Постанова від 01.04.2016 по справі 243/2046/16-а

Єдиний унікальний номер №243/2046/16-а

Номер провадження №2-а/243/42/2016

ПОСТАНОВА

Іменем України

01 квітня 2016року Слов'янський міськрайонний суд Донецької області в складі:

головуючого - судді Чернишов Ю.В.

при секретареві - Білоусові Д.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Слов'янська Донецької області адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Слов'янського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Донецької області, про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

11 березня 2016 року ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до УПФУ в місті Слов'янську та Слов'янському районі Донецької області про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити певні дії, обґрунтувавши свої вимоги наступним. 04.09.2012 року їй призначено пенсію відповідно до вимог ст.37 ЗУ «Про державну службу» як державному службовцю. При призначенні пенсії до заробітку, з якого обчислюється пенсія, відповідачем не враховано матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань, індексацію заробітної плати. 03.03.2016 року вона звернулась до відповідача із заявою про обчислення пенсії на підставі ст.37 ЗУ «Про державну службу» з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати та надала довідку №3835/07 від 29.02.2016 року з виплатами, які відповідачем не враховано при обчисленні заробітної плати, з якої нараховано пенсію.

Рішенням №19 від 03.03.2016 року позивачці було відмовлено у задоволенні заяви з посиланнями на ч.2 ст.32 ЗУ «Про державну службу», відповідно до якої заробітна плата держслужбовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранг, надбавки за вислугу років та інших надбавок та яким відмовлено в зарахування в заробіток таких виплат як - винагорода за вислугу років, матеріальна допомога та індексація. Просить визнати протиправним та скасувати зазначене рішення відповідача про відмову здійснити обчислення пенсії за віком державного службовця, призначеної на підставі ст. 37 ЗУ «Про державну службу» з урахуванням довідки №3835/07 від 29.02.2016 року Слов'янського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Донецької області; зобов'язати відповідача з 01.03.2016 року здійснити їй перерахунок пенсії державного службовця, призначеної на підставі ст. 37 ЗУ «Про державну службу» та провести виплати з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, а також індексації заробітної плати, у відповідності з довідкою №3835/07 від 29.02.2016 року, виданої Слов'янським об'єднаним Управлінням Пенсійного фонду України Донецької області.

У судовому засіданні позивачка позов просила задовольнити, навівши аналогічні доводи.

Представник відповідача- Удалих І.С. у судовому засіданні вимоги не визнав та зазначив, що позивачка перебуває на обліку у відповідача з 04.09.2012 року, отримує пенсію за віком відповідно до ЗУ «Про державну службу» . Пенсія обчислюється на підставі довідок про заробітну плату. Матеріальна допомога - це одноразова виплата, що не є складовою частиною заробітної плати і не зараховується до інших надбавок, передбачених ст. 33 ЗУ «Про державну службу». Тому зазначена виплата не включається до заробітку, що враховується при обчисленні пенсії державним службовцям. На теперішній час, ані матеріальна допомога на оздоровлення, ані індексація заробітної плати чинним законодавством та безпосередньо ст. 33 ЗУ «Про державну службу» як складові заробітної плати не передбачені. В зв'язку з викладеним в задоволенні позову позивачки просив відмовити в повному обсязі.

Суд, дослідивши матеріали справи, надані докази, вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи із наступного.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1, перебуває на обліку в Управлінні ПФУ в м. Слов'янську та Слов'янському районі з 04.09.2012 року та отримує пенсію за віком відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу», у розмірі 80% суми її заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Пенсія позивачці обчислена на підставі довідки про складові заробітної плати від 04.09.2012 р. Управління Пенсійного Фонду України в м. Слов'янську та Слов”янському районі . При обчисленні пенсії не враховані суми матеріальної допомоги на оздоровлення і на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати.

Виплата пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» здійснюється з 04.09.2012 року.

Загальний трудовий стаж позивача складає 39 років 09 місяців 25 днів, у тому числі стаж роботи на державній службі 12 років 11 місяців 29 днів.

03 березня 2016 року ОСОБА_1 звернулася до СО УПФУ із заявою про перерахунок призначеної пенсії та просила перерахувати пенсію по заробітку з врахуванням отримуваних нею виплат матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати згідно довідки №3835/07 від 29.02.2016 року, виданої Слов'янським об'єднаним Управлінням Пенсійного фонду України Донецької області.

Рішенням СО УПФУ №19 від 03.03.2016 року ОСОБА_1 було відмовлено в проведенні перерахунку пенсії по заробітку з урахуванням нарахованих та виплачених сум матеріальної допомоги на оздоровлення і на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, з посиланням на те, що частиною 2 статті 33 Закону України «Про державну службу» №3723-XII від 16.12.1993р. чітко визначено складову заробітної плати державних службовців, а саме посадовий оклад, премія, доплата за ранг, надбавка за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Винагорода за вислугу років, матеріальна допомога та індексація як складові заробітної плати згідно ст. 33 цього Закону, не передбачені, а тому не можуть бути враховані в заробіток, із якого обчислюється пенсія державного службовця.

Вирішуючи питання про законність прийнятого рішення. суд виходить з наступного.

За змістом статті 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції закону, яка діяла на момент призначення пенсії позивачу), пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Пенсія по інвалідності у розмірах, передбачених частиною першою цієї статті, призначається за наявності страхового стажу, встановленого для призначення пенсії по інвалідності відповідно до ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», особам, визнаним інвалідами І або ІІ групи у період перебування на державній службі, які мають стаж державної служби не менше 10 років, а також особам з числа інвалідів І або ІІ групи незалежно від часу встановлення їм інвалідності, які мають не менше 10 років стажу державної служби на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, якщо безпосередньо перед зверненням за призначенням такої пенсії вони працювали на зазначених посадах. Пенсія по інвалідності відповідно до цього Закону призначається незалежно від причини інвалідності за умови припинення державної служби.

Згідно статті 37-1 зазначеного Закону, у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсій здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

При вирішенні спору суд виходить з правових позицій Верховного Суду України, викладених в постановах від 20 лютого 2012 року, 14, 28 травня 2013 року ( справи № 21-430а11, №21-125а13,№ 21-97а13 відповідно), які відповідно до статті 244-2 КАС України є обов'язковими для застосування в судовій практиці. Так, Верховним Судом України було зазначено про те, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати. Висновок про те, що матеріальна допомога, на яку нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, однак яка не включається до складу заробітної плати державного службовця, не враховується при обчисленні розміру його пенсії, є наслідком порушення правил застосування норм права: перевагу було надано положенням законів України «Про державну службу» та «Про оплату праці», які щодо спірних відносин є загальними. У той же час перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин - стаття 41 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та стаття 66 Закону України від 05 листопада 1991 року № 1788-X «Про пенсійне забезпечення».

У частині першій статті 1 Закону України «Про оплату праці», встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати. Так, заробітна плата включає: основну заробітну плату, яка є винагородою за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов'язки), вона встановлюється у вигляді тарифних ставок ( окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців; додаткову заробітну плату, яка є винагородою за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці; вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій; інші заохочувальні та компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Аналіз наведених положень дає підстави дійти висновку, що грошова винагорода входить до системи оплати праці державного службовця.

Частиною 2статті 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально - побутових питань.

Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

За приписами пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітної плати для обчислення пенсії», посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років під час призначення пенсії у порядку та на умовах, передбачених Законом України «Про державну службу», враховуються в розмірах, установлених на день призначення пенсії.

Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які, відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Матеріальна допомога, суми індексації заробітної плати та грошова винагорода включаються до фонду оплати праці, оскільки з них нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Таким чином, відповідач повинен врахувати при перерахунку пенсії позивачу суми всіх виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Оскільки відповідач, призначаючи позивачеві пенсію державного службовця не врахував суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально - побутових питань, індексацію заробітної плати, які були виплачені позивачеві та з яких було утримано страхові внески, що підтверджується довідкою №3835/07 від 29.02.2016 року, виданої Слов'янським об'єднаним Управлінням Пенсійного фонду України Донецької області, то така відмова відповідача у проведенні перерахунку пенсії позивача по заробітку з урахуванням вищезазначених виплат, викладена письмово в рішенні Слов'янського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Донецької області № 19 від 03.03.2016 року, є протиправною.

Стосовно строку перерахунку, суд зазначає, що відповідно до частини 4 статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за якою у разі виникнення права на підвищення пенсії, перерахунок призначеної пенсії здійснюється з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Оскільки заява про перерахунок пенсії разом з довідкою про розмір виплат подана позивачем до СО УПФУ 03 березня 2016 року, в позовній заяві позивач ставить питання щодо обчислення пенсії саме з урахуванням зазначеної довідки, то право на перерахунок пенсії позивач має з 01 березня 2016 року .

Отже, аналізуючи всі докази в їх сукупності, суд приходить до висновку про задоволення позову та провести виплату пенсії, з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати державного службовця, з 01 березня 2016 року, з урахуванням раніше проведених виплат.

На підставі викладеного, Конституції України, Закону України «Про державну службу», Закону України «Про пенсійне забезпечення», Закону України «Про оплату праці», Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», керуючись ст.ст. 17, 18, 69, 71, 94, 122, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Слов'янського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Донецької області, про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити .

Рішення № 19 Слов'янського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Донецької області від 03 березня 2016 року «Про відмову в перерахунку пенсії по заробітку», яким ОСОБА_1 було відмовлено в перерахунку пенсії державного службовця, призначеної на підставі ст. 37 Закону України «Про державну службу», з урахуванням довідки №3835/07 від 29.02.2016 року, виданої Слов'янським об'єднаним Управлінням Пенсійного фонду України Донецької області - визнати протиправним та скасувати.

Зобов'язати Слов'янське об'єднане Управління Пенсійного фонду України Донецької області здійснити з 01 березня 2016 року ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, ІПН НОМЕР_1, перерахунок та обчислення пенсії державного службовця, призначеної на підставі ст. 37 Закону України «Про державну службу» з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати державному службовцю згідно довідки №3835/07 від 29.02.2016 року, виданої Слов'янським об'єднаним Управлінням Пенсійного фонду України Донецької області та виплатити ОСОБА_1 недоотримані нею суми пенсії з урахуванням проведених раніше виплат.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка подається протягом десяти днів з дня проголошення постанови. У разі застосування судом частини третьої ст. 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя Ю.В. Чернишов