Справа № 815/1343/16
28 березня 2016 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Левчук О.А., розглянувши матеріали адміністративного позову Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Будинок на Французькому» до Управління державної реєстрації Головного територіального управління юстиції в Одеській області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору - ОСОБА_1, ОСОБА_2 про скасування державної реєстрації та зобов'язання вчинити певні дії, -
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Будинок на Французькому» до Управління державної реєстрації Головного територіального управління юстиції в Одеській області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору - ОСОБА_1, ОСОБА_2 про скасування державної реєстрації права власності, проведеної 02.02.2015 року о 19:41:16 за № 8748015 Реєстраційною службою Одеського міського управління юстиції Одеської області щодо реєстрації за ОСОБА_3 права власності на об'єкт нерухомого майна (свідоцтво про право власності № НОМЕР_1 від 16.02.2015 року) - гаражне місце № АДРЕСА_1, розташоване за адресою: 650044, АДРЕСА_1 реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: НОМЕР_2; зобов'язання Управління державної реєстрації Головного територіального управління юстиції в Одеській області внести запис до Держаного реєстру речових прав на нерухоме майно про скасування державної реєстрації прав та обтжень на права власності гаражне місце № АДРЕСА_1, розташоване за адресою: 650044, АДРЕСА_1 реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: НОМЕР_2. із внесенням до відповідного розділу Державного реєстру речових прав на нерухоме майно відомостей згідно із п. 41 Порядку ведення Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 року № 1141 з відміткою про скасування державної реєстрації прав.
Згідно з п. 3, 5, 6 ч. 1 ст. 107 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтею 106 цього Кодексу; належить позовну заяву розглядати в порядку адміністративного судочинства; немає інших підстав для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Згідно до п. 4 ч. 1 ст. 106 КАС України зміст позовних вимог згідно з частинами четвертою і п'ятою статті 105 цього Кодексу і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів, - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
Відповідно ч. 2 ст. 106 КАС України на підтвердження обставин, якими обґрунтовуються позовні вимоги, позивач надає докази, а в разі неможливості - зазначає докази, які не може самостійно надати, із зазначенням причин неможливості подання таких доказів.
Проте даний адміністративний позов зазначеним вимогам не відповідає.
Як вбачається з даного адміністративного позову третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору позивачем вказано - ОСОБА_3, проте в позовній заяві не зазначені її поштова адреса, а також номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо такі є.
В той же час позивач в обґрунтування позовних вимог зазначає, що з метою досудового вирішення цього спору неодноразово звертався до ОСОБА_3, що не узгоджується з твердженням про те, що йому не відомі адреса місця проживання та контактні телефони цієї особи. Жодних доказів щодо цієї суперечливості позивач не зазначає.
Також, позивач вказує, що звертався до ОСОБА_2 та ОСОБА_3 з метою захисту прав власності членів ОСББ на неподільне і загальне майно житлового комплексу та вирішення ситуації, що склалась, проте не надає копії вказаних звернень, а також в разі неможливості самостійного надання вказаних доказів, не зазначає причин неможливості їх подання.
Крім того згідно до ч. 3 ст. 106 КАС України до позовної заяви додаються її копії та копії всіх документів, що приєднуються до неї, відповідно до кількості відповідачів і третіх осіб, крім випадків подання адміністративного позову суб'єктом владних повноважень.
Згідно ч. 1 ст. 108 КАС України суддя, встановивши, що адміністративний позов подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.
У зв'язку з вищевикладеним, суд вважає за необхідне залишити адміністративний позов без руху, встановивши позивачу строк для усунення недоліків.
Недоліки повинні бути усунені шляхом приведення адміністративного позову у відповідність до вимог ст. 106 КАС України.
Керуючись ст. 106, 107, ч. 1 ст. 108 КАС України, -
Адміністративний позов Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Будинок на Французькому» до Управління державної реєстрації Головного територіального управління юстиції в Одеській області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору - ОСОБА_1, ОСОБА_2 про скасування державної реєстрації та зобов'язання вчинити певні дії,- залишити без руху.
Повідомити позивача про необхідність у термін до 11 квітня 2016 року усунути недоліки та роз'яснити, що у разі не усунення у визначений судом термін недоліків, позов буде повернуто позивачу.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги в 5-денний строк з дня проголошення ухвали. У разі якщо ухвалу було постановлено в письмовому провадженні або згідно з частиною третьою статті 160 цього Кодексу, або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя О.А. Левчук