Справа № 2а-1349/11
пр.№ 2-а/1319/3234/11
07.03.2013 року Сихівський районний суд м. Львова в складі:
головуючого судді Шашуріної Г.О.,
при секретарі Причині О.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Львові заяву Управління Пенсійного фонду України в Галицькому районі м. Львова про роз'яснення рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Галицькому районі м. Львова про визнання неправомірними дій, зобов'язання нарахування та виплати підвищення до пенсії, -
Управління Пенсійного фонду України в Галицькому районі м. Львова звернулося до суду із заявою про роз'яснення рішення суду в справі за позовом ОСОБА_1 до УПФУ в Галицькому районі м. Львова про зобов'язання нарахування та виплати підвищення до пенсії на підставі положень ст. 51 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” з урахуванням виплачених сум. В обґрунтування заяви посилається на те, що 19.06.2011 року набув чинності Закон України від 14.06.2011 року № 3491-VI “Про внесення змін до Закону України “Про Державний бюджет України на 2011 рік”, яким передбачено, зокрема, що у 2011 році положення статей 39, 50, 51, 52, 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи із наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік. На виконання вимог вищезазначеного Закону Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 06.07.2011 року № 745 “Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету”, яка набрала чинності 23.07.2011 року, якою визначався розмір державної пенсії та додаткової пенсії. Таким чином, незрозуміло, яким чином слід виконувати рішення суду, якщо в ньому не вказано кінцевої дати здійснення нарахування і виплати підвищення до пенсії. З урахуванням наведеного, УПФУ в Галицькому районі м. Львова просило суд роз'яснити постанову суду від 01.08.2011 року.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про день та час розгляду заяви повідомлявся належним чином, причини неявки суду не повідомив.
Позивач в судове засідання не з'явилася, про день та час розгляду заяви повідомлялася належним чином, причини неявки суду не повідомила.
За наведених обставин суд вважає за можливе провести розгляд заяви за відсутності сторін.
Вивчивши матеріали справи, суд вважає, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.
Постановою Сихівського районного суду м. Львова від 01.08.2011 року позов ОСОБА_1 задоволено, зобов'язано УПФУ в Галицькому районі м. Львова нарахувати і виплатити починаючи з 15.06.2011 року позивачу недоплачену суму державної та додаткової пенсії на підставі положень ст.ст. 50, 54, 67 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, ст. 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, з врахуванням виплачених сум.
Ухвалою колегії суддів Львівського апеляційного адміністративного суду від 14.08.2012 року апеляційну скаргу УПФУ в Галицькому районі м. Львова залишено без задоволення, а постанову Сихівського районного суду м. Львова від 01.08.2011 року - без змін.
Відповідно до положень ч.ч. 1, 2 ст. 170 КАС України, якщо судове рішення є незрозумілим, суд, який його ухвалив, за заявою осіб, які беруть участь у справі, або державного виконавця ухвалою роз'яснює своє рішення, не змінюючи при цьому його змісту. Подання заяви про роз'яснення судового рішення допускається, якщо воно ще не виконано або не закінчився строк, протягом якого судове рішення може бути подане для примусового виконання.
Судом встановлено, що постанова Сихівського районного суду м. Львова від 01.08.2011 року на даний час не виконана.
Відповідно до ст. 7 Закону України від 14.06.2011 року № 3491-VI “Про внесення змін до Закону України “Про Державний бюджет України на 2011 рік”, який набрав чинності 19.06.2011 року, Прикінцеві положення вказаного Закону доповнено пунктом 4, згідно з яким, зокрема, установлено, що у 2011 році норми і положення статті 51 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік.
На виконання даної норми Закону Кабінетом Міністрів України 06.07.2011 року прийнято постанову № 745 “Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету”, яка набрала чинності 23.07.2011 року.
Пунктом 1 зазначеної постанови визначено, що особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” виплачується у таких розмірах до прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність та тим, що належать до категорії 2 - 15 відсотків.
Рішенням Конституційного Суду України 26.12.2011 року № 20-рп/2011 у справі за конституційним поданням щодо відповідності Конституції України (конституційності) пункту 4 розділу VII “Прикінцеві положення” Закону України “Про Державний бюджет України на 2011 рік” вищезазначені норми визнані такими, що відповідають Конституції України (є конституційними).
Відтак, в період з 23.07.2011 року наявні два закони - Закон України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” та Закон України “Про внесення змін до Закону України “Про Державний бюджет України на 2011 рік”, які мають однакову юридичну силу, але по різному встановлюють розміри пенсійних виплат особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Конституція України не встановлює пріоритету застосування того чи іншого закону, в тому числі залежно від предмета правового регулювання. Немає також закону, який би регулював питання подолання колізії норм законів, що мають однакову юридичну силу.
Водночас, Конституційний Суд України у пункті 3 мотивувальної частини рішення від 03.10.1997 року № 4-зп у справі про набуття чинності Конституцією України зазначив, що конкретна сфера суспільних відносин не може бути водночас врегульована однопредметними нормативними правовими актами однакової сили, які за змістом суперечать один одному. Звичайною є практика, коли наступний у часі акт містить пряме застереження щодо повного або часткового скасування попереднього. Загальновизнаним є й те, що з прийняттям нового акта, якщо інше не передбачено самим цим актом, автоматично скасовується однопредметний акт, який діяв у часі раніше.
За змістом ч. 3 ст. 150 Конституції України рішення Конституційного суду України є обов'язковими до виконання на території України.
Отже, за наявності декількох законів, норми яких по-різному регулюють конкретну сферу суспільних відносин, застосуванню підлягають положення закону з урахуванням принципу дії закону в часі з пріоритетом тієї норми, яка прийнята пізніше.
Закон України “Про внесення змін до Закону України “Про Державний бюджет України на 2011 рік” прийнятий пізніше, є чинним та не визнавався неконституційний, тому його норми мають пріоритет над нормами Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
Аналогічна позиція викладена в інформаційному листі Вищого адміністративного суду України від 22.07.2011 року, в якому, зокрема, роз'яснено, що після набрання чинності нормативно-правового акта Кабінету Міністрів України, прийнятого на виконання вимог пункту 4 Прикінцевих положень Закону України “Про Державний бюджет на 2011 рік”, тобто в даному випадку після 22.07.2011 року, застосуванню підлягають вищезазначені законодавчі норми.
Також, судом встановлено, що постанова Кабінету Міністрів України від 06.07.2011 року № 745 “Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету” втратила чинність у зв'язку з закінченням строку дії, оскільки згідно з п. 8 даної постанови вона діє до 01.01.2012 року.
Зважаючи на те, що в період з 23.07.2011 року до 01.01.2012 року розмір підвищення до пенсії особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, визначався Законом України “Про Державний бюджет України на 2011 рік” та постановою Кабінету Міністрів України від 06.07.2011 року № 745, нарахування підвищення до пенсії позивачу у вказаний період має здійснюватись на підставі ст. 51 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, з урахуванням змін, внесених вказаними вище нормативними актами.
Таким чином, суд приходить до висновку, що заява відповідача про роз'яснення рішення суду є обґрунтованою та підлягає задоволенню.
Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 158-160, 165, 170 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
заяву Управління Пенсійного фонду України в Галицькому районі м. Львова про роз'яснення рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Галицькому районі м. Львова про визнання неправомірними дій, зобов'язання нарахування та виплати підвищення до пенсії - задовольнити.
Роз'яснити, що нарахування та виплату підвищення до пенсії ОСОБА_1 в період з 23.07.2011 року до 01.01.2012 року слід здійснювати на підставі положень ст. 51 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, з урахуванням змін, внесених до вказаного Закону Законом України “Про Державний бюджет України на 2011 рік” (із змінами, внесеними Законом України від 14.06.2011 року № 3491-VI “Про внесення змін до Закону України “Про Державний бюджет України на 2011 рік”), та у розмірі, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 06.07.2011 року № 745 “Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету”.
Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана протягом п'яти днів з дня її проголошення або отримання копії до Львівського апеляційного адміністративного суду через Сихівський районний суд м. Львова.
Суддя: