Постанова від 30.03.2016 по справі 233/134/16-а

233 № 233/134/16-а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 березня 2016 року Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області у складі:

головуючого судді Мартишева Т. О.

за участю секретаря Круговій Ю.С.,

позивача ОСОБА_1 ,

представника відповідача Ошовської О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Костянтинівка адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Костянтинівського об*єднаного управління Пенсійного Фонду України Донецької області про визнання дій неправомірними та зобов"язання здійснити певні дії, -

В С Т А НО В ИВ:

14 січня 2016 року позивач звернулася до суду з позовом до відповідача, в якому, з врахуванням поданих уточнень, зазначила, що вона є вдовою військовослужбовця ОСОБА_2 , який був учасником ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , та відповідно до експертного висновку від 21 листопада 2011 року захворювання, яке призвело до смерті ОСОБА_2 , пов*язане з виконанням обов*язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Позивачка на час звернення до відповідача мала страховий стаж більше понад 20 років та набула право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, оскільки є дружиною військовослужбовця, який помер після звільнення зі служби, але внаслідок захворювання, пов"язаного з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи. З цього приводу позивачка звернулася до відповідача з заявою про призначення дострокової пенсії, однак отримала рішення управління пенсійного фонду про відмову в її призначенні на тих підставах, що відповідно до вимог Закону України "Про загальний військовий обов"язок і військову службу" військовослужбовцями є виключно особи, які проходять військову службу, а особи, які перебувають у запасі є лише військовозобов"язаними. Відповідно ж до вимог ст. 29 цього Закону військовозобов"язані можуть призиватись на військові збори, але ж в цей час не набувають статус військовослужбовця. З вказаною відмовою позивачка не згодна, оскільки вона на її думку суперечить нормам Конституції України та діючого законодавства. Просила визнати дії відповідача щодо відмови в призначенні їй пенсії, як дружині військовослужбовця, який помер внаслідок захворювання, пов*язаного з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, протиправними та скасувати рішення відповідача від 09 лютого 2016 року; зобов"язати відповідача здійснити призначення їй дострокову пенсію як дружині військовослужбовця, померлого внаслідок захворювання, пов*язаного з ліквідацією наслідків на ЧАЕС, з часу її звернення до відповідача, в саме, з 23 вересня 2015 року.

В судовому засіданні позивачка підтримала позовні вимоги з врахуванням уточнень і просила їх задовольнити з підстав викладених в позові.

Представник відповідача позовні вимоги не визнала, підтримуючи доводи письмового заперечення (а.с. 27), згідно яких відповідач вважає, що права на пенсію на пільгових умовах позивачка не набула. Законом України "Про загальний військовий обов"язок і військову службу" надано вичерпний перелік видів військової служби, в якому такий вид військової служби як перебування військовозобов*язаних на військових зборах відсутній. Військовозобов*язані можуть бути призвані на збори, але в цей час вони не набувають статусу військовослужбовців, а залишаються військовозобов*язаними. Просить в задоволенні позову відмовити.

Суд, з*ясувавши позицію сторін, дослідивши докази по справі, встановив такі факти та відповідні їм правовідносини.

Судом встановлено, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , був учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, категорія 2, мав право на пільги і компенсації, передбачені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» відповідно до посвідчення серії НОМЕР_1 , виданого 29 жовтня 1992 року (а.с. 4).

З копії свідоцтва про укладення шлюбу вбачається, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , 29 квітня 1985 року уклав шлюб із ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 (а.с. 4).

Відповідно до копії довідки командування військової частини № 53893 від 21 серпня 1986 року (а.с. 15), ОСОБА_2 знаходився на учбових зборах з 31 липня по 21 серпня 1986 року.

ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 помер у м. Костянтинівка Донецької області, актовий запис №573 відділу ДРАЦС по м. Костянтинівці Костянтинівського МРУЮ в Донецькій області від 13 травня 2011 року (а.с. 16).

Згідно копії паспорту позивачки (а.с. 5-6), повідомлення відділу ДРАЦС по м. Костянтинівці Костянтинівського МРУЮ в Донецькій області від 30 березня 2016 року (а.с. 56), ОСОБА_1 після смерті чоловіка повторний шлюб не реєструвала.

Позивачка має вік понад 50 років, стаж роботи понад 20 років, що вбачається з копії трудової книжки НОМЕР_2 від 02 серпня 1983 року (а.с. 7-12), не оспорюється відповідачем.

Згідно копії Експертного висновку від 21 листопада 2011 № 4993-0888 захворювання, яке призвело до смерті ОСОБА_2 , пов'язане з виконанням обов'язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (а.с. 13).

23 вересня 2015 року позивачка звернулася до Костянтинівського об*єднаного управління Пенсійного Фонду України Донецької області із заявою щодо визначення права для призначення їй пенсії, відповідно до п. 3 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», як дружині військовослужбовця, який помер після звільнення зі служби, внаслідок захворювання, пов'язаного з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи.

01 жовтня 2015 року за вих.№ 17456/02/12-17 (а.с. 3) відповідачем позивачці повідомлено, що права на дострокову пенсію відповідно п. 3 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» вона не має, так як Законом України "Про загальний військовий обов"язок і військову службу" надано вичерпний перелік видів військової служби, в якому такий вид військової служби як перебування військовозобов*язаних на військових зборах відсутній. Військовозобов*язані можуть бути призвані на збори, але в цей час вони не набувають статусу військовослужбовців, а залишаються військовозобов*язаними. У разі незгоди роз*яснино право звернутися до вищої організації або суду.

Рішенням Костянтинівського об*єднаного управління Пенсійного Фонду України Донецької області від 09 лютого 2016 року (а.с. 45-46) ОСОБА_1 відмовлено у задоволенні заяви про призначення дострокової пенсії за віком, вказавши, що Законом України "Про загальний військовий обов"язок і військову службу" визначено, що військовослужбовцями є особи, які проходять військову службу, і військовозобов"язаними - особи, які перебувають у запасі. У зазначеному Законі надано перелік видів військової служби, в якому такий вид військовї служби як перебування військовозобов"язаних на військових зборах - відсутній.

Статтею 29 цього закону передбачено, що військовозобов"язані можуть бути призвані на збори, але в цей час вони не набувають статусу військовослужбовів, а залишаються військовозобов"язаними. ОСОБА_1 є дружиною померлого внаслідок захворювання, пов"язаного з ліквідацією наслідків аварії ЧАЕС, який був призваний на військові збори в період ліквідації наслідків на ЧАЕС. Тому права на пенсію відповідно до п.3 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування" та "Про пенсійне забезпечення" не має.

Частиною 2 статті 10 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначено особи, які належать до учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а саме учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовці, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві.

Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України. На далі до військовослужбовців належать: особи офіцерського складу, прапорщики, мічмани, військовослужбовці надстрокової служби, військовозобов'язані, призвані на військові збори, військовослужбовці-жінки, а також сержанти (старшини), солдати (матроси), які перебувають(перебували) на дійсній строковій службі у збройних силах, керівний і оперативний склад органів Комітету державної безпеки, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, а також інших військових формувань.

Відповідно до ст. 16. Закону України «Про пенсійне забезпечення» військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ,які брали участь у бойових діях, а також ті, які стали інвалідами внаслідок поранення, контузії, каліцтва, одержаних при захисті Батьківщини або при виконанні інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті чи виконанням інтернаціонального обов'язку, а також батьки і дружини (якщо вони не взяли повторний шлюб) військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов'язків) чи після звільнення зі служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, одержаних при виконанні обов'язків військової служби службових обов'язків), захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацієюнаслідків Чорнобильської катастрофи чи виконанням інтернаціонального обов'язку, мають право на пенсію: чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років; жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про загальний військовий обов'язок і військову службу» щодо загального військового обов'язку громадяни України поділяються на такі категорії: допризовники - особи, які підлягають приписці до призовних дільниць; призовники - особи, приписані до призовних дільниць; військовослужбовці - особи, які проходять військову службу; військовозобов'язані - особи, які перебувають у запасі.

Згідно абзацу 6 пункту 3 розділу ХV «Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», тимчасово, до прийняття відповідного закону військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які брали участь у бойових діях, а також ті, що стали інвалідами внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих при захисті Батьківщини або при виконанні інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті чи виконанням інтернаціонального обов'язку, дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов'язків) чи після звільнення із служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих при виконанні обов'язків військової служби (службових обов'язків), захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи чи виконанням інтернаціонального обов'язку, мають право на призначення дострокової пенсії за віком, але не раніше ніж за 5 років до досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, за наявності страхового стажу не менше 25 років для чоловіків і не менше 20 років для жінок. У цих випадках розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону і фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України.

Згідно з рішенням Конституційного Суду України (№8-0рп/2005 від 11 жовтня по справі № 1-21/2005), який неодноразово розглядає проблеми, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, неприпустимістю обмеження конституційного права громадян на достатній рівень, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція та Закони України відокремлюють певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, яким пенсія призначається за спеціальними законами. У рішенні Конституційного Суду України зазначалось, що пільги, компенсації, гарантії є видом соціальної допомоги і необхідною складовою конституційного права на достатній життєвий рівень, тому звуження змісту та обсягу цього права шляхом нових законів або внесення змін до чинних законів за ст. 22 Конституції України не допускається.

Згідно ч.1, ч.2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб*єкта владних повноважень обов*язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Аналізуючи встановлені обставини та приведені норми закону, які врегульовують спірні правовідносини, суд вважає, що дії відповідача в частині відмови позивачу в призначені їй пенсії за віком на пільгових умовах є незаконними, оскільки позивачка, як вдова військовослужбовця, смерть якого наступила внаслідок захворювання пов'язаного з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, повторно не одружувалася, вік якої понад 50 років, і має стаж роботи понад 20 років, має право на призначення їй пенсії відповідно до ст.16 Закону України «Про пенсійне забезпечення». Відповідно є підстави для задоволення вимог позивача про визнання дій відповідача неправомірними, скасування рішення відповідача про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах та зобов"язання відповідача здійснити призначення позивачці пенсії з часу первинного звернення.

В силу ст. 94 КАС України судові витрати слід покласти на рахунок держави.

Керуючись ст.ст. 2, 6, 11, 17, 18, 86, 158-163, 167 КАС України, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати дії Костянтинівського об*єднаного управління Пенсійного Фонду України Донецької області щодо відмови у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах, як вдові військовослужбовця, смерть якого настала внаслідок захворювання, пов'язаного з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, неправомірними та скасувати рішення Костянтинівського об*єднаного управління Пенсійного Фонду України Донецької області від 09 лютого 2016 року.

Зобов'язати Костянтинівське об*єднане управління Пенсійного Фонду України Донецької області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах згідно зі ст. 16 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та п. 3 р. XV Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» - з 23 вересня 2015 року.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення.

У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Вступна та резолютивна частини постанови прийняті в нарадчій кімнаті та проголошені в судовому засіданні 30 березня 2016 року. Повний текст постанови виготовлений 31 березня 2016 року.

Суддя