Постанова від 22.03.2016 по справі 826/27115/15

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

22 березня 2016 року № 826/27115/15

Окружний адміністративний суд м. Києва у складі колегії суддів під головуванням судді Добрянської Я.І., суддів - Є.В. Аблова, А.С. Мазур розглянув відповідно до вимог ч.6 ст. 128 КАС України в порядку письмового провадження адміністративну справу:

за позовом ОСОБА_1

до відповідачів Міністерства соціальної політики України, Департаменту соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації

проВизнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Позивач ОСОБА_1 звернувся в Окружний адміністративний суд м. Києва з позовом до відповідачів Міністерства Соціальної політики України, Департаменту соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації, в якому, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог вх. від 15.02.2016 р. №11588/16, просить:

1) визнати протиправним та скасувати рішення Комісії із спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС Мінсоцполітики України (Комісія Мінсоцполітики), оформлене протоколом від 15.06.2010 р. №30, з моменту його прийняття в частині відмови ОСОБА_1 у визначенні статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, прийнятого після ухвалення на користь ОСОБА_1 судових рішень, що набрали законної сили;

2) визнати протиправним та скасувати рішення Робочої групи ХОДА, оформлене протоколом від 19.06.2015 р. № 4, з моменту його прийняття в частині відмови ОСОБА_1 у визначенні статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, прийнятого після ухвалення на користь ОСОБА_1 судових рішень, що набрали законної сили;

3) зобов'язатиМінсоцполітики України (Комісію Мінсоцполітики) прийняти рішення про підтвердження ОСОБА_1 визначеного у 1992 році статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС із видачею йому взамін вилученого безстрокового посвідчення № НОМЕР_1 серії А категорія 2, виданого Харківською обласною державною адміністрацією 22.12.1992 p., нового посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС серії А категорії 2 та прийняти рішення про поновлення ОСОБА_1 правового статусу особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до виданого Харківською обласною державною адміністрацією 23.03.2000 р. безстрокового посвідчення № НОМЕР_2 серії А категорії 1 з моменту зупинення його дії рішенням Комісії МНС від 22.12.2005 р. № 444:

4) зобов'язати Департамент СЗН Харківської обласної державної адміністрації видати ОСОБА_1 взамін вилученого безстрокового посвідчення № НОМЕР_1 серії А категорія 2 нове посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС серії А категорії 2 та поновити ОСОБА_1 правовий статус особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до виданого Харківською обласною державною адміністрацією 22.12.2000 р. безстрокового посвідчення № НОМЕР_2 серії А категорії 1 з моменту зупинення його дії рішенням Комісії МНС від 22.12.2005 № 444;

5) встановити Мінсоцполітики України (Комісії Мінсоцполітики) строк дляподання до суду звіту про негайне виконання рішення суду у справі;

6) встановити департаменту СЗН Харківської обласної державної адміністрації строк для подання до суду звіту про негайне виконання рішення суду у справі.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 15.12.2015 р. головуючим суддею Добрянською Я.І. відкрито провадження в адміністративній справі та призначено справу до попереднього судового розгляду.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 03.02.2016 р. залучено до участі у справі № 826/27115/15 в якості відповідача - 2 Департамент соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації, якому запропоновано надати в судове засідання або через канцелярію суду нормативно-правове обґрунтування своєї позиції з приводу даного спору.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 11.02.2016 р. головуючим суддею Добрянською Я.І. закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду в судовому засіданні.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що ОСОБА_1 надано всі необхідні документи, що вимагаються законом для підтвердження Комісією Мінсоцполітики, визначеного у 1991 році статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, перевірені всіма правоохоронними органами України, у тому Генеральною прокуратурою України, досліджені судами і від імені України ухвалені судові рішення, які набрали законної сили, що, на переконання позивача, є підставою для скасування упередженого рішення Комісії Мінсоцполітики від 15.06.2010 р. № 30 та видачі йому нового посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС серії А категорії 2, а також поновлення правового статусу особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи.

До судового засідання 24.02.2016 р. представники сторін, будучи належним чином повідомленими по дату, час та місце розгляду справи, не прибули, при цьому попередньо позивачем та відповідачами скеровано до суду клопотання про розгляд справи без їх участі.

В той же час будь-яких пояснень з приводу позовних вимог від Департаменту соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації до суду не надійшло.

У справі наявні письмові пояснення Мінсоцполітики вих від 10.02.2016 р. №109/20/112-16, в яких зазначено про те, що за поданням Харківської обласної державної адміністрації особова справа ОСОБА_1 неодноразово розглядалась Комісією зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (далі - Комісія).

При цьому, як зазначено у поясненнях Мінсоцполітики, на засіданні Комісії 26.08.2015 р. (витяг з протоколу № 89 додано до справи) розглянуто усне звернення Департаменту соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації та громадянина ОСОБА_1 стосовно відміни рішення Комісії від 15.06.2010 р. №30 щодо відмови у визначенні статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та рекомендовано переглянути зазначене рішення Комісії після надходження письмового мотивованого клопотання із зазначенням підстав від Харківської обласної державної адміністрації. Разом з тим також зауважено, що на час надання пояснень до суду вказане клопотання до Мінсоцполітики не надходило.

Відповідно до ч. 6 ст. 128 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

В силу ч. 1 ст. 41 КАС України суд під час судового розгляду адміністративної справи здійснює повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу. У разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Розглянувши подані сторонами документи та матеріали, заслухавши пояснення представників сторін та третіх осіб, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, а також з'ясувавши позицію судів вищих інстанцій з приводу вирішення аналогічних спірних правовідносин, Окружний адміністративний суд міста Києва,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 у лютому 2006 р. звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив визнати неправомірним рішення Комісії із спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС при Міністерстві України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи від 22.12.2005 р. в частині визнання видачі йому посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС безпідставною та скасувати вищезазначене рішення Комісії.

Так, як було встановлено судами у справі №22а-3439/07 р., з 21.10.1984 р. по 30.12.1986 р. позивач проходив військову службу в Радянській армії на посаді водія комендантської роти автомобільного взводу військової частини НОМЕР_3 . З 15 травня 05 червня 1986 року як солдат строкової служби позивач був направлений у зону відчуження для супроводу командування для контролю якості проведення заходів щодо ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

30.12.1986 р., у день демобілізації, військовою частиною НОМЕР_4 позивачу була видана довідка, яка підтверджує участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, і яка була надана Київському районному військовому комісаріату міста Харкова при постановці на військовий облік 10.02.1987 р.

30.10.1990 р. виконавчим комітетом Харківської обласної ради народних депутатів видано посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. У подальшому посвідчення було перереєстровано та видано нове.

Так, зокрема, у 1992 р. після перереєстрації позивачу видано посвідчення категорії 2 учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС на підставі постанови Кабінету Міністрів Української РСР від 18 червня 1991 року № 44 «Про затвердження Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», та у 2000 р. - категорії 1.

Водночас у 2002 р. позивачу встановлено ІІ групу інвалідності, яка пов'язана із захворюваннями, одержаними від іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників в результаті ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС.

Проте 22.12.2005 р. Комісія із спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС при МНС України вирішила на підставі представлених документів визнати видачу посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС безпідставною, оскільки відсутні первинні підтверджуючі документи про роботу в зоні відчуження (витяг з протоколу №444 наявний у справі).

Звертаючись до суду з позовом у справі №22а-3439/07 р., позивач просив скасувати дане рішення Комісії та зобов'язати відповідача визнати правомірним його статус як ліквідатора аварії на Чорнобильській АЕС, інваліда ІІ групи.

Постановою Дніпровського районного суду міста Києва від 12.05.2006 р. відмовлено у задоволенні позовних вимог.

13.08.2007 р. Київським апеляційним адміністративним судом це судове рішення скасовано і ухвалено нове - про задоволення позовних вимог.

Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 23.04.2009 р. касаційну скаргу Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи залишено без задоволення, а постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 13.08.2007 р. - без змін. При цьому, переглядаючи судові рішення у справі №22а-3439/07 р., судом касаційної інстанції встановлено, що позивачем надано необхідні та такі, що вимагаються законом для встановлення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, підтвердження його перебування в зоні по ліквідації аварії.

22.12.2009 р. у справі №22-4-3439/07 за позовом ОСОБА_1 до Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи про визнання рішення неправомірним, Київським апеляційним адміністративним судом винесено додаткову постанову, якою вирішено:

- апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Дніпровського районного суду м. Києва від 12 травня 2006 року по адміністративній справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи про визнання рішення неправомірним - задовольнити, а постанову Дніпровською районного суду м. Києва від 12 травня 2006 року по цій справі - скасувати.

- постановити нове рішення, яким позовні вимоги ОСОБА_1 до Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи про визнання рішення неправомірним - задовольнити повністю.

- рішення комісії при Міністерстві з надзвичайних ситуацій України та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи відповідно до протоколу засідання від 22 грудня 2005 року № 444 в частинні визнання видачі ОСОБА_1 посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС визнати безпідставною - скасувати.

- зобов'язати Міністерство з надзвичайних ситуацій України повідомити органи місцевої влади та соціального забезпечення Харківської області про скасування Рішення комісії при Міністерстві з надзвичайних ситуацій України та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи відповідно до протоколу засідання від 22 грудня 2005 року №444 в частині визнання видачі ОСОБА_1 посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС визнати безпідставною.

Як зазначено у листі Мінсоцполітики від 10.02.2016 р. №109/20/112-16, та встановлено судом, за поданням Харківської обласної державної адміністрації особова справа ОСОБА_1 була розглянута Комісією зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (далі - Комісія) 15.06.2010 р. (протокол № 30) і прийнято рішення про відмову ОСОБА_1 у визначенні статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з огляду на відсутність первинних підтверджуючих документів про роботу в зоні відчуження.

Разом з тим, документи, які були представлені на розгляд Комісії, не містили рішення Київського апеляційного адміністративного суду, яким рішення Комісії при МНС від 22.12.2005 р. (протокол № 444) в частині визнання видачі ОСОБА_1 посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС протиправним скасовано.

Особова справа ОСОБА_1 26.11.2014 р. (протокол № 80) була в черговий раз розглянута на засіданні Комісії та прийнято рішення про те, що на виконання рішення Київського апеляційного адміністративного суду та відповідно до листа МНС України від 22.01.2010 р. №03-627/24 Харківській обласній державній адміністрації необхідно вирішити питання щодо визначення ОСОБА_1 статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (витяг з протоколу від 26.11.2014 р. №80).

Листом від 22.09.2015 р. №992/20/112-15 Мінсоцполітики звернулося до Департаменту соціального захисту населення Харківської облдержадміністрації, в якому зазначено, що за зверненням та в присутності представника Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини - керівника Департаменту з питань дотримання соціально-економічних та гуманітарних прав Колотілової Т. М. особова справа ОСОБА_1 була в черговий раз розглянута 26.11.2014 р. на засіданні Комісії.

При цьому, як йдеться у вказаному листі, наданими були додаткові документи, а саме: рішення Дніпровського районного суду м. Києва від 14.11.2006 № 2-0-78/, рішення Київського апеляційного адміністративного суду від 13.07.2007 р. № 22а-3439/07 та додаткова постанова Київського апеляційного адміністративного суду від 22.12.2009 р.

Комісією прийнято рішення, що на виконання рішення Київського апеляційного адміністративного суду від 22.12.2009 р. та відповідно до листа МНС України від 22.01.2010 р. № 03-627/24 Харківській обласній державній адміністрації рекомендовано вирішити питання щодо визначення ОСОБА_1 статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Мінсоцполітики звернулося до Департаменту соціального забезпечення населення Харківської обласної державної адміністрації (надалі - Департамент Харківської облдержадміністрації) стосовно виконання рішення Комісії 26.11.2014 р. в частині, що стосується визначення ОСОБА_1 статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

На повторному засіданні Комісії 31.03.2015 р. (протокол № 84) прийнято рішення про те, що визначення категорії учасника ліквідації наслідків аварії Чорнобильській АЕС не є предметом розгляду Комісії, а Харківській обласній державній адміністрації доручено повторно розглянути порушене питання згідно чинного законодавства, але рішення Комісії не були виконані.

Так, відповідно до Положення про Комісію, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 17.05.2006 р. №187, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 30.05.2006 р. за № 626/12 рішення Комісії приймається колегіально і є обов'язковим для виконання обласними державними адміністраціями щодо визначання статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Попри це, як пояснено Мінсоцполітики, та вбачається з матеріалів справи, ним надіслано лист до Харківської облдержадміністрації від 04.08.2015 р. № 2616/0/20/15-зв стосовно невиконання рішення Київського апеляційного адміністративного суду від 22.12.2009 р., де наголошувалось на необхідності прийняття рішення щодо оскарження рішень судів за нововиявленими обставинами, або Робочій групі з питань визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС при Харківській облдержадміністрації (надалі - Робоча група) прийняти рішення з урахуванням рішень судів.

Як встановлено судом з витягу з протоколу від 19.06.2015 р. № 4 засідання Робочої групи ХОДА з питань визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, ОСОБА_1 знову відмовлено у встановленні статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а особову справу направлено на розгляд Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що діє при Міністерстві соціальної політики України, для прийняття рішення відповідно до чинного законодавства України з урахуванням наданих позивачем судових рішень.

На засіданні Комісії 26.08.2015 р. (витяг з протоколу № 89 додається) розглянуто усне звернення Департаменту соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації та громадянина ОСОБА_1 стосовно відміни рішення Комісії від 15.06.2010 р. № 30 щодо відмови визначенні статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та рекомендовано переглянути зазначене рішення Комісії після надходження письмового мотивованого клопотання із зазначенням підстав від Харківської обласної державної адміністрації.

Окрім цього, на адресу позивача та Голови Харківської ОДА Мінсоцполітики надіслано лист від 27.10.2015 р. №3523/0/20/15-зв, в якому для розгляду питання ОСОБА_1 на Комісії повторно рекомендовано підготувати Харківській ОДА письмове вмотивоване клопотання із зазначенням підстав для розгляду особової справи позивача та направити таке клопотання на розгляд Комісії.

В той же час листом від 24.11.2015 р. №879/20/132-15 ОСОБА_1 повідомлено про те, що станом на 20.11.2015 р. клопотання від Харківської ОДА на розгляд Комісії не надходило.

Відтак, вважаючи рішення Комісії із спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС Мінсоцполітики України, що оформлене протоколом від 15.06.2010 р. №30, а також рішення Робочої групи Харківської ОДА, оформленого протоколом від 19.06.2015 р. №4 - з моменту прийняття в частині відмови позивачу у визначенні статусу учасника ліквідації наслідків на ЧАЕС протиправними та такими, що порушують права та законні інтереси позивача, останній за захистом порушених прав та інтересів він звернувся із цим позовом до Окружного адміністративного суду м. Києва.

Дослідивши наявні у справі докази, проаналізувавши матеріали справи та норми чинного законодавства з приводу даного спору, а також заслухавши пояснення представника відповідача та оглянувши позицію судів вищих інстанцій з приводу аналогічних спорів, суд дійшов до висновку про наявність правових підстав для часткового задоволення позовних вимог, зважаючи на наступне.

Статус осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, їх соціальний захист та гарантії, визначені, зокрема, Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 р. №796-XII (з наступними змінами і доповненнями, далі - Закон №796-XII).

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 9 Закону №796-XII (у редакції, чинній на час видачі позивачу посвідчення учасника ліквідації наслідків на ЧАЕС), особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, є учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії та її наслідків.

Статтею 10 Закону №796-XII (у редакції, чинній на час видачі позивачу посвідчення учасника ліквідації наслідків на ЧАЕС) передбачалось, що учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців *, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.

Згідно зі ст. 65 Закону №796-XII (у редакції, чинній на час видачі позивачу посвідчення учасника ліквідації наслідків на ЧАЕС), учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілим від Чорнобильської катастрофи видаються посвідчення, виготовлені за зразками, затвердженими Кабінетом Міністрів України. Дітям, які не досягли повноліття, посвідчення видаються на загальних підставах та вручаються батькам (ч. 1).

При зміні категорії посвідчення підлягає заміні (ч. 2).

Посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" та "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи" є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом (ч. 3).

Видача посвідчень провадиться Міністерством у справах захисту населення від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС України, Радою Міністрів Республіки Крим, державними адміністраціями областей, Київською і Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням районних державних адміністрацій. Порядок видачі посвідчень встановлюється Кабінетом Міністрів України (ч. 4).

На час видачі позивачу посвідчення учасника ліквідації наслідків на ЧАЕС порядок видачі таких посвідчень здійснювався відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25 серпня 1992 року №501 "Про Порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі - Порядок №501).

Відповідно до абз. 4 п. 10 вказаного порядку, учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС посвідчення видаються на підставі одного з таких документів: посвідчення про відрядження в зону відчуження; військовий квиток і довідка командира військової частини про участь в ліквідації наслідків аварії в зоні відчуження; довідка про підвищену оплату праці в зоні відчуження ( із зазначенням кількості днів і населеного пункту); рішення суду про встановлення факту перебування в зоні відчуження (пункти "а"-"г").

Пізніше постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 р. №51 було затверджено новий "Порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", (далі - Порядок №51), п. 3 якого встановлено, що інвалідам з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і потерпілим від Чорнобильської катастрофи, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, хворим внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу, віднесеним до категорії 1, а також учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 р. - незалежно від кількості робочих днів, з 1 липня 1986 р. до 31 грудня 1986 р. - не менше 5, а у 1987 р. - не менше 14 календарних днів, віднесеним до категорії 2, видаються посвідчення синього кольору, серія А. При цьому у посвідченні на правій стороні по діагоналі зліва направо ставиться штамп фарбою червоного кольору "Перереєстровано" і на вільному місці виконується запис про дату перереєстрації. Починаючи з 1 жовтня 1998 р. зазначене посвідчення без такого штампу вважається недійсним. Посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" і "Постраждалий від Чорнобильської катастрофи" (категорії 1, 2, 3 серії А) без відмітки про перереєстрацію, передбачену у абзаці першому пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 4 лютого 1997 р. N 135 (Офіційний вісник України, 1997 р., число 6, с. 68, число 34, с. 7; 1998 р., N 19, ст. 681), з тимчасовими вкладками затвердженого цією постановою зразка для осіб, які станом на 1 жовтня 1998 р. не отримали відповідної довідки у Державному галузевому архіві Міністерства оборони, вважаються чинними до 1 травня 1999 року.

Пунктом 12 Порядку 51 встановлено, що спірні питання щодо визначення статусу осіб, які брали участь у проведенні робіт з евакуації людей і майна із зони відчуження, розглядаються комісіями при Київській і Житомирській облдержадміністраціях на підставі відповідних письмових підтверджень, виданих керівниками підприємств, організацій та установ, які направляли цих осіб на роботу до зони відчуження, або керівниками місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування за місцем виконання робіт.

Спірні питання щодо визначення статусу осіб, евакуйованих із зони відчуження в 1986 році, розглядаються відповідними комісіями Київської і Житомирської облдержадміністрацій на підставі довідок та інших документів, що засвідчують факт перебування в населеному пункті, віднесеному до зони відчуження, виданих місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування.

Спірні питання визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, вирішуються комісією при Мінпраці, до складу якої, крім спеціалістів зазначеного Міністерства включаються спеціалісти МОЗ, МНС, Мінюсту, Міноборони, Держкомгідромету та Київської облдержадміністрації за поданням Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій.

Рішення зазначених комісій є підставою для видачі посвідчень відповідної категорії.

У разі встановлення цими комісіями факту необгрунтованої видачі посвідчення відповідної категорії посвідчення на підставі рішення комісії підлягає вилученню.

Постановою Кабінету Міністрів України від 04.02.1997 р. №135 "Про перевірку правильності видачі посвідчень "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" визнано за необхідне провести у період до 1 травня 1998 р. перевірку правильності видачі посвідчень "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" згідно з "Порядком видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 січня 1997 року №51 (пункт 1).

Згідно до п. 3 цієї постанови міністерством з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями у посвідченнях, щодо правильності видачі яких немає сумнівів, на правій сторінці по діагоналі зліва направо ставиться штамп червоного кольору "Перереєстровано" і на вільному місці сторінки робиться запис про дату перереєстрації за підписом заступника керівника, який скріплюється печаткою.

У разі коли документи, згідно з якими було видано посвідчення, не дають змоги підтвердити статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, посвідчення підлягає вилученню за рішенням органу, яким це посвідчення видано, а якщо це питання є спірним, відповідні матеріали надсилаються органами, якими вони видані, на розгляд спірної комісії при Міністерстві з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи.

За висновком суду, оскаржувані рішення прийнято необґрунтовано, без урахування усіх обставин, що мають значення для його прийняття.

Таким чином, враховуючи встановлені по справі під час судового розгляду обставини, суд, враховуючи при цьому письмові пояснення з приводу поважності пропуску строку для звернення до суду щодо оскарження рішення Комісії Мінсоцполітики від 15.06.2010 р. №30, приходить до висновку, що позивач надав докази та навів обставини, що обґрунтовують його вимоги згідно з чинним законодавством, а відтак, з урахуванням викладеного, позовні вимоги ОСОБА_1 , документально обґрунтовані, підтверджені доказами та підлягають частковому задоволенню.

Відповідно до вимог ст. 86 Кодексу адміністративного судочинства України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Також згідно з ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:

1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;

2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;

3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

4) безсторонньо (неупереджено);

5) добросовісно;

6) розсудливо;

7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;

8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Водночас якщо судове рішення ухвалене на користь сторони - суб'єкта владних повноважень, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати, пов'язані із залученням свідків та проведенням судових експертиз (ч. 2).

Враховуючи вищенаведене в сукупності та керуючись ст.ст. 2, 71, 86, 94, 97, 158-163 КАС України, Окружний адміністративний суд м. Києва, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Позовну заяву задовольнити частково

2. Визнання протиправним та скасувати рішення Комісії із спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС Міністерства соціальної політики України, оформлене протоколом від 15.06.2010 р. №30, з моменту його прийняття в частині відмови ОСОБА_1 у визначенні статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, прийнятого після ухвалення на користь ОСОБА_1 судових рішень, що набрали законної сили.

3. Визнати протиправним та скасувати рішення Робочої групи Харківської обласної державної адміністрації, оформлене протоколом від 19.06.2015 р. № 4, з моменту його прийняття в частині відмови ОСОБА_1 у визначенні статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, прийнятого після ухвалення на користь ОСОБА_1 судових рішень, що набрали законної сили.

4. Зобов'язатиМіністерство соціальної політики України (Комісію із спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС) прийняти рішення про підтвердження ОСОБА_1 визначеного у 1992 році статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

5. Зобов'язати Департамент соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації видати ОСОБА_1 взамін вилученого безстрокового посвідчення № НОМЕР_1 серії А категорія 2 нове посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС серії А категорії 2 та поновити ОСОБА_1 правовий статус особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до виданого Харківською обласною державною адміністрацією 22.12.2000 р. безстрокового посвідчення № НОМЕР_2 серії А категорії 1 з моменту зупинення його дії рішенням Комісії МНС від 22.12.2005 № 444.

6. Відмовити у задоволенні решти позовних вимог.

Строк і порядок набрання судовим рішенням законної сили встановлені у статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо інше не встановлено цим Кодексом.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України.

Головуючий Суддя Я.І. Добрянська

Судді Є.В. Аблов

А.С. Мазур