Справа №2а-3665\09
9 квітня 2009 року
Овруцький районний суд Житомирської області в складі :
головуючого - судді Якухно О.М..
з секретарем Каленською Н.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Овручі справу за позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації про постановку на чергу, -
Позивач просить зобов'язати відповідача прийняти документи та поставити його на чергу для виплати грошової компенсації за будинок № 22 по вул.Зелений Гай в с.Коптівщина Овруцького району в сумі 67762 грн. мотивуючи тим, що він проживає в чистій зоні і отримав спадщину в с.Коптівщина, яке знаходиться у зоні радіаційного забруднення, а тому бажав здати його відповідно до Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, але йому відмовлено.
Позивач в судове засідання не з'явився і просить справу розглянути без його участі.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився і просить справу розглядати без їх участі, вимоги не визнає.
Дослідивши в судовому засіданні докази, суд вважає, що позов слід задовольнити з наступних підстав.
Згідно копії рішення Овруцького районного суду від 31.07.08, яке набрало законної сили, позивач отримав в спадщину після смерті ОСОБА_2, яка померла 23.08.06 , в с.Коптівщина Овруцького району домоволодіння №22 по вул.Зелений Гай.
Відповідно до Переліку населених пунктів Житомирської і Київської областей, віднесених до зони радіоактивного забруднення внаслідок катастрофи, затвердженого постановою КМ України № 106 від 23.07.91 та розпорядженням КМ України № 17 від 12.01.93, с.Коптівщина відноситься до зони гарантованого добровільного відселення.
Відповідно до ст.35 Закону України “ Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи “ компенсація громадянам за втрачене у зв'язку з евакуацією, відселенням або самостійним переселенням відповідно до ст.4 цього Закону включає грошову компенсацію у повному розмірі за цінами, встановленими на момент звернення щодо неї, громадянам, які не проживали на територіях радіоактивного забруднення, але одержали у спадщину майно, яке не може бути перевезено із зазначених територій.
Спадкодавець померла 23.08.06 і на час отримання спадщини відповідно до ст.ст.1220, 1268 ЦК України позивач не проживав на територіях радіоактивного забруднення, , що вбачається з копії паспорта.
Відповідно до ст.8 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Відповідно до ст.50 Конституції України кожен має право на безпечне життя і здоров'я довкілля, а тому суд вважає, що відмовляючи у прийнятті домоволодіння на баланс обтяжується становище позивача, який вимушений використовувати своє право власності в більш небезпечних для здоров'я умовах відносно свого постійного місця проживання, чим порушується його конституційне право на безпечні умови життя.
Відповідно до п.7 Положення про порядок виплати компенсації громадянам за втрачене нерухоме майно у разі відселення або самостійного переселення з радіоактивно забруднених територій, затвердженого постановою КМ України від 15.07.97 № 755, грошова компенсація перераховується на особистий рахунок переселенця (спадкоємця) у порядку черги, встановленої місцевими органами виконавчої влади.
Посилання відповідача на п.28 розділу 2 Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік" є безпідставним тому, що зазначений пункт був визнаний неконституційними рішенням Конституційного Суду України №10-рп від 22.05.08.
Згідно п.п.5 та 6 Рішення Конституційного Суду України положення Закону України „Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України“, визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Рішення Конституційного Суду України у цій справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли наслідок дії положень Закону України „Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України“, визнаних неконституційними.
На підставі викладеного, вимоги позивача підлягають задоволенню.
Позивачем сплачено судовий збір в сумі 8,5 грн..
Керуючись ст.50 Конституції України, ст.35 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“, ст.ст. 8-11, 18, 71, 160, 161, 162 КАС України, суд, -
Позов задовольнити.
Зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації прийняти документи та поставити ОСОБА_1 на чергу для отримання компенсації за здане домоволодіння №22 по вул.Зелений Гай в с.Коптівщина Овруцького району вартістю 67762 грн..
На постанову суду до апеляційного адміністративного суду через Овруцький районний суд може бути заява про апеляційне оскарження протягом 10 днів з дня її проголошення, а апеляційна скарга у такому ж порядку на протязі 10 днів з дня проголошення постанови або 20 днів з дня подання заяви про апеляційне оскарження, з направленням копії скарги до апеляційного адміністративного суду.