Ухвала від 24.03.2016 по справі 341/1554/15-а,2-а/341/59/15

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 березня 2016 року Справа № 876/11489/15

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого судді - Макарика В.Я.

суддів - Большакової О.О., Глушка І.В.

за участю секретаря судового засідання - Бедрій Х.П.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Управління пенсійного фонду України в Галицькому районі Івано-Франківської області на постанову Галицького районного суду Івано-Франківської області від 07 жовтня 2015 року у адміністративній справі №341/1554/15-а за позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Галицькому районі Івано-Франківської області про визнання протиправними рішення відповідача та зобов'язання до вчинення дій,-

ВСТАНОВИВ:

27 серпня 2015 року позивач - ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до відповідача - Управління пенсійного фонду України в Галицькому районі Івано-Франківської області в якому просив визнати дії управління щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії з урахуванням заробітної плати при обчисленні пенсії довідки виданої керівником ВАТ «Львівенергоремонт» 20.03.2015 року № 320/3 за період з 01.05.1975 року по 30.11.1980 року включно протиправними. Зобов'язати управління провести перерахунок пенсії з урахуванням довідки про заробітну плату виданої керівником ВАТ «Львівенергоремонт» 20.03.2015 року № 320/3 за період з 01.05.1975 року по 30.11.1980 року при обчисленні пенсії з дня звернення за перерахунком пенсії, тобто з 27.03.2015 року.

Постановою Галицького районного суду Івано-Франківської області від 07 жовтня 2015 року позов задоволено частково. Визнано дії Управління пенсійного фонду України в Галицькому районі Івано-Франківської області щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії з урахуванням заробітної плати за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд в період з 01 травня 1975 року по 30 листопада 1980 року, згідно довідки № 320/3 від 20 березня 2015 року, виданої ліквідатором ВАТ «Львівенергоремонт» - протиправними.

Зобов'язано Управління пенсійного фонду України в Галицькому районі Івано-Франківської області провести перерахунок пенсії з урахуванням заробітної плати за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд за бажанням пенсіонера в період з 01 травня 1975 року по 30 листопада 1980 року, згідно довідки № 320/3 від 20 березня 2015 року, виданої керівником ВАТ «Львівенергоремонт».

Не погоджуючись з вказаним рішенням суду, відповідач оскаржив його в апеляційному порядку. Вважає, що оскаржувана постанова прийнята з неповним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи, з помилковим застосуванням норм матеріального права, порушенням норм процесуального права та підлягає скасуванню, покликаючись на те, що відповідно до ст. 40 Закону України " Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" для обчислення пенсії враховується заробітна плата ( дохід ) за весь період страхового стажу починаючи з 01.07.2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами у період до 01.01.2016 року для обчислення пенсії також враховується заробітна плата ( дохід ) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року незалежно від перерв.

Відповідно до пункту 38 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформления в трьохмісячний термін з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, а також перевіряти в необхідних випадках обгрунтованість їх видачі.

21.05.2015 вих. № 2516/03 управлінням подано лист в управління Пенсійного фонду України в Галицькому районі м. Львова з проханням провести звірку заробітної плати ОСОБА_1. Також 21.05.2015 року вих. № 2518/03 подано лист арбітражному керуючому про надання копій лицевих рахунків по заробітній платі за період з 01.05.1975 року по 31.10.1980 року на ОСОБА_1, який працював в п/п " Львівенерго". 16.06.2015 року отримано відповідь із управління Пенсійного фонду України в Галицькому районі м. Львова про неможливість проведення перевірки в зв'язку із набранням чинності Закону України " Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28.12.2014 року № 76-VIII.

Крім того апелянт зазначає, що арбітражний керуючий - ліквідатор ОСОБА_2 видав довідки про заробітну плату ОСОБА_1 від 20.03.2015 року № 320/3 та довідку № 320/1 від 20.03.2015 року про перейменування підприємства. Проте, документи для проведення перевірки достовірності даних зазначених у довідках працівникам територіального управління Пенсійного фонду України не надає. Обов'язок щодо подачі достовірних відомостей про роботу та заробітну плату працівників підприємства покладається на керівника підприємства. Повноваження проведення перевірки достовірності поданих відомостей про стаж роботи, розміру заробітної плати для обчислення пенсії при її призначенні чи перерахунку належить виключно територіальним органам Пенсійного фонду України.

Особи, які беруть участь у справі, в судове засідання на виклик суду не з'явилися, що не перешкоджає розгляду справи у їх відсутності згідно із ч.4 ст. 196 КАС України.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги в їх сукупності, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а оскаржувану постанову - без змін з таких підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що позивач є працюючим пенсіонером. 27 березня 2015 року позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок раніше призначеної пенсії. Відповідачем відмовлено у здійсненні зазначеного перерахунку, з огляду на те, що довідка про розмір заробітної плати не підтверджена первинними документами, про що його повідомлено листом від 26 червня 2015 року за № 3181/03.

Відповідно до ч. 1 ст. 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами у період до 1 січня 2016 року або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року незалежно від перерв.

Згідно п. 2.1. Порядку надання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року N 22-1, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за N 1566/11846, за бажанням пенсіонера у період до 01 січня 2016 року ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) до 01 липня 2000 року (додаток 1) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.

Позивачем до органу Пенсійного фонду надано довідку № 320/3 від 20 березня 2015 року про заробітну плату за період з 01 травня 1975 року по 30 листопада 1980 року, видану арбітражним керуючим - ліквідатором ВАТ «Львівенергоремонт» на підставі особових рахунків. Дана довідка позивача про заробітну плату є документом, передбаченим п. 17 Порядку та ст. 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Відповідно до п. 4.2. вищевказаного Порядку, орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі.

Неможливість чи небажання реалізувати відповідачем своє право щодо перевірки обґрунтованості видачі, зокрема, довідки про заробітну плату, не може бути підставою для відмови в реалізації права пенсіонера на перерахунок пенсії.

Довідка № 320/3 від 20 березня 2015 року, видана ліквідатором ВАТ «Львівенергоремонт» про розмір заробітної плати за період з 01 травня 1975 року по 30 листопада 1980 року містить відомості про заробітну плату позивача за 67 місяців підряд. Однак, за бажанням пенсіонера, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року незалежно від перерв.

Враховуючи усе вищенаведене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов правильного висновку про підставність позовних вимог, правильно і повно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків рішення суду, тому відповідно до ч.1 ст. 200 КАС України апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а постанову суду - без змін.

Керуючись ст. ст. 41, 160, 195, 196, ст. 198, ст. 200, ст. 205, ст. 206, 254 КАС України, Львівський апеляційний адміністративний суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Управління пенсійного фонду України в Галицькому районі Івано-Франківської області залишити без задоволення, а постанову Галицького районного суду Івано-Франківської області від 07 жовтня 2015 року у адміністративній справі №341/1554/15-а - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання ухвали в повному обсязі шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя: В.Я. Макарик

Судді: О.О. Большакова

І.В. Глушко

Повний текст ухвали складений 29 березня 2016 року.