Ухвала від 29.03.2016 по справі 803/338/16

УХВАЛА

про залучення відповідача в адміністративній справі

29 березня 2016 року Справа № 803/338/16

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Димарчук Т.М.,

при секретарі судового засідання Гуцалюк І.О.,

за участю позивача ОСОБА_1,

представника позивача ОСОБА_2.,

представника відповідача Гончара В.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України про визнання неправомірною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся з адміністративним позовом до Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України про визнання неправомірною бездіяльності шодо невиконання рішення Луцького міськрайонного суду від 05 травня 2011 року та зобов'язання виконати рішення суду.

Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 24.03.2016 року в даній адміністративній справі відкрито провадження.

З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 звернувся з заявою до Європейського суду з прав людини щодо невиконання (тривалого виконання) рішення Луцького міськрайонного суду Волинської області, ухваленого на його користь 05 травня 2016 року.

19 листопада 2015 року Європейський суд з прав людини затвердив умови односторонньої декларації Уряду України у справі "Юрій Олексійович Щічка проти України та 572 інші заяви", заявником серед яких є ОСОБА_1, у якій Уряд України визнав надмірну тривалість виконання рішень національних судів у справах заявників та зобов'язався виплати заявникам суми відшкодування матеріальної та моральної шкоди і судових та інших витрат, а також виконати рішення національних судів, які ще підлягають виконанню. Проте, на виконання рішення Європейського суду з прав людини та умов односторонньої декларації Уряду позивачу було виплачено лише справедливу сатисфакцію у розмірі 1 000,00 євро.

Позивач просить визнати неправомірною бездіяльність Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України щодо невиконання рішення Луцького міськрайонного суду від 05 травня 2011 року та зобов'язання виконати рішення суду.

Законом, що регулює відносини, що виникають у зв'язку з обов'язком держави виконати рішення Європейського суду з прав людини у справах проти України є Закон України № 3477-IV від 23 лютого 2006 року «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» (з наступними змінами та доповненнями).

Згідно з частиною 1 статті 1 Закону України № 3477-IV від 23 лютого 2006 року орган представництва - це орган, відповідальний за забезпечення представництва України в Європейському суді з прав людини та координацію виконання його рішень. З частини 1 статті 5 вищевказаного Закону слідує, що протягом десяти днів від дня одержання повідомлення про набуття Рішенням статусу остаточного Орган представництва надсилає стислий виклад Рішення Стягувачеві, Уповноваженому Верховної Ради України з прав людини, всім державним органам, посадовим особам та іншим суб'єктам, безпосередньо причетним до справи, за якою постановлено Рішення. Згідно частини 1 статті 7 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» протягом десяти днів від дня отримання повідомлення Суду про набуття Рішенням статусу остаточного орган представництва надсилає до державної виконавчої служби оригінальний текст і переклад резолютивної частини остаточного рішення Суду у справі проти України, яким визнано порушення Конвенції, оригінальний текст і переклад резолютивної частини остаточного рішення Суду щодо справедливої сатисфакції у справі проти України, оригінальний текст і переклад рішення Суду щодо дружнього врегулювання у справі проти України, оригінальний текст і переклад рішення Суду про схвалення умов односторонньої декларації у справі проти України. Автентичність перекладу засвідчується Органом представництва.

Протягом десяти днів від дня одержання повідомлення про набуття Рішенням статусу остаточного орган представництва повідомляє органи, які є відповідальними за виконання передбачених у Рішенні додаткових заходів індивідуального характеру, про зміст, порядок і строки виконання цих заходів. До повідомлення додається переклад Рішення, автентичність якого засвідчується Органом представництва.

Контроль за виконанням додаткових заходів індивідуального характеру, передбачених у Рішенні, що здійснюються під наглядом Комітету міністрів Ради Європи, покладається на Орган представництва.

Орган представництва в рамках здійснення передбаченого частиною другою цієї статті контролю має право отримувати від органів, які є відповідальними за виконання додаткових заходів індивідуального характеру, передбачених у Рішенні, інформацію про хід і наслідки виконання таких заходів, а також вносити Прем'єр-міністрові України подання щодо забезпечення виконання додаткових заходів індивідуального характеру (стаття 11 Закону України № 3477-IV від 23 лютого 2006 року.

Відповідно до пункту 3 Постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2006 року № 784 "Про заходи щодо реалізації Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" представництво України в Європейському суді з прав людини та звітування про хід виконання рішень Європейського суду з прав людини у справах, в яких Україна є стороною, здійснюється в установленому порядку Міністерством юстиції через Урядового уповноваженого у справах Європейського суду з прав людини.

Згідно з пунктом 4 Положення про Урядового уповноваженого у справах Європейського суду з прав людини, затвердженого Постановою КМУ від 31.05.2006 року № 784 (надалі Положення), основними завданнями Уповноваженої особи є:

- координація роботи, пов'язаної з підготовкою матеріалів для розгляду справ у Суді та виконанням його рішень, співпраця з цією метою з іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями;

- інформування Комітету міністрів Ради Європи в установленому ним порядку про хід виконання Україною рішень Суду у справах, в яких Україна є стороною.

Як вбачається з пункту 7 Положення діяльність Уповноваженого забезпечує Секретаріат Урядового уповноваженого у справах Європейського суду з прав людини, який утворюється у складі центрального апарату Мін»юсту з правами департаменту.

Відповідно до частини першої статті 52 Кодексу адміністративного судочинства України, суд першої інстанції, встановивши, що з адміністративним позовом звернулася не та особа, якій належить право вимоги, або не до тієї особи, яка повинна відповідати за адміністративним позовом, може за згодою позивача допустити заміну первинного позивача або відповідача належним позивачем або відповідачем, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. У частині третій цієї ж статті визначено, що якщо позивач не згоден на заміну відповідача іншою особою, суд може залучити цю особу як другого відповідача.

Оскільки, з матеріалів справи вбачається, що рішення Європейського суду з прав людини у справі "Юрій Олексійович Щічка проти України та 572 інші заяви" (заявником серед яких є і ОСОБА_1.), в частині виконання рішення національного суду (Луцького міськрайонного суду), не виконано, а представництво України в Європейському суді з прав людини, звітування про хід виконання рішень та координування виконання рішень Європейського суду з прав людини у справах, у яких Україна є стороною, здійснюється через Урядового уповноваженого у справах Європейського суду з прав людини та його секретаріат, суд приходить до висновку про необхідність залучення Урядового уповноваженого у справах Європейського суду з прав людини, як другого відповідача у даній справі.

Керуючись статтею 52, частиною 3, 7 статті 160, статтею 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Залучити до участі в даній адміністративній справі як другого відповідача Урядового уповноваженого у справах Європейського суду з прав людини.

Розгляд справи проводити колегією у складі трьох суддів.

Надіслати Урядовому уповноваженому у справах Європейського суду з прав людини ухвалу про залучення як відповідача в адміністративній справі та копію позовної заяви з додатками.

Зобов'язати Урядового уповноваженого у справах Європейського суду з прав людини до 04 квітня 2016 року надати заперечення по суті позовних вимог та належним чином завірену копію односторонньої декларації Уряду України у справі "Юрій Олексійович Щічка проти України та 572 інші заяви" у якій Уряд України визнав надмірну тривалість виконання рішень національних судів у справах заявників та зобов'язався виплати заявникам суми відшкодування матеріальної та моральної шкоди і судових та інших витрат, а також виконати рішення національних судів, які ще підлягають виконанню.

Ухвала набирає законної сили з моменту постановлення та оскарженню окремо від судового рішення за результатами розгляду справи не підлягає. Заперечення на ухвалу можуть бути викладені в апеляційній скарзі на судове рішення за результатами розгляду справи.

Повний текст ухвали буде виготовлено 30 березня 2016 року.

Головуючий Т.М. Димарчук