22 березня 2016 року м. Київ К/800/35077/15 К/800/35029/15
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
головуючого судді: Сіроша М.В.,
суддів: Голубєвої Г.К.,
Юрченко В.П.,
розглянувши у письмовому провадженні касаційні скарги Державної податкової інспекції у Залізничному районі м. Львова Головного управління ДФС у Львівській області (далі - ДПІ) на ухвали Львівського окружного адміністративного суду від 3 березня 2015 року та ухвали Львівського апеляційного адміністративного суду від 9 липня 2015 року у справі № 813/8486/14 за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Комерційний центр «Зевс» (далі - Товариство) до ДПІ,
про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, -
У грудні 2014 року Товариство звернулося до суду з адміністративним позовом про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень ДПІ № 0002042210/5302, № 0002052210/5304 від 8.10.2013 щодо збільшення грошових зобов'язань з податку на додану вартість та податку на прибуток.
3 березня 2015 року ухвалою Львівського окружного адміністративного суду, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 9 липня 2015 року, зупинено провадження у адміністративній справі № 813/8486/14 до прийняття рішення Вищим адміністративним судом України у справі № К/800/3574/15 (813/8155/13-а).
Також, 3 березня 2015 року ухвалою Львівського окружного адміністративного суду відмовлено у задоволенні клопотання ДПІ про залишення позовної заяви без розгляду.
9 липня 2015 року ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду закрите, як помилково відкрите, апеляційне провадження на ухвалу Львівського окружного адміністративного суду від 3 березня 2015 року щодо відмови у задоволенні клопотання ДПІ про залишення позовної заяви без розгляду.
ДПІ звернулася із касаційними скаргами на ухвали Львівського окружного адміністративного суду від 3 березня 2015 року та ухвали Львівського апеляційного адміністративного суду від 9 липня 2015 року, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права.
Перевіривши правильність застосування судами норм процесуального права, обговоривши доводи касаційної скарги, колегія суддів вважає, що касаційна скарга на ухвалу Львівського окружного адміністративного суду від 3 березня 2015 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 9 липня 2015 року щодо зупинення провадження в адміністративній справі не підлягає задоволенню з таких підстав.
Постановляючи ухвалу про зупинення провадження у адміністративній справі, суди зазначили, що у випадку скасування Вищим адміністративним судом України ухвали Львівського апеляційного адміністративного суду від 3 грудня 2014 року у справі № К/800/3574/15 (813/8155/13-а) буде мати наслідок перебування на розгляді адміністративних судів аналогічних справ щодо одного й того ж відповідача, з того самого предмету та з тих самих підстав.
Відповідно до п. 4 ч. 2 ст. 156 Кодексу адміністративного судочинства України суд зупиняє провадження у справі в разі наявності інших причин за обґрунтованим клопотанням сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги на предмет спору, - до терміну, встановленого судом.
При цьому, іншими причинами, ніж ті, перелік яких визначений ч. 2 ст. 156 Кодексу адміністративного судочинства України, на зупинення провадження у справі, є не будь-які обставини, а лише ті, які перешкоджають подальшому судовому розгляду справи та не можуть бути усунені на даній стадії адміністративного процесу, або роблять недоцільним розгляд справи, оскільки за час зупинення можуть з'явитися важливі для справи обставини, неврахування яких може вплинути на законність та обґрунтованість судового рішення.
Таким чином, такі (інші) причини повинні бути зумовлені об'єктивними обставинами.
Суди правильно зазначили, що ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 3 грудня 2014 року у справі К/800/3574/15 (813/8155/13-а) за апеляційною скаргою ДПІ на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 27 березня 2014 року клопотання Товариства про відкликання позовної заяви задоволене, постанова Львівського окружного адміністративного суду від 27 березня 2014 року скасована, позовна заява залишена без розгляду.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою ДПІ на ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 3 грудня 2014 року.
З огляду на вище викладене, відкриття Вищим адміністративним судом України касаційного провадження за касаційною скаргою ДПІ на ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 3 грудня 2014 року у справі К/800/3574/15 (813/8155/13-а) не свідчить про перебування на розгляді в іншому адміністративному суді адміністративної справи про спір між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав, і лише у випадку скасування Вищим адміністративним судом ухвали апеляційного суду та направлення вказаної справи для продовження її розгляду апеляційним судом, з'явиться підстава, в розумінні п. 3 ч. 1 ст. 155 Кодексу адміністративного судочинства України, для вирішення адміністративним судом питання про залишення позовної заяви Товариства без розгляду.
Суди обґрунтовано зазначили, що прийняте Вищим адміністративним судом України рішення у справі К/800/3574/15 (813/8155/13-а) буде мати безпосереднє правове значення для правильного вирішення адміністративної справи № 813/8486/14 у зв'язку з чим є підстави для зупинення провадження у даній адміністративній справі.
Щодо касаційної скарги на ухвалу Львівського окружного адміністративного суду від 3 березня 2015 року про відмову у задоволенні клопотання ДПІ про залишення позовної заяви без розгляду та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 9 липня 2015 року щодо закриття апеляційного провадження на зазначену ухвалу окружного суду, як помилково відкритого, слід зазначити наступне.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 3 серпня 2015 року касаційне провадження у зазначеній адміністративній справі відкрите передчасно.
Дослідивши матеріали справи, обговоривши доводи касаційної скарги, колегія суддів прийшла до висновку про закриття касаційного провадження, оскільки ухвала про відмову у задоволенні клопотання ДПІ про залишення позовної заяви без розгляду оскарженню не підлягає.
Враховуючи викладене, колегія суддів дійшла висновку про наявність підстав для закриття зазначеного касаційного провадження як передчасно відкритого.
Згідно з ч. 1 ст. 224 Кодексу адміністративного судочинства України, суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права під час ухвалення судових рішень чи вчинення процесуальних дій.
Колегія суддів дійшла висновку, що судові рішення ухвалені з дотриманням норм процесуального права, правова оцінка обставинам у справі дана правильно, підстав для їх скасування з мотивів, викладених в касаційній скарзі, немає.
Керуючись ст., ст. 220, 222, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України,
Касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Залізничному районі м. Львова Головного управління ДФС у Львівській області залишити без задоволення.
Ухвалу Львівського окружного адміністративного суду від 3 березня 2015 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 9 липня 2015 року щодо зупинення провадження у адміністративній справі залишити без змін.
Касаційне провадження за касаційною скаргою Державної податкової інспекції у Залізничному районі м. Львова Головного управління ДФС у Львівській області на ухвалу Львівського окружного адміністративного суду від 3 березня 2015 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 9 липня 2015 року щодо відмови у задоволенні клопотання про залишення адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Комерційний центр «Зевс» до Державної податкової інспекції у Залізничному районі м. Львова Головного управління ДФС у Львівській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень без розгляду - закрити.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі і оскарженню не підлягає, але може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, визначених ст. 237 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді: Сірош М.В.
Голубєва Г.К.
Юрченко В.П.