОСОБА_2 . Також, у 2012 році було проведено відповідну перевірку, за результатами якої складено акт зустрічної перевірки первинних документів по нарахуванню заробітної плати інваліду ЧАЕС ОСОБА_2 в 7 дистанції колії ст. Сватове, за висновками яких невідповідностей документів не встановлено.

Лише через великий проміжок часу після перерахунку пенсії в 2003 році, відповідач в 2015 році (майже через 12 років) почав сумніватися в правильності проведеного ним же перерахунку пенсії ОСОБА_2 на підставі прийнятих документів, по яких здійснений перерахунок пенсії в 2003 році. При цьому, відповідач не довів, що дані, які містяться в довідках про заробіток ОСОБА_2 , виданих 7 дистанцією колії ст. Сватове Донецької залізниці, містять неправдиві або недостовірні дані. В судовому порядку вказані довідки недійсними також не визнавалися.

За вимогами частини 2 статті 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

За таких обставин суд зазначає про відсутність у відповідача підстав не приймати до розрахунку вказані довідки для призначення позивачу пенсії по втраті годувальника.

Згідно ст. 8 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду в Сватівському районі Луганської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 36, 37, 38, 45 Закону України «Про загальнообов'язкове держане пенсійне страхування», ст.ст. 15, 54, 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст. 98 Закону України «Про пенсійне забезпечення», Постановою Кабінету Міністрів України № 1210 від 23.11.2011 року «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст.ст.2, 8-12, 17, 18, 72, 99,158-163 КАС України, суд,-

Постановив:

Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду в Сватівському районі Луганської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду в Сватівському районі Луганської області щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_2 через неврахування довідок про заробітну плату у зоні відчуження, виданих Сватівською 7 дистанцією колії Донецької залізниці відповідно до ст.54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1001 року № 796-ХІІ.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду в Сватівському районі Луганської області прийняти до розрахунку довідки, видані Сватівською 7 дистанцією колії Донецької залізниці від 17.03.2003 року № 81-83, згідно яких заробітна плата ОСОБА_2 в зоні відчуження за липень 1986 року складає 406,94 руб. та провести з 18.05.2015 року на підставі зазначених довідок, що знаходяться у пенсійній справі, розрахунок пенсії по втраті годувальника згідно Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1001 року № 796-ХІІ та Постанови Кабінету Міністрів України № 1210 від 23.11.2011 року «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Постанова суду може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду, через Сватівський районний місцевий суд протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Повний текст постанови складено та підписано 25.09.2015 року.

Суддя А.С. Река