Справа № 819/138/16
04 березня 2016 р.м.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд в складі:
Головуючого судді : Шульгача М.П.
при секретарі: Музиці О. М.
за участю:
представника позивача: Білецького М.Й.,
представника відповідача - управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Тернопільській області: Медвідя Р.Т.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу за позовом споживчого кооперативу "Оксія" до управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Тернопільській області, головного інспектора будівельного нагляду відділу контролю та нагляду за проведенням перевірок управління Державної архітектурно-будівельної інспекції Марко Лесі Антонівни про визнання дій протиправними, скасування припису та постанови, -
Споживчий кооператив "Оксія" звернувся до суду з адміністративним позовом до управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Тернопільській області Державної архітектурно-будівельної інспекції України, головного інспектора будівельного нагляду відділу контролю та нагляду за проведенням перевірок управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Тернопільській області територіального структурного підрозділу Державної архітектурно-будівельної інспекції України Марко Лесі Антонівни, в якому просить:
- визнати протиправними дії управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Тернопільській області Державної архітектурно-будівельної інспекції України щодо проведення планової перевірки СК "Оксія", що знаходиться за адресою: м. Тернопіль, вул. Крушельницької, 18 оф. 605;
- визнати протиправними дії головного інспектора будівельного нагляду відділу контролю та нагляду за проведенням перевірок управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Тернопільській області територіального структурного підрозділу Державної архітектурно-будівельної інспекції України Марко Лесі Антонівни щодо проведення перевірки СК "Оксія", складання акту про недопущення посадових осіб інспекції Державного архітектурно-будівельного контролю на об'єкти будівництва, підприємства будівельної галузі для виконання покладених на них функції від 29.01.2016 року, протоколу про правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 29.01.2016 року, припису про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 29.01.2016 року, постанови про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності № 9/40-1019/178-16 від 03.02.2016 року;
- визнати протиправним та скасувати припис головного інспектора будівельного нагляду відділу контролю та нагляду за проведенням перевірок управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Тернопільській області територіального структурного підрозділу Державної архітектурно-будівельної інспекції України Марко Лесі Антонівни про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 29.01.2016 року;
- визнати протиправною та скасувати постанову головного інспектора будівельного нагляду відділу контролю та нагляду за проведенням перевірок управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Тернопільській області територіального структурного підрозділу Державної архітектурно-будівельної інспекції України Марко Лесі Антонівни про накладення штрафу за порушення у сфері містобудівної діяльності від 03.02.2016 року № 9/40-1019/178-16.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що споживчий кооператив "Оксія" є замовником будівництва багатоквартирного житлового будинку за адресою бульвар П.Куліша в м. Тернополі і 29.01.2016 року головою СК "Оксія" Гач І.В. було не допущено до проведення планової перевірки об'єкта будівництва головного інспектора будівельного нагляду відділу контролю та нагляду за проведенням перевірок управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Тернопільській області територіального структурного підрозділу Державної архітектурно-будівельної інспекції України Марко Л.А. При цьому, повідомлено, що обсяг доходів СК "Оксія" за 2015 рік не перевищує 20 млн. грн. і відповідно до абз.1 п.3 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи" від 28 грудня 2014 року № 71-VIII у 2015 та 2016 роках перевірки підприємств, установ та організацій, фізичних осіб - підприємців з обсягом доходу до 20 мільйонів гривень за попередній календарний рік контролюючими органами здійснюються виключно з дозволу Кабінету Міністрів України, за заявкою суб'єкта господарювання щодо його перевірки, згідно з рішенням суду або згідно з вимогами Кримінального процесуального кодексу України.
Того ж дня було складено акт про недопущення посадових осіб інспекції Державного архітектурно-будівельного контролю на об'єкти будівництва, підприємства будівельної галузі для виконання покладених на них функції, а також відповідачем складено та вручено припис про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил з вимогою забезпечити можливість проведення перевірки з будівництва багатоквартирного житлового будинку за адресою бульвар П.Куліша в м. Тернополі з 08.02.2016 року.
Також головним інспектором будівельного нагляду відділу контролю та нагляду за проведенням перевірок управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Тернопільській області Марко Л.А. 29.01.2016 року було складено протокол про правопорушення у сфері містобудівної діяльності і 03.02.2016 року постановою № 9/40-1019/178/-16 накладено штраф за правопорушення у сфері містобудівної діяльності у сумі 13780 грн.
В судовому засіданні представник позивача повністю підтримав заявлені позовні вимоги та надав пояснення згідно з наведеними у позовній заяві обґрунтуваннями. Вважає, що мораторій, встановлений у п.3 Прикінцевих положень Закону "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи" від 28.12.2014 № 71-VІІІ, поширюється на перевірки усіх без винятку контролюючих органів, а не тільки на перевірки контролюючих органів, які займаються адмініструванням податків і зборів.
Просить позов задовольнити повністю.
Представник відповідача в судовому засіданні адміністративний позов не визнав та пояснив суду, що позивачем всупереч чинному законодавству, безпідставно не було допущено посадову особу управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Тернопільській області до проведення планової перевірки об'єкта будівництва, яка діяла на підставі направлення для проведення такої перевірки від 12 січня 2016 року № 9. А тому вважає, що відповідачем правомірно винесено припис про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 29.01.2016 року та постанову про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності № 9/40-1019/178/-16 від 03.02.2016 року.
Просить у задоволенні позову відмовити.
Суд, заслухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи встановив наступні факти:
29.01.2016 року головою СК "Оксія" Гач І.В. не було допущено до проведення планової перевірки об'єкта будівництва головного інспектора будівельного нагляду відділу контролю та нагляду за проведенням перевірок управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Тернопільській області територіального структурного підрозділу Державної архітектурно-будівельної інспекції України Марко Л.А. Внаслідок чого 29.01.2016 складений протокол про правопорушення у сфері містобудівної діяльності та припис про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил.
03.02.2016 року відповідачем винесена постанова № 9/40-1019/178/-16 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності у сумі 13780 грн., оскільки управління визнало споживчий кооператив "Оксія" винним у вчиненні правопорушення, передбаченого п.2 ч.6 ст.2 Закону України "Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності".
У відповідності до пп.1,2,3 п.2 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2011 року № 553, державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється за дотриманням: вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, проектної документації, будівельних норм, державних стандартів і правил, положень містобудівної документації всіх рівнів, вихідних даних для проектування об'єктів містобудування, технічних умов, інших нормативних документів під час виконання підготовчих і будівельних робіт, архітектурних, інженерно - технічних і конструктивних рішень, застосування будівельної продукції; порядку здійснення авторського і технічного нагляду, ведення загального та (або) спеціальних журналів обліку виконання робіт (далі - загальні та (або) спеціальні журнали), виконавчої документації, складення актів на виконані будівельно-монтажні та пусконалагоджувальні роботи; інших вимог, установлених законодавством, будівельними нормами, правилами та проектною документацією, щодо створення об'єкта будівництва.
Згідно п.13 Порядку № 553 встановлено, що суб'єкт містобудування щодо якого здійснюється державний архітектурно - будівельний контроль, має право, зокрема, вимагати від посадових осіб інспекції дотримання вимог законодавства; перевіряти наявність у посадових осіб інспекції службових посвідчень; бути присутнім під час здійснення державного архітектурно-будівельного контролю; отримувати та ознайомлюватися з актами перевірки; подавати в письмовій формі свої пояснення, зауваження або заперечення до акта перевірки.
Судом встановлено, що 29.01.2016 р. головою СК "Оксія" Гач І.В. не було допущено до проведення планової перевірки об'єкта будівництва головного інспектора будівельного нагляду відділу контролю та нагляду за проведенням перевірок управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Тернопільській області територіального структурного підрозділу Державної архітектурно-будівельної інспекції України Марко Л.А. у зв'язку із наявністю мораторію на проведення перевірок суб'єктів господарювання, встановленого Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи" від 28 грудня 2014 року № 71-VIII.
Відповідно до абз.1 п.3 Прикінцевих положень даного Закону у 2015 та 2016 роках перевірки підприємств, установ та організацій, фізичних осіб - підприємців з обсягом доходу до 20 мільйонів гривень за попередній календарний рік контролюючими органами здійснюються виключно з дозволу Кабінету Міністрів України, за заявкою суб'єкта господарювання щодо його перевірки, згідно з рішенням суду або згідно з вимогами Кримінального процесуального кодексу України.
Суд вважає за необхідне наголосити на тому, що, застосовуючи словосполучення "контролюючі органи" у наведеному абзаці пункту Прикінцевих положень Закону № 71-VIII, законодавець не уточнює, на які саме контролюючі органи розповсюджуються встановлені обмеження. З огляду на це, суд робить висновок, що вимоги п. З Прикінцевих положень Закону № 71-VIII стосуються всіх без виключення контролюючих органів, а не лише Державної фіскальної служби України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13.08.2014 року № 408 "Питання запровадження обмежень на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами" затверджено Перелік державних інспекцій та інших контролюючих органів, яким надаватиметься дозвіл Кабінету Міністрів України на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб-підприємців, до яких, зокрема, належить Державна архітектурно-будівельна інспекція України.
Правовий статус Державної архітектурно-будівельної інспекції України та повноваження їх посадових осіб визначені Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності" від 17.02.2011 року № 3038-VI (далі - Закон № 3038-VI), Положенням про Державну архітектурно-будівельну інспекцію України, затвердженим Указом Президента України від 08 квітня 2011 року №439/2011 (далі - Положення №439/2011).
Відповідно до ст.10 Закону України "Про архітектурну діяльність" 20.05.1999 року № 687-XIV для забезпечення під час забудови територій, розміщення і будівництва об'єктів архітектури додержання суб'єктами архітектурної діяльності затвердженої містобудівної та іншої проектної документації, вимог вихідних даних, а також з метою захисту державою прав споживачів будівельної продукції здійснюється в установленому законодавством порядку державний архітектурно-будівельний контроль та нагляд.
Управління Державного архітектурно-будівельної інспекції у Тернопільській області є територіальним органом Державної архітектурно-будівельної інспекції України, діє від її імені, входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики з питань державного архітектурно-будівельного контролю.
Таким чином, Державна архітектурно-будівельна інспекція України належить до контролюючих органів, які мають право на проведення перевірки підприємств, установ, організацій, фізичних осіб-підприємців з обсягом доходу до 20 мільйонів гривень за попередній календарний рік виключно з дозволу Кабінету Міністрів України, за заявкою суб'єкта господарювання щодо його перевірки, згідно з рішенням суду або згідно з вимогами Кримінального процесуального кодексу України, за виключенням випадків, передбачених п.3. Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи" від 28 грудня 2014 року № 71-VIII.
Разом з тим, відповідач не надав суду доказів, які б свідчили про надання дозволу Кабінетом Міністрів України на проведення перевірки, звернення позивача із за заявкою щодо його перевірки чи відповідного рішення суду.
З матеріалів справи вбачається, що СК "Оксія" за 2015 рік мало обсяг доходу до 20 мільйонів гривень, що підтверджується копією податкового звіту про використання коштів неприбуткових установ та організацій за 2015 рік, отже Управління Державного архітектурно-будівельної інспекції у Тернопільській області протиправно та без належних підстав проводило перевірку СК «Оксія».
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Виходячи з вище наведеного суд приходить до висновку, що поскільки УДАБІ у Тернопільській області протиправно проводило перевірку СК «Оксія» то і прийняті постанова та припис під час даної перевірки слід вважати протиправними та скасувати, а тому позов підлягає до задоволення.
Керуючись ст.ст.159-163 КАС України, суд, -
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Тернопільській області Державної архітектурно-будівельної інспекції України та головного інспектора будівельного нагляду відділу контролю та нагляду за проведенням перевірок управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Тернопільській області територіального структурного підрозділу Державної архітектурно-будівельної інспекції України Марко Лесі Антонівни щодо проведення планової перевірки СК "Оксія", що знаходиться за адресою: м. Тернопіль, вул. Крушельницької, 18 оф. 605.
Визнати протиправним та скасувати припис головного інспектора будівельного нагляду відділу контролю та нагляду за проведенням перевірок управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Тернопільській області територіального структурного підрозділу Державної архітектурно-будівельної інспекції України Марко Лесі Антонівни про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 29.01.2016 року.
Визнати протиправною та скасувати постанову головного інспектора будівельного нагляду відділу контролю та нагляду за проведенням перевірок управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Тернопільській області територіального структурного підрозділу Державної архітектурно-будівельної інспекції України Марко Лесі Антонівни про накладення штрафу за порушення у сфері містобудівної діяльності від 03.02.2016 року № 9/40-1019/178-16.
Стягнути з державного бюджету України в користь споживчого кооперативу "Оксія (вул. Крушельницької, 18, оф. 605, м. Тернопіль, ЄДРПОУ 34769225) судовий збір в розмірі 5512,00 грн.
Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд в порядку і строки, передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України та набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя Шульгач М.П.
копія вірна
Суддя Шульгач М.П.