Постанова від 30.04.2009 по справі 2-а-361-2009

Справа № 2- а-361-2009р.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 квітня 2009 р. Слов'янський міськрайонний суд Донецької області у складі:

головуючого судді Гусинського М.О.,

при секретарі Моїсеєвої О.І.,

за участю позивача ОСОБА_1, представника відповідача УТСЗН Слов'янської районної державної адміністрації ОСОБА_2,

розглянув у відкритому судовому засіданні у залі суду у м. Слов'янську адміністративний позов ОСОБА_1 до ОСОБА_3 праці та соціального захисту населення Слов'янської районної державної адміністрації, третя особа ОСОБА_3 державного казначейства в Донецькій області, про поновлення пропущеного строку, визнання дій неправомірними, перерахунок допомоги та стягнення суми боргу, -

ВСТАНОВИВ:

02.03.2009р. до Слов'янського міськрайонного суду Донецької області звернулася ОСОБА_1 з позовом до ОСОБА_3 праці і соціального захисту населення Слов'янської міської районної державної адміністрації, третя особа Головне управління державного казначейства України у Донецькій області, про визнання дій неправомірними та стягнення несплаченої державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, посилаючись на те, що вона є матір'ю неповнолітнього ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, і, відповідно положень Закону України „Про державну допомогу сім'ям з дітьми” перебуває на обліку в ОСОБА_3 праці та соціального захисту населення Слов'янської РДА, яким їй була призначена допомога по догляду за дитиною до досягнення ними трирічного віку в значно нижчих розмірах, ніж це передбачено законом, так, як розмір допомоги відповідно до ст. 15 Закону України „Про державну допомогу сім'ям з дітьми” та ст. 62 Закону України „Про державний бюджет України на 2007 рік” повинен дорівнюватися з 01.01.2007 року - 434 грн., а з 01.04.2007 року - 463 грн., з 01.10.2007 року - 470 грн., з 01.01.2008 року - 526 грн., з 01.04.2008 року - 538 грн., з 01.07.2008 року - 540 грн., з 01.10.2008 року - 557 грн. щомісячно. Відповідач, керуючись нормами законів, які визнані неконституційними Рішенням Конституційного Судку України від 09.07.2007 року по справі № 29/2007 невірно нарахував та встановив їй розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, чим порушив її права. Фактично їй було виплачено зазначену допомогу за 2007 рік на 2160,71 грн., а за 2008 рік на 3515,10 грн. меншою, ніж потрібно було виплатити. Просить суд визнати протиправними дії Слов'янської міської районної державної адміністрації в Донецької області щодо нарахування, призначення та виплати їй державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 15.06.2007 року по 30.09.2008 року . та стягнути з УПТСЗН Слов'янської РДА на її користь недоплачену суму державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за зазначений період у розмірі 5675,81 грн.

У судовому засіданні позивач ОСОБА_1 підтвердила свої позовні вимоги, дала пояснення, які співпадають із викладеним у позові, просила позовні вимоги задовольнити у повному обсягу.

Представник відповідача ОСОБА_2 у судовому засіданні позовні вимоги не визнала та пояснила, що ОСОБА_1 (до шлюбу ОСОБА_5О.) перебуває з 15.06.2007 року на обліку в УПСЗН як особа, яка має неповнолітню дитину. Їй у 2007-2008 роках виплачувалася допомога на сина ОСОБА_4 у відповідних сумах. Статтею 56 Закону України „Про Державний бюджет України на 2007 рік” встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України „Про державну допомогу сім'ям з дітьми” здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривен для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Виходячи з цього, Законом України „Про Державний бюджет України на 2007 рік” було передбачено відповідний обсяг видатків. 9.07.2007 року Рішенням Конституційного суду України № 6-рп/2007 деякі статті Закону України „Про Державний бюджет України на 2007 рік” визнано неконституційними, зокрема абзац третій ч. 2 ст. 56, п.п. 7, 14 ст. 71. Одночасно п. 3 цього рішення було обумовлено, що вони втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом цього рішення, тобто з 09.07.2007 року. Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року №10-рп/2008 статті Закону України „Про Державний бюджет України на 2008 рік”, якими було визначено розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, не визнано не конституційними. Взяття зобов'язань щодо проведення соціальних виплат у новому розмірі згідно з рішенням Конституційного Суду можливо лише у разі внесення відповідних змін до чинного законодавства, відповідних роз'яснень з вищих органів системи та збільшення фінансування з Держбюджету. Вважає, що немає ніяких законних підстав стягувати з управління суми, яки просить стягнути позивач, просить позовну заяву залишити без задоволення у зв'язку з безпідставністю. Також вважає, що позивач відповідно до ст. 99 КАС України пропустила строк для звернення до адміністративного суду, так, як звернулася до суду 02.03.2009 року, після спливу строку позовної давності.

Представник третьої особи Головного управління державного казначейства України у Донецькій області до суду не з'явився, але надіслав заяву про розгляд справи за відсутністю представника, та письмові пояснення по справі, згідно яких Головне управління державного казначейства України у Донецькій області просить суд під час розгляду справи врахувати, що перерахування коштів, що обліковуються на рахунку УПСЗН Слов'янської РДА здійснювалося на момент виплати позивачу державної допомоги по догляду за дитиною і на теперішній час на підставі платіжних документів УПСЗН Слов'янської РДА відповідно до ст. 5 Закону України „Про державну допомогу сім'ям з дітьми” та п. 53 Постанови Кабінету Міністрів України „Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми”, а Державне казначейство відповідно до ст. 48 Бюджетного Кодексу України здійснює тільки розрахунково-касове обслуговування розпорядників бюджетних коштів.

Суд, вислухавши пояснення позивача, представника відповідача, дослідивши докази по справі вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню за наступних підстав:

Позивач - ОСОБА_4 (до шлюбу - ОСОБА_5) ОСОБА_6 є матір'ю ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с. 8, 38), є непрацюючою, перебувала на обліку в ОСОБА_3 праці та соціального захисту населення Слов'янської районної державної адміністрації Донецької області з 15.06.2007 року по 01.10.2008 року та отримувала допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку (а.с. 5, 6).

Відповідно до ст. 13 Закону України „Про державну допомогу сім'ям з дітьми”, право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за цим Законом має не застрахована в системі загальнообов'язкового державного страхування особа, яка фактично здійснює догляд за дитиною.

Розмір державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку визначений ч. 1 ст. 15 Закону України „Про державну допомогу сім'ям з дітьми”, відповідно до якої розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається в розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Згідно довідки ОСОБА_3 праці і соціального захисту населення Слов'янської міської районної державної адміністрації № 07/16-826 від 12.11.2008 року (а.с. 6), позивачу, починаючи з 15.06.2007 року по 30.09.2008 року включно, щомісячно грошова допомога за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачувалася в розмірі, передбаченому Законом України „Про Державний бюджет України на 2007 рік”, зокрема в наступних розмірах: червень 2007 року - 68,82 грн.; липень 2007 року - 129,03 грн.; серпень 2007 року - 132,64 грн.; вересень 2007р. - 134,45 грн., жовтень 2007 року - 136,13 грн.; листопад 2007 року - 140, 05 грн.; грудень 2007 року - вересень 2008 року включно - по 144,10 грн.

Статтею 56 Закону України „Про Державний бюджет України на 2007 рік” встановлено, що у 2007 році щомісячна грошова допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, яка виплачується відповідно до Закону України „Про державну допомогу сім'ям з дітьми” передбачена в розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для зареєстрованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Рішенням Конституційного суду України у справі за конституційним поданням 46 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень статей 29, 36, частини другої статті 56, частини другої статті 62, частини першої статті 66, пунктів 7, 9, 12, 14, 23, 29, 30, 39, 41, 43, 44, 45, 46 статті 71, статей 98, 101, 103, 111 Закону України „Про Державний бюджет України на 2007 рік” (справа про соціальні гарантії громадян) від 09.07.2007 року № 6-рп/2007 визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення ст. 56 Закону України „Про Державний бюджет України на 2007 рік”.

Рішення Конституційного Суду України у цій справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, яки виникли внаслідок дій положень зазначених законів, що визнані неконституційними. Положення ст. 56 Закону України „Про Державний бюджет України на 2007 рік”, які визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення, тобто з 09.07.2007 року.

Розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, визначений ст. 56 Закону України „Про Державний бюджет України на 2007 рік”, передбачений і Постановою КМ України від 11.01.2007 року № 13 „Деякі питання призначення і виплати допомоги сім'ям з дітьми”. Крім того, вказаною постановою призупинено дію абзацу першого п. 22 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого Постановою КМ України від 27.12.2006 року № 1751, якою передбачався розмір вказаної допомоги на рівні прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років.

Відповідно до ч. 4 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі невідповідності нормативно-правового акту Конституції України, Закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

Суд приходить до висновку, що постанова Кабінету Міністрів України від 11.01.2007 року № 13 „Деякі питання призначення і виплати допомоги сім'ям з дітьми” є підзаконним нормативно-правовим актом, а відтак, застосуванню підлягає положення ст. 15 Закону України „Про державну допомогу сім'ям з дітьми”.

Відповідно до ст. 5 вказаного Закону, всі види державної допомоги сім'ям з дітьми, призначають та виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків (усиновителів, опікуна чи піклувальника).

Відтак, дії ОСОБА_3 праці та соціального захисту населення Слов'янської районної державної адміністрації щодо не нарахування та невиплати позивачу щомісячної державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до ст. 15 Закону України „Про державну допомогу сім'ям з дітьми”, що обчислюється з урахуванням встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років відповідно до ст. 62 Закону України „Про державний бюджет України на 2007 рік” за період з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року включно слід було би визнати протиправними, оскільки такі дії порушують права позивача, гарантовані названою статтею Закону, ст. ст. 21, 22, 46 Конституції України, як би не посилання відповідача на пропуск позивачем строку звернення до адміністративного суду, так, як зазначене посилання частково заслуговує на увагу, оскільки, відповідно до ч. 2 ст. 99 КАС України, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Про порушення своїх прав позивач могла дізнатися з дати опублікування Рішення Конституційного суду України від 09.07.2007 року (27.07.2007 року), з дати отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку або з дати отримання відповіді від ОСОБА_3 праці та соціального захисту населення Слов'янської районної державної адміністрації стосовно здійснення перерахунку допомоги. Позивач звернулася до відповідача із заявою про здіснення перерахунку допомоги за 2007 рік 12.11.2008 року, відповідь на заяву отримала 17.11.2008 року, до суду позивач звернулася із зазначеним позовом 02.03.2009 року, тобто через 3,5 місяців після отримання відповіді відповідача про відмову у здійсненні перерахунку допомоги.

А відтак, суд вважає потрібним частково застосувати наслідки, передбачені ст. 100 КАС України та обчислювати строк для звернення позивача до суду для захисту своїх прав в межах річного строку для звернення до суду після звернення до відповідача про здійснення перерахунку виплат 12.11.2008 року, відповідно до чого необхідно визнати протиправними дії ОСОБА_3 праці та соціального захисту населення Слов'янської районної державної адміністрації щодо не нарахування та невиплати позивачу щомісячної державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у встановленому законом розмірі за період з 12 листопада 2007 року по 31 грудня 2007 року включно.

Статтею 62 Закону України „Про державний бюджет України на 2007 рік” передбачено, що прожитковий мінімум на одну особу на місяць для дітей віком до 6 років становить: з 1 квітня - 463 гривні, з 1 жовтня - 470 гривень.

Протягом з 12 листопада 2007 р. по 31грудня 2007 року відповідачем ОСОБА_3 праці та соціального захисту населення Слов'янської районної державної адміністрації було виплачено позивачеві ОСОБА_1 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в сумі 228 грн. 13 коп. (140,05:30х18 +144,10 = 228,13), фактично потрібно було виплатити таку допомогу в розмірі 752 гривень (470:30х18 + 470 = 752 грн.).

Загальна сума заборгованості по виплаті позивачеві державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення ними трирічного віку за період з 12 листопада 2007 року по 31 грудня 2007 року становить 523,87 грн. з розрахунку 752,00 - 228,13 = 523,87 грн.

Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року №10-рп/2008 статті Закону України „Про Державний бюджет України на 2008 рік”, якими було визначено розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, не визнано не конституційними, відповідно до чого відсутні будь-які підстави для визнання дій відповідача УПТСЗН Слов'янської РДА в частині визнання дій протиправними при нарахуванні допомоги по догляду за дитиною за 2008 рік та стягнення різниці недоплаченої допомоги по догляду за дитиною за 2008 рік.

Відповідно до викладеного суд приходить до висновку про необхідність часткового задоволення позовних вимог ОСОБА_1 та визнання дій управління праці та соціального захисту населення Слов'янської районної державної адміністрації по нарахуванню і виплаті ОСОБА_1 сум допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2007 рік за період з 12 листопада 2007 року по 31 грудня 2007 року неправомірними та стягнення з ОСОБА_3 праці і соціального захисту населення Слов'янської районної державної адміністрації за рахунок Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2007 рік за період з 12 листопада 2007 року по 31 грудня 2007 року в сумі 523 грн. 87 коп.

Відповідно до частини задоволених позовних вимог .потрібно стягнути з місцевого бюджету Слов'янської районної державної адміністрації на користь ОСОБА_1 понесені нею судові витрати по сплаті судового збору в сумі 3 грн. 40 коп. та 5 грн. 24 коп., а усього 8 грн. 64 коп.

Оскільки відповідач є державною бюджетною установою, суд вважає можливим у відповідності до ст. 88 КАС України звільнити УПТСЗН Слов'янської міської ради від сплати судових витрат на користь держави.

На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 2 - 15, 17, 158-163 КАС України, Рішенням Конституційного Суду України від 9 липня 2007 року № 6-рп; Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року №10-рп/2008; Законом України „Про державну допомогу сім'ям з дітьми”, ст. 62 Закону України „Про державний бюджет України на 2007 рік” суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до ОСОБА_3 праці та соціального захисту населення Слов'янської районної державної адміністрації, третя особа ОСОБА_3 державного казначейства в Донецькій області, про поновлення пропущеного строку, визнання дій неправомірними, перерахунок допомоги та стягнення суми боргу задовольнити частково.

Визнати дії управління праці та соціального захисту населення Слов'янської районної державної адміністрації по нарахуванню і виплаті ОСОБА_1 сум допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2007 рік за період з 12.11.2007 року по 31.12.2007 року неправомірними.

Стягнути з ОСОБА_3 праці і соціального захисту населення Слов'янської районної державної адміністрації за рахунок Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2, яка мешкає за адресою: Донецька область, м. Слов'янськ, провул. Річний, буд. 70, недоплачену допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2007 рік за період з 12 листопада 2007 року по 31 грудня 2007 року в сумі 523 грн. 87 коп. (П'ятсот двадцять три гривни вісімдесят сім копійок) .

Стягнути з місцевого бюджету Слов'янської районної державної адміністрації на користь ОСОБА_1 відповідно до задоволених вимог судовий збір в сумі 3 грн. 40 коп. та 5 грн. 24 коп., а усього 8 грн. 64 коп. (Вісім гривен шістдесят чотири копійки).

Звільнити управління праці та соціального захисту населення Слов'янської районної державної адміністрації від сплати судового збору.

Виконавчий лист видати після набрання, відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України, постановою законної сили в порядку, визначеному частиною першою статті 258 Кодексу адміністративного судочинства України.

В іншій частині позовні вимоги залишити без задоволення.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького Апеляційного Адміністративного суду через Слов'янський міськрайонний суд Донецької області шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, або в порядку ч.5 ст. 186 КАС України.

Повний текст постанови буде виготовлено 04.05.2009 року.

Суддя Слов'янського міськрайонного суду М. О. Гусинський