ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10
21 березня 2016 року Справа № 813/594/16
рокуЛьвівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого - судді Кузана Р.І.,
секретар судового засідання Перчак С.І.,
з участю представника позивача ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Львові адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Департаменту соціального захисту населення Львівської обласної державної адміністратрації про визнання дій неправомірними та зобов'язання до вчинення дій,-
ОСОБА_2 звернулась до суду з позовом до Департаменту соціального захисту населення Львівської обласної державної адміністрації, в якому, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог, просить:
- визнати неправомірними дії Департаменту соціального захисту населення Львівської обласної державної адміністрації щодо не дотримання вимог Закону України «Про звернення громадян» щодо строку розгляду звернення;
- зобов'язати Департамент соціального захисту населення Львівської обласної державної адміністрації видати ОСОБА_2 довідку на переоформлення автомобіля марки ЗАЗ, модель SENS, тип - легковий седан-В, 2012 року випуску, номер кузова НОМЕР_1, реєстраційний номер НОМЕР_2, сірого кольору, після смерті ОСОБА_3 після сплати залишкової вартості автомобіля.
Позовні вимоги мотивує тим, що відповідачем безпідставно не надано ОСОБА_2 дозволу на викуп автомобіля марки ЗАЗ, модель SENS, тип - легковий седан-В, 2012 року випуску, номер кузова НОМЕР_1, реєстраційний номер НОМЕР_2, сірого кольору (надалі - автомобіль), після смерті ОСОБА_3, оскільки позивачка була зареєстрована та проживала на день смерті чоловіка за місцем його реєстрації, а тому має право на викуп такого автомобіля. Зазначає, що вона вчасно звернулась до Департаменту соціального захисту населення Львівської обласної державної адміністрації з метою вирішення питання про викуп автомобіля. Водночас лист-відповідь на вказане звернення наданий відповідачем за закінченням шестимісячного строку після смерті її чоловіка ОСОБА_3 Вважає, що відповідачем не дотримано вимог Закону України «Про звернення громадян» щодо строку розгляду таких звернень та не надано позивачу необхідної для здійснення викупу автомобіля інформації та документів. Відтак, Департамент соціального захисту населення Львівської обласної державної адміністрації безпідставно здійснював позивачу перешкоди у реалізації належного їй права на викуп автомобіля, що спричинило об'єктивну неможливість здійснення такого викупу у зазначений законом 6-місячний строк.
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав з підстав викладених у позовній заяві просив адміністративний позов задовольнити повністю.
Відповідач участі повноважного представника в судовому засіданні не забезпечив, хоча належним чином був повідомлений про час та місце розгляду справи, причини неявки суду не повідомив.
За таких обставин суд відповідно до ч.4 ст.128 КАС України ухвалив розглянути справу у відсутності представника відповідача на підставі наявних у справі доказів.
Суд, з'ясував обставини, на які позивач посилається як на підставу своїх вимог, дослідив докази, якими такі обґрунтовуються, дійшов висновку, що позов слід задовольнити, мотивуючи це наступним.
Чоловік позивачки - ОСОБА_3 згідно з Порядком забезпечення інвалідів автомобілями, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.08.06р. №999 (далі - Порядок), був забезпечений в якості гуманітарної допомоги автомобілем марки ЗАЗ, модель SENS, тип - легковий седан-В, 2012 року випуску, номер кузова НОМЕР_1, реєстраційний номер НОМЕР_2, сірого кольору.
Згідно з свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_4 ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_2
Відповідно до інформації, викладеної у Будинковій книзі для прописки громадян, проживаючих у АДРЕСА_1, ОСОБА_2 зареєстрована на проживала на день смерті разом з ОСОБА_3.
Після смерті чоловіка позивач 09.09.15р. звернулась до Управління соціального захисту населення Яворівської районної державної адміністрації Львівської області з заявою про надання дозволу на викуп вищезгаданого автомобіля, який належав її чоловікові - інваліду війни ОСОБА_3 до дня смерті.
Управління соціального захисту населення Яворівської районної державної адміністрації Львівської області супровідним листом № 04-1828 від 16.09.15р. направлено подані документи на адресу відповідача.
Листом від 27.11.15р. №10-10246 позивача повідомлено, що комісія з питань оцінки та надання дозволу на переоформлення автомобілів після смерті інваліда при департаменті соціального захисту населення 24.11.15р. розглянула документи ОСОБА_2 та встановила вартість (з урахуванням ступеня зношення) автомобіля, отриманого ОСОБА_3 В разі сплати позивачем 44343,00грн., департамент соціального захисту надасть дозвіл на переоформлення даного автомобіля на ім'я ОСОБА_2. Позивача також повідомлено, що Лист з вказаним банківським рахунком та суми, яку необхідно сплатити можна отримати у відділі реабілітації та обслуговування інвалідів, ветеранів війни та праці департаменту соціального захисту.
Разом з цим відповідач вказав, що у разі перевищення 6-місячного терміну з моменту смерті інваліда до моменту вирішення питання переоформлення автомобіля на члена сім'ї справу буде передано до суду для подальшого вилучення автомобіля.
Відповідно до ч. 1 ст. 26 Закону України від 6 жовтня 2005 року №2961-IV "Про реабілітацію інвалідів в Україні" (далі - Закон України №2961-IV) держава гарантує розробку, виробництво технічних та інших засобів реабілітації та закупівлю спеціального автотранспорту, виробів медичного призначення та забезпечення ними інвалідів, дітей-інвалідів для соціальної адаптації, полегшення умов праці і побуту, спілкування інвалідів, дітей-інвалідів, поширює інформацію про таку продукцію.
Частиною 9 статті 26 Закону України №2961-IV передбачено, що перелік технічних та інших засобів реабілітації, порядок забезпечення ними інвалідів, дітей-інвалідів затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Правила забезпечення легковими автомобілями інвалідів, які мають право на їх отримання безоплатно або на пільгових умовах врегульовано Порядком забезпечення інвалідів автомобілями, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 19 липня 2006 року №999 (далі - Порядок №999).
Абзацом шостим пункту 16 Порядку №999 встановлено, що іншому члену сім'ї померлого інваліда, який зареєстрований за місцем реєстрації інваліда, автомобіль, строк експлуатації якого менше ніж 10 років, залишається у разі сплати ним протягом шести місяців з дня смерті інваліда до державного бюджету на рахунки, відкриті в органах казначейства, а членом сім'ї померлого інваліда внаслідок трудового каліцтва - на рахунки відповідних управлінь виконавчої дирекції вартості автомобіля з урахуванням розрахункової суми для викупу автомобіля та суми, сплаченої за нього інвалідом.
Абзацом сьомим пункту 16 Порядку №999 визначено, що розрахункова сума для викупу автомобіля визначається головним управлінням соціального захисту або управлінням виконавчої дирекції з урахуванням зносу автомобіля 0,84 відсотка за кожний повний місяць або 10 відсотків за кожний повний рік. Під час розрахунку неповний місяць користування автомобілем (незалежно від кількості днів) зараховується як повний місяць. За результатами розрахунку складається довідка-рахунок за формою, що затверджується Мінсоцполітики.
Відповідно до статті 20 Закону України «Про звернення громадян» - звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п'ятнадцяти днів від дня їх отримання.
Якщо в місячний термін вирішити порушені у зверненні питання неможливо, керівник відповідного органу, підприємства, установи, організації або його заступник встановлюють необхідний термін для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення. При цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати сорока п'яти днів.
Судом встановлено, що позивач з метою отримання довідки-рахунку щодо визначення суми розрахунку вартості автомобіля та відповідно викупу автомобіля, 09.09.15р. звернулась до управління соціального захисту з відповідною заявою, тобто в межах 6-ти місячного строку встановленого Порядком №999. Однак, відповідачем відповідь на вказану заяву направлено лише 27.11.16р., тобто після закінчення цього строку. Судом також встановлено, що відповідачем не складено відповідної довідки-рахунку щодо визначення розрахункової суми для викупу автомобіля та відповідно не надано такої ОСОБА_2
Таким чином, оскільки позивачем не було отримано в строк встановлений Законом інформації щодо переоформлення автомобіля, вона була позбавлена можливості сплатити відповідний внесок в межах 6-ти місячного строку, встановленого Порядком №999.
З урахуванням викладеного, суд дійшов до висновку, що дії Департаменту соціального захисту населення Львівської обласної державної адміністрації щодо розгляду звернення ОСОБА_2 з порушенням встановлених Законом України «Про звернення громадян» строків є протиправними.
Крім того, з метою відновлення порушеного права позивача, суд вважає за необхідне зобов'язати Департамент соціального захисту населення Львівської обласної державної адміністрації видати ОСОБА_2 довідку на переоформлення автомобіля марки ЗАЗ, модель SENS, тип - легковий седан-В 2012 року випуску, номер кузова НОМЕР_1, реєстраційний номер НОМЕР_3, сірого кольору, після смерті ОСОБА_3 після сплати залишкової вартості автомобіля.
Враховуючи встановлені обставини, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог, а тому адміністративний позов слід задовольнити повністю.
Відповідно до ч.1 ст.94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про судовий збір» судовий збір - збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених цим Законом. Судовий збір включається до складу судових витрат.
За положеннями ст. 9 вказаного Закону судовий збір сплачується за місцем розгляду справи та зараховується до спеціального фонду Державного бюджету України.
Кошти судового збору спрямовуються на забезпечення здійснення судочинства та функціонування органів судової влади.
З урахуванням того, що позивач звільнена від сплати судового збору відповідно до п.8 ст.5 Закону України «Про судовий збір», суд вважає за необхідно стягнути з відповідача за рахунок бюджетних асигнувань до спеціального фонду Державного бюджету України судовий збір в розмірі 1102,40 грн.
Керуючись ст.ст. 2, 69-71, 86, 158-163, 167 Кодксу адміністративного судочинства України, суд -
адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Департаменту соціального захисту населення Львівської обласної державної адміністрації щодо розгляду звернення ОСОБА_2 з порушенням встановлених Законом України «Про звернення громадян» строків.
Зобов'язати Департамент соціального захисту населення Львівської обласної державної адміністрації видати ОСОБА_2 довідку на переоформлення автомобіля марки ЗАЗ, модель SENS, тип - легковий седан-В 2012 року випуску, номер кузова НОМЕР_1, реєстраційний номер НОМЕР_3, сірого кольору, після смерті ОСОБА_3 після сплати залишкової вартості автомобіля.
Стягнути з Департаменту соціального захисту населення Львівської обласної державної адміністрації за рахунок бюджетних асигнувань на розрахунковий рахунок № 31217206784003, банк отримувача ГУ ДКСУ у Львівській області, МФО 825014, код ЄДРПОУ 68007594, код класифікації доходів бюджету 22030101 судовий бір в розмірі 1102 (одну тисячу сто дві) гривні 40 копійок.
Апеляційну скаргу на постанову суду першої інстанції може бути подано протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, виготовленої в повному обсязі. Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Кузан Р.І.