копія
про повернення позовної заяви
29 березня 2016 р. Справа № 818/373/16
Сумський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Осіпової О.О., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Голови Кузьківської сільської ради Конотопського району ОСОБА_2 про зобов'язання вчинити дії,-
Позивач звернувся до суду з позовом до відповідача, в якому просить зобов'язати його видати свідоцтво про право власності на майновий пай колишнього КСП «України» (майновий сертифікат) номінальною вартістю 837666грн. на ім'я ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, паспорт ІПН НОМЕР_1).
Згідно зі статтею 55, частини 2 статті 124 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб, юрисдикція судів поширюється, на всі правовідносини, що виникають у державі.
Компетенція (юрисдикція) судів щодо розгляду таких справ визначається процесуальними законами.
Відповідно до частини 2 статті 2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Нормами частини 1 статті 3 КАС визначено, що справа адміністративної юрисдикції - це переданий на вирішення адміністративного суду публічно - правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, місцевого самоврядування, їхня посадова особа чи службова особа, інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до частини 1 статті 18 КАС України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган чи посадова особа місцевого самоврядування, посадова чи службова особа органу місцевого самоврядування, крім тих, які підсудні окружним адміністративним судам.
Згідно зі статтею 5 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні" система місцевого самоврядування включає: територіальну громаду; сільську, селищну, міську раду; сільського, селищного, міського голову; виконавчі органи сільської, селищної, міської ради; старосту, районні та обласні ради, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст; органи самоорганізації населення.
Як вбачається з адміністративного позову та доданих до нього матеріалів, відповідачем у справі є Голова Кузьківської сільської ради Конотопського району ОСОБА_2, тому даний спір підлягає розгляду місцевим загальним судом, як адміністративним судом.
Відповідно до пункту 6 частини 3 статті 108 КАС України позовна заява повертається позивачеві, якщо справа не підсудна цьому адміністративному суду.
Керуючись п.6 ч.3 ст.108, ст.165 КАС України, суд -
Позовну заяву ОСОБА_1 до Голови Кузьківської сільської ради Конотопського району ОСОБА_2 про зобов'язання вчинити дії - повернути позивачу.
Копію ухвали та позовну заяву з усіма доданими до неї матеріалами надіслати позивачу.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в п'ятиденний строк з дня отримання копії ухвали.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя (підпис) О.О. Осіпова
З оригіналом згідно
Суддя О.О. Осіпова