03 лютого 2016 року о/об 15 год. 24 хв.Справа № 808/8735/15 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Гудименко Я.А., за участю представника позивача Глубоких І.В., представників відповідача Терехової Ю.О., Хмелюк О.Г., розглянувши у місті Запоріжжі у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Російсько-Українське спільне Науково-виробниче підприємство Агрінол»
до Запорізької митниці ДФС
про визнання протиправним та скасування рішення,
Товариство з обмеженою відповідальністю «Російсько-Українське спільне Науково-виробниче підприємство Агрінол» (надалі - позивач або ТОВ «РУ НВП Агрінол») звернулось до Запорізького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Запорізької митниці ДФС (надалі - відповідач), в якому позивач просить суд: визнати протиправним та скасувати Ршення відповідача про визначення коду товару №КТ-112000008-0028-2015 від 05.11.2015.
У позові (а.с.4-7) зазначено, що 05.11.2015 Запорізькою митницею ДФС прийнято Рішення про визначення коду товару №КТ-112000008-0028-2015 за митною декларацією №112040000/2015/002659 від 21.10.2015. ТОВ «РУ НВП Агрінол» була заявлена до митного оформлення олива базова марки NS-3, виробник NYNAS АВ, країна виробника Швеція за кодом згідно з УКТЗЕД 2710199900 «Важкі дистиляти». Під час митного оформлення Запорізькою митницею ДФС код товару був змінений на 2710194300 «Газойлі». З Рішенням №КТ-112000008-0028-2015 від 05.11.2015 ТОВ «РУ НВП Агрінол» не згодне. 03.09.2015 між ТОВ «РУ НВП Агрінол» (покупець) та компанією «Nynas АВ» Стокгольм, Швеція (продавець) укладений Контракт №AG-NS3-100MT-03-09-15, за умови якого продавець зобов'язався поставити оливу базову марки NS3 свого виробництва, країна походження Швеція, у кількості, за ціною та якістю, встановлених у контракті та додатках і доповненнях до нього. 21.10.2015 товар, що надійшов на адресу позивача на виконання Контракту, пред'явлений до митного оформлення за митною декларацією №112040000/2015/002659. У графі 31 зазначеної декларації до митного оформлення заявлена олива базова марки NS-3, вміст 75 мас.% нафтопродуктів як основної складової частини використовується як основи для товарних змащувальних мастил та олив, не містить дисульфід молібдену, являє собою нафтопродукт, менш як 65 об.% якого (включаючи втрати) переганяється при температурі 250 гр. С, температура спалаху 91 гр. С. За технічними характеристиками, які підтверджені сертифікатом аналізу та листом виробника, визначений код товару згідно УКТЗЕД - 2710199900 «Важкі дистиляти». При митному оформленні відповідачем від ввезеного товару відібрано проби, які направлені на дослідження до Спеціалізованої лабораторії з питань експертизи та досліджень ДФС Дніпропетровського управління з питань експертизи та досліджень з метою однозначної ідентифікації товару для цілей класифікації згідно з вимогами УКТЗЕД. У складеному за наслідком проведення досліджень висновку №142008200-0281 від 02.11.2015 зазначено, що визначені в результаті досліджень показники не суперечать опису товару зазначеному в графі 31 митної декларації. Посилаючись на приписи п.4 розділу III «Порядку роботи відділу митних платежів, підрозділу митного оформлення митного органу та митного поста при вирішенні питань класифікації товарів, що переміщуються через митний кордон України», затвердженого 30.05.2012 Наказом Міністерства фінансів України №650, ч.1 ст.257 Митного кодексу України, позивач наполягає на тому, що Запорізька митниця ДФС, отримавши висновок своєї спеціалізованої лабораторії, який підтвердив ідентичність опису заявленого товару результатам досліджень, що передбачає правильність визначення декларантом коду УКТЗЕД 2710199900 «Важкі дистиляти», безпідставно приймає Рішення, яким змінює код на 2710194300 «Газойлі». Код товару 2710199900 «Важкі дистиляти» відрізняється від коду товару 2710194300 «Газойлі» фізико-хімічними показниками. Відповідно до УКТЗЕД група 27 - палива мінеральні; нафта і продукти її перегонки; бітумінозні речовини; воски мінеральні. Термін «важкі дистиляти» (товарні категорії 27101931-27101999 та 27102011-27102090) означає нафтові фракції та інші нафтопродукти, менш як 65 об.% яких (включаючи втрати) переганяється при температурі 250 гр.С за методом ISO 3405 (еквівалентним методу ASTM D 86), або фракції, відсоток перегонки яких при температурі 250 гр.С не може бути визначений за цим методом. Термін «газойлі» (товарні категорії 27101931-27101948 та 27102011-27102019) означає важкі дистиляти, 85 об. % яких (включаючи втрати) або більше переганяється при температурі 350 гр.С за методом ISO 3405 (еквівалентним методу ASTM D 86). Заявлена до митного оформлення олива базова марки NS3 за описом та температурою перегонки 250 гр.С повністю співпадає з терміном «важкі дистиляти» групи 27 УКТЗЕД, що підтверджується п.9.3 Висновку Спеціалізованої лабораторії після досліджень взятих митницею проб, використовується для виготовлення мастильних матеріалів і не може використовуватися у вигляді дизельного палива, тоді як «газойлі», до яких митниця безпідставно віднесла товар, має початкову температуру розгонки 350 гр.С, що також підтверджується п.9.3 Висновку Спеціалізованої лабораторії, та використовується як дизельне паливо. Виносячи спірне Рішення про визначення коду товару, Запорізька митниця ДФС у п.4 цього Рішення в графі опис товару, як підставу для зміни коду, описує оливу базову з температурою перегонки 250 гр.С, але ставить код 2710194300 «газойлі» з температурою перегонки 350 гр.С, що повністю суперечить визначеним у групі 27 УКТ ЗЕД термінам.
У судовому засіданні представник позивача на задоволенні позову наполягав з підстав, викладених у позовній заяві.
Відповідачем подано до суду письмові заперечення (а.с.43-44), в яких зазначено, що 21.10.2015 декларантом ТОВ «РУ НВП АГРІНОЛ» до митного оформлення надіслано електронну митну декларацію на товар «Олива базова марки NS 3 - 19620,00 кг у 1 автоцистерні наливом. Вміст 75 мас.% нафтопродуктів в якості основної складової частини. Використовується в якості основи для товарних змащувальних мастил та олив. Не містить дисульфід молібдену. Являє собою нафтопродукт, менш як 65 об.% якого (включаючи втрати) переганяється при температурі 250 гр.С (згідно з ASTM D 86). Партія №27-252-15. Температура спалаху 91 гр.С. Щільність при 20 гр.С 0,8568 кг/дм3. В'язкість при 40 гр.С 2,797 мм2/с. Виробник NYNAS АВ. Торг. марка NYNAS. Країна виробництва Швеція (SE)». Декларантом було класифіковано товар за кодом 2710199900 згідну з УКТЗЕД. Посилаючись на приписи абз.4 п.3 Розділу І, п.2 Розділу III «Порядку роботи відділу митних платежів, підрозділу митного оформлення митного органу та митного поста при вирішенні питання класифікації товарів, що переміщуються через митний кордон України», затвердженого 30.05.2012 Наказом Міністерства фінансів України №650, «Порядок здійснення аналізу та оцінки ризиків, розроблення і реалізації заходів з управління ризиками для визначення форм та обсягів митного контролю», затверджений 31.07.2015 Наказом Міністерства фінансів України №684, відповідач наполягає, що за результатами оцінки ризику сформовано перелік митних формальностей за МД №112040000/2015/002659 від 21.10.2015, серед яких: 107-3 - контроль правильності класифікації товарів згідно з УКТЗЕД; 905-3 - взяття проб (зразків) товарів для проведення досліджень (аналізу, експертизи) з метою встановлення характеристик, визначальних для класифікації товарів згідно з УКТЗЕД. 21.10.2015 відповідачем направлено електронне повідомлення декларанту: «Згідно вимог АСАУР необхідно взяття проб (зразків) товарів для проведення досліджень (аналізу, експертизи) з метою встановлення характеристик, визначальних для класифікації товарів згідно з УКТ ЗЕД». Запорізькою митницею ДФС відібрані проби відповідно до Акту про взяття проб (зразків) товарів від 21.10.2015 та направлено Запит про проведення досліджень від 21.10.2015 №14 до Дніпропетровського управління з питань експертизи та досліджень Спеціалізованої лабораторії з питань експертизи та досліджень ДФС. За результатами проведених досліджень (Висновок №142008200-0281 від 02.11.2015) встановлено, що товар являє собою прозору безбарвну рухливу рідину з вмістом аліфатичних та/або нафтенових (неароматичних) вуглеводнів нафтопродуктів більш 70%, в якості основного складового. Фракційний склад - температура початку кипіння 229 °С, при температурі 250 °С переганяється 49 об. %, температура кінця кипіння 301±1,5 °С. Вміст сірки становить 0,0008±0,0003 мас. %. Додатковими примітками до групи 27 визначено: (d) термін «важкі дистиляти» (товарні категорії 27101931-27101999 та 27102011-27102090) означає нафтові фракції та інші нафтопродукти, менш як 65 об.% яких (включаючи втрати) переганяється при температурі 250 °С за методом ISO 3405 (еквівалентним методу ASTM D 86), або фракції, відсоток перегонки яких при температурі 250 °С не може бути визначений за цим методом; (е) термін «газойлі» (товарні категорії 27101931-27101948 та 27102011-27102019) означає важкі дистиляти, зазначені в пункті (d), 85 об.% яких (включаючи втрати) або більше переганяється при температурі 350 °С (за методом ISO 3405, еквівалентним методу ASTM D 86). На підставі інформації, що при температурі 250 °С переганяється 49 об.%, даний товар відповідає терміну «важкі дистиляти». Враховуючи те, що при температурі 350 °С зразок товару переганяється повністю, тобто більше, ніж 85 об.%, товар відповідає терміну «газойлі» товарних категорій 27101931-27101948 та 27102011-27102019. З урахуванням вмісту сірки (0,0008 ± 0,0003 мас. %) товар відноситься до товарної підкатегорії 2710194300 УКТЗЕД. Крім того, згідно інформації, наведеної у копії експортної митної декларації, даний товар класифікується за кодом 27101947, що відповідає опису, згідно Комбінованої номенклатури ЄC, газойлі з вмістом сірки від 0,002 мас. % до 0,1 мас. %. Також, на даний код є посилання в інформації, яка наведена в інвойсі. Листом від 06.05.2012 виробник підтверджує віднесення товару до категорії 27101947. Запорізькою митницею ДФС 05.11.2015 прийнято Рішення про визначення коду товару №КТ-112000008-0028-2015, відповідно до якого товар класифіковано за кодом 2710194300 згідно з УКТЗЕД як «Важкий дистилят - олива базова марки NS 3. Являє собою прозору безбарвну рухливу рідину із вмістом аліфатичних та/або нафтенових (неароматичних) вуглеводнів нафтопродуктів більше ніж 70 % мас., в якості основного складового. При температурі 250 °С переганяється 49 об. %; температура початку кипіння 229 °С; температура кінця кипіння 301 ±1,5 °С. Вміст сірки становить 0,0008 ± 0,0003 мас. %».
У судовому засіданні представники відповідача просили у задоволенні позову відмовити.
Сторони під час розгляду справи у судовому засіданні повідомили, що ними надано всі необхідні документи для вирішення спору по суті.
Вислухавши пояснення представника позивача, заперечення представників відповідача, розглянувши матеріали справи, суд з'ясував наступне.
21.10.2015 позивачем до митного оформлення подано електронну митну декларацію №112040000/2015/002659 від 21.10.2015 на товар «Олива базова марки NS 3 - 19620,00 кг у 1 автоцистерні наливом. Вміст 75 мас.% нафтопродуктів в якості основної складової частини. Використовується в якості основи для товарних змащувальних мастил та олив. Не містить дисульфід молібдену. Являє собою нафтопродукт, менш як 65 об.% якого (включаючи втрати) переганяється при температурі 250 гр. С (згідно з ASTM D 86). Партія №27-252-15. Температура спалаху 91 гр. С. Щільність при 20 гр. С 0,8568 кг/дм3. В'язкість при 40 гр. С 2,797 мм2/с. Виробник NYNAS АВ. Торг. марка NYNAS. Країна виробництва Швеція (SE)» (а.с.48-49).
Декларантом було класифіковано товар за кодом 2710199900 згідну з УКТЗЕД (графа 33 МД №112040000/2015/002659 від 21.10.2015).
21.10.2015 відповідачем направлено електронне повідомлення декларанту: «Згідно вимог АСАУР необхідно взяття проб (зразків) товарів для проведення досліджень (аналізу, експертизи) з метою встановлення характеристик, визначальних для класифікації товарів згідно з УКТ ЗЕД» (а.с.47).
Запорізькою митницею ДФС відібрані проби відповідно до Акту про взяття проб (зразків) товарів від 21.10.2015 (а.с.132).
На запит відповідача про проведення досліджень (№14 від 21.10.2015) від Спеціалізованої лабораторії з питань експертизи та досліджень ДФС Дніпропетровського управління з питань експертизи та досліджень надійшов Висновок №142008200-0281 від 02.11.2015 (а.с.12-13, 130-131), в якому зазначено, що «… За результатами досліджень надана проба товару являє собою прозору безбарвну рухливу рідину із вмістом аліфатичних га/або нафтенових (неароматичних) вуглеводнів нафтопродуктів більше 70%, в якості основного складового. Фракційний склад проби та вміст сірки зазначено у п.9.3 Висновку. Методами зазначеними в п.9.2 Висновку в складі проби дисульфіду молібдену і присадок не виявлено. У відповідності до ст.356 Митного кодексу України, п.1 взяття проб (зразків) товарів здійснюється посадовими особами митного органу з метою встановлення характеристик, визначальних, в залежності від поставленої мети запиту. Визначення відповідності проб та зразків товарів приміткам до товарних групувань згідно з УКТЗЕД не входить до компетенції експерта. Визначені, в результаті досліджень показники, не суперечать опису товару, зазначеному в гр.31 МД ...».
На підставі цих даних Запорізькою митницею ДФС 05.11.2015 прийнято Рішення про визначення коду товару №КТ-112000008-0028-2015, відповідно до якого імпортований за МД №112040000/2015/002659 від 21.10.2015 товар класифіковано за кодом УКТЗЕД 2710194300 як: «Важкий дистилят - олива базова марки NS 3. Являє собою прозору безбарвну рухливу рідину із вмістом аліфатичних та/або нафтенових (неароматичних) вуглеводнів нафтопродуктів більше ніж 70 % мас., в якості основного складового. При температурі 250 °С переганяється 49 об. %; температура початку кипіння 229 °С; температура кінця кипіння 301±1,5 °С. Вміст сірки становить 0,0008±0,0003 мас. %» (а.с.8).
У спірному Рішенні №КТ-112000008-0028-2015 від 05.11.2015, зокрема, зазначено, що документами, якими керувалися під час прийняття Рішення є: Закон України «Про митний тариф України» від 19.09.2013 №584-VII; УКТЗЕД: Примітки до розділу V. Групи 27. Основні правила інтерпретації класифікації товарів №1 та №6; Пояснення до товарної позиції 2710 УКТЗЕД, затверджені наказом Державної фіскальної служби України від 09.06.2015 №401; Сертифікат аналізу б/н від 15.10.2015; Висновок ДУПЕД СЛЕД ДФС №142008200-0281 від 02.11.2015.
Судом з'ясовано, що 03.09.2015 між ТОВ «РУ НВП Агрінол» (покупець) та компанією «Nynas АВ» Стокгольм, Швеція (продавець) укладений Контракт №AG-NS3-100MT-03-09-15, згідно з Розділом 1 якого продавець зобов'язався поставити оливу базову марки NS3 у відповідності з умовами даного Контракту, включаючи Доповнення та Додатки як невід'ємні його частини (а.с.14-20).
Відповідно до Розділу 3 Контракту №AG-NS3-100MT-03-09-15 від 03.09.2015 якість товару повинна відповідати вимогам, зазначеним у Специфікації виробника, що є Додатком №1 до цього Контракту.
До суду надано Додаток №1 до Контракту №AG-NS3-100MT-03-09-15 від 03.09.2015, в якому викладені технічні та технологічні параметри оливи базової марки NS3 (а.с.17, 65).
Також, позивачем надано до суду Сертифікат аналізу партії №27-252-15 продукту NS3, проведених 15.10.2015 (а.с.21-22).
У Висновку Спеціалізованої лабораторії з питань експертизи та досліджень ДФС Дніпропетровського управління з питань експертизи та досліджень №142008200-0281 від 02.11.2015 відсутні дані про невідповідність товару, заявленого 21.10.2015 за МД №112040000/2015/002659, умовам Контракту №AG-NS3-100MT-03-09-15 від 03.09.2015 та Сертифікату аналізу партії №27-252-15 від 15.10.2015.
Судом досліджено товаросупровідне пояснення компанії «Nynas АВ» Стокгольм, Швеція від 06.05.2012 в якому зазначено, що: «… Олія марки NS3 - це мінеральна олія виробництва «Nynas АВ». Вона використовується як база для змащування та змащувальних олив. Вміст нафтопродуктів становить 75% від загальної маси, як основного компоненту. Митний код 27101947 в Європі відповідає мінеральним базовим оліям, які не можуть бути використані як газойль або паливо. Початкова температура розгонки 200 °С, що відповідає температурі розгонки мінеральної базової олії, оскільки газойль має первинну температуру розгонки понад 350 °С, при якій переганяється (включаючи втрати) не менш 85% продукту. NS3 відноситься до нафтопродуктів, менш 65% яких (включаючи втрати) переганяється при температурі 250 °С (згідно ASTM D 86). NS3 не містить дисульфіду молібдена. Вміст сірки дорівнює 0,01%, що вважається як відсутність сірки у мінеральній базовій олії NS3 …» (а.с.23-24).
Позовні вимоги позивача підлягають задоволенню виходячи з наступних підстав.
1. Як передбачено п.24 ч.1 ст.4 Митного кодексу України, митний контроль - це сукупність заходів, що здійснюються з метою забезпечення додержання норм цього Кодексу, законів та інших нормативно-правових актів з питань державної митної справи, міжнародних договорів України, укладених у встановленому законом порядку.
Товари при їх декларуванні підлягають класифікації, тобто у відношенні товарів визначаються коди відповідно до класифікаційних групувань, зазначених в УКТЗЕД (ч.1 ст.69 Митного кодексу України).
Органи доходів і зборів здійснюють контроль правильності класифікації товарів, поданих до митного оформлення, згідно з УКТ ЗЕД (ч.2 ст.69 Митного кодексу України).
У разі виявлення під час митного оформлення товарів або після нього порушення правил класифікації товарів орган доходів і зборів має право самостійно класифікувати такі товари (ч.4 ст.69 Митного кодексу України).
Відповідно до ч.7 ст.69 Митного кодексу України рішення органів доходів і зборів щодо класифікації товарів для митних цілей є обов'язковими. Такі рішення оприлюднюються у встановленому законодавством порядку. У разі незгоди з рішенням органу доходів і зборів щодо класифікації товару декларант або уповноважена ним особа має право оскаржити це рішення до органу вищого рівня відповідно до глави 4 цього Кодексу або до суду.
Висновки інших органів, установ та організацій щодо визначення кодів товарів згідно з УКТ ЗЕД при митному оформленні мають інформаційний або довідковий характер (ч.8 ст.69 Митного кодексу України).
Згідно з п.3 Розділу І «Порядку роботи відділу митних платежів, підрозділу митного оформлення митного органу та митного поста при вирішенні питань класифікації товарів, що переміщуються через митний кордон України», затвердженого 30.05.2012 наказом Міністерства фінансів України №650, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 02.07.2012 за №1085/21397 (надалі - «Порядок роботи відділу митних платежів, підрозділу митного оформлення митного органу та митного поста при вирішенні питань класифікації товарів, що переміщуються через митний кордон України»), контроль правильності класифікації товарів - це перевірка правильності опису товару та відповідного йому коду в митній декларації вимогам Основних правил інтерпретації УКТ ЗЕД під час проведення процедур його митного контролю та митного оформлення.
Як передбачено п.4 Розділу ІІІ «Порядку роботи відділу митних платежів, підрозділу митного оформлення митного органу та митного поста при вирішенні питань класифікації товарів, що переміщуються через митний кордон України», контроль правильності класифікації товарів здійснюється шляхом перевірки відповідності: опису товару в митній декларації процедурі декларування згідно з вимогами статті 257 Кодексу; відомостей про товар та коду товару згідно з УКТЗЕД, заявлених у митній декларації, відомостям про товар (найменування, опис, визначальні характеристики для класифікації товарів тощо), зазначеним у наданих для митного контролю документах, шляхом перевірки дотримання вимог Основних правил інтерпретації УКТЗЕД, з врахуванням Пояснень до УКТЗЕД, рекомендацій, розроблених центральним органом виконавчої влади у сфері митної справи відповідно до вимог статті 68 Кодексу; заявленого коду товару відомостям, наведеним у базі даних «Класифікаційні рішення» програми «Інспектор 2006» ЄАІС.
Відповідно до п.5 Розділу ІІІ «Порядку роботи відділу митних платежів, підрозділу митного оформлення митного органу та митного поста при вирішенні питань класифікації товарів, що переміщуються через митний кордон України» у разі неможливості однозначно перевірити правильність класифікації товару на підставі задекларованих відомостей відповідно до вимог статті 69 Кодексу декларант або уповноважена ним особа письмово повідомляється про необхідність надання додаткових документів чи відомостей, необхідних для підтвердження задекларованого ним коду товару згідно з УКТЗЕД. При електронному декларуванні посадова особа ВМП або ПМО чи митного поста за допомогою АСМО створює та передає декларанту або уповноваженій ним особі засвідчене електронним цифровим підписом електронне повідомлення про необхідність подання документів, які підтверджують класифікацію товару.
Відповідачем не доведено, що при митному оформленні товару заявленого у МД №112040000/2015/002659 від 21.10.2015 декларант або уповноважена ним особа письмово повідомлялася про необхідність надання додаткових документів чи відомостей, необхідних для підтвердження задекларованого ним коду товару згідно з УКТЗЕД.
Судом з'ясовано, що Запорізькою митницею ДФС лише повідомлено декларанта про формування переліку митних формальностей за результатами оцінки ризику.
Зокрема, 21.10.2015 відповідачем направлено електронне повідомлення декларанту: «Згідно вимог АСАУР необхідно взяття проб (зразків) товарів для проведення досліджень (аналізу, експертизи) з метою встановлення характеристик, визначальних для класифікації товарів згідно з УКТ ЗЕД».
Запорізькою митницею ДФС відібрані проби відповідно до Акту про взяття проб (зразків) товарів від 21.10.2015 та направлено Запит про проведення досліджень від 21.10.2015 №14 до Дніпропетровського управління з питань експертизи та досліджень Спеціалізованої лабораторії з питань експертизи та досліджень ДФС, але додаткові документи у декларанта - не витребовувались.
Так, Запорізькою митницею ДФС не витребувано у позивача технологічні карти, технологічні інструкції, Державні стандарти України з метою встановлення призначення товару у виробництві, його технологічного використання та хімічних властивостей при взаємодії з іншими реактивами під час виробничих процесів.
Відтак, на думу суду, Запорізькою митницею ДФС всупереч вимог п.4 Розділу ІІІ «Порядку роботи відділу митних платежів, підрозділу митного оформлення митного органу та митного поста при вирішенні питань класифікації товарів, що переміщуються через митний кордон України» не повно з'ясовано відомості про товар (визначальні характеристики), зазначені у наданих для митного контролю документах.
2. У п.2 «Порядку ведення Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності», затвердженого 21.05.2012 постановою Кабінету Міністрів України №428 (надалі - «Порядок ведення Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності»), зазначено, що УКТЗЕД є товарною номенклатурою Митного тарифу, затвердженого Законом України «Про Митний тариф України», що використовується для цілей тарифного та інших видів регулювання зовнішньоекономічної діяльності, ведення статистики зовнішньої торгівлі, здійснення митного оформлення товарів.
Як зазначено у п.3 «Порядку ведення Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності», УКТЗЕД складається на основі Гармонізованої системи опису та кодування товарів і Комбінованої номенклатури Європейського Союзу.
Згідно з Розділом V (група 27) Закону України «Про Митний тариф України» (у редакції чинній на час митного оформлення) за кодом 2710 зазначаються: «нафта або нафтопродукти, одержанi з бiтумiнозних порід (мiнералiв), крiм сирих; продукти, в іншому місці не зазначені, з вмiстом 70 мас. % або бiльше нафти чи нафтопродуктiв, одержаних з бiтумiнозних порід (мiнералiв), причому цi нафтопродукти є основними складовими частинами продуктів; відпрацьовані нафтопродукти». За товарною категорією 2710.19 зазначаються «- - інші: - - - середнi дистиляти». За кодом 2710.19.99.00 - «- - - - - - iншi мастильні матеріали та інші дистиляти». Ставки мита за вказаним кодом товару - 0%.
Як зазначено у Додатковій примітці 2 Розділу V (група 27) Закону України «Про Митний тариф України», у товарній позиції 2710: (c) термін «середні дистиляти» (товарні категорії 27101911-27101929) означає нафтові фракції та інші нафтопродукти, менш як 90 об. % яких (включаючи втрати) переганяється при температурі 210 °С і 65 об. % або більше (включаючи втрати) переганяється при температурі 250 °С (за методом ISO 3405, еквівалентним методу ASTM D 86); (d) термін «важкі дистиляти» (товарні категорії 27101931-27101999 та 27102011-27102090) означає нафтові фракції та інші нафтопродукти, менш як 65 об. % яких (включаючи втрати) переганяється при температурі 250 °С за методом ISO 3405 (еквівалентним методу ASTM D 86), або фракції, відсоток перегонки яких при температурі 250 °С не може бути визначений за цим методом; (e) термін «газойлі» (товарні категорії 27101931-27101948 та 27102011-27102019) означає важкі дистиляти, зазначені в пункті (d), 85 об. % яких (включаючи втрати) або більше переганяється при температурі 350 °С (за методом ISO 3405, еквівалентним методу ASTM D 86).
Водночас, Розділом V (група 27) Закону України «Про Митний тариф України» (у редакції чинній на час митного оформлення) за кодом 2710 зазначаються: «нафта або нафтопродукти, одержані з бiтумiнозних порід (мiнералiв), крім сирих; продукти, в іншому місці не зазначені, з вмістом 70 мас. % або більше нафти чи нафтопродуктів, одержаних з бiтумiнозних порід (мiнералiв), причому цi нафтопродукти є основними складовими частинами продуктів; відпрацьовані нафтопродукти». За товарною категорією 2710.19 - «- - інші», а за товарною категорією 2710.19.29.00 - «- - - важкi дистиляти: - - - - газойлi». За кодом 2710.19.43.00 - «- - - - - - із вмістом сірки не більш як 0,001 мас. %». Ставки мита за вказаним кодом товару - 0%.
З досліджених судом: Сертифікату аналізу (а.с.22), з описової частини Висновку №142008200-0281 від 02.11.2015 Спеціалізованої лабораторії з питань експертизи та досліджень ДФС Дніпропетровського управління з питань експертизи та досліджень виходить, що заявлений до митного оформлення за МД №112040000/2015/002659 від 21.10.2015 товар: «Олива базова марки NS3 - 19620,00 кг у 1 автоцистерні наливом … Виробник NYNAS АВ. Торг. марка NYNAS. Країна виробництва Швеція (SE)» використовується як база для виготовлення змащувальних мастил та олив і не може бути використаний як газойль або паливо.
Вказане призначення товару, імпортованого позивачем, підтверджує Витяг з Комбінованої номенклатури ЄС (а.с.92-93), Технологічна інструкція для виробництва олії «Агрінол МГЕ-10А» по ОСТ 38.01281-82 (а.с.94-97). Зворотного відповідачем не доведено.
Також, в описовій частині Висновку №142008200-0281 від 02.11.2015 Спеціалізованої лабораторії з питань експертизи та досліджень ДФС Дніпропетровського управління з питань експертизи та досліджень зазначено, що: «… Початкова температура розгонки 200 °С, що відповідає температурі розгонки мінеральної базової оливи, так як газойль має початкову температуру розгонки більше 350 °С … Фракційний склад: Т поч. кипіння, °С - 229±0,5; … Т відгону 95 об.%, °С - 287±1,0; Т кінця кипіння, °С - 301±1,5; Залишок, об.% - 1; Втрати, об.% - 0; Відсоток перегонки при 250 °С, об.% - 49. Вміст сірки складає (0,0008±0,0003) мас.% …».
Тобто, при Т °С - 301±1,5 вже кінець кипіння проби товару, Т °С - 350 при дослідженні навіть не застосована. Вміст сірки не впливає на можливість віднесення товару до товарної категорії 2710199900.
Звідси, враховуючи наведене в описовій частині Висновку №142008200-0281 від 02.11.2015 Спеціалізованої лабораторії з питань експертизи та досліджень ДФС Дніпропетровського управління з питань експертизи та досліджень, суд вважає, що імпортований позивачем товар за своїми властивостями не підпадає під визначення «газойль».
Крім того, за результатами досліджень у Висновку №142008200-0281 від 02.11.2015 Спеціалізованої лабораторії з питань експертизи та досліджень ДФС Дніпропетровського управління з питань експертизи та досліджень зазначено, що «… Визначені, в результаті досліджень показники, не суперечать опису товару, зазначеному в гр.31 МД ...».
Тобто, самим Висновком №142008200-0281 від 02.11.2015 Спеціалізованої лабораторії з питань експертизи та досліджень ДФС Дніпропетровського управління з питань експертизи та досліджень підтверджено опис товару зазначений позивачем у графі 31 МД №112040000/2015/002659 від 21.10.2015.
Таким чином, відповідачем всупереч Висновку №142008200-0281 від 02.11.2015 Спеціалізованої лабораторії з питань експертизи та досліджень ДФС Дніпропетровського управління з питань експертизи та досліджень, безпідставно змінено код товару з «2710199900» на «2710194300».
З наявних у справі доказів, наданих представником позивача пояснень, Сертифікату аналізу, Висновку Спеціалізованої лабораторії з питань експертизи та досліджень ДФС Дніпропетровського управління з питань експертизи та досліджень №142008200-0281 від 02.11.2015 виходить, що заявлений позивачем у МД №112040000/2015/002659 від 21.10.2015 товар повинен класифікуватися за кодом 2710199900.
З урахуванням приписів ч.3 ст.2 КАС України суд оцінивши докази, які є у справі, в їх сукупності приходить до висновку, що Рішення про визначення коду товару за №КТ-112000008-0028-2015, прийнято 05.11.2015 відповідачем не обґрунтовано, без урахування всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, не розсудливо, а отже є не правомірним і підлягає скасуванню.
Як зазначено у ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову (ч.2 ст.71 КАС України).
Враховуючи викладене, позовні вимоги ТОВ «РУ НВП Агрінол» підлягають задоволенню. Доводи відповідача не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.
Відповідно до ч.1 ст.94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Оскільки суб'єктом владних повноважень у справі була Запорізька митниця ДФС, то саме з бюджетних асигнувань цього органу повинні бути присуджені позивачу судові витрати, документально підтверджені у сумі 1218 грн. 00 коп.
Керуючись ст.ст.11, 71, 94, 158-163 КАС України, суд, -
Позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати Рішення Запорізької митниці ДФС про визначення коду товару №КТ-112000008-0028-2015 від 05.11.2015.
Присудити на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Російсько-Українське спільне Науково-виробниче підприємство Агрінол» з бюджетних асигнувань Запорізької митниці ДФС судові витрати у сумі 1218 грн. 00 коп.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили у строк та порядок визначений ст.ст.167, 186, 254 КАС України.
Постанова суду першої інстанції оскаржується у строк та порядок встановлений ст.ст.167, 186 КАС України.
Постанова виготовлена у повному обсязі 05.02.2016.
Суддя О.О. Прасов