"23" березня 2016 р. Справа № 903/189/14
Суддя Кравчук А.М., розглянувши заяву
Заступника військового прокурора Луцького гарнізону
про поновлення пропущеного строку для пред'явлення наказу до виконання
по справі № 903/189/14
за позовом Заступника Волинського прокурора з нагляду за додрежанням законів у воєнній сфері Західного регіону України в інтересах держави - Державного агентства резерву України в особі органу, уповноваженого здійснювати функції у спірних відносинах в особі Волинської обласної бази спеціального медичного постачання, м. Луцьк
до відповідача: Шацької районної лікарні територіального медичного об'єднання Любомльського і Шацького районів, Волинська обл., смт. Шацьк
про стягнення 11 160 грн. 20 коп.
Суддя Кравчук А.М.
Представники:
від стягувача: ОСОБА_1 - директор
від боржника: н/з
у судовому засіданні взяв участь заступник військового прокурора Луцького гарнізону - ОСОБА_2, посвідчення № 040615 від 22.01.2016 року
Відповідно до ст. 20 Господарського процесуального кодексу України роз'яснено право відводу судді. Відводу судді не заявлено. На підставі ст.ст. 22, 29 ГПК України роз'яснено процесуальні права та обов'язки учасників судового процесу.
Судом встановлено: заступник військового прокурора Луцького гарнізону в інтересах держави в особі Державного агентства резерву України в особі Волинської обласної бази спеціального медичного постачання звернувся в господарський суд Волинської області з заявою № 1202 від 09.03.2016 року про поновлення пропущеного строку для пред'явлення наказу до виконання.
Прокурор у додаткових поясненнях від 23.03.2016 року та у судовому засіданні заяву підтримав, зазначив, що Волинська обласна база спеціального зберігання не є прибутковою організацією, а лише відповідальним зберігачем мобілізаційного резерву. Кошти, які підлягають стягненню, призначені для закупівлі медичних препаратів з поновленим терміном зберігання з подальшою передачею в зону проведення АТО, що проводиться на сході України. Крім того, прокурору про невиконання рішення суду стало відомо лише в лютому 2016 року під час виконання завдань військової прокуратури західного регіону України про вивчення стану додержання законодавства щодо використання бюджетних коштів при здійсненні закупівель товарів, робіт та послуг для підтримання обороноздатності держави, підвищення бойової готовності військових частин і забезпечення потреб військовослужбовців.
Представник стягувача у судовому засіданні заяву про поновлення пропущеного строку для пред'явлення наказу до виконання підтримав, зазначив, що наказ суду повернутий управлінням Державної казначейської служби України у Любомльському районі Волинської області, оскільки боржник, а саме Шацька районна лікарня Територіального медичного об'єднання Любомльського і Шацького районів в управлінні казначейства не обслуговується.
Боржник в судове засідання не з'явився, вимог ухвали суду від 11.03.2016 року не виконав, повноважного представника у судове засідання не направив, хоч був належним чином повідомлений про дату, місце та час розгляду справи, що підтверджується витягом щодо відстеження пересилання поштових відправлень з офіційного сайту Українського державного підприємства поштового зв'язку "Укрпошта" № 4301033836974.
Заслухавши пояснення прокурора, представника стягувача та дослідивши матеріали справи суд дійшов висновку про задоволення заяви, виходячи з наступного.
Рішенням господарського суду Волинської області від 02.04.2014 року у справі № 903/189/14 позов задоволено, стягнуто з Шацької районної лікарні Територіального медичного об'єднання Любомльського і Шацького районів (Єдиний медичний простір Любомльського і Шацького районів) (44000, Волинська обл., смт. Шацьк, вул. Шковороди, 13, код ЄДРПОУ 01982778) на користь Волинської обласної бази спеціального медичного постачання (43000, м. Луцьк, вул. Степана Бандери, 5, код ЄДРПОУ 01984352) 11 160 грн. 20 коп. заборгованості за передані матеріальні цінності державного мобілізаційного резерву.
На виконання рішення видано наказ № 903/189/14-1 від 14.04.2014 року.
Відповідно до ст. 115 Господарського процесуального кодексу України рішення, ухвали, постанови господарського суду, що набрали законної сили, є обов'язковими на всій території України і виконуються у порядку, встановленому Законом України "Про виконавче провадження".
Згідно Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевого бюджетів або боржників, затвердженого постановою КМУ від 03.08.2011 року № 845 рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів (про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів - з попереднім інформуванням Мінфіну, про стягнення коштів боржників - у межах відповідних бюджетних призначень, наданих бюджетних асигнувань (залишків коштів на рахунках підприємств, установ, організацій). Зазначеним Законом регламентовано порядок та особливості проведення кожної стадії (дії) виконавчого провадження і відповідних дій державних виконавців.
Згідно п. 6 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевого бюджетів або боржників, затвердженого постановою КМУ від 03.08.2011 року № 845 виконавчі документи пред'являються до виконання протягом одного року з дня, що настає за днем набрання рішенням про стягнення коштів законної сили, якщо інше не передбачено законом. Строки пред'явлення виконавчих документів перериваються в разі пред'явлення їх до виконання, відстрочки або розстрочки виконання рішень про стягнення коштів в установленому порядку. Пропущені строки пред'явлення виконавчих документів суду до виконання поновлюються судом в установленому законом порядку, а рішень про стягнення коштів, прийнятих державними органами (посадовими особами), які відповідно до закону мають право приймати такі рішення, - не поновлюються.
Відповідно до ч.1 ст. 53 Господарського процесуального кодексу України за заявою сторони, прокурора чи з своєї ініціативи господарський суд може визнати причину пропуску встановленого законом процесуального строку поважною і відновити пропущений строк, крім випадків, передбачених цим Кодексом.
У відповідності до правової позиції, викладеної в пункті 11 постанови Пленуму Верховного Суду України від 26.12.2003 № 14 «Про практику розгляду судами скарг на рішення, дії або бездіяльність органів і посадових осіб державної виконавчої служби та звернень учасників виконавчого провадження» пропущений строк для пред'явлення до виконання наказу господарського суду може бути відновлений судом, який постановив судове рішення, за наявності умов, передбачених ст. 119 ГПК.
Приписами ч. ч. 1, 2 ст. 119 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що у разі пропуску строку для пред'явлення наказу до виконання з причин, визнаних господарським судом поважними, пропущений строк може бути відновлено.
Поважними визнаються лише такі обставини, які є об'єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення сторони та дійсно пов'язані з істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення сторонами у справі процесуальних дій.
В заяві № 1202 від 09.03.2016 року стягувач зазначає, що наказ суду № 903/189/14-1 від 14.04.2014 року був пред'явлений до виконання Управлінню Державної казначейської служби України у Любомльському районі Волинської області, проте був повернутий листом № 04-10/1310 від 04.09.2014 року, оскільки боржник, а саме Шацька районна лікарня Територіального медичного об'єднання Любомльського і Шацького районів в управлінні Казначейства не обслуговується.
Станом на 23.03.2016 року рішення суду № 903/189/14 від 02.04.2016 року не виконане.
Прокурор зазначає, що Волинська обласна база спеціального медичного постачання, яка не є прибутковою організацією, а лише відповідальним зберігачем мобілізаційного резерву, у зв'язку із закінченням терміну зберігання медичних препаратів мобілізаційного резерву передала відповідно до рахунків Шацькій центральній районній лікарні медичних препаратів на суму 11 160 грн. 20 коп. Вказані кошти призначені для закупівлі аналогічних препаратів з поновленим терміном зберігання для передачі в зону проведення АТО, що проводиться на сході України. Крім того, у зв'язку з тим, що виконавчий документ повернутий Казначейською службою стягувачеві 04.09.2014 року, то строк виконання сплив у вересні 2015 року. Прокурору про невиконання рішення суду стало відомо лише в лютому 2016 року під час виконання завдань військової прокуратури західного регіону України про вивчення стану додержання законодавства щодо використання бюджетних коштів при здійсненні закупівель товарів, робіт та послуг для підтримання обороноздатності держави, підвищення бойової готовності військових частин і забезпечення потреб військовослужбовців.
Враховуючи вищевикладене, конституційний принцип обов'язковості виконання судових рішень на всій території України, цільове призначення коштів, суд дійшов висновку про задоволення заяви стягувача та поновлення строку пред'явлення наказу суду № 903/189/14-1 від 14.04.2016 року до виконання.
Керуючись ст.ст. 115, 119 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
1. Заяву заступника військового прокурора Луцького гарнізону в інтересах держави в особі Державного агентства резерву України в особі Волинської обласної бази спеціального медичного постачання № 1202 від 09.03.2016 року про поновлення пропущеного строку для пред'явлення наказу до виконання задовольнити.
2. Строк пред'явлення наказу господарського суду Волинської області № 903/189/14-1 від 14.04.2014 року до виконання поновити.
Суддя А. М. Кравчук