Справа № 686/2131/16-к
28 січня 2016 року м. Хмельницький
Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області в складі: головуючого - судді ОСОБА_1 , з участю секретаря ОСОБА_2 , ДІМ ХВП ГУНП в Хмельницькій області ОСОБА_3 , старшого інспектора ХВП ГУНП в Хмельницькій області ОСОБА_4 , правопорушника ОСОБА_5 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Хмельницькому матеріали про встановлення адміністративного нагляду відносно
ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Хмельницького, мешканця АДРЕСА_1 , непрацюючого, раніше судимого:
- 22.12.2007 року Хмельницьким міським судом за ч.1 ст.121 КК України до 5 років позбавлення волі, звільнений 12.10.2012 року по відбутті строку покарання.
встановив:
Начальник Хмельницького ВП ГУНП України в Хмельницькій області ОСОБА_6 звернувся до суду з поданням про встановлення відносно ОСОБА_5 адміністративного нагляду з визначенням відповідних обмежень.
Із подання вбачається, що після звільнення з місць позбавлення волі, ОСОБА_5 на шлях виправлення не став, продовжує вести антигромадський спосіб життя, порушує громадський порядок, за що неодноразово притягувався до адміністративної відповідальності. При цьому ОСОБА_5 не реагує на попередження працівників органів внутрішніх справ про припинення протиправних дій.
Заслухавши представника органу внутрішніх справ, який подання підтримав, ОСОБА_5 , який проти встановлення щодо нього адміністративного нагляду заперечив, дослідивши подані матеріали, суд приходить до висновку, що подання задоволенню не підлягає.
Відповідно до ст.ст. 1, 2 Закону України "Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі" адміністративний нагляд - це система тимчасових примусових профілактичних заходів спостереження і контролю за поведінкою окремих осіб, звільнених з місць позбавлення волі, що здійснюються органами внутрішніх справ. Адміністративний нагляд встановлюється з метою запобігання вчиненню злочинів окремими особами, звільненими з місць позбавлення волі, і здійснення виховного впливу на них.
Згідно з п. «в» ст. 3 цього ж Закону адміністративний нагляд встановлюється щодо повнолітніх осіб, засуджених до позбавлення волі за тяжкі, особливо тяжкі злочини або засуджених два і більше разів до позбавлення волі за умисні злочини, якщо вони після відбування покарання або умовно-дострокового звільнення від відбування покарання, незважаючи на попередження органів внутрішніх справ, систематично порушують громадський порядок і права інших громадян, вчиняють інші правопорушення.
Суду не надано жодних об'єктивних доказів про те, що ОСОБА_5 після відбуття покарання систематично порушує громадський порядок, зловживає спиртними напоями та не реагує на попередженняорганів внутрішніх справ, а відтак не бажає стати на шлях виправлення і залишається бути небезпечним для суспільства.
З урахуванням наведеного, керуючись ст.ст. 1 - 5 Закону України "Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі", ст. 395 Кримінального процесуального кодексу України, суд
постановив:
В задоволенні подання начальника Хмельницького ВП ГУНП України в Хмельницькій області ОСОБА_6 про встановлення відносно ОСОБА_5 адміністративного нагляду з визначенням відповідних обмежень - відмовити.
На постанову може бути подана апеляційна скарга до апеляційного суду Хмельницької області протягом семи днів з дня її оголошення. Апеляційна скарга подається через Хмельницький міськрайонний суд Хмельницькоїобласті.
Слідчий суддя Хмельницького
міськрайонного суду ОСОБА_1