"29" березня 2016 р. м. Київ К/800/36297/15
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
головуючого Донця О.Є.,
суддів: Логвиненка А.О.,
Мороза В.Ф.,
розглянувши у порядку письмового провадження касаційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21.05.2014 року та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 18.06.2015 року у справі за позовом управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області до Державного вищого навчального закладу «Криворізький національний університет» про стягнення заборгованості,
У квітні 2014 року управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області звернулася до Державного вищого навчального закладу «Криворізький національний університет» про стягнення заборгованості, в якому просило стягнути з Державного вищого навчального закладу «Криворізький національний університет» на користь управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області заборгованість в сумі 25517,54 грн.
Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21.05.2014 року у задоволенні позовних вимог управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області було відмовлено.
Ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 18.06.2015 року апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області було залишено без задоволення, а постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21.05.2014 року - без змін.
У касаційній скарзі управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області, не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, посилаючись на допущені судами порушення норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21.05.2014 року та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 18.06.2015 року та прийняти нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити.
Перевіривши наведені доводи в касаційної скарги, рішення судів першої та апеляційної інстанцій щодо правильності застосування судами норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Порядок та умови пенсійного забезпечення наукового працівника врегульовано Законом України від 13.12.1991 року № 1977-XII «Про наукову і науково-технічну діяльність».
Згідно із абзацом 2 пункту 13 Прикінцевих положень Закону України від 09.07.2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», в разі якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність" та цього Закону, призначається одна пенсія за її вибором. При цьому, різниця між розміром пенсії, на який має право особа відповідно до зазначеного Закону, та розміром пенсії із солідарної системи відповідно до цього Закону фінансується відповідно до умов, передбачених Законом України «Про наукову і науково-технічну діяльність».
Частиною 9 статті 24 Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) передбачено, що різниця між сумою пенсії, призначеної за цим Законом, та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право науковий працівник, фінансується:
- для наукових (науково-педагогічних) працівників державних бюджетних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації - за рахунок коштів державного бюджету;
- для наукових (науково-педагогічних) працівників інших державних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації - за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів, а також коштів державного бюджету в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. При цьому за рахунок коштів державного бюджету науковим (науково-педагогічним) працівникам оплачується з розрахунку на одну особу 50 відсотків різниці пенсії, призначеної за цим Законом;
- для наукових (науково-педагогічних) працівників недержавних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації - за рахунок коштів цих установ, організацій та закладів.
Постановою Кабінету Міністрів України від 24.03.2004 року № 372 затверджений Порядок фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації згідно із Законом України «Про наукову і науково-технічну діяльність», та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи (далі - Порядок).
Згідно із пунктом 2 Порядку, за рахунок коштів державного бюджету фінансується 50 відсотків різниці у розмірі пенсії наукових (науково-педагогічних) працівників державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації у розрахунку на одну особу. Інша частина фінансується за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів.
Пунктом 3 Порядку передбачено, що фінансування різниці у розмірі пенсії осіб, які мають науковий стаж роботи на кількох підприємствах, в установах, організаціях та вищих навчальних закладах III - IV рівнів акредитації незалежно від форми власності та фінансування, здійснюється пропорційно зарахованому для призначення пенсії науковому стажу роботи за рахунок джерел фінансування, визначених законодавством для відповідних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації.
У разі ліквідації або зміни власника підприємства, установи, організації чи вищого навчального закладу III - IV рівнів акредитації різниця у розмірі пенсії фінансується за рахунок коштів їх правонаступників у порядку, що діяв стосовно цих підприємств, установ, організацій та закладів до моменту ліквідації або зміни власника (пункт 4 Порядку).
За змістом пункту 9 Порядку різниця у розмірі пенсій наукових (науково-педагогічних) працівників недержавних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації фінансується за рахунок коштів цих установ, організацій та закладів згідно з пунктами 3 - 8 цього Порядку.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.03.2011 року № 280 «Деякі питання реорганізації вищих навчальних закладів та наукових установ», Криворізький державний університет утворений шляхом реорганізації (злиття) Криворізького технічного університету та Криворізького державного педагогічного університету. До складу Криворізького державного університету в якості структурних підрозділів увійшли також Криворізький економічний інститут Київського національного економічного університету імені Вадима Гетьмана, Криворізький металургійний факультет Національної металургійної академії (м. Дніпропетровськ), а також державні підприємства «Науково-дослідний гірничорудний інститут» та "Науково-дослідний інститут безпеки праці та екології в гірничорудній і металургійній промисловості", які були передані до сфери управління Міністерства освіти і науки, молоді та спорту.
Указом Президента України від 25.05.2011 року № 599/2011 Криворізькому державному університету надано статус національного і постановлено іменувати його надалі - Криворізький національний університет.
Як встановлено судами, рішенням Південної міжрайонної державної податкової інспекції у м. Кривому Розі від 11.08.2011 року № 870 Державний вищий навчальний заклад «Криворізький національний університет» внесено до реєстру неприбуткових установ та організацій з ознакою неприбутковості 0002 - установи, організації, створені органами державної влади України, що утримуються за рахунок коштів відповідних бюджетів (пункт 5.1 Положення про Реєстр неприбуткових установ та організацій, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.01.2013 року № 37).
Виходячи з цього, суди попередніх інстанцій дійшли висновку, що Криворізький національний університет є державною бюджетною неприбутковою установою, що повністю фінансується за рахунок коштів Державного бюджету України, тому на нього не поширюються норми Порядку № 372 і фінансування різниці у розмірі пенсії його наукових працівників має здійснюватись за рахунок коштів державного бюджету.
Разом з тим, судами не було встановлено, у якій установі набули науковий стаж пенсіонери, зазначені в розрахунках управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області, та коли їм було призначено наукову пенсію.
Окрім того, матеріали справи не містять відомостей, які б підтверджували, що Державний вищий навчальний заклад «Криворізький національний університет» повністю фінансується з державного бюджету, хоча зазначені обставини мають значення для правильного вирішення даного спору.
Враховуючи наведене, судам слід з'ясувати статус зазначених вище державних підприємств в контексті частини дев'ятої статті 24 Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність», вирішити питання про те, чи є Криворізький національний університет їх правонаступником та встановити, чи фінансується відповідач з державного бюджету чи має інші джерела фінансування.
Відповідно до частини 1 статті 220 Кодексу адміністративного судочинства України, суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.
Згідно із частиною 2 статті 227 Кодексу адміністративного судочинства України, підставою для скасування судових рішень судів першої та (або) апеляційної інстанцій і направлення справи на новий судовий розгляд є порушення норм процесуального права, які унеможливили встановлення фактичних обставин, що мають значення для правильного вирішення справи.
Оскільки судами порушені вимоги щодо всебічного, повного та об'єктивного дослідження усіх фактичних обставин, що мають значення для правильного вирішення справи, рішення судів попередніх інстанцій підлягають скасуванню з направленням справи на новий розгляд.
Під час нового розгляду суду інстанції слід врахувати вищенаведене та прийняти обґрунтоване та законне рішення за результатами повного, всебічного та об'єктивного розгляду всіх обставин справи в їх сукупності.
Керуючись статтями 220, 222, 223, 227, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,
Касаційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області - задовольнити частково.
Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21.05.2014 року та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 18.06.2015 року - скасувати.
Справу за позовом управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області до Державного вищого навчального закладу «Криворізький національний університет» про стягнення заборгованості - направити на новий розгляд до суду першої інстанції.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути переглянута Верховним Судом України в порядку, передбаченому статтями 235 - 244 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді О.Є. Донець
А.О. Логвиненко
В.Ф. Мороз