"22" березня 2016 р.Справа № 915/1654/15
Одеський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів: головуючого судді Мишкіної М.А.,
суддів Будішевської Л.О., Таран С.В.
при секретарі судового засідання Бєлянкіній Г.Є.
за участю представників сторін:
від ФОП ОСОБА_1 - не з'явився;
від Регіональної торгово-промислової палати Миколаївської області - Молотков В.М. - за довіреністю; Тригуб В.І. - за довіреністю
Розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу
Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1
на рішення господарського суду Миколаївської області від 09 листопада 2015 року
по справі №915/1654/15
за позовом Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1
до Регіональної торгово-промислової палати Миколаївської області
про визнання недійсним рішення
Сторони належним чином повідомлені про дату, час та місце розгляду апеляційної скарги.
У судовому засіданні 01.03.2016р. оголошувалась перерва згідно ст.77 ГПК України.
В судовому засіданні 22.03.2016р. згідно ст.85 ГПК України оголошено вступну та резолютивну частини постанови.
встановив:
08.09.2015р. Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (надалі - позивач, ФОП ОСОБА_1.) звернувся до господарського суду Миколаївської області з позовом до Регіональної торгово-промислової палати Миколаївської області (надалі - відповідач, РТПП Миколаївської області, Регіональна палата), в якому просив суд визнати недійсним рішення Ради РТПП Миколаївської області про призначення позачергових загальних зборів членів Регіональної торгово-промислової палати Миколаївської області на 14.09.2015р.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що спірне рішення оформлене протоколом №8 Ради РТПП Миколаївської області від 31.08.2015р. є незаконним, оскільки прийняте неповноважними особами, так як постановою Одеського апеляційного господарського суду від 26.08.15р. у справі № 915/175/15 за позовом ОСОБА_1 було визнано недійсним рішення позачергових загальних зборів РТПП Миколаївської області від 17.02.2012р.; президент РТПП Миколаївської області ОСОБА_5 та склад Ради РТПП Миколаївської області автоматично втратили свої повноваження у зв'язку із визнанням недійсним рішення, яким вони обиралися до органів управління РТПП.
З посиланням на норми ст.ст.20,21,ч.ч.1,2 ст.57 ГК України, ст.92 ЦК України, ст.8, ч.1 ст.14 ЗУ «Про торгово-промислові палати в Україні», ФОП ОСОБА_1 просив задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Разом з позовною заявою позивач подав суду першої інстанції клопотання про вжиття заходів до забезпечення позову шляхом заборони відповідачу проводити позачергові загальні збори членів РТПП Миколаївської області 14.09.2015р.; заборони Реєстраційній службі Миколаївського міського управління юстиції проведення реєстраційних дій щодо внесення змін до установчих документів та змін про органи управління РТПП.
Ухвалами господарського суду Миколаївської області від 09.09.2015р. порушено провадження у справі та прийнято позовну заяву до розгляду; відмовлено у задоволенні заяви ФОП ОСОБА_1 про вжиття заходів до забезпечення позову.
15.10.2015р. та 05.11.2015р. РТПП Миколаївської області подала місцевому господарському суду відзив на позов на доповнення до відзиву відповідно, в яких просила відмовити у задоволенні позову.
Рішенням господарського суду Миколаївської області від 09.11.2015р. (суддя Коваль С.М.) в позові відмовлено повністю.
Рішення суду вмотивовано посиланнями на пункти 4.6.1-4.6.5, 5.4 Статуту РТПП Миколаївської області та тим, що оскаржуване ФОП ОСОБА_1 рішення Ради РТПП Миколаївської області від 31.08.2015р. стосовно проведення позачергових загальних зборів членів РТПП Миколаївської області у вересні 2015 року ніяк не зачіпає ні належних позивачеві прав, ні його інтересів і як підприємця, і як члена РТПП. Згідно спеціального витягу з ЄДРЮО та ФОП станом на 31.08.2015р. керівником РТПП Миколаївської області був ОСОБА_6 (Президент РПТТ) та був наділений усіма правами, передбаченими Статутом РТПП Миколаївської області. Можливості звернутися до інших органів управління РТПП, ніж ті, до яких вони звернулися, члени РТПП, які вимагали проведення позачергових загальних зборів, не мали, оскільки жодного із інших органів на той момент не існувало і не могло існувати, так як постанова суду у справі №915/175/15 не передбачає відновлення повноважень органів управління РТПП, обраних у 2009 році. Ніяких доказів того, що на момент прийняття спірного рішення повноваження керівника РТПП Миколаївської області припинилися чи було обрано нового керівника (поновлення на посаді, тощо) позивачем до суду не надано. Рішення Ради РТПП від 31.08.2015р. про проведення позачергових загальних зборів членів РТПП 14.09.2015р. є легітимним, оскільки на момент прийняття рішення органи управління РТПП, обрані у 2012 році, були внесені до ЄДРПОУ, інших органів управління РТПП на той час не існувало, оскільки постанова апеляційного суду від 26.08.2015р. не передбачала відновлення повноважень органів управління РТПП, обраних у 2009 році; обрати нові органи управління могли лише позачергові загальні збори РТПП; принцип безперервності управління передбачає наявність і функціонування органів управління в будь-який час.
Не погодившись з рішенням суду, ФОП ОСОБА_1 звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати оскаржене рішення та прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
В апеляційній скарзі ФОП ОСОБА_1 зазначив, що оскаржене рішення суду прийнято з порушенням норм Конституції України, норм матеріального та процесуального права і та підлягає скасуванню з наступних підстав:
- постановою Одеського апеляційного господарського суду від 26.08.2015р. у справі №915/175/15 за позовною заявою ОСОБА_1 до РТПП Миколаївської області визнано недійсним Рішення позачергових Загальних зборів РТПП Миколаївської області від 17.02.2012р. в повному обсязі. Недійсність рішення Загальних зборів РТПП Миколаївської області стосується усіх проголошених питань та прийнятих рішень, в тому числі і про обрання нового складу органів управління РТПП Миколаївської області, отже, таке рішення загальних зборів не мас юридичної сили з самого початку, вже в момент його прийняття;
- порушення законодавства України та передбаченого Статутом порядку роботи такого органа управління як Рада РТПП Миколаївської області не може виправдовуватися зазначеними в оскаржуваному рішенні обставинами. Порушення прав позивача полягає саме в неправомірній діяльності органа управління щодо прийняття значущих рішень без повноважень;
- спірне рішення Ради РТПП «зачипає» права та інтереси скаржника і як підприємця, і як члена РТПП, і як суб'єкта господарювання, оскільки породжує відповідні правовідносини, які мають знаходитися виключно в правовій площині і породжуватися виключно законними рішеннями;
- суд дійшов необгрунтованого висновку, що розгляд звернень членів РТПП таким неповноважним складом Ради РТПП Миколаївської області було єдиною можливістю реалізації прав членів РТПП. Під час судового розгляду справи такі обставини взагалі не перевірялися та судом не вивчались. Судом не вказується норма права, що була застосована як підстава таких висновків.
Ухвалою Одеського апеляційного господарського суду від 14.01.2016р. відновлено скаржнику пропущений процесуальний строк на подання апеляційної скарги; прийнято апеляційну скаргу до провадження та призначено її до розгляду.
04.02.2016р. РТПП Миколаївської області подала суду апеляційної інстанції відзив на апеляційну скаргу, в якому просила залишити оскаржене рішення без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення.
В засіданні суду апеляційної інстанції 01.03.2016р. представник скаржника підтримав доводи та вимоги апеляційної скарги.
Представники відповідача заперечували проти задоволення апеляційної скарги з підстав законності та обґрунтованості оскаржуваного рішення.
21.03.2016р. до суду надійшла заява представника ФОП ОСОБА_1 з проханням розглянути апеляційну скаргу за відсутності представника скаржника.
Відповідно до ст.101 ГПК України у процесі перегляду справи апеляційний господарський суд за наявними у справі і додатково поданими доказами повторно розглядає справу. Додаткові докази приймаються судом, якщо заявник обґрунтував неможливість їх подання суду першої інстанції з причин, що не залежали від нього. Апеляційний господарський суд не зв'язаний доводами апеляційної скарги і перевіряє законність і обґрунтованість рішення місцевого господарського суду у повному обсязі. В апеляційній інстанції не приймаються і не розглядаються вимоги, що не були предметом розгляду в суді першої інстанції.
Перевіривши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку про відсутність підстав для її задоволення виходячи із наступного.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено в ході апеляційного розгляду справи, що ФОП ОСОБА_1 з 09.02.2012р. (з моменту винесення рішення Президії РТПП) формально набув статусу члена РТПП, а з 16.02.2012р. (дати виставлення рахунку на оплату членських внесків та їх слати позивачем) юридично та фактично набув усіх повноважень члена РТПП відповідно до її Статуту, що є обставиною, встановленою у постанові Одеського апеляційного господарського суду по справі №915/175/15 від 26.08.2015р., яка не потребує доказуванню згідно ч.3 ст.35 ГПК України.
Рішенням позачергових загальних зборів РТПП Миколаївської області від 17.02.2012р., зокрема, вирішено:
- обрати Раду РТПП Миколаївської області в кількості 12 осіб у складі: ОСОБА_5, заступник голови Миколаївської облдержадміністрації; ОСОБА_7, віце - президент РТПП; ПТФ "Велам" - ОСОБА_8; ТОВ "Оникс" - ОСОБА_9; ПАТ "Лакталіс-Миколаїв" - ОСОБА_10; ТОВ "Сандора" - ОСОБА_11; ГП НПКГ "Зоря - Машпроект" - ОСОБА_12; ГП "Миколаївський регіональний центр стандартизації, метрології і сертифікації"- ОСОБА_13; Южнослов'янський інститут Київського славистичного інституту - ОСОБА_14; ДП "Дельта-Лоцман" - ОСОБА_15; Миколаївська обласна радіокомпанія - ОСОБА_16; ПАТ "Миколаївський судобудівельний завод "Океан" - ОСОБА_17;
- президентом РТПП Миколаївської області обрати ОСОБА_5 з вступу на посаду з моменту закінчення повноважень державного службовця;
- обрати Ревізійну комісію РТПП Миколаївської області в кількості 3-х осіб у складі: ОСОБА_18 (ТОВ "Агенство перспективних фінансових технологій); ОСОБА_19 (ТОВ "Кредо"); ОСОБА_20 ("Океаник-Юг");
Постановою Одеського апеляційного господарського суду від 26.08.2015р. по справі №915/175/15 за позовом ФОП ОСОБА_1 до РТПП Миколаївської області про визнання недійсним та скасування рішення позачергових загальних зборів від 17.02.2012р. позовні вимоги ФОП ОСОБА_1 задоволено - визнано недійсним рішення позачергових загальних зборів Регіональної торгово-промислової палати Миколаївської області від 17.02.2012р.
Як вбачається з матеріалів справи, 31.08.2015р. члени РТПП Миколаївської області в кількості 71 особи (більше 46%), що перевищує 1/5 частину членів Регіональної палати від їх загального складу, звернулися з вимогою до Ради, Президента та членів РТПП Миколаївської області, з вимогою про проведення позачергових загальних зборів членів Регіональної палати (а.с.87-97) .
Рішенням, яке оформлене протоколом засідання №8 Ради РТПП Миколаївської області від 31.08.2015р. (на засіданні були присутні 10 з 12 членів Ради РТПП - ОСОБА_5, ОСОБА_7, ОСОБА_9, ОСОБА_21, ОСОБА_11, ОСОБА_13, ОСОБА_10, ОСОБА_22, ОСОБА_23, ОСОБА_24), зокрема, Рада вирішила: підтримати вимогу понад 1/5 від загальної кількості членів РТПП та Ревізійної комісії про скликання позачергових загальних зборів членів РТПП Миколаївської області 14.09.2015р. з порядком денним: звіт про діяльність Регіональної палати в 2012-2015р.р..; про органи управління РТПП Миколаївської області; про внесення змін до Статуту Регіональної палати; різне. Доручити Президії РТПП Миколаївської області вжити необхідних заходів для організації позачергових загальних зборів, повідомити членів РТПП Миколаївської області про час та місце проведення загальних зборів.
Звертаючись до суду з позовом по даній справі, ФОП ОСОБА_1 зазначав, що вищезазначене рішення є незаконним та нелегітимним у зв'язку із втратою повноважень Президента РТПП ОСОБА_5 та складу Ради Регіональної палати на підставі постанови Одеського апеляційного господарського суду від 26.08.15р. у справі № 915/175/15, у зв'язку із чим підлягає визнанню недійсним в судовому порядку.
Місцевий господарський суд дійшов обґрунтованого висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог ФОП ОСОБА_1 з огляду наступного.
Відповідно до преамбули Закону України «Про торгово-промислові палати в Україні» цей Закон визначає загальні правові, економічні та соціальні засади створення торгово-промислових палат в Україні, встановлює організаційно-правові форми і напрями їх діяльності, а також принципи їх взаємовідносин з державою.
Згідно із ст.8 ЗУ «Про торгово-промислові палати в Україні» статут торгово-промислової палати повинен містити: найменування і цілі діяльності, завдання та функції торгово-промислової палати; найменування адміністративно-територіальної одиниці, в межах якої торгово-промислова палата здійснює свою діяльність; умови і порядок прийняття до складу членів торгово-промислової палати та виходу з нього; права та обов'язки членів торгово-промислової палати; порядок створення керівних органів торгово-промислової палати та визначення меж їх компетенції, терміни повноважень і порядок прийняття ними рішень; відомості про джерела формування майна торгово-промислової палати; порядок внесення змін до статуту; порядок припинення діяльності торгово-промислової палати і правонаступництво на її майно та кошти; право торгово-промислової палати відповідно до законодавства України створювати, реорганізовувати, ліквідовувати підприємства та організації для виконання своїх статутних завдань. До статуту можуть включатися й інші положення, що стосуються діяльності торгово-промислової палати. Статут торгово-промислової палати не повинен суперечити законодавству України, а статут регіональної торгово-промислової палати також Статуту Торгово-промислової палати України.
Відповідно до Статуту Регіональної торгово-промислової палати Миколаївської області (із змінами та доповненнями), прийнятого загальними зборами Регіональної торгово-промислової палати Миколаївської області 19.01.1998р., РТТП Миколаївської області заснована на підставі гарантованого Конституцією України права на свободу об'єднання для спільних дій, спрямованих на задоволення інтересів підприємців регіону, залучення їх до активної участі в розбудові народного господарства та національної економіки.
Згідно із пунктами 1.1, 1.2, 1.3, 1.4, 4.1 Статуту Регіональної торгово-промислової палати Миколаївської області в редакції 2012 року, Регіональна торгово-промислова палата Миколаївської області (далі за текстом - «Регіональна палата» або «ОТТП») створена з метою сприяння розвитку народного господарства та національної економіки, її інтеграції у світову господарську систему, формування сучасних промислової, фінансової і торговельної інфраструктур, створення сприятливих умов для підприємницької діяльності в регіоні Миколаївської області, всебічного розвитку всіх видів підприємництва, не заборонених законодавством України, науково-технічних і торговельних зв'язків між підприємцями України та підприємцями зарубіжних країн, а також з метою представництва інтересів підприємств і організацій - членів Регіональної палати у відносинах з місцевими органами державної виконавчої влади. Регіональна палата є недержавною неприбутковою самоврядною організацією, що об'єднує юридичних осіб, які створені і діють відповідно до законодавства України, та громадян, зареєстрованих як підприємці, та їх об'єднання в регіоні Миколаївської області. Регіональна палата створена відповідно до Закону України «Про торгово-промислові палати в Україні». РТПП є юридичною особою та входить в систему Торгово-промислової палати України. Членська база Регіональної палати складається з її членів.
Відповідно до п.4.6 Статуту Регіональної палати члени РТПП мають право: 4.6.1. брати участь з вирішальним голосом в роботі загальних зборів, бути обраним в порядку, встановленому Радою ТПП України, делегатами з'їздів ТПП України; 4.6.2. обирати і бути обраним до керівних органів Регіональної палати, а також ТПП України; 4.6.3. вносити на розгляд Загальних зборів членів РТПП, Ради Регіональної палати, а також з'їзду, Ради і Президії Торгово-промислової палати України пропозиції з питань, що входять у сферу діяльності відповідно Регіональної палати і ТПП України; 4.6.4. одержувати в Регіональній палаті та Торгово-промисловій палаті необхідну допомогу у вирішенні питань, що входять у сферу їх діяльності; 4.6.5. користуватися послугами РТПП та торгово-промислової палати України в порядку та на умовах, які визначаються їх керівними органами".
Суд першої інстанції в оскаржуваному рішенні цілком правомірно вказав, що оскаржуване позивачем рішення Ради Регіональної палати від 31.08.2015р. стосовно скликання та проведення позачергових загальних зборів членів РТПП Миколаївської області у вересні 2015 року ніяк не зачіпає ані належних позивачеві прав, ані його інтересів і як підприємця, і як члена Регіональної палати.
Пунктами 5.1, 5.2, 5.4, 5.11.3, 5.14 Статуту РТПП Миколаївської області передбачено, що органами управління Регіональної палати є: Загальні збори членів РТПП; Рада РТПП; Президія РТПП; Президент РТПП. В регіональній палаті діє Ревізійна комісія. Загальні збори членів Регіональної палати є вищим керівним органом РТПП. Для вирішення питань, які не терплять зволікання, можуть бути скликані позачергові загальні збори Регіональної палати. Позачергові загальні збори членів Регіональної палати скликаються за рішенням Ради, Президента РТТП, або на вимогу Ревізійної комісії та не менш як однієї п'ятої частини членів Регіональної палати. Рада Регіональної палати скликає чергові та позачергові Загальні збори членів РТПП. Засідання Ради Регіональної палати є правомочним, якщо на ньому присутні більше половини складу Ради РТПП. Рішення Ради приймаються відкритим голосуванням простою більшістю голосів присутніх членів Ради РТПП.
Постановою Одеського апеляційного господарського суду від 26.08.2015р. по справі №915/175/15 рішення позачергових загальних зборів членів РТПП від 17.02. 2012р. яким було припинено повноваження усіх органів управління РТПП обраних на загальних зборах 2009 року, і обрано новий склад усіх органів управління РТПП, у тому числі Раду РТПП, Президію РТПП, Президента РТПП, було визнано недійсним.
Проте після прийняття вищезазначеної постанови РТПП Миколаївської області не припинила свою діяльність; постановою суду апеляційної інстанції від 26.08.2015р. не було припинено повноваження президента РТПП ОСОБА_5 та складу ради РТПП; не зазначалось також і про визнання недійсною редакції Статуту РТПП, прийнятої на загальних зборах від 17.02.2012р. (а.с.12-23).
Відповідно до даних, які містяться у Витязі з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців станом на 21.09.2015р., керівником РТПП Миколаївської області з 17.02.2012р. є ОСОБА_26
Позивачем не надано та матеріали справи не містять доказів стосовно тієї обставини, що на момент прийняття рішення Радою Регіональної палати від 31.08.2015р. про скликання та проведення позачергових зборів членів РТПП Миколаївської області повноваження керівника РТПП Миколаївської області припинилися чи було обрано нового керівника (поновлення на посаді тощо).
За обставини звернення членів РТПП в кількості 71 особи (більше 46%, що перевищує 1/5 частину членів РТПП від їх загального складу) 31.08.2015р. з вимогою до органів управління РТПП, обраних у 2012 році, які були на той час зареєстровані в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, з вимогою про проведення позачергових загальних зборів членів РТПП Миколаївської області, Рада Регіональної палати навіть за наявності постанови Одеського апеляційного господарського суду від 26.08.2015р. правомірно прийняла рішення про скликання та проведення позачергових загальних зборів членів РТПП Миколаївської області, оскільки у відповідності до п.5.3 Статуту РТПП загальні збори членів Регіональної палати є вищим керівним органом РТТП; і саме Рада РТПП скликає чергові та позачергові збори членів Регіональної палати (п.5.11.3 Статуту РТПП).
Відповідно до п.5.6 Статуту Регіональної палати до компетенції загальних зборів РТПП відносяться, зокрема, наступні питання: обрання з числа членів Ради РТПП Президента РТПП терміном на 5 років; визначення складу Ради Регіональної палати та обрання її членів; визначення складу Ревізійної комісії та обрання її членів.
Оскільки обрати нові органи управління (у тому числі Раду Регіональної палати) можуть лише загальні збори РТПП Миколаївської області (які, в свою чергу, скликаються рішенням Ради РТПП), Рада Регіональної палати на законних підставах 31.08.2015р. прийняла рішення про скликання 14.09.2015р. позачергових загальних зборів членів РТПП, з порядком денним, крім іншого - «Про органи управління РТПП Миколаївської області».
Суд апеляційної інстанції погоджується з висновком місцевого господарського суду про те, що члени РТПП у кількості 71 особи не мали можливості звернутися до інших органів управління Регіональної палати, ніж тих, які були обрані на позачергових загальних зборах 17.02.2012р., оскільки жодного із інших органів на той момент не існувало і не могло існувати, так як постанова суду у справі №915/175/15не передбачає відновлення повноважень органів управління РТПП, обраних у 2009 році, а автоматичного відновлення повноважень попередньо обраних органів не могло відбутися.
Таким чином, є хибними твердження ФОП ОСОБА_1 про те, що рішення Ради РТПП Миколаївської області від 31.08.2015р. про скликання позачергових загальних зборів РТПП Миколаївської області на 14.09.2015 р. ухвалено неповноважними особами.
Отже суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про те, що рішення Регіональної палати від 31.08.2015р. про проведення позачергових загальних зборів членів РТПП 14.09.2015р. є легітимним, оскільки на момент прийняття рішення органи управління Регіональної палати, обрані у 2012 році, були внесені до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, інших органів управління РТПП на той час не існувало.
Відповідно до ч.ч.1,2 ст.18 ЗУ «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» (в редакції, чинній станом на 31.08.2015р.) якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, були внесені до нього, то такі відомості вважаються достовірними і можуть бути використані в спорі з третьою особою, доки до них не внесено відповідних змін. Якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, є недостовірними і були внесені до нього, то третя особа може посилатися на них у спорі як на достовірні. Третя особа не може посилатися на них у спорі у разі, якщо вона знала або могла знати про те, що такі відомості є недостовірними.
Судом апеляційної інстанції встановлено, що до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців не були внесені зміни у зв'язку із скасуванням рішення загальних зборів членів РТПП від 17.02.2012р., зокрема, стосовно персонального складу Ради РТПП та Президента РТПП.
Доводи апеляційної скарги ФОП ОСОБА_1 колегія суддів відхиляє з огляду на наступне.
Посилаючись у своїй апеляційній скарзі на те, що порушення прав позивача полягає саме в неправомірній діяльності органа управління щодо прийняття значущих рішень без повноважень, ФОП ОСОБА_1 не зазначає, в чому саме полягає порушення законодавства України та передбаченого Статутом порядку роботи такого органу управління як Рада РТПП та в чому полягає її неправомірна діяльність. На думку суду апеляційної інстанції Рада РТПП, приймаючи 31.08.2015р. рішення про проведення позачергових загальних зборів 14.09.2015р., діяла відповідно до чинного законодавства та Статуту РТПП Миколаївської області (пункти 5.11.3 та 5.14 Статуту).
Якщо погодитись з правовою позицією позивача, то наразі взагалі неможливо скликати та провести загальні збори членів РТПП Миколаївської області, оскільки в такому разі буде порушений порядок скликання загальних зборів у зв'язку із визнанням постановою Одеського апеляційного господарського суду по справі №915/175/15 від 26.08.2015р. недійсним рішенням позачергових зборів РТПП Миколаївської області від 17.02.2012р., яким, крім іншого, було обрано Раду Регіональної палати.
Загальні збори членів РТПП згідно п.5.1, 5.2 Статуту є вищим керівним органом РТПП, до повноважень якого віднесено, зокрема, обрання органів управління РТПП, затвердження Статуту Регіональної палати, визначення складу Ради РТПП та Президії (п.5.6 Статуту).
Члени РТПП згідно п.4.6 Статуту мають право брати участь з вирішальним голосом в роботі загальних зборів, обирати та бути обраними до керівних органів Регіональної палати, тощо, відтак визнання недійсним рішення Ради РТПП про скликання та проведення загальних зборів призводить до неможливості реалізації членами РТПП своїх прав та блокування діяльності Регіональної палати.
Твердження ФОП ОСОБА_1 про необґрунтованість висновку місцевого господарського суду про те, що розгляд звернень членів РТПП таким неповноважним складом Ради РТПП було єдиною можливістю здійснення прав членів РТПП та невивчення під час судового розгляду справи таких обставин колегією суддів відхиляються з огляду наступного.
Як вбачається з матеріалів справи, на засіданні Ради РТПП 31.08.2015р. був присутній також і президент РТТП Миколаївської області ОСОБА_5 (до якого, як до президента РТТП, також було звернуто вимогу членів РТТП про проведення позачергових зборів). Усі рішення по порядку денному засідання Ради Регіональної палати були прийняті одноголосно.
Крім того, 31.08.2015р. відбулось засідання Ревізійної комісії Регіональної палати з порядку денного «Про наслідки постанови Одеського апеляційного суду від 26.08.2015р. по скарзі ФОП ОСОБА_1 про визнання недійсними рішень позачергових загальних зборів членів РТПП Миколаївської області 17.02.2012р.»
На даному засіданні Ревізійною комісією було вирішено підтримати вимогу понад 1/5 членів РТПП Миколаївської області про проведення позачергових загальних зборів 14.09.2015р. (протокол №3 засідання ревізійної комісії від 31.08.2015р.).
Таким чином, органи управління Регіональної палати, які мають право скликати позачергові збори (п.5.4 Статуту РТПП Миколаївської області), прийняли рішення про необхідність скликання позачергових загальних зборів членів РТПП Миколаївської області, реалізувавши свої статутні повноваження, при цьому такі повноваження персонально Президента та членів Ради РПТТ внаслідок визнання недійсними рішень загальних зборів членів РТПП від 17.02.2012р. не припинилися автоматично, мали реалізовуватись до обрання нового складу органів управління Регіональної палати.
Інші доводи апеляційної скарги ФОП ОСОБА_1 зводяться до мотивів, зазначених ним у позовній заяві у якості підстав для задоволення його позовних вимог, не свідчать про неправильність висновків місцевого господарського суду та підставою для скасування рішення слугувати не спроможні.
На підставі вищевикладеного, колегія суддів дійшла висновку, що оскаржуване рішення господарського суду Миколаївської області від 09.11.2015р. відповідає обставинам справи та нормам чинного законодавства, що є підставою для залишення рішення без змін.
Керуючись ст.ст.99,101-103, 105 ГПК України, колегія суддів -
Апеляційну скаргу залишити без задоволення.
Рішення господарського суду Миколаївської області від 09.11.2015р. у справі №915/1654/15 залишити без змін.
Постанова в порядку ст.105 ГПК України набирає законної сили з дня її прийняття.
Постанова суду апеляційної інстанції може бути оскаржена у касаційному порядку до Вищого господарського суду України.
Повний текст постанови складено 28.03.2016р.
Головуючий суддя Мишкіна М.А.
Суддя Будішевська Л.О.
Суддя Таран С.В.