Провадження № 3/235/847/16
Єдиний унікальний № 235/2295/16-п
Іменем України
01 квітня 2016 року суддя Красноармійського міськрайонного суду Донецької області Стоілова Т.В., розглянувши матеріали, які надійшли від Красноармійської ОДПІ ГУ ДФС в Донецькій області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1, фізичної особи підприємця, мешкає по вул..Леонтовича, буд.76 в м.Красноармійську Донецької області,
за ст.155-1 КУпАП-
31.03.2016р. до суду надійшов адміністративний матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності за ст.155-1 КУпАП ОСОБА_1.
З протоколу про адміністративне правопорушення 4/05-16-40 від 28.03.2016р. вбачається, що ОСОБА_1 18.01.2016р. об 11.00год. за адресою Донецька область м.Красноармійськ вул..Правди в належному їй торгівельному павільйоні «Мюнхен», порушила правила проведення розрахунків, а саме при здійсненні розрахункової операції не використала РРО, чим порушено п.1 ст.3 ЗУ «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі громадського харчування та послуг» № 265/95-ВР від 06.07.1995р.
Відповідно до ч.2 ст.7 КпАП України, провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюються на основі суворого додержання законності.
Згідно п.2 ч.1 ст.278 КпАП України, суд при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує, зокрема, питання, чи правильно складено протокол та інші матеріали про адміністративне правопорушення,
Відповідно до ч.1 ст.256 КпАП України, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Вивчивши матеріали справи, суддя вважає, що він не може бути розглянутий судом, оскільки:
в протоколі про адміністративне правопорушення не зазначено повні анкетні дані правопорушника ОСОБА_1П.(дата та місце народження, громадянство), не надано копії її паспорту та ідентифікаційного номеру;
в протоколі відсутній підпис правопорушника ОСОБА_1 про ознайомлення з протоколом;
в протоколі відсутні дані про відмову ОСОБА_1 ознайомитись з протоколом і не зазначено свідків, в присутності яких ОСОБА_1 відмовилась від ознайомлення з протоколом, не зазначено їх дані та адреси;
в протоколі відсутня повна адреса місця скоєння правопорушення, на зазначено номер будинку, де знаходиться торгівельний павільйон «Мюнхен», чи номер самого павілйьону;
суду не надано підтвердження того, що ОСОБА_1 є фізичною особою підприємцем;
крім того, до протоколу про адміністративне правопорушення долучені копії документів(акт(довідка) від 22.01.2016р., акт від 18.01.2016р. № 10 акт від 22.01.2016р., акт про неможливість вручення підписання від 22.03.2016р. № 57, лист на ім'я ОСОБА_1П.), в той час як суду надаються оригінали документів.
Також слід уточнити адресу правопорушника ОСОБА_1, оскільки в протоколі її адресою зазначено вул..Леонтовича, буд.76 в м.Красноармійську Донецької області, а в листі, відправленому на адресу ОСОБА_1, зазначено адресу: АДРЕСА_1
Тобто матеріал не відповідає ст.256 КпАП України, і його треба повернути органу, що його надіслав для належного оформлення.
Керуючись ст.7, 256, 276 КУпАП, суддя -
Адміністративний матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст.155-1 КУпАП повернути начальнику Красноармійської ОДПІ ГУ ДФС в Донецькій області для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя .