Постанова від 29.03.2016 по справі 600/1005/14а,2а/600/83/14

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 березня 2016 року Справа № 876/9383/14

Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі:

головуючого судді Ніколіна В.В.,

суддів Старунського Д.М., Качмара В.Я.,

розглянувши у порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу Управління пенсійного фонду України в Козівському районі Тернопільської області на постанову Козівського районного суду Тернопільської області від 11.09.2014 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Козівському районі Тернопільської області про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИЛА :

ОСОБА_1 28.08.2014року звернулася в суд із адміністративним позовом до Управління пенсійного фонду України в Козівському районі Тернопільської області про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити дії, в якому вказує, що 27 березня 2006 року їй призначено пенсію відповідно до ст. 21 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування». Однак, при призначенні пенсії до розрахунку заробітної плати для призначення пенсії, як посадовій особі місцевого самоврядування, не взято до уваги суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально - побутових питань та суми індексації заробітної плати за період з 01 серпня 2004 року по 28 лютого 2006 року, хоча з вказаних сум сплачені страхові внески та єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. 12 серпня 2014 року позивачка звернулася із заявою до Управління Пенсійного фонду України в Козівському районі щодо включення вказаних сум та перерахунку її пенсії, однак отримала відмову.

Відповідач мотивував відмову тим, що матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально - побутових питань, індексація заробітної плати, грошова винагорода, виплачена відповідно до Постанови КМУ від 24 лютого 2003 року не входять до складу заробітної плати державного службовця, тому підстав для включення вказаних сум до складових заробітної плати державного службовця для призначення пенсії немає.

З таким твердженням відповідача позивачка не згідна, просить визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Козівському районі щодо не включення сум матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати до розрахунку заробітної плати державного службовця для призначення пенсії, відповідно до ст.21 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» незаконними та протиправними.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Козівському районі провести перерахунок її пенсії з 27 березня 2006 року з включенням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, на вирішення соціально - побутових питань, грошової винагороди за сумлінну безперебійну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов'язків та індексації заробітної плати за період з 01 березня 2004 року по 28 лютого 2006 року згідно довідок Козівської районної ради від 11 серпня 2014 року №7 та №10 до складових заробітної плати, що враховуються для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування».

Оскаржуваною постановою Козівського районного суду Тернопільської області від 11.09.2014 року позовну заяву - задоволено.

У поданій апеляційній скарзі відповідач просить зазначену постанову скасувати та прийняти нову, якою в задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі, покликаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права. Вимоги за апеляційною скаргою обґрунтовує, що згідно поданого заперечення відповідач покликається на ст. 33 Закону України "Про державну службу" щодо складових заробітної плати державного службовця. Такі виплати, як допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально - побутових питань та індексація грошових доходів населення не включаються до заробітної плати державного службовця при обчисленні пенсії. Пенсія позивачу виплачується згідно чинного законодавства, а тому позовні вимоги вважає безпідставними.

Сторони по справі належним чином судом були повідомлені, однак з невідомих для суду причин не з'явилися в зал судового засідання, а тому відповідно до ч. 1 ст. 197 КАС України суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, у разі неприбуття жодної з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги у їх сукупності, колегія суддів приходить до переконання, що подана скарга підлягає частковому задоволенню з наступних мотивів.

Задовольняючи позов суд першої інстанції виходив з того, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових потреб, індексація заробітної плати входять до системи оплати праці державного службовця, а, отже, відповідачем безпідставно не включено до розрахунку пенсії позивачки.

Такі висновки суду першої інстанції, на думку колегії суддів, частково відповідають нормам матеріального права.

Як вбачається із матеріалів справи 27 березня 2006 року позивачці призначено пенсію відповідно до ст.21 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування».(а.с.9)

Згідно ст. 21 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» Пенсійне забезпечення посадових осіб місцевого самоврядування, які мають стаж служби в органах місцевого самоврядування та/або державної служби не менше 10 років, здійснюється у порядку, визначеному законодавством України про державну службу. Пенсія в частині, що не перевищує розміру пенсії із солідарної системи, що призначається відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" виплачується за рахунок коштів Пенсійного фонду України. Частина пенсії, що перевищує цей розмір, виплачується за рахунок коштів Державного бюджету України.

Посадовим особам місцевого самоврядування, які працювали на виборних посадах в органах місцевого самоврядування 8 років і більше, або протягом повних двох і більше скликань, починаючи зі скликання 1990 року, за винятком припинення повноважень з причин, визначених статтею 78, пунктами 2, 3, 4 частини першої, частиною другою статті 79 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", пунктами 1, 2, 6 частини першої і пунктом 1 частини другої статті 5 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" за наявності страхового стажу необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", призначається пенсія відповідно до цього Закону незалежно від того, де вони працювали перед призначенням пенсії. У цих випадках пенсія обчислюється у порядку, передбаченому для державних службовців, із сум заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, за останньою займаною виборною посадою на день призначення пенсії.

Посадовим особам органів місцевого самоврядування, які в період перебування на службі в цих органах визнані інвалідами I та II груп, незалежно від причини інвалідності пенсії по інвалідності призначаються в розмірах, передбачених законодавством України про державну службу, після припинення ними служби в органах місцевого самоврядування, за наявності стажу служби в органах місцевого самоврядування та/або державної служби не менше 10 років та стажу, встановленого для призначення пенсії по інвалідності відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Згідно абз. 1 ч. 5 Постанови КМ України № 865 від 31 травня 2000 року «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.

Постановою Правління Пенсійного фонду України від 04 вересня 2013 року №15-1, затверджено форму довідки про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу». В формі вказаної довідки в абз. 5 зазначено, що форма довідки про розмір інших виплат, зокрема, матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», та з яких сплачено страхові внески, а з 01 січня 2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затверджена постановою правління Пенсійного фонду України від 14 лютого 2011 року № 5-1 "Про виконання рішення Окружного адміністративного суду міста Києва по справі № 2а-4753/09/2670", зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 18 лютого 2011 року за № 210/18948.

В формі довідки, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 14 лютого 2011 року № 5-1, передбачено графу «інші виплати».

Як випливає із положень постанови Правління Пенсійного фонду України від 04 вересня 2013 р. № 15-1, в розмір інших виплат включаються, зокрема, суми матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, з яких сплачені страхові внески, а з 01 січня 2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Крім того, ч. 1 ст. 1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Згідно ст. 2 Закону України «Про оплату праці» до структури заробітної плати, входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Відповідно п. 2.2.7 Інструкції по статистиці заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13 січня 2004 року № 5, до фонду додаткової заробітної плати входять суми виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати працівників.

Згідно з п. 2.3.3 до інших заохочувальних та компенсаційних виплат включаються суми матеріальної допомоги, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників (на оздоровлення, у зв'язку з екологічним станом).

Ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися . внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Як вбачається з довідок Козівської районної ради про складові заробітної плати (надбавки та премії за останні 24 календарні місяці роботи, або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається відповідно до Закону України «Про державну службу» №7 від 11 серпня 2014 року, за період з 01 березня 2004 року по 31 грудня 2005 року, №10 від 11 серпня 2014 року, за період з 01 січня 2006 року по 28 лютого 2006 року, ОСОБА_1 надавалась матеріальна допомога та сплачено суми індексації заробітної плати, на які нараховані страхові внески та єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. (а.с.10-11)

Виходячи з наведеного, суд вважає, що вказана матеріальна допомога та суми індексації заробітної плати, були складовою заробітної плати позивачки.

Таким чином, відмова відповідача у проведенні перерахунку пенсії позивачці відповідно до ст. 21 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» з не включенням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та суми індексації заробітної плати за період з 01 березня 2004 року по 28 лютого 2006 року є протиправною.

При зверненні до суду позивачкою пропущено шестимісячний строк звернення до суду, передбачений ч.2 ст .99 КАС України та не наведено поважних причин його пропуску. Відповідно дост.100 КАС України - адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала. Враховуючи вищевикладене, приймаючи до уваги дату звернення позивачки до суду із розглядуваним позовом, відсутність поважних причин для поновлення строку, приходжу до висновку про те, що заявлений позов підлягає до часткового задоволення за період суду із розглядуваним позовом, відсутність поважних причин для поновлення строку, приходжу до висновку про те, що заявлений позов підлягає до часткового задоволення за період з 28. 02.2014 року.

З урахуванням наведеного та фактичної дати звернення позивача за захистом своїх порушених прав, виходячи із передбаченого законом строку звернення до адміністративного суду, суд приходить до переконання, що адміністративний позов ОСОБА_1 у частині вимог за період з 27.03.2006 року по 28.02. 2014 року включно слід залишити без розгляду.

А тому висновки суду першої інстанції не відповідають нормам матеріального та процесуального права.

На підставі наведеного колегія судів прийшла до висновку, що судом першої інстанції, при винесені оскаржуваної постанови не вірно дано правову оцінку обставинам справі та ухвалено судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, що згідно ст. 202 КАС України є підставою для часткового задоволення апеляційної скарги та скасування постанови суду першої.

Керуючись ст.ст. 195, 197, 199, 205, 207, 254 КАС України суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Управління пенсійного фонду України в Козівському районі Тернопільської області - задовольнити частково.

Постанову Козівського районного суду Тернопільської області від 11.09.2014 року у справі № 600/1005/14-а - скасувати та прийняти нову, якою позов ОСОБА_1 задоволити частково.

Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Козівському районі щодо не включення сум матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати до розрахунку заробітної плати державного службовця для призначення пенсії ОСОБА_1, відповідно до ст. 21 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» незаконним та протиправним.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Козівському районі провести перерахунок її пенсії з 28 лютого 2014 року з включенням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, на вирішення соціально - побутових питань, грошової винагороди за сумлінну безперебійну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов'язків та індексації заробітної плати за період з 01 березня 2004 року по 28 лютого 2006 року згідно довідок Козівської районної ради від 11 серпня 2014 року №7 та №10 до складових заробітної плати, що враховуються для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування».

Позов ОСОБА_1 у частині вимог за період з 27.03.2006 року по 28.02. 2014 року включно слід залишити без розгляду.

Постанова може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду у порядку адміністративного судочинства протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий В.В. Ніколін

Судді Д.М. Старунський

В.Я. Качмар