Справа № 127/28475/15-а
22 березня 2016 року
Вінницький міський суд Вінницької області
в складі: головуючого Бар'яка А.С.,
за участі секретаря Шмирової О.М.,
позивача ОСОБА_1,
представника відповідача Лірника І.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Вінниця адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Вінницької міської ради про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, -
До суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Виконавчого комітету Вінницької міської ради про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, зазначивши, що 03.12.2015 року він звернувся із запитом до Виконавчого комітету Вінницької міської ради про надання інформації щодо наявності вільних земельних ділянок державної та комунальної форми власності по м. Вінниця з цільовим призначенням: для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд у відповідності до норм безоплатної передачі земельних ділянок громадянам у відповідності до ст. 121 ЗК України. Просив надати належним завірені графічні матеріали (в тому числі викопіювання з публічної кадастрової карти, та будь-які інші картографічні матеріали) вільних земель із вказаним цільовим призначенням, в тому числі із земель запасу, резервного фонду, які необхідні для дотримання порядку отримання земельної ділянки у власність громадянами у відповідності до норм ст. ст. 118, 122 ЗК України. 15.12.2015 року позивач отримав лист, яким його повідомили, що на території м. Вінниці відсутні вільні землі запасу та резервного фонду за цільовим призначенням земельних ділянок відносно яких позивач надсилав запит. Також у листі було зазначено, що для включення ОСОБА_1 у чергу на отримання земельної ділянки необхідно подати документи, які зазначені в переліку, серед яких відсутнє викопіювання земельних ділянок, що в силу ст. 118 ЗК України, на думку позивача, є порушенням, оскільки особа, яка бажає отримати земельну ділянку, має до заяви долучити графічні матеріали земельної ділянки, таким чином, позивач вважає, що виконавчий комітет Вінницької міської ради надає недостовірну інформацію, згідно якої позивач буде позбавлений можливості отримати земельну ділянку в подальшому у власність, в силу чого позивач звертається до суду та просить визнати дії Виконавчого комітету Вінницької міської ради в надані йому недостовірної та неповної відповіді на запит про доступ до публічної інформації від 03.11.2015 року протиправними; зобов'язати Виконавчий комітет Вінницької міської ради надати достовірну та повну інформацію про наявність вільних земельних ділянок державної та комунальної форми власності (землі запасу, резервного фонду) по м. Вінниця, з цільовим призначенням: для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) у відповідності до норм безоплатної передачі земельних ділянок громадянам у відповідності до ст. 121 ЗК України та надати належним чином завірені графічні матеріали (в тому числі викопіювання з публічної кадастрової карти, та будь-які інші картографічні матеріали) вільних земель із вказаним цільовим призначенням, в тому числі із земель запасу, резервного фонду, які необхідні для дотримання порядку отримання земельної ділянки у власність громадянами у відповідності до норми ст. ст. 118, 122 ЗК України у строки встановлені законом.
Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі, обґрунтувавши їх обставинами, викладеними в позовній заяві.
Представник відповідача Лірник І.І. в судовому засіданні заперечував проти задоволення позову, зазначивши, що інформацію можливо надати яка вже є, а не яку необхідно створити. В запиті позивача було визначено чітку категорію земельних ділянок, відповідно до яких необхідно було надати вказану інформацію, тобто позивач просив надати інформацію про чіткі земельні ділянки. На даний час у Вінницькій міській раді відсутня інформація про створені земельні ділянки згідно вимог ст. 79 ЗК України, тобто на земельні ділянки з установленими межами та з певним місцем розташування. Зазначив, що статистична звітність відносно земельних ділянок ведеться не Вінницькою міською радою - а органами Держгеокадастру. На даний час Вінницькою міською радою не розроблено детального плану та плану зонування на територію м. Вінниці з врахуванням приєднаних земель згідно Постанови Верховної Ради України від 13.05.2015 року № 401-VІІІ «Про зміну і встановлення меж міста Вінниці і Вінницького району Вінницької області». Приєднані землі згідно вказаної Постанови - були приєднані без розмежування меж між комунальною та приватною власністю, що потребує обов'язкового проведення заходів по виготовленню проектної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель м. Вінниці, яка б передбачала запитувану позивачем інформацію. Надавати неповну інформацію - відповідач не має права. Повноваження щодо ведення обліку та інвентаризації земель - це повноваження не відповідача, а органів Держгеокадастру. Просив в задоволенні позову відмовити повністю.
Дослідивши матеріали справи, взявши до уваги позицію сторін, суд встановив, визначив та дослідив слідуючі обставини, докази та відповідні правовідносини:
Зміст запиту про доступ до публічної інформації від 03.12.2015 року, зазначає, що ОСОБА_1 звернувся до Виконавчого комітету Вінницької міської ради про надання у відповідності до Закону України «Про доступ до публічної інформації», Указу Президента України за № 547/2011 від 05.05.2011 р. «Питання забезпечення органами виконавчої влади доступу до публічної інформації, надати інформацію про наявність вільних земельних ділянок державної та комунальної форми власності по м. Вінниця з цільовим призначенням: для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка); надати належним чином завірені графічні матеріали (викопіювання з публічної кадастрової карти, та будь-які інші картографічні матеріали) вільних земель із вказаним цільовим призначенням, в тому числі із земель запасу, резервного фонду, які необхідно для дотримання порядку отримання земельної ділянки у власність громадянами у відповідності до норм ст. ст. 118, 122 ЗК України (а.с. 5).
Відповідь Виконавчого комітету Вінницької міської ради № Д-01-121507/01-00-10 від 11.12.2015 року на запит ОСОБА_1, зазначає, що на території м. Вінниці відсутні землі запасу та резервного фонду у межах міста, які в свій час були сформовані лише тільки на територіях сільських та селищних рад під час розпаювання сільськогосподарських підприємств, перелік вільних земельних ділянок для зазначених потреб відсутній. Також зазначено, що для включення до списку бажаючих отримати земельну ділянку, необхідно подати відповідний пакет документів до Виконавчого комітету Вінницької міської ради. Крім того, повідомлено, що 30.10.2015 року міською радою прийнято рішення за № 2331 «Про розробку Детальних планів територій, які, відповідно до Постанови Верховної Ради України № 401-VІІІ від 13.05.2015 р. «Про зміну і встановлення меж міста Вінниці і вінницького району Вінницької області» включені в межі міста. (а.с. 6-7).
Зміст відповіді Виконавчого комітету Вінницької міської ради № 01-00-011-4656 від 02.03.2016 року зазначає, що на даний час Вінницькою міською радою прийнято рішення про розробку детальних планів частини приєднаних територій (бувші території Луко-Мелешківської та Вінницько-Хутірської сільських рад). Інформація щодо кількості вільних земельних ділянок та місця їх розташування, буде сформована після завершення розроблення даної документації, проведення громадських слухань з даного приводу, які відбудуться з врахуванням вимог постанови КМУ від 25.05.2011 р. № 555 «Про затвердження Порядку проведення громадських слухань щодо врахування громадських інтересів під час розроблення проектів містобудівної документації на місцевому рівні» та затвердження зазначеної містобудівної документації у встановленому законом порядку.
Зміст витребуваної судом інформації з Управління Держгеокадастру у м. Вінниці щодо статистичної звітності за 2015 рік за формами № 6-зем, 6б-зем та 2-зем станом на 01.01.2016 року вказує про наявність загальної інформації про відповідну категорію земель, а саме: номер рядка - 2.4 «Ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку і господарських будівель (присадибні ділянки)», зокрема зазначається щодо кількості власників та загальної площі земель таких власників, забудованих під житловою забудовою із зазначенням кількості поверхів житлової забудови, при цьому відомості з форми 2-зем вказують на загальну інформацію про землі зазначеної категорії, які перебувають у державній власності з зазначенням загальної кількості землекористувачів - 15816, загальної площі земель - 757,7098, в тому числі сільськогосподарських угідь всього 746,2229, з них ріллі 522,3849,і не містить відомостей щодо вільних земельних ділянок відповідної категорії земель, яких стосувався відповідний інформаційний запит позивача. При цьому зміст супровідного листа, яким надсилалась відповідна статистична інформація Управлінням Держгеокадастру у м. Вінниці від 25.02.2016 № 9-230-99.2-375/2-16 вказує, що з метою визначення місця розташування об'єктів землеустрою, їхніх меж, розмірів, правового статусу, тобто виявлення вільних земельних ділянок, відповідно до ст. 35 Закону України «Про землеустрій», необхідно проводити інвентаризацію земель з розробкою відповідної документації, яка на даний час в Управлінні відсутня, в силу чого є неможливим надання викопіювання про наявні вільні земельні ділянки для містобудівних потреб.
Норма ч. 1 ст. 1 Закону України «Про доступ до публічної інформації» прописує, що публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.
Відповідно до п. 2 ст. 5 Закону України «Про доступ до публічної інформації» доступ до інформації забезпечується шляхом: надання інформації за запитами на інформацію.
Згідно ч. 1 ст. 33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» (в редакції, станом на день надання відповіді на запит) до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать, зокрема, підготовка висновків щодо надання або вилучення в установленому законом порядку земельних ділянок, що проводиться органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування; організація і здійснення землеустрою, погодження проектів землеустрою; здійснення контролю за впровадженням заходів.
Норма ч. 5 ст. 24 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» прописує, що уповноважені органи з питань містобудування та архітектури і центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, забезпечують відкритість,
доступність та повноту інформації про наявність на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці земель державної та комунальної власності, не наданих у користування, що можуть бути використані під забудову, про наявність обмежень і обтяжень земельних ділянок, містобудівні умови та обмеження в містобудівному і державному земельному кадастрах.
Зміст ч. 3 ст. 24 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» зазначає, у разі відсутності плану зонування або детального плану території, затвердженого відповідно до вимог цього Закону, передача (надання) земельних ділянок із земель державної або комунальної власності у власність чи користування фізичним та юридичним особам для містобудівних потреб забороняється.
Норма ч. 1 ст. 79 ЗК України визначає, що земельна ділянка - це частина земної поверхні з установленими межами, певним місцем розташування, з визначеними щодо неї правами.
Частина 1, ч. 2 ст. 55 Закону України «Про землеустрій» прописує, що встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) проводиться відповідно до топографо-геодезичних і картографічних матеріалів. Встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) здійснюється на основі технічної документації із землеустрою, якою визначається місцеположення поворотних точок меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).
За даних обставин, враховуючи, що згаданий інформаційний запит позивача стосувався саме вільних земельних ділянок відповідної категорії, а не вільних земель відповідної категорії, що є різними за правовим змістом та правовою суттю поняттями, при цьому поняття земельної ділянки, в розумінні ч. 1 ст. 79 ЗК України, передбачає наявність інформації, зокрема, про встановлену межу та місце розташування такої земельної ділянки, інформація про що, станом на день надання відповідачем відповіді на відповідний запит позивача, у відповідача була відсутня, оскільки заходи по інвентаризації та розробці відповідної проектної документації із землеустрою щодо частини приєднаних земель згідно Постанови Верховної Ради України № 401-VІІІ від 13.05.2015 р. станом на надання відповіді на запит - не здійснювались та, навіть, не проводилось обстеження приєднаних земель, які були приєднанні лише документально без послідуючого прийняття відповідного рішення Вінницькою міською радою про визначення основного цільового призначення приєднаних земель згідно категорій земель, передбачених нормою ст. 19 ЗК України, що також унеможливлює надання відповідних графічних матеріалів, як того просив позивач у своєму запиті, при цьому, як було встановлено в судовому засіданні, відповідна інформація щодо вільних земельних ділянок також відсутня і в Управлінні Держгеокадастру у м. Вінниці, в силу чого, суд вважає, що при наданні відповіді на згаданий інформаційний запит позивача - відповідач діяв у межах повноважень та у спосіб, передбачений чинним законодавством України, а тому в позові слід відмовити повністю.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 69-72, 158-162 КАС України, суд, -
В позові ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Вінницької міської ради про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - відмовити повністю.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя