Ухвала від 22.03.2016 по справі 808/2317/15

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 березня 2016 рокусправа № 808/2317/15

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Чепурнова Д.В.

суддів: Сафронової С.В. Поплавського В.Ю.

за участю секретаря судового засідання: Трахт К.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпропетровську апеляційну скаргу Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Куйбишевському районі Запорізької області

на постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 24 вересня 2015 року в адміністративній справі за позовом Управління Пенсійного фонду України в Розівському районі Запорізької області до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Куйбишевському районі Запорізької області про зобов'язання вчинити певні дії та стягнення коштів,-

ВСТАНОВИВ:

Управління Пенсійного фонду України в Розівському районі Запорізької області звернулося з вищевказаним позовом до суду, в якому просило зобов'язати Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Куйбишевському районі Запорізької області вчинити дії, щодо включення до актів звірки за період з жовтня 2014 року по грудень 2014 року включно, сум витрат основного розміру пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсію по втраті годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або профзахворювання, яка виплачена пенсіонерам Управління Пенсійного фонду України в Розівському районі Запорізької області в жовтні, листопаді, грудні 2014 року. Стягнути з Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Куйбишевському районі Запорізької області на користь Управління Пенсійного фонду України в Розівському районі Запорізької області 14219 грн. 24 коп. заборгованості по відшкодуванню витрат на виплату пенсій внаслідок трудового каліцтва на виробництві або професійного захворювання.

В обґрунтування позову посилається на те, що відповідач не відшкодував суму основного розміру пенсії разом з витратами на її виплату Управлінню Пенсійного фонду України в Розівському районі Запорізької області за жовтень, листопад, грудень 2014 року на суму 14219,24 грн.

Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 24 вересня 2015 року адміністративний позов задоволено частково. Так суд стягнув з Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Куйбишевському районі Запорізької області на користь Управління Пенсійного фонду України в Розівському районі Запорізької області 14219 грн. 24 коп. заборгованості по відшкодуванню витрат та виплату пенсій внаслідок трудового каліцтва на виробництві або професійного захворювання. В іншій частині позовних вимог відмовив.

Не погодившись з постановою суду першої інстанції, відповідач звернувся з апеляційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить постанову суду скасувати та прийняти нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити.

В апеляційній скарзі Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Куйбишевському районі Запорізької області посилається на те, що вимогу про відшкодування має право подати лише орган, до якого проводиться відшкодування, а саме Пенсійний фонд України, оскільки невідшкодування може порушувати тільки його права. Крім того, зазначає, що особи, яким було виплачено пенсію по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсію по втраті годувальника, та які тимчасово переселилися на територію Розівського району Запорізької області з зони проведення АТО до Відділення Фонду за продовженням виплати зазначеної пенсії не зверталися, у зв'язку з чим у останнього відсутні будь-які документи, що підтверджують їх право на отримання страхових виплат і пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання.

В судове засідання апеляційної інстанції сторони не з'явились, про час та місце слухання справи повідомлялися належним чином, а тому відповідно до ст. 41 КАС України фіксування судового засідання не здійснюється.

Перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та матеріалами справи підтверджено, що у жовтні грудні 2014 року позивач проводив з відповідачем щомісячні звірки витрат по особових справах потерпілих, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання.

За жовтень 2014 року позивачем понесено витрати на виплату та доставку пенсій та щомісячної цільової грошової допомоги на прожиття в сумі 1 470,67 грн., проте відповідачем до заліку прийнято лише 1 020,67 грн.; за листопад 2014 року позивачем понесено витрати на виплату та доставку пенсій та щомісячної цільової грошової допомоги на прожиття в сумі 10 545,39 грн., проте відповідачем до заліку прийнято лише 4 284, 79 грн.; за грудень 2014 року позивачем понесено витрати на виплату та доставку пенсій та щомісячної цільової грошової допомоги на прожиття в сумі 11 310, 94 грн., проте відповідачем до заліку прийнято лише 3 802,30 грн.;

Не відшкодованими є суми пенсій (основний розмір пенсії) особам, які тимчасово переїхали з Донецької області, а саме:

- ОСОБА_2 у сумі 750 грн. (за жовтень 2014 року);

- ОСОБА_1 у сумі 750 грн. (за листопад - грудень 2014 року);

- ОСОБА_3 у сумі 1200 грн. (за листопад - грудень 2014 року);

- ОСОБА_4, у сумі 1200 грн. (за листопад - грудень 2014 року);

- ОСОБА_5 у сумі 66,36 грн. (за листопад - грудень 2014 року);

- ОСОБА_6 у сумі 750 грн. (за листопад - грудень 2014 року);

- ОСОБА_7 у сумі 900 грн. (за листопад - грудень 2014 року);

- ОСОБА_8 у сумі 600 грн. (за листопад 2014 року);

- ОСОБА_9 у сумі 900 грн. (за листопад - грудень 2014 року);

- ОСОБА_10 у сумі 66,36 грн. (за листопад - грудень 2014 року);

- ОСОБА_11 у сумі 900 грн. (за листопад - грудень 2014 року);

- ОСОБА_12 у сумі 1 438 ,71 грн. (за грудень 2014 року);

- ОСОБА_13 у сумі 750 грн. (за грудень 2014 року);

- ОСОБА_14 у сумі 900 грн. (за грудень 2014 року);

- ОСОБА_15 у сумі 600 грн. (за грудень 2014 року);

- ОСОБА_16 у сумі 750 грн. (за грудень 2014 року);

- ОСОБА_17 у сумі 947,81 грн. (за грудень 2014 року);

- ОСОБА_18 у сумі 750 грн. (за грудень 2014 року).

Принципи та загальні правові, фінансові та організаційні засади загальнообов'язкового державного соціального страхування громадян в Україні визначають Основи законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від 14 січня 1998 року № 16/98-ВР (далі - Основи).

Статтею 1 Основ встановлено, що загальнообов'язкове державне соціальне страхування - це система прав, обов'язків і гарантій, яка передбачає надання соціального захисту, що включає матеріальне забезпечення громадян у разі хвороби, повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом, за рахунок грошових фондів, що формуються шляхом сплати страхових внесків власником або уповноваженим ним органом, громадянами, а також бюджетних та інших джерел, передбачених законом.

Залежно від страхового випадку є такі види загальнообов'язкового державного соціального страхування: пенсійне страхування; страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням; медичне страхування; страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності; страхування на випадок безробіття. Відносини, що виникають за зазначеними у частині першій цієї статті видами загальнообов'язкового державного соціального страхування, регулюються окремими законами, прийнятими відповідно до цих Основ (стаття 4 Основ у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).

Спори, що виникають із правовідносин за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, вирішуються в судовому порядку, якщо законом не встановлено досудовий порядок їх розгляду (стаття 12 Основ).

За пенсійним страхуванням згідно з пунктом 1 статті 25 цих Основ надаються такі види соціальних послуг та матеріального забезпечення: пенсії за віком, по інвалідності внаслідок загального захворювання (в тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсії у зв'язку з втратою годувальника, крім передбачених пунктом 4 цієї статті; медичні профілактично-реабілітаційні заходи; допомога на поховання пенсіонерів.

Відповідно до статті 4 Основ в Україні залежно від страхового випадку є такі види загальнообов'язкового державного соціального страхування: пенсійне страхування; страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням; медичне страхування; страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності; страхування на випадок безробіття; інші види страхування, передбачені законами України.

За пенсійним страхуванням згідно зі статтею 25 Основ надаються, зокрема, такі види соціальних послуг та матеріального забезпечення: пенсії за віком, по інвалідності внаслідок загального захворювання (в тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсії у зв'язку з втратою годувальника, крім передбачених пунктом 4 цієї статті; медичні профілактично-реабілітаційні заходи; допомога на поховання пенсіонерів.

За страхуванням від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання відповідно до пункту 4 цієї статті надається, зокрема, такий вид соціальних послуг та матеріального забезпечення, як пенсія по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання.

Частиною 4 статті 26 Основ встановлено, що якщо після призначення застрахованій особі матеріальної допомоги чи надання соціальних послуг між страховиками виник спір щодо понесених витрат, виплата здійснюється страховиком, до якого звернулася застрахована особа. При цьому неналежний страховик має право звернутися до належного страховика щодо відшкодування понесених ним витрат.

Враховуючи те, що пенсія по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсія у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання є наслідком страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, належним страховиком, тобто тим, хто має надавати застрахованій особі матеріальну допомогу чи соціальні послуги, відповідно до статті 25 Основ, є Фонд соціального страхування від нещасних випадків.

Відповідно до частини 2 статті 24 Закону "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" якщо після призначення застрахованій особі матеріальної допомоги чи надання соціальних послуг між Фондом соціального страхування від нещасних випадків і страховиками з інших видів соціального страхування виникають спори щодо понесених витрат, виплата здійснюється страховиком, до якого звернувся застрахований. При цьому страховик, до якого звернувся застрахований, має право звернутися до відповідного страховика з інших видів соціального страхування щодо відшкодування понесених ним витрат.

Таким чином, з аналізу вищенаведеного можна дійти висновку, що страховиком, який має виплачувати пенсію по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, а в разі виплати такої органами Пенсійного фонду України - відшкодувати останньому витрати, є Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України.

Щодо посилання заявника апеляційної скарги на неможливість відшкодування витрат на виплату пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання ОСОБА_2, ОСОБА_7, ОСОБА_5, ОСОБА_1, ОСОБА_10, ОСОБА_14, ОСОБА_16, ОСОБА_19, ОСОБА_6, ОСОБА_4, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_11, ОСОБА_20, ОСОБА_13, ОСОБА_15, ОСОБА_21, ОСОБА_22, як особам, які тимчасово переселилися на територію Розівського району Запорізької області з зони проведення АТО, оскільки останні не зверталися із заявами за продовженням виплати пенсії, колегія суддів зазначає наступне.

Згідно ст. 2, ст. 4 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» Україна вживає всіх можливих заходів, передбачених Конституцією та законами України, міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, щодо запобігання виникненню передумов вимушеного внутрішнього переміщення осіб, захисту та дотримання прав і свобод внутрішньо переміщених осіб, повернення таких осіб до їх покинутого місця проживання в Україні та їх реінтеграції. Факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

Відповідно до ч. 1, ч. 2, ч. 10 ст. 7 вищевказаного Закону, Для взятої на облік внутрішньо переміщеної особи реалізація прав на зайнятість, пенсійне забезпечення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, на отримання соціальних послуг здійснюється відповідно до законодавства України. Україна вживає всіх можливих заходів, спрямованих на розв'язання проблем, пов'язаних із соціальним захистом, зокрема відновленням усіх соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам. Внутрішньо переміщені особи з тимчасово окупованої території мають право на отримання матеріального забезпечення, страхових виплат та соціальних послуг за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності і від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, безпосередньо у робочих органах Фонду соціального страхування України за фактичним місцем проживання, перебування. Матеріальне забезпечення, страхові виплати призначаються за наявності необхідних документів, що підтверджують право на ці виплати, а в разі їх відсутності - за даними Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування у порядку, встановленому правлінням Фонду соціального страхування України. У разі відсутності в зазначеному Реєстрі необхідних відомостей матеріальне забезпечення, страхові виплати надаються у мінімальному розмірі, встановленому правлінням Фонду соціального страхування України, з наступним перерахуванням сум матеріального забезпечення після надходження документів, що підтверджують право застрахованих осіб на їх надання.

Державною задекларовано підтримку та належне забезпечення прав та свобод внутрішньо переміщених осіб з тимчасово окупованих територій. Виплати раніше отримуваних пенсій повинні бути поновлені за новим місцем звернення або за новим місцем проживання, перебування особи, відсутність необхідних документів на призначення, поновлення виплати пенсіє не є перешкодою для не виплати страхових виплат, пенсії.

Матеріалами справи підтверджується звернення внутрішньо переміщених осіб до УПФУ в Розівському районі Запорізької області з заявами про поновлення, призначення виплати пенсій, позивачем здійснено запити по отриманню інформації та отриману дані щодо таких осіб.

Згідно з п. 8 Тимчасового порядку фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької та Луганської області, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 року № 595, особам, які переміщені на контрольовану територію та взяті на облік відповідно до Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. № 509, пенсії та інші соціальні виплати з бюджетів усіх рівнів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування виплачуються за заявами таких осіб до органів (установ), які здійснюють такі виплати протягом усього строку дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

Пенсійні виплати особам, переміщеним на контрольовану територію здійснюються за умови взяття на облік відповідно до Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, отримання довідки про взяття на облік переміщеної з тимчасово окупованої території України та районі проведення антитерористичної операції. Наявність у осіб, які звертаються до органів, які здійснюють відповідні виплати довідок про взяття на облік переміщеної з тимчасово окупованої території України та районі проведення антитерористичної операції є обов'язковою умовою.

В матеріалах справи наявні довідки про взяття на облік особи, переміщеної з тимчасово окупованої території України та в районі проведення антитерористичної операції ОСОБА_2, ОСОБА_7, ОСОБА_5, ОСОБА_1, ОСОБА_10, ОСОБА_14, ОСОБА_16, ОСОБА_19, ОСОБА_6, ОСОБА_4, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_11, ОСОБА_20, ОСОБА_13, ОСОБА_15, ОСОБА_21, ОСОБА_22,

Таким чином, враховуючи, що вказані особи звернулись з відповідними заявами до позивача, були зареєстровані у встановленому законом порядку в Управлінні УПФУ в Розівському районі Запорізької області, надано відповідні довідки про взяття на облік, а останнім понесено витрати на виплату та доставку пенсії по особовим справам вказаних осіб у розмірі 14219,24 грн., суд першої інстанції дійшов до вірного висновку щодо стягнення з Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Куйбишевському районі Запорізької області вказаних коштів.

Враховуючи те, що судом першої інстанції правильно по суті вирішено справу, а також те, що доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, тому постанову суду першої інстанції у цій справі необхідно залишити без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.

Керуючись пунктом 1 частини 1 статті 198, статтями 200, 206 КАС України, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Куйбишевському районі Запорізької області - залишити без задоволення.

Постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 24 вересня 2015 року - залишити без змін.

Ухвала суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили, шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий: Д.В. Чепурнов

Суддя: С.В. Сафронова

Суддя: В.Ю. Поплавський