про залишення позовної заяви без руху
30 березня 2016 року справа № 823/279/16
Суддя Черкаського окружного адміністративного суду Гаврилюк В.О., перевіривши матеріали адміністративного позову управління Пенсійного фонду України у м. Черкасах Черкаської області до відкритого акціонерного товариства “Черкасагропроект” про стягнення заборгованості,
встановив:
Управління Пенсійного фонду України у м. Черкасах Черкаської області подало позов, в якому просить стягнути з відкритого акціонерного товариства “Черкасагропроект” заборгованість на загальну суму 3320,64 грн.
Вивчивши позовну заяву, суддя вважає, що вона не відповідає вимогам статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України.
Так, відповідно до частини 3 статті 106 цього Кодексу до позовної заяви додається також документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
Відповідно до частини 2 статті 87 Кодексу адміністративного судочинства України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначаються Законом України “Про судовий збір” від 08.07.2011 № 3674-VI.
Стаття 2 вказаного Закону передбачає, що платники судового збору - громадяни України, іноземці, особи без громадянства, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні) та фізичні особи - підприємці, які звертаються до суду чи стосовно яких ухвалене судове рішення, передбачене цим Законом.
22.05.2015 Законом України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору” № 484-VIII, що набрав чинності 01.09.2015, внесено зміни до Закону України “Про судовий збір”, зокрема, частиною 2 статті 4 цього Закону № 3674-VI визначено, що за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру суб'єктом владних повноважень встановлюється ставка судового збору в розмірі 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру мінімальної заробітної плати.
Статтею 8 Закону України “Про Державний бюджет України на 2016 рік” від 25.12.2015 № 928-VIІІ встановлено розмір мінімальної заробітної плати на 2016 рік, а саме, у місячному розмірі: з 1 січня - 1378 гривень, з 1 травня - 1450 гривень, з 1 грудня - 1550 гривень.
Оскільки адміністративний позов управління Пенсійного фонду України у м. Черкасах Черкаської області містить вимогу майнового характеру, а саме: стягнення коштів на загальну суму 3320,64 грн., тому за подання позовної заяви позивачу необхідно сплатити судовий збір в розмірі 1378,00 грн.
Разом з тим, управлінням Пенсійного фонду України у м. Черкасах Черкаської області подане клопотання про звільнення від сплати судового збору за подання позову з посиланням на те, що бюджет позивача на 2016 рік станом на 15.03.2016 не затверджено і позивач діє відповідно тимчасового кошторису. Оскільки, відповідно до п. 18 ч. 1 ст. 5 Закону України “Про судовий збір” (в редакції, що діяла до 01.09.2015) Пенсійний фонд України та його органи були звільнені від сплати судового збору та у зв'язку з тим, що бюджет Пенсійного фонду України на 2016 рік не затверджений, кошти на сплату судового збору не передбачені.
Відповідно до ст. 88 Кодексу адміністративного судочинства України, суд враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Таке ж положення міститься в частині 1 статті 8 Закону № 3674-VI, згідно якої враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі.
Отже, звільнення від сплати судового збору може застосовуватись лише у виключних випадках, при цьому сторона, яка просить звільнити її від сплати судового збору повинна надати суду відповідні докази на підтвердження свого клопотання.
Як свідчать матеріали адміністративного позову, в обґрунтування клопотання про звільнення від сплати судового збору позивач зазначає про неможливість його сплати у зв'язку із відсутністю додаткових коштів, передбачених для його сплати.
Однак, відсутність у позивача коштів для сплати судового збору за звернення до суду із позовом, враховуючи внесені Законом № 484-VIII зміни, не є встановленою законом підставою для звільнення від сплати судового збору позивачем.
Крім того, статтею 5 Закону України “Про судовий збір” від 08.07.2011 № 3674-VI передбачено коло осіб, які звільняються від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях, до якого Пенсійний фонд України та його територіальні органи не включені.
Отже, в задоволенні клопотання управління Пенсійного фонду України у м. Черкасах Черкаської області про звільнення від сплати судового збору слід відмовити.
Відповідно до частини 1 статті 108 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.
Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 106, 108 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя,
ухвалив:
В задоволенні клопотання управління Пенсійного фонду України у м. Черкасах Черкаської області про звільнення від сплати судового збору відмовити.
Позовну заяву управління Пенсійного фонду України у м. Черкасах Черкаської області залишити без руху.
Встановити позивачеві строк до 15 квітня 2016 року для усунення вказаних вище недоліків шляхом подання Черкаському окружному адміністративному суду оформленого належним чином документу про сплату судового збору у встановленому законом розмірі за подання позовної заяви.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Апеляційна скарга може бути подана особою, яка подала позовну заяву, до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя В.О. Гаврилюк