Постанова від 29.03.2016 по справі 815/605/16

Справа № 815/605/16

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 березня 2016 року 10 год. 14 хв. м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд складі:

головуючого судді Корой С.М.

секретаря судового засідання Лєсної Т.О.,

за участю сторін:

представника позивача - Бовра Д.Ю. (за довіреністю),

представника відповідача - Бацеля В.В. (за довіреністю),

представника третьої особи - не з'явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю "УЛС ГЛОБАЛ" до Одеської митниці ДФС, за участю третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду, з урахуванням наданих уточнень, надійшов адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю "УЛС ГЛОБАЛ" до Одеської митниці ДФС, за участю третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області, в якому позивач просить суд:

- визнати протиправною відмову Одеської митниці ДФС в листі №3187/10/15-70-25-01 від 20.10.2015 року в поверненні товариству з обмеженою відповідальністю "УЛС ГЛОБАЛ" сум надмірно сплачених мита у розмірі 9896,04 грн. і податку на додану вартість у розмірі 83235,50 грн., загальною сумою 93131,54 грн.;

- зобов'язати Одеську митницю ДФС підготувати висновок про повернення з Державного бюджету України помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на митні органи в частині повернення на користь товариству з обмеженою відповідальністю "УЛС ГЛОБАЛ" (ідентифікаційний код 39158662) сум надмірно сплачених мита у розмірі 9896,04 грн. і податку на додану вартість у розмірі 83235,50 грн., загальною сумою 93131,54 грн.

В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив наступне.

На виконання вимог контракту №18/06-CH-ULS, укладеного товариством з обмеженою відповідальністю «УЛС ГЛОБАЛ» з китайською компанією «SHAOXING COUNTY HONGGUOGUO TEXTILE CO.LTD», на адресу позивача надійшов товар - тканина саржевого переплетення, пофарбована, з поліефірних штапельних волокон (70 %), змішаних із штапельними волокнами з віскози (30%) завширшки 1.5 м.

З метою декларування вказаного товару, ТОВ «УЛС ГЛОБАЛ» подало державному митному органу тимчасову митну декларацію ТН 500040001/2014/014184 із визначенням митної вартості товару.

Не погодившись із визначеною декларантом митною вартістю товару, державний митний орган витребував додаткові документи, а саме: виписку з бухгалтерської документації. Зазначена вимога, як вказує позивач у позовній заяві, не була виконана ТОВ «УЛС ГЛОБАЛ», тому 20.08.2014 року старшим державним інспектором» м/п «Іллічівськ» Столовським В.О. прийнято рішення про коригування митної вартості товарів 500040001/2014/410032/2.

21 серпня 2014 року, вказує позивач, товариством з обмеженою відповідальністю «УЛС ГЛОБАЛ» подано до Південної митниці нову вантажну митну декларацію №500040001/2014/014184 заповнену з урахуванням митної вартості товару, визначеної митним органом та сплачено податки у розмірі 93131,54 грн.

Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 28 квітня 2015 року, адміністративний позов ТОВ «УЛС ГЛОБАЛ» задоволено частково, визнано протиправним та скасовано рішення Південної митниці Міндоходів про коригування митної вартості №500040001/2014/410032/2 від 20.08.2014 року.

Ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 16 червня 2015 року апеляційну скаргу Південної митниці Міндоходів залишено без задоволення, а постанову Одеського окружного адміністративного суду від 28 квітня 2015 року залишено без змін.

З метою повернення надмірно сплачених податків, ТОВ «УЛС ГЛОБАЛ» звернулось до Одеської митниці ДФС з відповідними заявами, однак, в порушення, на думку позивача, положення ч.7 ст.55, п.27 ч.1 ст.4, п.1 ч.1 ст.50, ст.51, ч.1 ст.52, ч.1 ст.54, ч.1 ст.58, ст.55, ст.24, ст.301, Митного кодексу України, п.14.1.115 ч.1 ст.14, ч.43.1-43.5 ст.43 Податкового кодексу України, абз.1,2 п.1, п.2, п.3, п.4 Порядку повернення платникам податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках митного органу як передоплата, і митних та інших платежів, помилково або надміру сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснює митний орган, затвердженого Наказом Державної митної служби України від 20.07.2007 року №618, п.5 Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевого бюджетів, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2013 року №787, п. п, а.7, п.10 Порядку взаємодії територіальних органів Міністерства доходів і зборів України, місцевих фінансових органів та територіальних органів Державної казначейської служб України у процес повернення податникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань, затверджених спільним наказом Міністерства доходів і зборів України та Міністерства фінансів України від 30.12.2013 року № 882/1188, ч.2 ст. 45 Бюджетного кодексу України, 20 жовтня 2015 року, відповідач своїм листом №3187/10/15-70-25-01 відмовив у поверненні надмірно сплачених податків.

Враховуючи, що в судовому порядку визнано протиправним рішення митного органу, яке зумовило надмірну сплату сум митних платежів, зважаючи, що звертаючись із заявою про повернення надмірно сплачених податків ТОВ «УЛС ГЛОБАЛ» діяло згідно вимог чинного законодавства, позивач вважає, що відмова Одеської митниці ДФС у поверненні ТОВ «УЛС ГЛОБАЛ» суми надмірно сплачених митних платежів, що оформлена листом №3187/10/15-70-25-01 є протиправною, в зв'язку з чим звернувся до суду з відповідним адміністративним позовом (т.1 а.с.6-14, 47).

Відповідач надав до суду письмові заперечення на адміністративний позов (т.1 а.с.93-98) в яких, зокрема, зазначив, що висновок про наявність та розміри надмірно сплачених до бюджету платником податків сум митних платежів може бути зроблено за результатами перевірки правильності визначення митної вартості товару. У разі скасування судовими органами рішення митниці про коригування митної вартості товарів висновок про наявність надмірної сплати до бюджету податків та про розмір надмірно сплаченої платником податків суми має бути зроблений після прийняття рішення щодо правильності визначення митної вартості товарів. Тобто висновок може бути зроблений шляхом проведення процедур та застосування форм контролю, передбачених Митним кодексом України, зокрема за наслідками невиїзної документальної перевірки.

З метою забезпечення єдиного підходу при розгляді заяв платників податків про повернення надмірно сплачених митних платежів внаслідок скасування судами рішень про коригування митної вартості товарів, Одеська митниця ДФС листом від 08.10.2015 року № 1722/8/15-70-25-01 звернулась до Департаменту адміністрування митних платежів та митно-тарифного регулювання ДФС за роз'ясненням з вказаного проблемного питання. На даний час відповідь на запит Одеська митниця ДФС не отримала.

Крім того, заперечуючи проти позову, відповідач зазначив про факт несплати ТОВ "УЛС ГЛОБАЛ" до держбюджету митних платежів на суму 196594,75 грн., що є перешкодою для повернення надмірно сплачених грошових зобов'язань, а отже підстави для задоволення позову про стягнення надмірно сплачених до бюджету митних платежів відсутні.

В судовому засіданні 28.03.2016 року представник позивача підтримав позовні вимоги, з урахуванням наданих уточнень, в повному обсязі, посилаючись на обґрунтування зазначені в адміністративному позові.

Представник відповідача у судовому засіданні 28.03.2016 року заявлений адміністративний позов не визнав та просив суд відмовити у його задоволенні, посилаючись на обставини, викладені в запереченнях на адміністративний позов.

Представник третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області у судові засідання не з'явився, про дату, час і місце судового розгляду справи повідомлений належним чином та своєчасно. Жодних клопотань чи заяв про відкладення розгляду справи чи розгляд справи за його відсутності, а також заперечень на адміністративний позов ТОВ "УЛС ГЛОБАЛ" від нього не надходило.

Таким чином, враховуючи, що третя особа була належним чином сповіщена про розгляд справи, враховуючи думку позивача та представника відповідача, суд згідно положень ст.128 КАС України розглядав справу за його відсутності.

Суд, заслухавши осіб, що з'явились в судове засідання, дослідивши доводи адміністративного позову, пояснення сторін, наявні матеріали справи та обставини, якими обґрунтовуються вимоги, докази, якими вони підтверджуються, встановив наступне.

Товариство з обмеженою відповідальністю "УЛС ГЛОБАЛ" (код ЄДРПОУ 39158662) зареєстроване як юридична особа 01.04.2014 року, про що свідчить виписка з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (т.1 а.с.40). Місцезнаходженням ТОВ «УЛС ГЛОБАЛ», відповідно до вказаної виписки є: 68094, Одеська область, м. Іллічівськ, с. Бурлача Балка, вул. Північна, буд. 41.

Між товариством з обмеженою відповідальністю «УЛС ГЛОБАЛ» та китайською компанією «SHAOXING COUNTY HONGGUOGUO TEXTILE CO.LTD» укладено контракт № 18/06-CH-ULS на придбання товару.

На виконання вимог зазначеного контракту, на адресу ТОВ «УЛС ГЛОБАЛ» надійшов товар - тканина саржевого переплетення, пофарбована, з поліефірних штапельних волокон (70 %), змішаних із штапельними волокнами з віскози (30%) завширшки 1.5 м.

Для здійснення митного оформлення вказаного товару ТОВ «УЛС ГЛОБАЛ» 19.08.2014 року подало до Південної митниці Міндоходів митну декларацію №500040001/2014/014054 із визначенням митної вартості товару за ціною контракту (метод №1).

Не погодившись із визначеною декларантом митною вартістю товару, державний митний орган витребував додаткові документи, а саме: виписку з бухгалтерської документації. Зазначена вимога позивачем не була виконана, зважаючи на що 20.08.2014 року Південною митницею Міндоходів прийнято рішення про коригування митної вартості товарів 500040001/2014/410032/2 та картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №500040001/2014/00170.

Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 28 квітня 2015 року по справі №815/7197/14 (т.1 а.с.15-22), яка залишена без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 16.06.2015 року (т.1 а.с.23-29), вищевказане рішення та картка відмови визнані протиправними та скасовані.

На підставі рішення про коригування митної вартості товарів №500040001/2014/410032/2, позивач 21.08.2014 року подав до Південної митниці Міндоходів нову вантажну митну декларацію №500040001/2014/014184 та здійснив митне оформлення товару за вартістю, яка визначена митним органом, а саме ТОВ "УЛС ГЛОБАЛ" сплатило податки та митні платежі в розмірі 93131,54 грн. (т.1 а.с.100-102).

22 липня 2015 року позивач звернувся до відповідача із заявою вих. № 22/06/15-1, яка зареєстрована Одеською митницею ДФС 22.03.2015 року за №5067/10-29 про повернення надмірно сплачених податків (т.1 а.с.30-31).

У відповідь на вищевказану заяву, відповідач - Одеська митниця ДФС своїм листом № 1921/10/15-70-25-01 від 01.07.2015 відмовив у поверненні надмірно сплачених податків з підстав необхідності проведення документальної перевірки дотримання законодавства України з питань державної митної справи щодо правильності визначення бази оподаткування, своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати митних платежів, результатом якої має стати акт про результати перевірки. (т.1 а.с. 32-33).

Окрім того, відповідач зазначив про відсуть інформації щодо наявності або відсутності податкового боргу ТОВ «УЛС ГЛОБАЛ».

02 вересня 2015 року ТОВ «УЛС ГЛОБАЛ» вдруге звернулось із заявою про повернення надмірно сплачених податків до Одеської митниці ДФС (т.1а.с.34).

25 вересня 2015 року за вих. №25/09/15-1 ТОВ «УЛС ГЛОБАЛ» втретє подало заяву про повернення надмірно сплачених податків. Вказана заява зареєстрована загальним відділом Одеської митниці ДФС 25.09.2015 року за №7561/10-29. (т.1 а.с.35-36).

20 жовтня 2015 року відповідач направив на адресу ТОВ «УЛС ГЛОБАЛ» лист №3187/10/15-70-25-01, яким відмовив у поверненні надмірно сплачених податків і зборів, зокрема, у розмірі 93131,54 грн. (т.1 а.с.37-39). Вказана відмова вмотивована тим, що за результатами проведеної Одеською митницею ДФС службової перевірки від 13.08.2015 року №59-2015П встановлено факт несплати ТОВ «УЛС ГЛОБАЛ» до держбюджету митних платежів у розмірі 196594,75 грн. (грошова застава для забезпечення сплати митних платежів) під час оформлення МД типу ІМ 40 ТН від 29.03.2015 року №500040001/2015/004094, МД ІМ 40 ДТ від 14.04.2015 року №500040001/2015/004814.

Суд не погоджується з таким висновком відповідача та вважає рішення Одеської митниці ДФС про відмову ТОВ УЛС ГЛОБАЛ" у здійсненні оформлення та повернення надмірно сплаченого податку на додану вартість та мита необґрунтованим з огляду на наступне.

Відповідно до змісту частин 1-4 ст. 301 Митного кодексу України повернення помилково та/або надміру сплачених сум митних платежів здійснюється відповідно до Бюджетного та Податкового кодексів України. У разі виявлення факту помилкової та/або надмірної сплати митних платежів орган доходів і зборів не пізніше одного місяця з дня виявлення такого факту зобов'язаний повідомити платника податків про суми надміру сплачених митних платежів. Помилково та/або надміру зараховані до державного бюджету суми митних платежів повертаються з державного бюджету в порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику. Якщо надмірна сплата сум митних платежів сталася внаслідок помилки з боку посадових осіб органу доходів і зборів, повернення надміру сплачених сум митних платежів здійснюється у першочерговому порядку.

Пунктом 8 вказаної статті визначено, що повернення не здійснюється якщо сума митних платежів, що підлягає поверненню, не перевищує 20 гривень та в інших випадках, встановлених Податковим кодексом України.

В свою чергу, відповідно до ст. 43 Податкового кодексу України помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.

У разі наявності у платника податків податкового боргу, повернення помилково та/або надміру сплаченої суми грошового зобов'язання проводиться лише після повного погашення такого податкового боргу платником податків.

Обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.

Платник податків подає заяву на повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення готівковими коштами за чеком у разі відсутності у платника податків рахунку в банку. У разі повернення надміру сплачених грошових зобов'язань з податку на додану вартість такі кошти підлягають поверненню виключно на рахунок платника в системі електронного адміністрування податку на додану вартість.

Контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів. На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів протягом п'яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

Контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету.

Як вбачається з наявних в матеріалах справи доказів, а саме: довідки про відсутність заборгованості з податків, зборів, платежів, що контролюються органами від 15.01.2016 року № 443/10/15-03-23 (т.1 а.с.41) та довідки про відсутність заборгованості з податків, зборів, платежів, що контролюються органами від 10.03.2016 року № 2986/10/15-03-23 (т.1 а.с.92), у позивача податковий борг відсутній.

Повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків здійснюється з бюджету, у який такі кошти були зараховані.

Пунктом 1.2 Порядку розрахунково-касового обслуговування через органи Державного казначейства України митних та інших платежів, які вносяться до/або під час митного оформлення, затвердженого наказом Міністерством фінансів України, Державної митної служби України від 24.01.2006 №25/44, визначено, що надміру сплачені митні та інші платежі це сума коштів, що з різних причин внесена понад розмір, установлений законодавством.

При цьому, як зазначає Верховний Суд України у своїй постанові від 25.11.2014 року за № 21-207а14, митне та податкове законодавство не містить переліку причин, через які може статися помилкова та/або надмірна сплата сум платежів. Оскільки визначення розміру (суми) митних платежів здійснюється шляхом дій над кількісними числовими показникам (одиницями) виміру, не виключено, що операції з ними з якихось причин можуть призвести до неправильного (хибного) розрахунку чи обчислення сум платежів. Важливо, що в основі таких дій не було умисних протиправних дій суб'єктів правовідносин, діяльність яких пов'язана із визначенням і справлянням митних платежів.

Відповідно до п.3.4. вказаного Порядку повернення платникам помилково та/або надмірно сплачених митних та інших платежів, що зараховані на депозитні рахунки митних органів 3734, здійснюється відповідно до Порядку повернення платникам податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках митного органу як передоплата, і митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, затвердженого наказом Державної митної служби України №618 від 20.05.2007 року.

За змістом пункту 2 Порядку повернення платникам податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках митного органу як передоплата, і митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, цей Порядок на виконання вимог статті 43 Податкового кодексу України визначає процедуру повернення помилково та/або надміру сплачених сум митних платежів.

Згідно пункту 1 розділу ІІІ Порядку повернення платникам податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках митного органу як передоплата, і митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, затвердженого наказом Державної митної служби України від 20 липня 2007 року N 618 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25 вересня 2007 року за N 1097/14364 (далі по тексту Порядок), для повернення з Державного бюджету України митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, платником податків до загального відділу митного органу, яким здійснювалось оформлення митної декларації, подається заява довільної форми, яка підписується керівником і головним бухгалтером суб'єкта господарської діяльності або фізичною особою.

Заява може бути подана не пізніше 1095-го дня, наступного за днем зарахування коштів до Державного бюджету України.

У заяві зазначаються причини повернення коштів, реквізити банку, найменування та код за ЄДРПОУ платника податків - юридичної особи, або прізвище, ім'я та по батькові, реєстраційний номер облікової картки платника податків, або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби і мають відмітку у паспорті) та напрям перерахування коштів, зокрема, для повернення платнику податків - на поточний рахунок платника податків в установі банку.

До заяви додаються: аркуші з позначенням "3/8" комплектів бланків митних декларацій форм МД-2 і МД-3 і доповнення (у разі їх оформлення) або другий аркуш оформленої посадовою особою митного органу уніфікованої митної квитанції МД-1, за якою помилково та/або надмірно сплачено митні та інші платежі; документи, що підтверджують суму помилково та/або надмірно сплачених митних та інших платежів; документи, що підтверджують право на перенесення граничних строків для подання заяв про повернення надмірно сплачених митних та інших платежів, у випадках, передбачених в абзацах третьому - восьмому цього пункту.

Заява, зареєстрована в загальному відділі, після розгляду керівником (заступником керівника) митного органу разом з пакетом документів передається до відділу митних платежів митного органу (далі - Відділ) для перевірки обґрунтованості повернення заявлених сум.

Відділ перевіряє факт перерахування митних та інших платежів з відповідного рахунку до Державного бюджету України та наявність переплати.

Для підготовки висновку про повернення з Державного бюджету України помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів, контроль за справлянням яких покладається на митні органи (далі - Висновок про повернення), керівництвом Відділу за потреби ініціюється проведення перевірки в митному органі щодо правильності митного оформлення із залученням відповідних підрозділів митного органу. Керівник або заступник керівника митного органу на підставі результатів перевірки, в разі її проведення, підписує висновок про повернення, реєстр висновків про повернення та супровідний лист, адресований органу Державного казначейства України - пакет документів на повернення коштів. Пакет документів на повернення коштів передається до загального відділу для реєстрації та відправки до органу Державного казначейства України.

Відповідно до пункту 7 розділу III Порядку №618 висновок про повернення платникам податків помилково та/або надмірно сплачених митних та інших платежів повинен бути прийнятий митним органом не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення 20-денного строку з дня подання платниками податків заяви.

Згідно із пунктом 11 розділу III Порядку №618 за відсутності підстав для повернення коштів у встановленому порядку митним органом готується та надсилається заявнику письмова обґрунтована відповідь.

Отже, з наведених вище норм вбачається, що платник податків у наданий законодавством строк (1095 днів) має право звернутися до контролюючого органу із заявою про повернення помилково та/або надмірно сплачених митних та інших платежів. Митний орган, в свою чергу, зобов'язаний перевірити обґрунтованість повернення заявлених сум та підготувати або висновок про повернення, або письмову обґрунтовану відповідь про відсутність підстав для повернення коштів.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачем дотримано вищевказані вимоги щодо надання до митниці заяви про повернення надмірно сплачених коштів в порядку, передбаченому Порядком повернення платникам податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках митного органу як переплата, і митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами.

Пунктом 7 Порядку взаємодії №882/1188, визначено, що орган Міндоходів на підставі даних особових рахунків платників готує висновок за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Відповідно до п.10 вищевказаного порядку, на підставі отриманих висновків відповідний орган Казначейства здійснює повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань у визначеному законодавством порядку.

З вище зазначених норм законодавства вбачається, що підставою для повернення органом казначейства платникам податків надміру сплачених сум є висновок митного органу про повернення з Державного бюджету України помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів.

Окрім того, згідно з ч.2 ст.45 Бюджетного кодексу України центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, веде бухгалтерський облік усіх надходжень Державного бюджету України та за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, здійснює повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету.

У разі, якщо після сплати декларантом податків і зборів (обов'язкових платежів) згідно з митною вартістю товарів, визначеною митним органом, буде прийнято рішення про застосування митної вартості, заявленої декларантом, сума надмірно сплачених податків і зборів (обов'язкових платежів) повертається декларанту у порядку, передбаченому Порядком повернення та Порядком взаємодії, на підставі його заяви та у місячний термін з дня прийняття висновку митного органу, що здійснював оформлення митної декларації, про повернення з Державного бюджету України помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів, контроль за справлянням яких покладається на митні органи.

Аналогічний висновок міститься в постановах Верховного Суду України від 25 листопада 2014 року (справа № 21-207а14), від 24 березня 2015 року (справа № 21-3а15), від 16 лютого 2016 року (справа № 21-343а14), від 15 квітня 2014 року (справа № 21-29а14), від 12 листопада 2014 року (справи №№ 21-268а14, 21-391а14), від 25 листопада 2014 року (справа № 21-338а14) та в силу вимог статті 244-2 КАС України має бути врахований судами при постановленні судових рішень для забезпечення єдності судової практики

Як вбачається з матеріалів справи та пояснень представника позивача, станом на день розгляду справи Одеською митницею ДФС висновок до Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області щодо надмірно сплачених сум митних платежів, які підлягають поверненню з бюджету на користь позивача не подано.

Таким чином, незважаючи на набрання законної сили судовим рішенням про скасування рішення про коригування митної вартості товарів № 500040001/2014/410032/2 від 20 серпня 2014 року та картки відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення № 500040001/2014/00170 від 20 серпня 2014 року, Одеська митниця ДФС не виконала процедурних обов'язків щодо алгоритму дій, покладених на неї зазначеними вище Порядком повернення та Порядком взаємодії та відмовила у задоволенні заяви ТОВ "УЛС ГЛОБАЛ" про повернення надмірно сплачених податків.

Стосовно посилань відповідача на факт несплати ТОВ "УЛС ГЛОБАЛ" до держбюджету митних платежів на суму 196594,75 грн., судом встановлено наступне.

Як зазначено у запереченні на позов, сума у розмірі 196594,75 грн. є грошовою заставою для забезпечення сплати митних платежів під час митного оформлення товарів за митною декларацією від 29 березня 2015 року №500040001/2015/004094.

ТОВ "УЛС ГЛОБАЛ" оскаржило в судовому порядку рішення про коригування митної вартості товарів від 29 березня 2015 року № 500040001/2015/410003/1, з урахуванням якого було здійснено митне оформлення товарів за МД №500040001/2015/004094, та виникла необхідність у наданні фінансової гарантії у розмірі 196 594,75 грн. відповідно до положень ч. 7 ст. 55 Митного кодексу України.

На підставі даних автоматизованої системи "Діловодство спеціалізованого суду" судом встановлено, що постановою Одеського окружного адміністративного суду від 20 жовтня 2015 року у справі №815/2805/15, яка набрала законної сили 09 лютого 2016 року, визнано протиправним та скасовано рішення Одеської митниці ДФС про коригування митної вартості товарів № 500040001/2015/410003/1 від 29.03.2015 року; визнано протиправною та скасовано картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення № 500040001/2015/00011 від 29.03.2015 року.

Як зазначалось раніше, відповідно до п. 43.1 ст. 43 ПК України, помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.

Згідно з пп. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 ПК України, податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.

Отже, твердження відповідача про наявність у позивача боргу, який є перешкодою для повернення позивачу надмірно сплачених грошових зобов'язань, не відповідають обставинам справи, оскільки на час звернення позивача до Одеської митниці ДФС із заявою про повернення надмірно сплачених податків від 20.10.2015, сума несплачених митних платежів у розмірі 196594,75 грн. не була узгодженим грошовим зобов'язанням, а отже і податковим боргом ТОВ "УЛС ГЛОБАЛ".

Таким чином, з дня, наступного за днем набрання законної сили судовим рішенням, якими визнано протиправними та скасовано рішення Митниці про коригування митної вартості товарів, за відсутності законних підстав для відмови у поверненні надмірно сплачених коштів, у позивача виникає право на повернення митних платежів, надмірно сплачених при розмитненні товару.

При цьому, як вже зазначалось вище, згідно довідки ДПІ у м. Іллічівську ГУ ДФС в Одеській області, в тому числі, станом на 10.03.2016 року у позивача немає заборгованості із сплати податків і зборів.

Отже, відмова у поверненні помилково сплачених коштів з мотивів наявності у неподання довідки про відсутність заборгованості та встановлення факту несплати позивачем до держбюджету митних платежів у розмірі 196594,75 грн. є протиправною.

Відмовляючи у поверненні позивачу помилково сплаченого платежу митний орган фактично позбавляє позивача у праві користування та розпорядження своєю власністю, що, фактично є втручанням публічних органів державної влади у майнові права.

Крім того, відповідно до статті 1 Першого Протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.

Стаття 1 Першого протоколу, яка спрямована на захист особи від будь-якого посягання держави на право володіння своїм майном, також зобов'язує державу вживати деякі необхідні заходи, спрямовані на захист права власності.

Втручання у майнові права є незаконним, з огляду на цілі статті 1 Першого Протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Підсумовуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги товариства з обмеженою відповідальністю «УЛС ГЛОБАЛ» є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

Згідно ч. 1 та 2 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Згідно з ч.1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України. Зважаючи на задоволення позову, суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача з державного бюджету здійснені ним судові витрати у сумі 2756,00 грн.

Керуючись ст. ст. 2, 4, 6, 9, 11, 69-72, 86, 94, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю "УЛС ГЛОБАЛ" до Одеської митниці ДФС, за участю третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії- задовольнити.

Визнати протиправною відмову Одеської митниці ДФС в листі №3187/10/15-70-25-01 від 20.10.2015 року в поверненні товариству з обмеженою відповідальністю "УЛС ГЛОБАЛ" сум надмірно сплачених мита в розмірі 9896 (дев'ять тисяч вісімсот дев'яносто шість) гривень 04 копійки і податку на додану вартість в розмірі 83235 (вісімдесят три тисячі двісті тридцять п'ять) гривень 50 копійок, загальною сумою 93131 (дев'яносто три тисячі сто тридцять одна) гривня 54 копійки.

Зобов'язати Одеську митницю ДФС підготувати висновок про повернення з Державного бюджету України помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на митні органи в частині повернення на користь товариству з обмеженою відповідальністю "УЛС ГЛОБАЛ" (код ЄДРПОУ 39158662) сум надмірно сплачених мита в розмірі 9896,04 (дев'ять тисяч вісімсот дев'яносто шість) гривень 04 копійки і податку на додану вартість в розмірі 83235 (вісімдесят три тисячі двісті тридцять п'ять) гривень 50 копійок, загальною сумою 93131 (дев'яносто три тисячі сто тридцять одна) гривня 54 копійки.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Одеської митниці ДФС (вул. Гайдара, 21-А, м. Одеса, 65078, ЄДРПОУ 39441717) на користь товариства з обмеженою відповідальністю «УЛС ГЛОБАЛ» (вул. Північна, 41, с. Бурлача Балка, м. Іллічівськ, Одеська обл., 68094, ЄДРПОУ 39158662) судовий збір у розмірі 2756 (дві тисячі сімсот п'ятдесят шість) гривня 00 копійок.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Повний текст постанови складено та підписано суддею 29 березня 2016 року.

Суддя С.М. Корой

.