Справа № 204/4667/15-а
Провадження № 2-а/204/20/16
КРАСНОГВАРДІЙСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД м. ДНІПРОПЕТРОВСЬК
49006, м. Дніпропетровськ, проспект Пушкіна 77-б тел. (056) 371 27 02, inbox@kg.dp.court.gov.ua
18 лютого 2016 року Красногвардійський районний суд м. Дніпропетровська у складі:
головуючої судді Дубіжанської Т.О.
за участю секретаря Сорокіної А.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Дніпропетровську справу за адміністративним позовом Управління праці та соціального захисту населення Красногвардійської районної у місті ради до ОСОБА_1 про стягнення незаконно отриманої житлової субсидії, -
У липні 2015 року позивач звернувся до суду з позовом до відповідача, в якому просив визнати одержання коштів, виплачених ОСОБА_1 у вигляді субсидії, неправомірним та стягнути з відповідача на його користь грошові кошти у розмірі 803 грн. 11 коп. В обґрунтування позову зазначено, що громадянину ОСОБА_1, який прописаний на житловій площі за адресою: АДРЕСА_1 було призначено житлову субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива відповідно до заяви від 22.12.2011 року протягом періоду з 01.12.2011 року по 30.04.2012 року у сумі 803 грн. 11 коп. У результаті проведеної державним соціальним інспектором перевірки даних, наданих заявником, встановлено, що ОСОБА_1 надав неповну інформацію про доходи дружини ОСОБА_2 та себе. Управлінням було направлено запит до державної податкової інспекції у Красногвардійському районі м. Дніпропетровська щодо доходів відповідача та членів його сім'ї. У відповіді, отриманій позивачем з ДПІ, зазначено, що у 2 та 3 кварталі 2011 року ОСОБА_2 та ОСОБА_1 отримали дохід з ДОК «Юність» ВАТ «Дніпроспецбуд» у сумі 6 940 грн., який не було задекларовано. 11.02.2015 року ОСОБА_1 подав заяву до управління з проханням врахувати його матеріальний стан сім'ї та подовжити строк погашення заборгованості до вересня 2015 року. Але вже 12.02.2015 року усно повідомив начальника відділу про те, що відмовляється повертати надмірно виплачені кошти до управління, тобто 11.02.2015 року відповідачу було повідомлено про борг та своєю заявою відповідач погодився з сумою боргу. Станом на сьогодні сума переплати субсидії у розмірі 803 грн. 11 коп. від відповідача на рахунок управління не надходила. Тому, позивач вимушений звернутися до суду з даним позовом.
У судове засідання представник позивача не з'явився, але надав суду заяву, в якій позовні вимоги підтримав, просив справу розглядати без його участі.
Відповідач у судове засідання не з'явився, був належним чином повідомлений, причин неявки не повідомив.
Вивчивши матеріали справи, дослідивши докази, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з огляду на наступне.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 18 КАС України, місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган чи посадова особа місцевого самоврядування, посадова чи службова особа органу місцевого самоврядування, крім тих, які підсудні окружним адміністративним судам.
Судом встановлено, що відповідно до Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та пічного побутового (рідкого) палива затвердженого постановою КМУ від 21 жовтня 1995 р. N 848, громадянину ОСОБА_1, який прописаний на житловій площі за адресою: АДРЕСА_1, було призначено житлову субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива відповідно до заяви від 22.12.2011 року протягом періоду з 01.12.2011 року по 30.04.2012 року у сумі 803 грн. 11 коп.
Відповідно до п. 4 Положення субсидія призначається за наявності різниці між розміром плати і обсягом визначеного Кабінетом Міністрів України обов'язкового відсоткового платежу.
З метою отримання субсидії та державної допомоги, ОСОБА_1 до управління разом з іншими документами подав декларацію про доходи та майновий стан сім'ї.
При перевірці державним соціальним інспектором даних, наданих заявником, встановлено, що ОСОБА_1 надав неповну інформацію про доходи дружини ОСОБА_1, а саме: у 2 та 3 кварталі 2011 року ОСОБА_2 та ОСОБА_1 отримали дохід з ДОК «Юність» ВАТ «Дніпроспецбуд» сім 6 940 грн., який не було відображено у декларації.
Відповідно до п. 20 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та пічного побутового (рідкого) палива, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №848 від 21 жовтня 1995 року, надання субсидії припиняється у разі приховування громадянином або свідомого подання недостовірних даних про доходи і майновий стан, та повернення надміру перерахованої субсидії.
Надання раніше призначеної субсидії припиняється: за поданням житлово-експлуатаційних організацій, житлово-будівельних (житлових) кооперативів, об'єднань співвласників багатоквартирного будинку та організацій, що надають житлово-комунальні послуги, якщо громадянин, якому призначено субсидію, не сплачує відповідну частку житлово-комунальних послуг, за винятком випадків, пов'язаних із затримкою виплати заробітної плати, пенсії тощо, яка підтверджується відповідними документами, - з місяця, в якому надійшло таке подання. Подання надається зазначеними організаціями органам праці та соціального захисту населення до 10 числа місяця, що настає за місяцем, в якому виникли такі обставини; якщо громадянин приховав або свідомо подав недостовірні дані про доходи та майновий стан, що вплинули на становлення права на субсидію і визначення її розміру, внаслідок чого йому була надміру перерахована сума субсидії, - з місяця, в якому виявлено порушення; у разі переїзду сім'ї в іншу місцевість та настання обставин, що унеможливлюють надання субсидії (зокрема смерть одинокої особи), - з місяця, що настає за місяцем, в якому відбулися зміни; у разі набуття права власності на житло (житлове приміщення) іншою особою, яка не була в ньому зареєстрована на перше число місяця, з якого призначена субсидія, - з місяця, що настає за місяцем, в якому відбулися зміни.
Згідно п. 6 вказаного Положення передбачено, що субсидія призначається уповноваженому власнику (співвласнику) житла, наймачу державного та громадського житлового фонду, членові житлово-будівельного (житлового) кооперативу, власнику (співвласнику) житлового приміщення, на якого відкрито особовий рахунок за місцем реєстрації. В окремих випадках, на підставі рішень районних, районних у містах Києві і Севастополі державних адміністрацій та виконавчих органів міських і районних рад або утворених ними комісій та актів обстеження матеріально-побутових умов сім'ї, субсидія може призначатися іншій особі, зареєстрованій у житловому приміщенні (будинку), а також індивідуальним забудовникам, будинки яких не прийняті в експлуатацію, але вони сплачують вартість одержуваних житлово-комунальних послуг. У разі набуття права власності на житло (житлове приміщення) іншою особою, попередній власник (співвласник) такого житла (житлового приміщення), якому призначена субсидія, зобов'язаний повідомити про це у десятиденний строк органи праці та соціального захисту населення
Крім того, п.13 Положення визначено, що громадянин несе відповідальність за надані відомості про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення субсидії та на визначення її розміру.
На запит органів праці та соціального захисту населення, відомості для нарахування субсидій надають: про склад зареєстрованих у житлових приміщеннях - житлово-експлуатаційні організації або інші органи, визначені місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування; у сільській місцевості - сільські (селищні) ради; про забезпеченість громадян житловою площею та комунальними послугами за формами, затвердженими Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською і Севастопольською міськими держадміністраціями, - житлово-експлуатаційні організації, житлово-будівельні (житлові) кооперативи, об'єднання співвласників багатоквартирного будинку та організації, що надають житлово-комунальні послуги, у п'ятиденний строк з дня отримання запиту.
Органи праці та соціального захисту населення мають право робити запити та безоплатно отримувати у строк до 15 календарних днів від органів державної податкової служби, підрозділів Державтоінспекції, бюро технічної інвентаризації, Держфінінспекції, її територіальних органів, інших органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування інформацію, необхідну для призначення субсидій та проведення перевірок достовірності даних, отриманих від осіб, які звертаються за призначенням субсидій.
Суд дійшов висновку, що згідно наданих відповідачем довідок, позивач за період із 01.12.2011 року по 30.04.2012 року включно незаконно отримав житлову субсидію на суму 803 грн. 11 коп.
Позивач повідомляв відповідача про виниклу заборгованість і про обов'язок її сплатити. Проте, на даний час відповідач не повернув надмірно виплачені бюджетні кошти в сумі 803 грн. 11 коп.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Управління праці та соціального захисту населення Красногвардійської районної у місті ради до ОСОБА_1 про стягнення незаконно отриманої житлової субсидії, підлягають задоволенню.
Як вбачається з матеріалів справи, позивача було звільнено від сплати судового збору на момент подачі позову, а тому з відповідача в дохід держави необхідно стягнути судовий збір у розмірі 487 грн. 20 коп.
Керуючись положенням про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та пічного побутового (рідкого) палива, затвердженого постановою КМУ від 21.10.1995 року № 848, Законом України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям», ст. ст. 18, 86, 99, 100, 160-163 КАС України, суд,-
Позовні вимоги Управління праці та соціального захисту населення Красногвардійської районної у місті ради до ОСОБА_1 про стягнення незаконно отриманої житлової субсидії - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на рахунок Управління праці та соціального захисту населення Красногвардійської районної у місті Дніпропетровську ради, як незаконно отримані грошові кошти у сумі 803 грн. 11 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 у дохід держави суму судового збору у розмірі 487 грн. 20 коп.
Постанова може бути оскаржена до Дніпропетровського адміністративного апеляційного суду через Красногвардійський районний суд протягом десяти днів з дня її проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення постанови, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання її копії. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя Т.О. Дубіжанська