Рішення від 21.03.2016 по справі 908/122/16

номер провадження справи 32/9/16

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21.03.2016 Справа № 908/122/16

за позовом Комунального підприємства “Водоканал” (69002, м. Запоріжжя, вул. Артема, буд. 61)

до відповідача ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю “Спортивно-оздоровчий комплекс яхт - клуб “Корсар” (69002, м. Запоріжжя, вул. Грязнова, буд. 2-В)

про стягнення 39131,42 грн.

Суддя Колодій Н.А.

Представники:

Від позивача ОСОБА_2, довіреність № 25 від 11.01.2016 р.

Від відповідача ОСОБА_3

ОСОБА_4, довіреність б/н від 22.02.2016 р.

Суть спору:

12.01.2016 р. до господарського суду Запорізької області звернулось Комунальне підприємство “Водоканал” з позовною заявою до ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю “Спортивно-оздоровчий комплекс яхт - клуб “Корсар” про стягнення 39131,42 грн.

Системою документообігу господарського суду здійснено автоматичний розподіл справи для розгляду між суддями та справу призначено до розгляду судді Колодій Н.А.

Ухвалою господарського суду Запорізької області від 13.01.2016 р. позовну заяву прийнято до розгляду, порушено провадження у справі № 908/122/16, присвоєно справі номер провадження 32/9/16, з призначенням судового засідання на 26.01.2016 р.

В судових засіданнях для надання додаткових доказів оголошувались перерви до 10.02.2016 р., до 26.02.2016 р.

Ухвалою суду від 26.02.2016 р. за клопотанням позивача строк розгляду спору було продовжено відповідно до ст. 69 ГПК України, в судовому засіданні оголошено перерву до 21.03.2016 р.

Позивач підтримав вимоги, викладені в позовній заяві та обґрунтовує ст. 526, 629 Цивільного кодексу України, ст. ст. 173, 174 Господарського кодексу України, пунктами Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України та умовами договору № 9335/2 про надання послуг з питного водопостачання та приймання стічних вод у системи каналізації від 01.03.2010 р.

Представник відповідача в судових засіданнях проти позову заперечив в повному обсязі та підтримав свої заперечення з підстав викладених у відзиві на позовну заяву та просить суд відмовити позивачу в задоволені позовних вимог.

У засіданні суду 21.03.2016 р., на підставі ст. 85 Господарського процесуального кодексу України, судом оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Розглянувши матеріали справи та вислухавши пояснення сторін, суд

ВСТАНОВИВ:

01.03.2010 року між КП "Водоканал" та ТОВ “Спортивно-оздоровчий комплекс яхт - клуб “Корсар” укладено договір № 9335/2 про надання послуг з питного водопостачання та приймання стічних вод у системи каналізації з додатковою угодою від 01.11.2011 р., згідно п. 1.1. якого Водоканал забезпечує абоненту подачу питної води на господарсько-питні, побутові та технічні потреби, а також приймання стічних вод по майданчикам: вул. Луначарського, 15.

Сторони вказаного Договору узгодили, що вони керуються Законом України “Про питну воду та питне водопостачання” від 10.01.2002 року № 2918-111, “Про житлово-комунальні послуги” від 24.06.2004 р. № 1875-IV, діючими "Правилами користування системами комунального водопостачання і водовідведення в населених пунктах України", затверджених наказом Мінжитлокомунгосп України від 27.06.2008 р. далі за текстом договору “Правила користування....”, Правилами приймання стічних вод підприємств в комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України”, затверджених наказом Держбуду України від 19 лютого 2002 р. № 37, Інструкцією про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод в системи каналізації населених пунктів”, зареєстрованого Міністерством Юстиції України 26 квітня 2002 р. № 402/6690, Правилами приймання стічних вод підприємств у систему каналізування м. Запоріжжя, затверджених рішенням виконавчого комітету міської ради № 167 від 29.05.2003 року, "Правилами експлуатації та технічними вимогами до приладів обліку питної, технічної води, промислових та госпфекальних стоків" від 20.12.1993 року, ГОСТом на воду питну 2874-82, ДБН 360-92, СНіП 2.04.02-84,"Правилами технічної експлуатації систем комунального водопостачання і каналізації населених пунктів України "КДП 204-12 Укр. 242-95.

Відповідно до розділу 2 договору, він укладається з 01.03.2010 р. по 31.12.2015 р. Договір вважається пролонгованим на кожний наступний рік, якщо за місяць до закінчення терміну його дії, про його припинення не було письмово заявлено однією зі сторін. Відносини сторін до укладання нового договору регулюються даним договором.

20.06.2014 р. лабораторією стічних вод КП «Водоканал» був здійснений контрольний відбір проб стічних вод відповідача, що надходять в міську каналізацію через контрольну точку відбору ФНС - прийомний резервуар за вказівкою представника відповідача. Цей факт зафіксовано в акті відбору проб стічних вод від 20.06.2014 р. Відбір проб стічних вод було зроблено в присутності представника відповідача - інженера ОСОБА_5, якому вручено один екземпляр акту.

В матеріалах справи міститься протокол якості скиду стічних вод від 20.06.2014 р. в якому відображені результати хімічних досліджень які показали, що стічні води у контрольній точці не відповідають встановленим нормам (перевищують рівень вмісту забруднюючих речовин) по:

зі СПАР - 7,9 мг/дм3 , при допустимій концентрації (ДК) 0,7 мг/дм3 ;

ХПК - 480 мг/дм3 , при допустимій концентрації (ДК) 360 мг/дм3 ;

БПК 5 - 292 мг/дм3 , при допустимій концентрації (ДК) 175 мг/дм3 .

Про результати хімічного аналізу стічних вод було повідомлено керівника ТОВ “Спортивно-оздоровчий комплекс яхт-клуб “Корсар” телефонограмою 26.06.2014 р. , яку прийняв представник відповідача - ОСОБА_5

Керуючись п. 2.3 «Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод в системи каналізації населених пунктів України» затвердженої наказом Держбуду України від 19.02.2002 р. №37, зареєстрованої Міністерством юстиції України від 26.04.2002 р. за №402/6690) та п.п.9.2, 9.3, 9.6 «Правил приймання стічних вод підприємств в систему каналізації м. Запоріжжя», п. 5.2.2 договору позивачем виконаний розрахунок розміру додаткової плати за скид понаднормативних забруднень (додається) на весь обсяг стічних вод, відведених від майданчика відповідача в мережі міськканалізації за період: квітень, травень, червень 2014 р. в сумі 39131,42 грн.

14.07.14 р. КП « Водоканал» цінним листом з описом вкладення відповідачу було направлено претензію вих. № 8005 від 14.07.2014 р. на суму 39131,42 грн. (до претензії були додані: протокол аналізу стічних вод, розрахунок додаткової плати та рахунок № 9335/2 від 14.07.2014 р.) про перерахування суми додаткової плати за скидання понаднормативних забруднень на розрахунковий рахунок КП «Водоканал».

Згідно з п. п. 9.2, 9.6 Правил приймання стічних вод підприємств у систему каналізування м. Запоріжжя, затверджених рішенням виконавчого комітету міської ради №167 від 29.05.2003, при перевищенні рівня змісту забруднюючих речовин в стічних водах відповідача, що скидаються у систему каналізації, порівняно з встановленими Правилами, допустимими концентраціями, відповідач зобов'язаний провести сплату за скид понаднормативних забруднень водоканалу. Період, за який стягується плата за скид відповідачем стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій, встановлених разовим аналізом, складає не більше трьох календарних місяців (поточного місяця та двох попередніх місяців). Підвищена плата стягується за весь обсяг стічних вод, що скинуті відповідачем за цей період з даного об'єкту.

Відповідач оплату за скид понаднормативних забруднень не здійснив, у зв'язку з чим позивач звернувся до господарського суду з позовом про стягнення з відповідача оплати за скид понаднормативних забруднень в розмірі 39131,42 грн. в примусовому порядку, що і стало предметом судового розгляду у даній справі.

Дослідивши та проаналізувавши матеріали та фактичні обставини справи, оцінивши надані письмові докази у їх сукупності, заслухавши пояснення представників сторін, суд вважає позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню виходячи з наступного.

Згідно ст. 11 Цивільного кодексу України, цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є: договори та інші правочини.

Згідно зі ст.ст.525,526 ЦК України та ст.193 ГК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до закону, інших правових актів, умов договору та вимог зазначених Кодексів, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Приписами ст. 629 Цивільного Кодексу встановлено, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Відповідач заперечуючи проти доводів позивача, посилається на те, що ані діючим рішенням виконавчого комітету Запорізької міської ради "Про встановлення тарифів на послуги комунального підприємства "Водоканал" м. Запоріжжя" від 19.04.2013 р. № 113, ані будь-яким іншим рішенням виконавчого комітету Запорізької міської ради не встановлена виробнича собівартість очищення 1 куб.м. стічних вод, а, отже, не встановлені і нормативи плати за скид понаднормативних забруднень у системи каналізації населених пунктів.

Відповідно до п. 5.2.2 Договору, сторонами було погоджено, що за скид стоків з перевищенням допустимої концентрації, встановлених разовим аналізом, а при необхідності середньодобових проб, абонент зобов'язаний сплатити водоканалу претензію за скид в систему каналізації понаднормативних забруднень, складену у відповідності з "Правилами приймання", "Правилами приймання м. Запоріжжя", "Правила користування" та "Інструкцією".

Також, згідно 3.2.9 укладеного між КП «Водоканал» та відповідачем договору про надання послуг з питного водопостачання та приймання стічних вод у системи каналізації № 9335/2 від 01.03.2010 р., при перевищенні складу забруднюючих речовин та температурного показника в стічних водах Абонента, які скидаються в систему каналізації, в порівнянні з допустимою концентрацією, Абонент вносить плату за скид наднормативних забруднень Водоканалу, у відповідності з «Правилами приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України», затвердженими наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 19 лютого 2002р. N 37, «Правилами приймання стічних вод підприємств в систему каналізування м. Запоріжжя», затвердженими рішенням Виконкому Запорізької міської ради від 29.05.2003 р. № 167, «Інструкцією про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів», затвердженою наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 19 лютого 2002 р. N 37.

Відповідно до п. 1.2 Інструкції, Інструкція встановлює єдиний на території України порядок встановлення та стягнення плати за скиди промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів і поширюється на комунальні підприємства водопровідно-каналізаційного господарства міст і селищ України та інші підприємства, що мають на балансі системи місцевого водопроводу та каналізації (далі - Водоканали), та на всі підприємства, установи, організації незалежно від форм власності й відомчої належності, які скидають свої стічні води в системи каналізації населених пунктів.

Відповідно до пункту 2.3. "Інструкції", нормативи плати за скид понаднормативних забруднень у системи каналізації населених пунктів (Нп) установлюються в місцевих Правилах приймання на рівні виробничої собівартості очищення 1 куб. м стічних вод з умістом забруднень у межах установлених в місцевих Правилах приймання допустимих концентрацій забруднюючих речовин.

Пунктом 3.2. "Інструкції" зокрема передбачено, що плата за скид понаднормативних забруднень, нараховується за нормативом плати за очищення 1 куб. м стічних вод з умістом забруднень у межах допустимих концентрацій (Нп), обсягом скинутих понаднормативно забруднених стічних вод (Vпз) та коефіцієнтом кратності (Кк), який враховує рівень небезпеки скинутих забруднень для технологічних процесів очищення стічних вод та екологічного стану водойми.

Згідно з пунктом 1.6. "Правил приймання", місцеві Правила приймання згідно з Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні" затверджують виконавчі органи місцевих рад за поданням Водоканалів після погодження з територіальними органами Мінекоресурсів та Міністерства охорони здоров'я України.

Згідно п. 6.3 Правил, розмір та порядок плати за скид стічних вод з понаднормативними забрудненнями визначається за Інструкцією про встановлення та стягнення плати за скиди промислових стічних вод у системи каналізації населених пунктів.

За приписами пункту 1.2. "Правил приймання м. Запоріжжя", ці Правила розповсюджуються на КП "Водоканал" та всі підприємства, установи, організації незалежно від форм власності та відомчої приналежності, приватних підприємств та фізичних осіб, що є власниками нежилих об'єктів, на території яких здійснюється виробнича діяльність, які скидають води у систему каналізації. Правила є обов'язковими до виконання всіма підприємствами, яким Водоканал надає послуги з водопостачання й водовідведення, розташованими на території Запорізької міської ради.

Згідно з пунктом 8.3. "Правил приймання м. Запоріжжя", нормативи плати за скид понаднормативних забруднень до системи каналізування м. Запоріжжя (Нn) встановлюється у Правилах на рівні виробничої собівартості очищення 1 куб. м стічних вод із вмістом забруднень у межах допустимих концентрацій забруднюючих речовин, встановлених Правилами. Виробнича собівартість очищення 1 куб. м стічних вод визначається відповідно до інструкцій, Рішенням виконавчого комітету Запорізької міської ради про затвердження тарифів на послуги комунального підприємства "Водоканал".

Відповідно до п. 9.2. "Правил приймання м. Запоріжжя", при перевищенні рівня вмісту забруднюючих речовин в стічних водах підприємств, що скидаються у систему каналізації, порівняно з встановленими Правилами ДК, підприємства зобов'язані провести оплату за скид нормативних забруднень Водоканалу, яка нараховується за нормативом плати за очищення 1 куб. м стічних вод із вмістом забруднень у межах допустимих концентрацій (Нn), об'ємом скинутих понад нормативно забруднених стічних вод та коефіцієнтом кратності (Кк).

Проте, як станом на момент відбору проб, так і станом на сьогоднішній день, діючим рішенням виконавчого комітету Запорізької міської ради № 113 від 19.04.2013р. «Про встановлення тарифів на послуги комунального підприємства «Водоканал» м. Запоріжжя, та жодним іншим рішенням виконавчого комітету Запорізької міської ради, не встановлена виробнича собівартість очищення 1 куб, м стічних вод, а таким чином не встановлені і нормативи плати за скид понаднормативних забруднень у системи каналізації населених пунктів.

З огляду на наведені вище положення та враховуючи відсутність належним чином затвердженого тарифу за послуги комунального підприємства "Водоканал" - виробничої собівартості очищення 1 куб. м стічних вод, суд вважає обґрунтованими заперечення відповідача на відсутність однієї зі складових частин формули розрахунку додаткової плати за скид понаднормативних забруднень - нормативу плати за скид понаднормативних забруднень, який повинен дорівнювати виробничій собівартості очищення 1 куб. м стічних вод.

Суд також визнає обґрунтованими заперечення відповідача щодо недоведеності позивачем під час розгляду справи факту скиду ТОВ «Спортивно-оздоровчий комплекс яхт-клуб Корсар» понаднормативних забруднень до системи каналізування міста Запоріжжя.

У відповідності до Правил приймання стічних вод підприємств у систему каналізування м. Запоріжжя, які затверджені Рішенням виконавчого комітету Запорізької міської ради від 20.05.2003р. № 167 (надалі - Правила) встановлені нормативи плати за скид понаднормативних забруднень саме до міської системи каналізування. Аналіз приписів, які викладені у Правилах, дозволяє дійти висновку про те, що підприємства несуть відповідальність за скид понаднормативних забруднень безпосередньо до системи каналізування м. Запоріжжя.

Відповідач в підтвердження своїх доводів надав суду Схему меж балансової належності мереж водопроводу та каналізування між КП «Водоканал» та ТОВ «Спортивно-оздоровчий комплекс яхт-клуб Корсар» по вул. Луначарського 15-Г з якої вбачається, що відповідач безпосередньо не приєднаний до системи каналізування м. Запоріжжя. Згідно вказаної Схеми ТОВ «Спортивно-оздоровчий комплекс яхт-клуб Корсар» приєднаний до мереж каналізування, які належіть ТОВ «Делфіс». А ТОВ «Дефіс» до мереж Водоканалу.

Зазначена Схема підключення погоджена КП «Водоканал», що підтверджується підписами уповноважених осіб останнього, які скріплені печатками підприємства.

Таким чином, наведені вище обставини спростовують той факт, що ТОВ «Спортивно-оздоровчий комплекс яхт-клуб Корсар» було допущено скид понаднормативних забруднень до системи каналізування м. Запоріжжя. Оскільки для доведення такого факту треба було перевірити скиди ТОВ «Дефіс» і довести, що мало місце перевищення і саме з вини відповідача.

Крім того, відповідач посилається і на інші обставини, які на його думку спростовують ймовірність перевищення скидів до міської системи каналізування. В пояснення по справі КП «Водоканал» зазначає про те, що вид діяльності ТОВ «СОК яхт-клуб Корсар» передбачає застосування в технологічному режимі СПАР (використання синтетичних миючих засобів у побуті, прання білизни, прибирання приміщень).

Відповідач в судовому засіданні не заперечив та підтвердив той факт, що дійсно на території, яка знаходиться за адресою: м. Запоріжжя, вул. Луначарського, 15-Г, розташовані об'єкти, які здійснюють діяльність у сфері ресторанного господарства, що підтверджується експлуатаційними дозволами для потужностей (об'єктів) з виробництва, переробки або реалізації харчових продуктів № 69003/18/128 від 31.05.2012р., № 69000/18/21 від 14.04.2015р.

Однак, Державною санітарно-епідеміологічною службою було проведено експертизу, результати якої були оформлені висновком № 05.03.02-04/81211 від 06.09.2013 р. у якому зазначено, що приміщення адміністративно-господарського корпусу у складі спортивно-оздоровчого корпусу ФОП ОСОБА_3 за адресою: 69000, м. Запоріжжя, вул. Луначарського, 15-Г відповідає вимогам діючого санітарного господарства.

ТОВ «СОК яхт-клуб Корсар» в судовому засіданні повідомив, що не застосовує в технологічному режимі СПАР (використання синтетичних миючих засобів у пранні білизни).

На підтвердження вказаного доводу зазначив, що в період з 2012 року до 2016 рік ТОВ «СОК яхт-клуб Корсар» було укладено ряд договорів про надання послуг пральні.

За умовами укладених договорів Виконавці зобов'язались за завданням Замовника протягом визначених в договорах строків надавати послуги за плату щодо обробки білизни у пральні Виконавця, а Замовник зобов'язався оплачувати надані послуги.

На момент проведення контрольного відбору проб стічних вод зазначені вище договори про надання пральних послуг виконувались, що підтверджується актами здачі-прийняття робіт (надання послуг), копії яких додаються. Прання білизни проводиться Виконавцями за адресою: м. Запоріжжя, пр. Леніна, 135, тобто не на території ТОВ «СОК яхт-клуб Корсар».

Таким чином, твердження КП «Водоканал» про застосування ТОВ «СОК яхт-клуб Корсар» миючих засобів у пранні білизни спростовуються наданими відповідачем доказами.

Матеріалами справи доведено, факт вжиття ТОВ «СОК яхт-клуб Корсар» усіх залежних від нього заходів з метою недопущення скиду понаднормативних забруднень в систему каналізації.

Суду також надані докази, що 09.04.2013 року між ТОВ «СОК яхт-клуб Корсар» та ТОВ «Авто-М» було укладено договір № 09/04 про надання послуг щодо промивки трубопроводів.

За умовами укладеного Договору Замовник (ТОВ «СОК яхт-клуб Корсар») доручає, а Виконавець (ТОВ «Авто-М») приймає на себе зобов'язання щодо гідродинамічного очищення трубопроводів на об'єктах Замовника.

На даний момент зазначений договір є чинним. Актами здачі-прийняття робіт (надання послуг) підтверджується факт здійснення промивки трубопроводів.

Метою здійснення гідродинамічного очищення трубопроводів на об'єктах Замовника є унеможливлення потрапляння до системи каналізування м. Запоріжжя понаднормативних забруднень.

Відповідно до статті 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування, ст. 34 ГПК України.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Комунального підприємства “Водоканал” про стягнення з ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю “Спортивно-оздоровчий комплекс яхт - клуб “Корсар” 39131,42 грн. заборгованості за скид понаднормативних забруднень у систему каналізації комунального підприємства "Водоканал" за Договором № 9335/2 не відповідають положенням цього договору, не підтверджуються матеріалами справи, є необґрунтованими, у зв'язку із чим господарський суд відмовляє Комунальному підприємству “Водоканал” в задоволені позову.

Відповідно до ст. ст. 44, 49 ГПК України, судовий збір покладається на позивача.

Керуючись ст. ст. 49, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, судова колегія

ВИРІШИВ :

В позові Комунального підприємства “Водоканал” до ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю “Спортивно-оздоровчий комплекс яхт - клуб “Корсар” про стягнення 39131,42 грн. відмовити.

Повне рішення оформлено і підписано у відповідності до вимог ст., ст. 84, 85 ГПК України “28” березня 2015 р.

Суддя Н.А. Колодій

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.