Ухвала від 25.03.2016 по справі 810/1010/16

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

25 березня 2016 року № 810/1010/16

Суддя Київського окружного адміністративного суду Кушнова А.О., розглянувши позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "ПАРКОМ ТРАНС" до Державної податкової інспекції в Обухівському районі Головного управління ДФС в Київській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,

ВСТАНОВИВ:

До Київського окружного адміністративного суду звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю "ПАРКОМ ТРАНС" з позовом до Державної податкової інспекції в Обухівському районі Головного управління ДФС в Київській області про скасування податкових повідомлень-рішень від 16.03.2016 №0000252201/447, №0000262201/448.

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 107 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтею 106 цього Кодексу.

Наданий адміністративний позов не відповідає вимогам статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України з огляду на таке.

Відповідно до частини 3 статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України до позовної заяви додається також документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.

Частиною 1 статті 4 Закону України "Про судовий збір" передбачено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Згідно пп. 1 п.3 ч. 2 статті 4 Закону України "Про судовий збір" від 08.07.2011 №3674-VI (зі змінами та доповненнями) за подання юридичною особою адміністративного позову майнового характеру встановлюється ставка судового збору - 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру мінімальної заробітної плати.

Положеннями ст. 8 Закону України “Про Державний бюджет України на 2016 рік” №928-VIII від 25.12.2015 установлено у 2016 році мінімальну заробітну плату: у місячному розмірі: з 1 січня - 1378 гривень, з 1 травня - 1450 гривень, з 1 грудня - 1550 гривень.

З аналізу цього підпункту вбачається, що майновими є вимоги, для яких визначено ціну позову. КАС України, на відміну від Цивільного процесуального кодексу України та Господарського процесуального кодексу України, не регулює питання визначення ціни позову для різних видів позовів, що заявляються до адміністративного суду.

Для вирішення цього питання на законодавчому рівні Вищий адміністративний суд України пропонує питання про розподіл вимог на майнові та немайнові вирішувати з урахуванням практики Верховного Суду України. Зокрема, в ухвалах від 13 січня 2016 року, від 15 січня 2016 року цей суд вказав, що орган державної податкової інспекції у справах про оскарження податкових повідомлень-рішень зобов'язаний сплатити судовий збір за ставкою, передбаченою для майнового спору.

Таку правову позицію викладено в Постанові Пленуму Вищого адміністративного суду України "Про судову практику застосування адміністративними судами окремих положень Закону України від 8 липня 2011 року № 3674-VI «Про судовий збір» у редакції Закону України від 22 травня 2015 року 484-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору" від 05.02.2016 №2.

Отже, при зверненні до суду з даним адміністративним позовом, в якому заявлено дві вимоги майнового характеру позивачу слід було сплатити судовий збір у розмірі 18672803,22 грн. (1244853548,00 грн. (859236290,50 грн. + 385617257,50 грн.) х 1,5 %), проте доказів про сплату судового збору до суду не було надано.

В той же час, позивач в адміністративному позові просить відстрочити сплату судового збору за подання адміністративного позову до суду до ухвалення судового рішення по даній справі.

В обґрунтування вказаного клопотання позивач зазначає, що надання ТОВ "Парком Транс" належних та допустимих доказів на підтвердження майнового стану позивача, який унеможливлює сплату судового збору на момент звернення із позовом (такий як відсутність коштів на рахунках, арешт та інше блокування рахунків підприємства), є визначальним для прийняття судом рішення про відстрочення сплати судового збору у відповідності до приписів статті 8 Закону України "Про судовий збір".

Так, позивач зазначає, що незадовільний майновий стан зумовлений неможливістю підприємства користуватись власними коштами через арешт банківських рахунків, а як наслідок - відсутність можливості сплатити судовий збір, що підтверджується наступними доказами: довідкою ПАТ "ПУМБ" вих. №КІЕ-52/336 від 04.03.2016, довідкою ПАТ "КБ "Глобус" вих. №57/01-13/72 від 04.03.2016, довідкою ПАТ АБ "УКРГАЗБАНК" вих. №15932/2457/2016 від 04.03.2016, довідкою ПАТ "Банк Восток" вих. 05ц/0654БТ від 21.03.2016, а в інших банках, в яких відкриті розрахункові рахунки позивача введено тимчасову адміністрацію або розпочато процедуру ліквідації, що унеможливлює отримання відповідних довідок з цих банків, а також здійснення оплат з таких рахунків.

Розглядаючи дане клопотання по суті суд зазначає таке.

Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закон України «Про судовий збір» від 08.07.2011 № 3674-VI.

Відповідно до статті 88 Кодексу адміністративного судочинства України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.

Згідно з ч. 1 ст. 8 Закону України «Про судовий збір» враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі.

Вказані норми встановлюють можливість полегшення судом тягаря судових витрат для осіб з низьким рівнем достатку. Положення статей спрямовані на те, щоб судові витрати не були перешкодою для доступу до суду малозабезпечених осіб, і слугують гарантуванню принципу рівності (стаття 10 Кодексу адміністративного судочинства України) всіх осіб у правах щодо доступу до суду незалежно від майнового стану.

Таким чином, за обґрунтованим клопотанням, вирішуючи питання про відкриття провадження в адміністративній справі, суд може звільнити позивача від сплати судового збору, зменшити його розмір, відстрочити або розстрочити його сплату.

Отже при зверненні до суду із заявою про відстрочення або розстрочення сплати судового збору особа повинна додати до такої заяви належні документи на підтвердження факту відсутності відповідних коштів (бюджетних асигнувань) для сплати судового збору. Водночас відсутність таких доказів чи їх неналежність є підставою для відмови в задоволенні заяви про відстрочення або розстрочення сплати судового збору.

У клопотанні сторона повинна навести обставини, які свідчать про її незадовільне (скрутне) матеріальне становище, та надати суду відповідні докази.

Як встановлено вище, в обґрунтування клопотання про відстрочення сплати судового збору позивач стверджує про незадовільний майновий стан, що унеможливлює сплату судового збору за подання даного адміністративного позову, в підтвердження чого надає листи (довідки) банківських установ:

- ПАТ АБ "Укргазбанк" № 15932/2457/2016 від 04.03.2016, відповідно до якого вбачається, що видаткові операції по рахунках №26004181034.980, №26004181034.840, №26004181034.978 та №26048181034.980 зупинені згідно ухвали Печерського районного суду міста Києва від 01.02.2016 по справі №757/3861/16-к;

- ПАТ "Банк Восток" №05ц/0654БТ від 21.03.2016, в якому зазначено, що на поточних рахунках: №2600.3.01.0302491 (українська гривня); №2600.3.01.0302491 (долар США); 2600.3.01.0302491 (євро) ТОВ "Парком Транс" обліковується ухвала Печерського районного суду міста Києва від 27.01.2016 у справі №757/3174/16-к;

- Відділення ПАТ "Перший український міжнародний банк" "Регіональний центр в м. Київ" №КІЕ-52/336 від 04.03.2016, відповідно до якого вбачається, що станом на 04.03.2016 грошові кошти на рахунках 260079662.EUR та 260079662.UAH ТОВ "Парком Транс" арештовані на підставі ухвали №757/3179/16-к від 27.01.2016, постановленої Печерським районним судом м. Києва, кримінальне провадження №12015110140000881 від 08.06.2015; арешт накладено на всі кошти боржника.

- ПАТ "КБ "Глобус" №57/01-13/72 від 04.03.2016, з якого слідує, що на поточні рахунки ПАТ "Парком Транс" №2600500119414 в гривні, №2600500119414 в доларах США, №2600500119414 в євро накладено арешт на підставі ухвали Печерського районного суду міста Києва від 27.01.2016 у справі №757/3180/16-к.

В той же час суд зазначає, що вказані листи не є беззаперечними доказами, що свідчать про скрутне матеріальне становище позивача, позаяк, останні лише підтверджують факт накладення арешту на вищевказані рахунки позивача у банківських установах.

Крім того, позивач в підтвердження скрутного матеріального становища зазначає, що в інших банківських установах, в яких відкриті рахунки позивача, введено тимчасову адміністрацію та/або розпочато ліквідацію, що унеможливлює отримання відповідних довідок з цих банків, а також здійснення оплат з таких рахунків, однак жодних доказів на підтвердження даного факту до суду не було надано (копії запитів до банківських установ, копії рішень Національного банку України тощо).

Більш того, суд зазначає, що позивачем не надано жодних доказів на підтвердження наявності / відсутності у позивача інших рахунків у банківських установах, так як позивач зазначаючи про факт наявності розрахункових рахунків в банківських установах посилається на акт перевірки від 02.09.2015 №1704/10-37-22-01/38510873, в пункті 2.4.7 якого наведені рахунки позивача у банках та інших фінансових установах, що були відкриті позивачем у період, який підлягав перевірці, однак жодних доказів на підтвердження того, що позивачем не було відкрито нових банківських рахунків в інших банківських установах в період з вересня 2015 року по день подання даного позову до суду не було надано, що в свою чергу унеможливлює з'ясування питання щодо відсутності в розпорядженні позивача коштів на сплату судового збору за подання позову до суду.

Не надано позивачем й доказів відсутності готівкових коштів у касі підприємства, за рахунок яких може бути сплачений судовий збір.

Крім того, суд зазначає, що належними та допустимими доказами, що свідчать про рівень матеріального становища підприємства є документи бухгалтерського обліку підприємства (баланси, фінансова звітність тощо), податкова звітність позивача та інші.

Так, Пленум Вищого адміністративного суду України в Постанові від 23 січня 2015 року № 2 «Про практику застосування адміністративними судами положень Закону України від 8 липня 2011 року № 3674-VI «Про судовий збір» зазначив, що визначення майнового стану сторони є оціночним та залежить від доказів, якими обґрунтовується рівень майнового стану сторони. Якщо залежно від рівня майнового стану сторона позбавлена можливості сплатити судовий збір, то такі обставини є підставою на відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення сторони від сплати.

Суд зазначає, що позивач не включений до числа осіб, звільнених від оплати судового збору при подачі позовів, зокрема, до адміністративного суду, що прямо передбачено Законом «Про судовий збір», а тому є платником судового збору на загальних підставах.

Відповідно до статті 10 Кодексу адміністративного судочинства України усі учасники адміністративного процесу є рівними перед законом і судом. Не може бути привілеїв чи обмежень прав учасників адміністративного процесу за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.

А тому суд приходить до висновку, що позивачем не надано всіх належних доказів, які б підтверджували скрутне матеріальне становище позивача, яке унеможливлює сплату судового збору за подання даного адміністративного позову до суду, а тому суд не вбачає підстав для задоволення клопотання позивача про відстрочення сплати судового збору.

Таким чином, позивачу у порядку усунення недоліків позовної заяви слід надати до суду оригінал платіжного доручення (квитанції) про сплату судового збору у розмірі 18672803,22 грн., який слід сплатити за наступними реквізитами:

Отримувач коштів: Київський окружний адміністративний суд;

код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37955989;

Банк отримувача: ГУ ДКСУ у Київській обл. м.Київ;

код банку отримувача (МФО):821018 ;

рахунок отримувача: 31213206784001;

код класифікації доходів бюджету: 22030001.

У рядку “призначення платежу” платіжного документа платник судового збору повинен вказати слова “судовий збір за позовом”, ПІБ чи назва установи, організації позивача, “Київський окружний адміністративний суд”, код ЄДРПОУ суду, до якого він звертається (код ЄДРПОУ Київського окружного адміністративного суду: 35919304).

Інформація щодо реквізитів сплати судового збору за подання позовних заяв до Київського окружного адміністративного суду є загальнодоступною, оприлюднена на офіційному веб-порталі “Судова влада України” за інтернет-адресою http://adm.ko.court. gov.ua/sud1070//tax, а також розміщена на інформаційних стендах Київського окружного адміністративного суду.

Частиною 1 статті 108 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків. Копія ухвали про залишення позовної заяви без руху невідкладно надсилається особі, що звернулася із позовною заявою.

Згідно до положень статті 108 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративний позов підлягає залишенню без руху з наданням заявнику строку для усунення недоліків до 12.04.2016.

Керуючись статтями 106, 108, 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ :

1. У задоволенні клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю "Парком Транс" про відстрочення сплати судового збору за подання адміністративного позову до суду до ухвалення судового рішення по справі - відмовити.

2. Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "ПАРКОМ ТРАНС" до Державної податкової інспекції в Обухівському районі Головного управління ДФС в Київській області про скасування податкових повідомлень-рішень від 16.03.2016 №0000252201/447, №0000262201/448 - залишити без руху.

2. У строк до 12 квітня 2016 року усунути виявлені недоліки позовної заяви, а саме надати до суду докази сплати судового збору за подання даного адміністративного позову (оригінал платіжного доручення).

4. Після усунення недоліків позовної заяви документи до суду направляти із обов'язковою вказівкою на номер справи № 810/1010/16 та зазначенням прізвища судді, який постановив ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

5. Копію ухвали надіслати позивачу.

Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.

Суддя Кушнова А.О.