Справа № 236/588/16-а
24.03.2016 року Краснолиманський міський суд Донецької області у складі:
головуючого судді - Ткачова О.М.
при секретарі -Макєєвої Ю.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Лиман адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в місті Красний Лиман Донецької області про визнання неправомірними дій, зобов'язання виконати певні дії,
14.03.2016 року ОСОБА_1 звернуласьдо суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в місті Красний Лиман Донецької області в якому просила визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України у м.Красний Лиман та рішення №20 від 02.02.2016 року про відмовуу перерахунку призначеної ОСОБА_1 пенсії на підставі довідки прокуратури Донецької області №18-57-47 від 19.01.2016 року та зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у м.Красний Лиман Донецької області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії з 01.12.2015 року відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру" на підставі довідки прокуратури Донецької області №18-57-47 від 19.01.2016 року , виходячи з розрахунку 90 % від середнього заробітку без обмеження граничного розміру пенсії з урахуванням фактично виплачених коштів.
В судовому засіданні позивач уточнила свої позовні вимоги щодо дати перерахунку а саме не з 01.12.2015 року а з 01.02.2016 року та просила їх задовольнити з підстав зазначених в позовній заяві.
Повноважний представник відповідача ОСОБА_2 в судовому засіданні позовні вимоги позивача не визнала у повному обсязі з підстав зазначених в запереченнях до позову та просив суд в позові відмовити
Судом при досліджені письмових доказів встановлено.
ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1, з 04.02.2008 року довічно призначено пенсію за вислугу років на підставі ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (у редакції, чинній на час призначення пенсії) у розмірі 90% від суми заробітної плати ( а.с.10-13) і яка в теперіщній час є особою переміщенної з тимчасово окупованій території України ( а.с.14).
28.01.2016 року ОСОБА_1 звернлась до Управління Пенсійного фонду у м.Красний Лиман Донецької області про перерахунок пенсії за вислугу років у відповідності до ст.50-1 Закону України “Про прокуратуру” без обмеження граничного розміру за довідкою прокуратури Донецької області №18-57-47 від 19.01.2016 року , але їй рішенням УПФУ в м.Красний Лиман за №20 від 02.02.2016 року було відмовлено в проведенні вищевказаного перерахунку і виплаті пенсії без обмеження граничним розміром в зв*язку з Законом України “Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи”, яким з 01.10.2011року внесені зміни до ст. 50-1 Закону України “Про прокуратуру” ( а.с.8-9, 15).
Заслухавши позивача, представника відповідача, дослідивши письмові докази по справі , суд вважає, що уточнені позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі з наступних підстав.
Умови та порядок пенсійного забезпечення прокурорів та слідчих визначено статтею 50-1 Закону України “Про прокуратуру” № 1789-ХП. Редакція зазначеної статі не змінювалась.
Відповідно до частини 1 статті 50-1 Закону України “Про прокуратуру” № 1789-ХП ( в редакції, що діяла на час призначення пенсії), прокурори і слідчі за стажем роботи не менше 20 років, у тому числі за стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Законом України“Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи” № 3668-У1, який набрав чинності з 01.10.2011року внесено зміни до статті 50-1 Закону України “Про прокуратуру” № 1789-ХП, та з 01.10.2011року положення частини 1 статті 50-1 Закону № 1789-ХП щодо призначення прокурорам і слідчим пенсії за вислугу років у розмірі не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку втратили чинність в зв*язку в внесенням змін до редакції цієї статті Законом № 3668-У1.
Разом з тим, підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам регулюють частини 13, 18 статті 50-1 Закону № 1789-ХП, положення яких щодо перерахунку пенсії в зв*язку із прийняттям Закону № 3668-У1 змін не зазнали (змінилася лише нумерація частин цієї статті).
При перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому внесені Законом № 3668-У1 зміни до статті 50-1 Закону № 1789-ХП щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, є частина 13, 18 статті 50-1 Закону № 1789-ХП, які змін у зв*язку із прийняттям Закону № 3668-У1 не зазнали.
Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов*язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (Рішення Конституційного Суду України від 06.07.1999р № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20.03.2002р № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).
У зазначених вище рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена намсамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших війскових формуваннях та правоохоронних органах держави пов*язана з ризиком для життя і здоров*я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямовах на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.
Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій пацівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.
За наведених підстав неправомірними є застосування обмежень розміру пенсії за вислугу років, яких не існувала на час призначення пенсії, оскільки застосування таких обмежень і є звуження соціальних гарантій шляхом внесення змін в законодавство.
Вирішуючи питання про застосування Закону № 3668-У1 в часі, суд виходить із того, що згідно зі статтею 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийняття нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів, в тому числі і Законом № 1789-ХП не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Таким чином, до спірних правовідносин підлягають застосуванню саме норми Закону, які обмежень максимального розміру пенсії, призначеної відповідно до Закону № 1789-ХП не встановлюють.
Аналогічна правова позиція щодо правильного застосування норм матеріального права з вказаних спірних питань вже була висловлена Верховним Судом України у постанові колегії судів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України № 21-348а13 від 10.12.2013р та постанові колегії судів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України № 21-445а13 від 17.12.2013р, а також в ухвалах Вищого адміністративного суду Україн № К/800/11225/13 від 20.06.2013р та № К/800/1393/14 від 03.07.2014р.
При цьому ОСОБА_1 звернувся до Управління Пенсійного фонду у м.Красний Лиман Донецької області про перерахунок пенсії за вислугу років у відповідності до ст.50-1 Закону України “Про прокуратуру” без обмеження граничного розміру 28.01.2016 року , рішення УПФУ в м.Красний Лиман про відмову прийняте 02.02.2916 року, і тому суд вважає, що позовні вимоги мають бути задоволенні саме з 01.02.2016 року.
Отже дії Управління Пенсійного фонду України у м.Красний Лиман та рішення №20 від 02.02.2016 року про відмовуу перерахунку призначеної ОСОБА_1 пенсії на підставі довідки прокуратури Донецької області №18-57-47 від 19.01.2016 року слід визнати неправомірними та зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у м.Красний Лиман Донецької області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії з 01.02.2016 року відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру" на підставі довідки прокуратури Донецької області №18-57-47 від 19.01.2016 року , виходячи з розрахунку 90 % від середнього заробітку без обмеження граничного розміру пенсії і при цьому з урахуванням вже їй фактично виплачених коштів.
Керуючись ст.46 Конституції України, ст.ст.2, 5, 8-11,71,158-163 КАС України,
Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в місті Красний Лиман Донецької області про визнання неправомірними дій, зобов'язання виконати певні дії - задовольнити.
Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України у м.Красний Лиман та рішення №20 від 02.02.2016 року про відмовуу перерахунку призначеної ОСОБА_1 пенсії на підставі довідки прокуратури Донецької області №18-57-47 від 19.01.2016 року.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у м.Красний Лиман Донецької області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії з 01.02.2016 року відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру" на підставі довідки прокуратури Донецької області №18-57-47 від 19.01.2016 року , виходячи з розрахунку 90 % від середнього заробітку без обмеження граничного розміру пенсії з урахуванням фактично виплачених коштів.
Постанова суду набирає законної сили у випадку неподання апеляційної скарги в строк встановлений законом.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Краснолиманський міський суд шляхом подання в десятиденний строк апеляційної скарги.
Суддя -