справа 243/2038/16-ц
4-с/243/24/2016
31 березня 2016 року Слов'янський міськрайонний суд Донецької області у складі:
головуючого судді Мірошниченко Л.Є.
при секретарі Останькович А.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду міста Слов'янська Донецької області скаргу Публічного акціонерного товариства “Акціонерний банк Експрес-Банк” на неправомірні дії в.о. начальника Калінінського ВДВС Горлівського МУЮ ОСОБА_1, -
ПАТ “Акціонерний банк Експрес-Банк” звернувся до суду із скаргою на неправомірні дії в.о. начальника Калінінського ВДВС Горлівського МУЮ ОСОБА_1, щодо винесення постанови про відмову у відкритті виконавчого провадження від 29.02.2016 року. Просив скасувати постанову про відмову у відкритті виконавчого провадження від 29.02.2016 року та зобов'язати Калінінський відділ ДВС Горлівського міського управління юстиції у Донецькій області відкрити виконавче провадження по примусовому виконанню рішення Слов'янського міськрайонного суду Донецької області від 11.12.2015 року по виконавчому листу від 12.01.2016 року №2/243/5762/2015 (№243/11068/15-ц) виданого Слов'янським міськрайонним судом Донецької області про стягнення з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП: НОМЕР_1, на користь Публічного акціонерного товариства “Акціонерний банк Експрес-Банк” (місцезнаходження: м. Київ, пр.-т Повітрофлотський, 25, 03049, МФО 322959, код ЄДРПОУ 20053145) заборгованість за кредитним договором №8997/35/к від 20.12.2013 року, станом на 10.11.2015 року в сумі 45378,45 грн. та судового збору 1218 грн. 00 коп. Заявник обґрунтував свої вимоги тим, що ним було направлено до Калінінського ВДВС Горлівського міського управління юстиції зазначений виконавчий лист виданий Слов'янським міськрайонним судом від 11.01.2016 року. 15.02.2016 року в.о. начальника Калінінського ВДВС ОСОБА_1 винесено постанову про відмову у відкритті виконавчого провадження. Із зазначеною постановою заявник не згоден, оскільки в постанові є посилання на Розпорядження КМУ №1085 від 07.11.2014року, ЗУ «Про боротьбу з тероризмом», «Про тимчасові заходи на період провадження антитерористичної операції», однак зазначеними законами не передбачено підстав для відмови у відкритті виконавчого провадження та обставин, таких, що виключають можливість здійснення виконавчого провадження. У зв'язку з чим просить постанову державного виконавця скасувати та зобов'язати останнього відкрити виконавче провадження.
29.03.2016 року до суду надійшла уточнена скарга Публічного акціонерного товариства “Акціонерний банк Експрес-Банк” на неправомірні дії в.о. начальника Калінінського ВДВС Горлівського МУЮ ОСОБА_1, відповідно до якої заявник просить:
Визнати дії в.о. начальника Калинінського ВДВС Горлівського МУЮ ОСОБА_1 про відмову у відкритті виконавчого провадження від 15.02.2016 року №б/н неправомірним;
Скасувати Постанову в.о. начальника Калинінського ВДВС Горлівського МУЮ ОСОБА_1 щодо винесення постанови про відмову у відкритті виконавчого провадження №Б/Н від 15.02.2016 року на виконання виконавчого листа від 12.01.2016 року №2/243/5762/2015 (243/11068/15-ц);
Зобов'язати Калінінський відділ ДВС Горлівського міського управління юстиції у Донецькій області відкрити виконавче провадження по примусовому виконанню рішення Слов'янського міськрайонного суду Донецької області від 11.12.2015 року та виданого на підставі рішення виконавчого листа від 12.01.2016 року №2/243/5762/2015 (№243/11068/15-ц) виданого Слов'янським міськрайонним судом Донецької області про стягнення з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП: НОМЕР_1, на користь Публічного акціонерного товариства “Акціонерний банк Експрес-Банк” (місцезнаходження: м. Київ, пр.-т Повітрофлотський, 25, 03049, МФО 322959, код ЄДРПОУ 20053145) заборгованість за кредитним договором №8997/35/к від 20.12.2013 року, станом на 10.11.2015 року в сумі 45378,45 грн. та судового збору 1218 грн. 00 коп.
Повідомлений належним чином заявник в судове засідання не з'явився, подавши клопотання про розгляд скарги у його відсутність (а.с.53).
Зацікавлена особа Калінінський ВДВС Горлівського міського управління юстиції, в особі в.о. начальника ВДВС ОСОБА_1, повідомлена належним чином в судове засідання не з'явилась повторно, з заявами про відкладення слухання справи чи слухання справи у їх відсутність не зверталась, тому суд відповідно до ч.6 ст. 169 ЦПК України, вирішує справу на підставі наявних у ній доказів.
Суд вивчивши надані матеріали, встановив такі фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.
Відповідно до ст.385 ЦПК України скаргу може бути подано до суду у десятиденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав чи свобод.
Заявником надано копію супровідного листа та оскаржуваної постанови, де міститься штамп банку та номер і дата вхідної кореспонденції, на яких зазначено дату отримання оскаржуваної постанови 29.02.2016року (а.с.6). Скарга до суду направлена 03.03.2016року (а.с.23), що свідчить про її подачу в передбачений ст.385 ЦПК України строк з моменту коли заявник дізнався про порушення його прав державним виконавцем.
В судовому засіданні з достовірністю встановлено, що відповідно до виконавчого документу №2/243/5762/2015 (№243/11068/15-ц) виданого Слов'янським міськрайонним судом 12.01.2016 року, стягнуто з ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1, що мешкає за адресою АДРЕСА_1 на користь Публічного акціонерного товариства “Акціонерний банк Експрес-Банк” (місцезнаходження: м. Київ, пр.-т Повітрофлотський, 25, 03049, МФО 322959, код ЄДРПОУ 20053145) заборгованість за кредитним договором № 8997/35/к від 20.12.2013 року, станом на 10.11.2015 року в сумі 45378,45 грн. та судового збору 1218 грн. 00 коп. (а.с.5)
Постановою в.о. начальника Калінінського ВДВС Горлівського міського управління юстиції від 15.02.2016року : « відмовлено в прийнятті до провадження виконавчого документа та у відкритті виконавчого провадження з примусового виконання, виконавчий лист №243/11068/15-ц від 11.12.2015року виданого Слов”янським міськрайонним судом Донецької області про стягнення грошових коштів з георгиця ОСОБА_3 лист на якій посилається заявник та про який зазначено в оскаржуваній постанові, є один, оскільки має №2/243/5762/2015, та єдиний унікальний номер судової справи - (№243/11068/15-ц.
Суд, вирішуючи питання про обґрунтованість скарги, виходить з наступного.
Так, Закон України «Про виконавче провадження» визначає умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку.
Відповідно до ч.1 ст. 6 зазначеного Закону, державний виконавець зобов'язаний використовувати надані йому права відповідно до закону і не допускати у своїй діяльності порушення прав та законних інтересів фізичних і юридичних осіб.
За приписами ст. 19 Закону України «Про виконавче провадження», державний виконавець відкриває виконавче провадження на підставі виконавчого документа, зазначеного в статті 17 цього Закону: за заявою стягувача або його представника про примусове виконання рішення.
Відповідно до ст. 25 Закону, державний виконавець зобов'язаний прийняти до виконання виконавчий документ і відкрити виконавче провадження, якщо не закінчився строк пред'явлення такого документа до виконання, він відповідає вимогам, передбаченим цим Законом, і пред'явлений до виконання до відповідного органу державної виконавчої служби.
Статтею 26 Закону передбачені підстави, коли державний виконавець відмовляє у відкритті виконавчого провадження, такими випадками є :
1) пропуск встановленого строку пред'явлення документів до виконання;
2) неподання виконавчого документа, зазначеного у статті 17 цього Закону, та неподання заяви про відкриття виконавчого провадження у випадках, передбачених цим Законом;
3) якщо рішення, на підставі якого видано виконавчий документ, не набрало законної (юридичної) сили, крім випадків, коли воно у встановленому законом порядку допущено до негайного виконання;
4) пред'явлення виконавчого документа до органу державної виконавчої служби не за місцем або не за підвідомчістю виконання рішення;
5) якщо не закінчилася відстрочка виконання рішення, надана судом, яким постановлено рішення;
6) невідповідності виконавчого документа вимогам, передбаченим статтею 18 цього Закону;
6-1) офіційного оприлюднення повідомлення про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури;
7) якщо виконавчий документ повернуто стягувачу за його заявою, крім виконавчих документів про стягнення аліментів та інших періодичних платежів;
8) наявності інших передбачених законом обставин, що виключають здійснення виконавчого провадження.
Державний виконавець відмовляючи в прийнятті до провадження виконавчого документа та у відкритті виконавчого провадження з примусового виконання, виконавчий лист №2/243/5762/2015 (№243/11068/15-ц) виданого Слов'янським міськрайонним судом Донецької області, як на підставу послався на п.8 ст.26 Закону України «Про виконавче провадження» та Розпорядження Кабінету Міністрів України №1085 від 07.11.2014 року, Закони України «Про боротьбу з тероризмом» та «Про тимчасові заходи на період провадження антитерористичної операції».
Тобто, з логіки зазначеної постанови, слід вважати, що наявність інших передбачених законом обставин, що виключають здійснення виконавчого провадження, наведена саме у вищезгаданих Законах та Розпорядженні Кабінету Міністрів України.
Відповідно до Закону України «Про боротьбу з тероризмом», з метою захисту особи, держави і суспільства від тероризму, виявлення та усунення причин і умов, які його породжують, визначає правові та організаційні основи боротьби з цим небезпечним явищем, повноваження і обов'язки органів виконавчої влади, об'єднань громадян і організацій, посадових осіб та окремих громадян у цій сфері, порядок координації їх діяльності, гарантії правового і соціального захисту громадян у зв'язку із участю у боротьбі з тероризмом.
Закон України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» визначає тимчасові заходи для забезпечення підтримки суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, та осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції або переселилися з неї під час її проведення.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України №1085 від 07.11.2014року затверджено перелік населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження. Місто Горлівка Донецької області, де зареєстровано боржника ОСОБА_2 також віднесено до таких населених пунктів.
В той же час, аналіз наведених Законів та нормативних актів, свідчить лише про те, що в м. Горлівка Донецької області, тимчасово не здійснюють свої повноваження органи державної влади.
В суді встановлено, що Калінінський відділ ДВС Горлівського міського управління юстиції перемістився з тимчасово окупованої території та зареєстрований за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2, тобто не знаходиться в населеному пункті, наведеному в переліку доданому до Розпорядження КМУ №1085 від 07.11.2014 року.
Зазначене свідчить, що посилання державного виконавця на ту обставину, що в м. Горлівці тимчасово не проводяться виконавчі дії, з посиланням на наведені вище Закони та Розпорядження КМУ не відповідає обставинам викладеним в цих документах, оскільки п.8 ст. 26 Закону України «Про виконавче провадження» передбачає лише наявність інших передбачених законом обставин, що виключають здійснення виконавчого провадження. У наведених в постанові державного виконавця Законах таких підстав не наведено, а Розпорядження Кабінету Міністрів України не є Законом.
Окрім того , слід зазначити, що приймаючи рішення про відмову в прийнятті до провадження виконавчого документа, взагалі не обґрунтував такого рішення та не послався на Закон, який передбачає таку можливість державного виконавця, оскільки ст.26 Закону України «Про виконавче провадження» передбачена лише можливість відмови у відкритті виконавчого провадження.
Відповідно до ст. 8 Конституція України, Конституція України має найвищу юридичну силу.
Статтею 124 Конституції України, передбачено, що судові рішення є обов'язковими для виконання на всій території України.
ОСОБА_3 провадження, як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, визначених у цьому Законі, що спрямовані на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які провадяться на підставах, в межах повноважень та у спосіб, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Таким чином, наведене дає підстави прийти до висновку, що державний виконавець в порушення вимог ст.ст. 6 , 25, 26 Закону України «Про виконавче провадження» виніс постанову про відмову в прийнятті до провадження виконавчого документа та у відкритті виконавчого провадження.
Судові рішення, що набрали законної сили, обов'язкові для всіх органів державної влади і органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, посадових чи службових осіб та громадян і підлягають виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, - і за її межами.
Отже, виконання судових рішень у цивільних справах є складовою права на справедливий суд та однією з процесуальних гарантій доступу до суду, що передбачено статтею 6 “Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод” 1950 року.
Відповідно до роз'яснень наданих в п.18 Постанови Пленуму Вищого Спеціалізованого Суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ №6 від 07 лютого 2014 року, виходячи зі змісту статті 387 ЦПК України, у разі встановлення обґрунтованості скарги суд визнає оскаржувані рішення, дії чи бездіяльність неправомірними і зобов'язує державного виконавця або іншу посадову особу державної виконавчої служби задовольнити вимогу заявника та усунути допущені порушення або іншим шляхом поновлює його порушені права чи свободи. Наприклад, суд може зобов'язати державного виконавця або іншу посадову особу державної виконавчої служби здійснити певні виконавчі дії, якщо він ухиляється від їх виконання без достатніх підстав.
При цьому суд не має права зобов'язувати зазначених осіб до вчинення тих дій, які згідно із Законом про виконавче провадження можуть здійснюватися лише державним виконавцем або відповідною посадовою особою державної виконавчої служби, наприклад, постановити ухвалу про зупинення виконавчого провадження у випадках, передбачених статтями 37-38 Закону України “Про виконавче провадження”, проте може привести визначений державним виконавцем строк зупинення провадження у відповідність із законом шляхом його скорочення (частина третя статті 39 Закону України “Про виконавче провадження”).
Враховуючи, що заявник в скарзі просить не тільки визнати незаконною постанову державного виконавця та скасувати її, а ще зобов'язати Калінінський відділ ДВС Горлівського міського управління юстиції у Донецькій області відкрити виконавче провадження по примусовому виконанню рішення Слов'янського міськрайонного суду Донецької області від 11.12.2015 року та виданого на підставі рішення виконавчого листа від 12.01.2016 року №2/243/5762/2015 (№243/11068/15-ц) виданого Слов'янським міськрайонним судом Донецької області про стягнення з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП: НОМЕР_1, на користь Публічного акціонерного товариства “Акціонерний банк Експрес-Банк” (місцезнаходження: м. Київ, пр.-т Повітрофлотський, 25, 03049, МФО 322959, код ЄДРПОУ 20053145) заборгованість за кредитним договором №8997/35/к від 20.12.2013 року, станом на 10.11.2015 року в сумі 45378,45 грн. та судового збору 1218 грн. 00 коп., суд враховуючі наведені положення, приходить до переконання, що достатнім та необхідним способом захисту прав заявника буде лише визнання незаконною постанови державного виконавця та її скасування, що не позбавляє заявника звернутись із заявою про відкриття виконавчого провадження, а державного виконавця не позбавить наданих йому прав, стосовно прийняття рішення про відкриття виконавчого провадження чи іншого рішення, відповідно до ст. 26 Закону України «Про виконавче провадження», за наявності до того інших підстав зазначених в цій нормі.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 383-387 ЦПК України, суд, -
Скаргу Публічного акціонерного товариства “Акціонерний банк Експрес-Банк” на неправомірні дії в.о. начальника Калінінського ВДВС Горлівського МУЮ ОСОБА_1 - задовольнити частково.
Визнати незаконною та скасувати постанову в.о. начальника Калинінського ВДВС Горлівського МУЮ ОСОБА_1 про відмову у відкритті виконавчого провадження №б/н від 15.02.2016 року на виконання виконавчого листа №2/243/5762/2015 (№243/11068/15-ц), виданого Слов'янським міськрайонним судом Донецької області 12.01.2016 року.
В задоволенні решти частини вимог ПАТ “Акціонерний банк Експрес-Банк” - відмовити, у зв'язку з відсутністю підстав.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Апеляційного суду Донецької області через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'яти днів з дня її проголошення. У разі якщо ухвалу було постановлено без участі особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга може бути подана протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя Слов'янського
міськрайонного суду ОСОБА_4