233 № 233/2804/14-а
01.04.2016 Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області в складі:
головуючого судді Мартишева Т. О. ,
за участю секретаря Кругової Ю.С.,
представника виконавчої служби -
представника заінтересованої особи -
заінтересованої особи -
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Костянтинівка подання відділу Державної виконавчої служби Костянтинівського міськрайонного управління юстиції, заінтресовані особи - ОСОБА_1, Костянтинівське об*єднане Управління пенсійного фонду України Донецької області, про зміну способу і порядку виконання рішення суду,-
22 березня 2016 року до суду надійшло подання відділу Державної виконавчої служби Костянтинівського міськрайонного управління юстиції про зміну способу і порядку виконання рішення суду, в якому заявник зазначив, що Костянтинівським міськрайонним судом Донецької області 22 травня 2014 року було винесено постанову про визнання неправомірними дій Управління Пенсійного фонду України у м. Костянтинівці та Костянтинівському районі Донецької області щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 з 01 січня 2014 року по 02 серпня 2014 року державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, всупереч положень ст.ст.50, 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»; зобов'язано Управління Пенсійного фонду України у м. Костянтинівці та Костянтинівському районі Донецької області провести розрахунок та виплатити з 01 січня 2014 року по 02 серпня 2014 року ОСОБА_1, державну пенсію на підставі ст.54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в обсязі не нижче від 8-ми розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, на підставі ст.50 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в обсязі 75% розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, за відрахуванням фактично отриманих ним сум. Враховуючи, що для виконання постанови суду відсутні відповідні бюджетні призначення, передбачені бюджетною програмою, заявник вважає, що наявні обставини, які ускладнюють виконання даного судового рішення, тому просив змінити спосіб і порядок виконання рішення суду з «зобов'язання здійснити виплати» на «стягнути» з Управління Пенсійного фонду України в м. Костянтинівці та Костянтинівському районі Донецької області на користь ОСОБА_1 державну пенсію на підставі ст.54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в обсязі не нижче від 8-ми розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, на підставі ст.50 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в обсязі 75 % розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, з 01 січня 2014 року по 02 серпня 2014 року з урахуванням фактично отриманих сум, відкликавши раніше виданий виконавчий лист.
В судове засідання представник ВДВС Костянтинівського МРУЮ не з'явився, просив справу розглянути за його відсутності (а.с. 60).
Заінтересована особа ОСОБА_1 у судове засідання не з'явився, повідомлявся про дату, час і місце його проведення належним чином. Його неявка в силу вимог законодавства не перешкоджає розглядові питання про зміну способу і порядку виконання рішення суду.
Представник заінтересованої особи Костянтинівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області в судове засідання не з*явився, надав письмові заперечення щодо вказаного подання про заміну способу і порядку виконання рішення суду, в якому зазначив, що на його думку, ВДВС Костянтинівського МРУЮ просить змінити не спосіб виконання постанови суду, а судове рішення по суті позовних вимог і вирішити додаткову позовну вимогу про стягнення коштів, яка не була предметом розгляду та дослідження адміністративного суду під час прийняття постанови. У задоволенні подання просив відмовити (а.с. 70-71).
З'ясувавши позицію сторін, перевіривши матеріали справи, суд приходить до висновку, що заява не підлягає задоволенню за наступних підстав.
Статтею 14 КАС України встановлено, що судове рішення, яким закінчується розгляд справи в адміністративному суді, ухвалюється іменем України. Постанови та ухвали суду в адміністративних справах, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання на всій території України. Невиконання судових рішень тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Судове рішення набрало законної сили та виконується в порядку, встановленому Законом України «Про виконавче провадження», виконавче провадження відкрито 21 січня 2015 року (а.с. 62).
Відповідно до статті 263 КАС України за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунках, відсутність присудженого майна в натурі, стихійні лиха тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист, що видав виконавчий лист, із поданням, а особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Суд розглядає питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення в десятиденний строк у судовому засіданні з повідомленням державного виконавця або сторони виконавчого провадження, що звернулися з поданням (заявою), та осіб, які беруть участь у справі, та у виняткових випадках може відстрочити або розстрочити виконання, змінити чи встановити спосіб і порядок виконання рішення. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
Отже, аналіз наведеної норми дає підстави вважати, що суд може змінити спосіб і порядок виконання рішення лише: 1) у виняткових випадках; 2) за наявності обставин, що ускладнюють його виконання або роблять його неможливим; 3) за умови надання достатніх доказів наявності таких обставин.
Під зміною способу і порядку виконання рішення суду слід розуміти прийняття судом нових заходів реалізації (виконання) рішення в разі неможливості його виконання у спосіб і порядок, встановлений раніше.
Зміна способу і порядку виконання рішення суду може відбутися шляхом заміни одного заходу примусового виконання судового рішення іншим або коли при виконанні рішення адміністративного суду, яким присуджені певні речі або кошти неможливо їх повернути за їх відсутності, що є підставою для звернення стягнення на грошові кошти тощо.
Відділом Державної виконавчої служби Костянтинівського міськрайонного управління юстиції до подання не надано достатніх доказів наявності таких підстав.
Реалізуючи своє право на захист позивач має право вимагати від суду зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення або вчинити певні дії, що вбачається з п.2 ч.4 ст.105 КАС України.
Суд, здійснюючи зміну способу і порядку виконання рішення суду, не може змінювати зміст резолютивної частини рішення або змінити обраний судом спосіб захисту порушеного права.
Суд вважає, що вимога відділу Державної виконавчої служби Костянтинівського міськрайонного управління юстиції не є заміною способу і порядку виконання рішення суду, оскільки зміна у виконавчому листі слова «зобов'язати» на слово «стягнути» буде суперечити резолютивній частині рішення суду на підставі якого такий виконавчий лист виданий, що є не допустимим, так, як змінює саме рішення суду. Крім того, Костянтинівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області є юридичною особою, яка фінансується з Державного бюджету України, та відповідні кошти сплачуються із спеціальних рахунків, які знаходяться у Державному казначействі. Але казначейство до участі у справі не притягувалося, а зміна способу і порядку виконання рішення суду потягне певні для нього обов'язки.
На підставі вище викладеного, дослідивши матеріали справи та надане подання, суд вважає, що підстав та належних та допустимих доказів для зміни способу і порядку виконання у виконавчому провадженні з виконання виконавчого листа немає.
Керуючись ст.ст. 160, 165, 263 КАС України, суд,-
Відмовити в задоволенні подання відділу Державної виконавчої служби Костянтинівського міськрайонного управління юстиції, заінтересовані особи - ОСОБА_1, Костянтинівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області, про зміну способу і порядку виконання рішення суду.
На ухвалу може бути подано апеляційну скаргу до апеляційного адміністративного суду через місцевий суд протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя