21036, м. Вінниця, Хмельницьке шосе, 7 тел. 66-03-00, 66-11-31 http://vn.arbitr.gov.ua
13 червня 2006 р. Справа № 2/166-06
Суддя господарського суду Мельник П.А.
при секретарі судового засідання Воробйова І.А. , розглянув матеріали справи
за позовом:Прокуратура Липовецького району Вінницької області в інтересах Липовецької міжрайонної Державної податкової інспекції (вул.Леніна, 84а,Липовець,Вінницька область,22200)
до:ПСП "Агрофірма Лукашівська" Лукашівка,Липовецький район, Вінницька область,22534)
про стягнення 4862,93 грн.
За участю представників :
позивача : Годун К.О.
відповідача : не з"явився
прокурор: Гущіна Н.В.
Заявлено позов Прокурора Липовецького району в інтересах держави в особі Липовецької міжрайонної державної податкової інспекції, м. Липовець до Приватного сільськогосподарського підприємства “Агрофірма “Лукашівська», с. Лукашова, Липовецький район, Вінницька область про стягнення заборгованості по платежах до бюджету за рахунок майна (активів) на суму 4862,93 грн. в рахунок погашення податкового боргу.
Позов мотивовано тим, що за відповідачем станом на 27.03.2006р. рахується податкова заборгованість перед бюджетом в сумі 4744,75 грн. основного платежу по фіксованому сільськогосподарському податку та 118,18 грн. основного платежу по збору на забруднення навколишнього середовища.
Відповідач відзив на позовну заяву, витребувані судом докази не надав, повноважного представника у судове засідання не направив. Ухвала суду від 05.06.2006 р. про призначення судового засідання на 13.06.2006 р. вручена директору ПСП “Агрофірма Лукашівська» Гребенюку О.В. про що ним зроблено відмітку на ухвалі. Таким чином, суд вважає, що вжив всі залежні від нього заходи для повідомлення відповідача належним чином про час і місце розгляду судової справи з його участю та реалізації ним права судового захисту своїх прав та інтересів. Отже, суд вважає за можливе розглянути справу за наявними в ній матеріалами.
Оцінивши подані докази та заслухавши пояснення прокурора, та представника позивача, суд, -
Відповідач станом на 27.03.2006 р. має податковий борг по фіксованому сільськогосподарському податку в сумі 4744,75 грн. та 118,18 грн. основного платежу по збору за забруднення навколишнього середовища..
Як свідчать матеріали справи, зокрема корінці податкових вимог, картки особових рахунків, податкові розрахунки фіксованого сільськогосподарського податку, податковий розрахунок збору за забруднення навколишнього природного середовища, дана сума податкового боргу виникла внаслідок несплати відповідачем узгодженого податкового зобов'язання із вказаних платежів, що підтверджується також обопільно підписаним актом звірки розрахунків станом на 27.03.2006 р.
У відповідності зі статтею 124 Конституції України, юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі, водночас частиною 2 статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади (до яких належать органи державної податкової служби) та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Примусове стягнення податкової заборгованості -передбачена законодавством України процедура погашення податкової заборгованості платника податків шляхом звернення стягнення на активи відповідного платника податків.
Як зазначено у пункті 1.7 статті 1 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» активами платника податків є кошти, матеріальні та нематеріальні цінності, що належать юридичній або фізичній особі за правом власності або повного господарського відання.
Відповідно до пункту 5 стаття 48 Закону України «Про власність» положення щодо захисту прав власності поширюються також на особу, яка хоч і не є власником, але володіє майном на праві повного господарського відання.
Статтею 3 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» визначено, що активи платників податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкових зобов'язань виключно за рішенням суду.
Відповідно до ст. ст. 11, 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно ст.86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Враховуючи, що відповідач доказів в спростування позовних вимог не надав, суд дійшов висновку, що вимоги позивача є обґрунтованими, відповідають дійсним обставинам та матеріалам справи, а отже підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 70, 71, 79, 86, 94, 128, 158, 162, 163, 167, 255, 257 КАС України, -
1. Позов задовільнити.
2. Стягнути з Приватного сільськогосподарського підприємства “Агрофірма “Лукашівська», с. Лукашова, Липовецький район, Вінницька область, код 32815101, 118,18 грн. податкового боргу по збору за забруднення навколишнього середовища до місцевого бюджету Лукашівська сільська рада Липовецького району (код платежу 50080200) та 4744,75 грн. основного платежу по фіксованому сільськогосподарському податку до місцевого бюджету Лукашівської сільської ради Липовецького району (код платежу 16040100) за рахунок його майна (активів).
Відповідно до ст. 186 КАС України постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. При цьому апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження , якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до суду апеляційної інстанції через суд , який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Відповідно до ст. 254 КАС України постанова набирає законної сили після закінченя строку подання заяви про апеляційне оскарження. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова або ухвала суду першої інстанції набирає сили після закінчення цього строку.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Мельник П.А.