Постанова від 22.03.2016 по справі 810/5228/15

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 810/5228/15 Головуючий у 1-й інстанції: Панова Г.В.

Суддя-доповідач: Грищенко Т.М.

ПОСТАНОВА

Іменем України

22 березня 2016 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Грищенко Т.М.,

суддів Лічевецького І.О., Мацедонської В.Е.,

при секретарі Киш С.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Київського окружного адміністративного суду від 26 січня 2016 р. у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Київської обласної державної адміністрації про визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Київської обласної державної адміністрації про визнання протиправною відмови Київської обласної державної адміністрації в наданні дозволу на розробку документації з землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для індивідуального житлового будівництва орієнтовною площею 0,10 га, що розташована в адміністративних межах Фурсівської сільської ради Білоцерківського району Київської області, за межами населеного пункту та зобов'язати відповідача надати зазначений дозвіл.

Постановою Київського окружного адміністративного суду від 26 січня 2016 року у задоволенні адміністративного позову відмовлено повністю.

Не погоджуючись з зазначеним судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.

З матеріалів справи вбачається, що 18.02.2015 позивач звернувся до Київської обласної державної адміністрації з заявою, в якій просив передати йому у власність земельну ділянку для індивідуального житлового будівництва площею 0,10 га та надати дозвіл на розробку проекту відведення земельної ділянки на території земель Фурсівської сільської ради Білоцерківського району за межами с. Фурси, але в межах АДРЕСА_1.

Листом від 02 березня 2015 року за № 27.538.2 відповідачем на вищезазначену заяву позивача, надано відповідь, в якій відповідач рекомендував заявнику для вирішення питання, порушеного в його листі, звернутись до відповідного органу місцевого самоврядування.

Не погоджуючись з такою відповіддю та вважаючи її протиправною, позивач звернувся до суду з позовом.

Перевіривши повноту встановлення судом першої інстанції фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального і процесуального права, колегія Київського апеляційного адміністративного суду зазначає наступне.

Положеннями ст. 118 ЗК України визначено, що громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим.органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян суб'єктами господарювання, що є виконавцями робіт із землеустрою згідно із законом, у строки, що обумовлюються угодою сторін.

У разі якщо у місячний строк з дня реєстрації клопотання Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, не надав дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або мотивовану відмову у його наданні, то особа, зацікавлена в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, у місячний строк з дня закінчення зазначеного строку має право замовити розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки "без надання такого дозволу, про що письмово повідомляє Верховну Рад) Автономної Республіки Крим, Раду міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування. До письмового повідомлення додається договір на виконання робіт із землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

Відповідно до ст. 122 ЗК України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

Верховна Рада Автономної Республіки Крим, обласні, районні ради передають земельні ділянки у власність або у користування з відповідних земель спільної власності територіальних громад для всіх потреб.

Районні державні адміністрації на їхній території передають земельні ділянки із земель державної власності, крім випадків, визначених частинами четвертою і восьмою цієї статті, у власність або у користування у межах сіл, селищ, міст районного значення для всіх потреб та за межами населених пунктів для: ведення водного господарства; будівництва об'єктів, пов'язаних з обслуговуванням жителів територіальної громади району (шкіл, закладів культури, лікарень, підприємств торгівлі тощо), з урахуванням вимог частини сьомої цієї статті; індивідуального дачного будівництва.

Центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.

Обласні державні адміністрації на їхній території передають земельні ділянки із земель державної власності, крім випадків, визначених частинами третьою, четвертою і восьмою цієї статті, у власність або у користування у межах міст обласного значення та за межами населених пунктів, а також земельні ділянки, що не входять до складу певного району, або у випадках, коли районна державна адміністрація не утворена, для всіх потреб.

З відповідною заявою ОСОБА_2 звернувся до Київської обласної державної адміністрації, в якій зазначив про бажання отримати земельну ділянку площею 0,10 га., для будівництва та обслуговування жилого будинку на території колишнього військового містечка АДРЕСА_1

В заяві зазначив, що земельна ділянка яку бажає отримати під індивідуальне житлове будівництво фактично розташована в житловому масиві на території колишнього військового містечка АДРЕСА_1

Відповідно до Розпорядження Білоцерківської районної державної адміністрації Київської області від 07.07.2006р. № 251 «Про передачу земельних ділянок до складу земель запасу» із землекористування Білоцерківської КЕЧ району вилучено земельну ділянку площею 330 га, в тому числі під житловою забудовою - 32,0 га, землями промисловості - 152,3943 га, сіножатей - 143,2057 га, іншими землями - 2,4 га в межах Фурсівської сільської ради і передано її до земель запасу Фурсівської сільської ради.

Також, в листі Управління Держгеокадастру у Білоцерківському районі Київської області від 09.10.2015 зазначено, що: «згідно державної статистичної звітності (форми 6-зем.) станом на 01.10.2015 року за Фурсівською сільською радою рахується земель запасу - сіножатей - 102,4201 га (категорія земель - землі сільськогосподарського призначення), під житловою забудовою -17,5495 га (категорія земель - землі житлової та громадської забудови), земель промисловості - 113,786 га (категорія земель - землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення), інших земель - 0,1885 га (категорія земель - землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення)».

Земля, на якій розташований житловий масив колишнього військового містечка «Гайок» та ділянка яку позивач має бажання отримати під забудову, рахується в складі земель Білоцерківського району (Фурсівська сільська рада) але фактично перебуває в межах міста м. Білої Церкви, житлові будинки, будівлі та споруди колишнього військового містечка АДРЕСА_1 мають міську адресу та нумерацію, мережа комунікацій колишнього містечка є складовою міських комунікацій тощо.

В заяві позивач зазначив, що виділення даної земельної ділянки у власність (надання відповідних дозволів тощо) згідно п. 5 ст. 122 Земельного кодексу України віднесено до компетенції Київської обласної державної адміністрації.

Однак, на заяву ОСОБА_2 від 12.02.2015 про передачу у власність земельної ділянки для індивідуального житлового будівництва площею 0,10 га та надання дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки на території земель Фурсівської сільської ради Білоцерківського району, оформленої та поданої у відповідності до ст. 19 Конституції України, ст.ст. 116, 118, 122 ЗК України, відповідачем була надана відповідь від 02.03.2015 № 27.538.2 з якої вбачається, що вона надана не в порядку, встановленому ст. 118 ЗК України, а у відповідності до положень ЗУ «Про звернення громадян».

Крім того, відповідач у своїй відповіді посилається на ст. 123 ЗК України, яка регулює правовідносини щодо порядку надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування, а не у власність.

Таким чином, з відповіді відповідача вбачається, що заява позивача розглянута на підставі ст. 123 ЗК України, а не ч. 6 ст. 118 ЗК України, яка є спеціальною нормою матеріального права, що встановлює порядок передачі громадянам безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності.

Враховуючи вищенаведене, колегія суддів дійшла до висновку про задоволення вимог позивача щодо зобов'язання Київської обласної державної адміністрації повторно розглянути питання надання ОСОБА_2 дозволу на розробку документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для індивідуального житлового будівництва орієнтовною площею 0, 10 га, що розташована в адміністративних межах Фурсівської сільської ради Білоцерківського району Київської області.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статті 72 цього Кодексу.

Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

На підставі вищенаведеного, колегія суддів вважає, що відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не довів правомірність свої дій, а, доводи, викладені в апеляційній скарзі спростовують висновки суду першої інстанції, викладені у постанові суду першої інстанції, та є підставою для її скасування.

За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку, що постанова суду першої інстанції прийнята з помилковим застосуванням норм чинного законодавства України, а тому підлягає скасуванню з ухваленням нової постанови про часткове задоволення позову.

Відповідно до ст. 198, 202 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати її та прийняти нову постанову суду.

Керуючись ст.ст.195, 196, 198, 202, 205, 207, 212, 254 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_2 - задовольнити частково.

Постанову Київського окружного адміністративного суду від 26 січня 2016 р. - скасувати та ухвалити нову.

Адміністративний позов ОСОБА_2 - задовольнити частково.

Визнати протиправною відмову Київської обласної державної адміністрації в ненаданні ОСОБА_2 дозволу на розробку документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для індивідуального житлового будівництва орієнтовною площею 0,10 га, що розташована в адміністративних межах с. Фурси Білоцерківського району Київської області.

Зобов'язати Київську обласну державну адміністрацію повторно розглянути питання надання ОСОБА_2 дозволу на розробку документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для індивідуального житлового будівництва орієнтовною площею 0, 10 га, що розташована в адміністративних межах Фурсівської сільської ради Білоцерківського району Київської області.

В решті позову відмовити.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня її складення в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя Т.М.Грищенко

Судді І.О.Лічевецький

В.Е.Мацедонська

Повний текст рішення виготовлено 28.03.2016 р.

Головуючий суддя Грищенко Т.М.

Судді: Мацедонська В.Е.