Рішення від 23.03.2016 по справі 908/4263/13

номер провадження справи 4/130/13

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23.03.2016 Справа № 908/4263/13

за позовом Запорізької міської ради, (69105, м. Запоріжжя, пр. Леніна, буд. 206)

до відповідача ОСОБА_1 акціонерного товариства “Комерційний банк “Надра”, (04053, м. Київ, вул. Артема, буд. 15)

про внесення змін до договору оренди землі від 05.12.2008р. реєстраційний № 040926102297

суддя Зінченко Н.Г.

За участю представників сторін:

від позивача - ОСОБА_2, довіреність №01/02-17/03689 від 21.10.2015р.;

від відповідача - ОСОБА_3, довіреність № 13-11-32521 від 24.12.15р.

за участю Управління Держгеокадастру у Запорізькому районі Запорізької області -

ОСОБА_4, довіреність №2 від 04.01.2016р.

ОСОБА_5, довіреність №5 від 21.03.2016р.

26.12.2013 р. до господарського суду Запорізької області звернулася Запорізька міська рада, м. Запоріжжя з позовною заявою до ОСОБА_1 акціонерного товариства “Комерційний банк “Надра”, м. Київ про внесення змін до договору оренди землі від 05.12.2008р. реєстраційний № 040926102297.

Ухвалою господарського суду Запорізької області від 26.12.2013 р. порушено провадження у справі № 908/4263/13, справа призначена до розгляду на 29.01.2014 р., у сторін витребувані документи і докази необхідні для розгляду справи.

Ухвалою господарського суду Запорізької області від 29.01.2014 р. за клопотанням відповідача на підставі ст. 79 ГПК України провадження у справі № 908/4263/13 зупинялося до вирішення по суті Запорізьким окружним адміністративним судом м.Запоріжжя справи №П/808/154/14 та набрання рішенням по цій справі законної сили, оскільки відповідач у відзиві на позовну заяву зазначив, що відповідно до Витягу з технічної документації щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки на 2013 рік коефіциент розміру (0, 90) при розрахунку нормативної грошової оцінки землі на 2013рік не застосовувався, внаслідок чого оцінка землі збільшилась, у зв'язку з чим позивач звернувся до Запорізького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Держземагенства у Запорізькій області про визнання незаконними дій з визначення нормативної грошової оцінки земельної ділянки та здійснення її перерахунку.

Ухвалою господарського суду Запорізької області від 18.01.2016 р. поновлено провадження у справі № 908/4263/13 та призначено судове засідання на 08.02.2016 р. В судовому засіданні на підставі ст. 77 ГПК України 08.02.2016 р. судом оголошено перерву до 24.02.2016 р. Ухвалою суду від 24.02.2016 р., на підставі ст. ст. 69, 77 ГПК України, продовжено процесуальний строк вирішення спору у справі № 908/4263/13 на п'ятнадцять днів, до 23.03.2016 р., розгляд справи відкладено на 14.03.2016р. Ухвалою суду від14.03.2016р., в судовому засіданні оголошено перерву до 23.03.2016р та на підставі ст. 30 ГПК України викликано спеціаліста з відділу землеустрою та охорони земель Управління Держгеокадастру у Запорізькому районі Запорізької області для надання пояснень, що виникли при розгляді справи.

В судовому засіданні 23.03.2016р. справу розглянуто, прийнято і оголошено, на підставі ст. 85 ГПК України, вступну і резолютивну частини рішення.

За письмовою заявою представників сторін розгляд справи здійснювався без застосування технічних засобів фіксації судового процесу.

Позивач підтримав позовні вимоги, викладені в позовній заяві, на підставі договору оренди землі від 05.12.2008р., положеннях ст.ст. 142, 144 Конституції України, ст., ст. 274, 288.1, 288.5 Податкового кодексу України, ст., ст. 632, 651, 652 ЦК України, ст. 188 ГК України, ст., ст. 21, 30 Закону України «Про оренду землі», ст., ст. 10, 26, 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст., ст. 18, 20 Закону України «Про оцінку землі» просить позов задовольнити внести зміни до договору оренди землі від 05.12.2008р. реєстраційний №040926102297, виклавши пункт 5 договору в наступній редакції: «Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить: 9772679,68 грн. (дев'ять мільйонів дев'ятсот сімсот сімдесят дві тисячі шістсот сімдесят дев'ять грн. 65 коп.) в цінах 2013 року» та виклавши пункт 8 договору в наступній редакції: «Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі 781 814 грн. 37 коп. (сімсот вісімдесят одна тисяча вісімсот чотирнадцять гривень 37 коп.), що складає восьмикратний розмір земельного податку за календарний рік в цінах 2013 року».

Відповідач проти позову заперечив, заявлені вимоги вважає безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню судом, виходячи з наступного. В письмових поясненнях, які надійшли на адресу суду 05.02.2015р., просить в позові відмовити в повному обсязі з огляду на таке. Рішенням Виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб 05.06.2015 №113 на підставі постанови Правління Національного банку України від 04.06.2015 №356 «Про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію ОСОБА_1 акціонерного товариства «Комерційний банк «Надра» розпочато ліквідацію ПАТ «КБ «Надра» та призначено ОСОБА_6 Уповноваженою особою Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію банку строком на 1 рік з 05.06.2015 до 04.06.2016 включно. Процедура щодо виведення неплатоспроможних банків з ринку і ліквідації банків врегульована Законом України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» від 23 лютого 2012 року №4452-УІ. Стаття 46 Закону №4452-УІ визначає наслідки початку процедури ліквідації банку. Так, згідно ч. ч. 2,3 ст. 46 вказаного Закону, з дня початку процедури ліквідації банку строк виконання всіх грошових зобов'язань банку та зобов'язання щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) вважається таким, що настав. Під час здійснення ліквідації у банку не виникає жодних додаткових зобов'язань (у тому числі зі сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), крім витрат, безпосередньо пов'язаних із здійсненням ліквідаційної процедури. Враховуючи, що позивач у своєму позові вимагає зміни діючих умов порядку обчислення орендної плати за Договором оренди з п'яти відсотків від нормативної грошової оцінки землі на восьмикратний розмір земельного податку, що призведе до збільшення орендної плати за Договором оренди до 781 814,37 грн. за календарний рік (в цінах 2013 року), і задоволення таких позовних вимог фактично призведе до виникнення додаткового грошового зобов'язання банку перед позивачем по сплаті підвищеної орендної плати, що прямо суперечить вимогам ст. 46 Закону №4452-УІ та зашкодить насамперед інтересам вкладників, кредиторів банку - фізичних та юридичних осіб та Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, а відповідно й інтересам держави. Також, просив долучити до матеріалів справи копію витягу з технічної документації щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки № 1160/05/05 від 21.01.2014 року, відповідно до якого нормативна грошова оцінка орендованої земельної ділянки (в цінах 2014 року) складає 8 826 952,00 грн. Відтак, вказана сума є значно меншою, ніж зазначена у позовних вимогах нормативна грошова оцінка 9 772 679,44 грн. (в цінах 2013 року), яку позивач вимагає внести в умови Договору оренди та змінити їх в тому числі розповсюдити станом на поточну дату. Тобто, вказана позовна вимога прямо суперечить даним витягу з технічної документації щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки № 1160/05/05 від 21.01.2014 року. Враховуючи викладене, відповідач просить суд відмовити в задоволенні позову.

Ухвалою господарського суду Запорізької області від14.03.2016р., на підставі ст. 30 ГПК України, викликано спеціаліста з відділу землеустрою та охорони земель Управління Держгеокадастру у Запорізькому районі Запорізької області для надання пояснень, що виникли при розгляді справи, а саме: пояснення щодо Витягів нормативно грошової оцінки земельної ділянки за адресою: м.Запоріжжя, вул. Сталеварів, 27 за 2013р та 2014р. та існуючої різниці в їх розмірах, а також повідомлення про нормативно грошову оцінку зазначеної земельної ділянки станом на час розгляду справі №908/4263/13 в суді.

В судовому засіданні 23.03.2016р. представники Управління Держгеокадастру у Запорізькому районі Запорізької області надали пояснення по справі №908/4263/13, в яких повідомили про наступне. Витяг з технічної документації щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки від 08.02.2013 надавався на запит Запорізької міської ради. Відповідно до плану обмежень та обтяжень прав користування земельною ділянкою, яка є невід'ємною частиною проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, у зоні запитуваної земельної ділянки знаходяться об'єкти спеціальних обмежень, а саме водопровід, каналізація, газопровід, тепломережа та електрична мережа. Нормативна грошова оцінка даної земельної ділянки становила 9772679,68 грн. Витяг з технічної документації щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки від 24.01.2014р. надавався на заяву про надання відповідного витягу ПАТ «Комерційний банк «Надра». У заяві про надання грошової оцінки земельної ділянки за адресою: м. Запоріжжя, вул. Сталеварів ПАТ КБ «НАДРА» у графі «дані про інженерно-інфраструктурні фактори земельної ділянки» вказав про забезпеченість центральним водопостачанням, газопостачанням та каналізацією. Підключення к центральному теплопостачання було підтверджено довідкою з Концерну «Міські теплові мережі». Нормативна грошова оцінка даної земельної ділянки становила 8826952,00 грн. Відповідно до рішення Запорізької міської ради від 30.06.2015 № 7 було затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя, яка ввелася в дію з 01.01.2016. Нормативна грошова оцінка даної земельної ділянки станом на 01.01.2016 становить 26518851,84 грн.

Судом були досліджені письмові докази, що залучені до матеріалів справи, з яких судом встановлено наступне.

05.12.2008 р. Запорізькою міською радою (позивачем у справі) та ОСОБА_1 акціонерним товариством “Комерційний банк “Надра” (відповідач у справі), на підставі рішення двадцять п'ятої сесії п'ятого скликання Запорізької міської ради № 60/182 від 24.09.2008 р. був укладений Договір оренди землі з відповідними додатками до нього та змінами і доповненнями (далі за текстом - Договір).

За умовами п., п 1, 2 Договору позивач (Орендодавець) надав, а відповідач (Орендар) прийняв в строкове платне користування земельну ділянку загальною площею 0,5344 га, яка знаходиться за адресою: м. Запоріжжя, вул. Сталеварів, 27, для розташування відділення банку.

Пунктом 8 встановлено, що Договір укладений на десять років.

Згідно з п. 3 Договору на земельній ділянці, що передається в оренду, знаходяться будівлі і споруди орендаря, інші об'єкти інфраструктури відсутні.

Відповідно до п. 19 Договору передача земельної ділянки Орендарю здійснюється Орендодавцем на умовах, що визначені у Договорі, за актом прийому-передачі земельної ділянки, який підписується сторонами і є невід'ємним додатком до Договору. Передача земельної ділянки орендарю здійснюється у п'ятиденний термін після державної реєстрації Договору за актом її приймання-передачі.

Договір зареєстровано в Запорізькій регіональній філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах», про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 17.12.2009 р. за № 040926102297.

Факт передачі позивачем в оренду відповідачу земельної ділянки кадастровий номер 2310100000:05:002:0026 загальною площею 0,5344 га для розташування відділення банку, яка знаходиться за адресою: м. Запоріжжя, вул. Сталеварів, 27, підтверджується Актом прийому-передачі земельної ділянки, який підписано Орендодавцем і Орендарем та скріплено печаткою міської ради. (а.с. 20)

Як зазначено в п. 5 Договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 7 235188 грн. 16 коп. в цінах 2008 року.

Згідно з п. 9 Договору орендна плата вноситься орендарем в грошовій формі та в розмірі: 361759грн. 41 коп., що становить 5% від нормативної грошової оцінки за календарний рік в цінах 2008 року.

Пунктом 12 Договору сторонами було погоджено, що розмір орендної плати переглядається один раз на рік у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором оренди землі; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, зміни коефіцієнтів індексації визначених законодавством; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; прийняття орендодавцем рішення про збільшення або зменшення орендної плати; в інших випадках, передбачених законом.

Як свідчать досліджені судом фактичні обставини справи, 27.07.2011 р. позачерговою сесією шостого скликання Запорізької міської ради було прийнято рішення № 16 «Про затвердження розмірів орендної плати за земельні ділянки певного функціонального призначення у м. Запоріжжя», яким було затверджено коефіцієнти, згідно якого розраховується розмір орендної плати за земельні ділянки.

26.06.2012 р. Запорізькою міською радою було прийнято рішення № 37, яким було внесено зміни до рішення Запорізької міської ради № 16 від 27.07.2011 р., та яким було затверджено розміри орендної плати за земельні ділянки певного функціонального призначення у м. Запоріжжя, зокрема, затверджено, що при розрахунку розміру орендної плати за земельні ділянки, наданих фінансовим установам, їх підрозділам використовується коефіцієнт « 8». (Попереднім рішенням Запорізької міської ради від 27.07.2011 р. № 16 для аналогічних земельних ділянок був встановлений коефіцієнт « 5»).

Також рішенням № 37 від 26.06.2012 р. було зобов'язано орендарів земельних ділянок, у яких розмір орендної плати, встановлений в договір оренди землі, не відповідає даному рішенню або розрахований без урахування рішення міської ради від 03.03.2008 р. № 79 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя», укласти додаткові угоди на збільшення орендної плати.

Рішення Запорізької міської ради від 26.06.2012 р. № 37 «Про внесення змін до рішення міської ради від 27.07.2011 р. № 16 «Про затвердження розмірів орендної плати за земельні ділянки певного функціонального призначення в м. Запоріжжя» було оприлюднено 24.07.2012 р. в газеті «Запорізька Січ» № 146 (5087) та набрало чинності з 01.01.2013 р. (відповідно до пункту 5 цього рішення).

У зв'язку із тим, що розмір орендної плати за надану відповідачу в оренду земельну ділянку, визначений пунктом 9 Договору оренди землі від 05.12.2008р., не відповідає встановленому рішенням Запорізької міської ради № 37 від 26.06.2012 р. та вимогам діючого законодавства, 03.07.2013 р. позивачем на адресу відповідача була направлена пропозиція від 01.07.2013 р. за № 01/02-21/02040 щодо внесення змін до Договору оренду землі реєстраційний № 040926102297 шляхом підписання Додаткового договору до Договору оренди землі, в якому пункт 5 Договору був викладений в наступній редакції: «Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить: 9772679,68 грн. в цінах 2013 року» та пункт 9 Договору був викладений в наступній редакції: «Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі 781 814 грн. 37 коп. (сімсот вісімдесят одна тисяча вісімсот чотирнадцять гривень 37 коп.), що складає восьмикратний розмір земельного податку за календарний рік в цінах 2013 року».

Відправлення зазначеної пропозиції підтверджується фіскальним чеком №7493 від 03.07.2013р., який міститься в матеріалах справи.

В матеріалах справи містяться листи за вих. № 5/4/5/914 від : 5.2013 р., вих. № 5/4/1097 від 28.10.2013 р., вих. № 5/4/5/1189 від 03.12.2013 р., відповідно до яких відповідач звертався до Держемагенства з проханням проведення перерахунку нормативної грошової оцінки земельної ділянки, оскільки не погоджувався з її збільшенням.

Відповіді на зазначені листи відповідачем не отримано.

Листами за вих. №5/4/5/807 від 19.07.2013 р., вих. №5/4/5/920 від 22.08.2013 р., та за вих. № 5/4/5/1264 від 25.12.2013 р. Публічне акціонерне товариство “Комерційний банк “Надра” інформував позивача, про те, що він не згоден з нормативно грошовою оцінкою земельної ділянки, що перешкоджає укладенню додаткового договору до Договору оренди від 05.12.2008р.

Отже, як свідчать фактичні обставини справи, вирішити питання щодо приведення Договору оренди землі від 05.12.2008р. у відповідність до вимог діючого земельного законодавства у позасудовому порядку сторонам у справі не вдалося.

У зв'язку із цим, позивач звернувся до суду з даними позовом про внесення змін до Договору оренди землі, укладеного 05.12.2008р. і зареєстрованого у Запорізькій регіональній філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах» 17.12.2009 р., про що у Державному реєстрі земель вчинено запис за № 040926102297, виклавши пункт 5 договору в наступній редакції: «Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить: 9772679,68 грн. (дев'ять мільйонів дев'ятсот сімсот сімдесят дві тисячі шістсот сімдесят дев'ять грн. 65 коп.) в цінах 2013 року» та виклавши пункт 8 договору в наступній редакції: «Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі 781 814 грн. 37 коп. (сімсот вісімдесят одна тисяча вісімсот чотирнадцять гривень 37 коп.), що складає восьмикратний розмір земельного податку за календарний рік в цінах 2013 року».

Проаналізувавши матеріали та фактичні обставини справи, оцінивши надані докази, вислухавши представників сторін, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі, виходячи з наступного.

Приписами ст. 188 ГК України встановлено, що сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.

Відповідно до статті 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Зокрема, договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом; а також у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, що передбачено ст. 652 ЦК України.

При цьому, відповідно до ч. 1 ст. 652 ЦК України зміна обставин є істотною, якщо вони змінилися настільки, що, якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах.

Згідно ст. 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.

На час вирішення даного спору в судом питання сплати податку на землю та оплати орендної плати за користування земельною ділянкою регулюється виключно Податковим кодексом України від 02.12.2010 р. № 19127/03/07.3/17-10, який набув чинності з 01.01.2011 р. (далі за текстом скорочено - ПК України).

Згідно із статтею 287 ПК України власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.

Статтею 288 ПК України встановлено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. (п. 288.1 ст. 288 ПК Укпаїни).

Розмір орендної плати встановлюється в договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом, та не може перевищувати: для земельних ділянок, наданих для розміщення, будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів енергетики, які виробляють електричну енергію з відновлюваних джерел енергії, включаючи технологічну інфраструктуру таких об'єктів (виробничі приміщення, бази, розподільчі пункти (пристрої), електричні підстанції, електричні мережі), - 3-и відсотки нормативної грошової оцінки; для земельних ділянок, які перебувають у державній або комунальній власності та надані для будівництва та/або експлуатації аеродромів - чотирикратний розмір земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших земельних ділянок, наданих в оренду, - 12 відсотків нормативної грошової оцінки. (п. 288.5.1 ст. 288 ПК України).

Отже, встановлення ст. 288 ПК України граничних розмірів річної орендної плати за земельну ділянку є підставою для приведення положень спірного Договору оренди землі у відповідність до вимог закону в частині визначення розміру орендної плати.

Аналогічну позицію викладено в постанові Верховного Суду України від 20.11.2012 р. у справі №28/5005/640/2012.

Статтею 274.1 ПК України встановлено, що ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки.

Згідно з п. 14.1.125 ст. 14 ПК України нормативна грошова оцінка земельних ділянок - це капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений відповідно до законодавства центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів.

Відповідно до ч. 5 ст. 5 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка використовується при визначенні розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

Пунктом 2 частини 1 статті 13 цього ж Закону встановлено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться: щодо земельних ділянок розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років; розташованих за межами населених пунктів земельних ділянок сільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років, а несільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 7-10 років. (ст. 18 Закону України «Про оцінку земель»).

Відповідно до ч. 2 ст. 20 Закону України «Про оцінку земель» дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.

Як встановлено судом в ході судового вирішення спору, 03.03.2008 р. Запорізькою міською радою було прийнято рішення № 79 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя», відповідно до якого вирішено: затвердити технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель м. Запоріжжя, виконану українським ДНДІПМ «Діпромісто»; затвердити базову вартість 1 кв.м. землі у розмірі 190,18 грн. із врахуванням індексації нормативної грошової оцінки станом на 01.01.2008 р.; впровадити оподаткування земель міста на підставі нової нормативної грошової оцінки з 01.03.2008 р.

Земельна ділянка, яка передана відповідачу в оренду, пройшла нормативну грошову оцінку і на час звернення до суду із даним позовом розмір нормативної грошової оцінки спірної земельної ділянки, яка є об'єктом Договору, внесення змін до якого є предметом позовних вимог, становить 9772679,68 грн., що підтверджується Витягом з технічної документації щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки, складеним Головним управлінням Держземагенства у Запорізькій області станом на 28.02.2013 р.

Відповідно до проведеного позивачем розрахунку розмір орендної плати за спірну земельну ділянку становить 9 772679,68 грн., тобто 8 % від земельного податку за календарний рік в цінах 2013 року.

Статтею 21 Закон України «Про оренду землі» унормовано, що орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.

У зв'язку із прийняттям Податкового кодексу України до статті 21 Закону України «Про оренду землі» були внесені зміни, відповідно до яких розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України). (Частина 2 ст. 21 Закону України «Про оренду землі» в редакції Закону України № 2756-VІ від 02.12.2010 р.).

Відповідно до ч. 3 ст. 22 цього ж Закону орендна плата за земельні ділянки, що перебувають у державній і комунальній власності, справляється виключно у грошовій формі.

Згідно зі ст. 290 ГК України розмір плати за користування земельною ділянкою, що є державною або комунальною власністю, не може бути нижчим за встановлений відповідно до закону.

З матеріалів справи вбачається, що рішенням Запорізької міської ради від 26.06.2012 р. № 37 «Про внесення змін до рішення міської ради № 16 від 27.07.2011 «Про затвердження розмірів орендної плати за земельні ділянки певного функціонального призначення у м. Запоріжжя» встановлено, що розмір орендної плати за земельну ділянку у м. Запоріжжя, наданих фінансовим установам, їх підрозділам, дорівнює восьмикратному розміру земельного податку.

Статтею 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України та іншими законами.

Згідно з п. 34 ст. 26 вказаного Закону України виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання регулювання земельних відносин відповідно до чинного законодавства.

Статтею 25 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено, що сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.

Відповідно до ст. 59 вказаного Закону рада, в межах повноважень, приймає нормативні та інші акти у формі рішень, які згідно до ст. 144 Конституції України є обов'язковими до виконання на відповідній території та оприлюднюються у встановленому законом порядку.

Таким чином, з аналізу вищенаведених норм законодавства, вбачається, що рішення Запорізької міської ради № 37 від 26.06.2012 р., якими встановлено орендну плату за земельну ділянку, що є предметом Договору оренди землі від 05.12.2008 р., в розмірі 8 % від її нормативної грошової оцінки, прийняте Запорізькою міською радою в межах наданої чинним законодавством компетенції.

Станом на час вирішення спору судом згадане рішення в установленому законом порядку не оскаржено, воно не змінено і не визнано недійсним, а тому, в силу приписів ст. 144 Конституції України та ст. 73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» є обов'язковим для виконання на відповідній території.

З системного аналізу вищенаведених норм чинного законодавства слідує, що нормативна грошова оцінка є складовою земельного податку, який встановлюється у відсотковому відношенні до неї та в розмірі якого визначена орендна плата у договорі, укладеному між сторонами, а тому у разі зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки змінюється відповідно і розмір земельного податку.

Законом визначено, що зміна розміру грошової оцінки землі має наслідком зміну земельного податку щодо відповідних земельних ділянок, а тому наявні передбачені договором умови, при яких його зміна є обов'язковою для сторін.

Зміна розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки автоматично змінює розмір орендної плати.

Статтею 30 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення такої згоди спір вирішується в судовому порядку.

Аналогічні умови сторони передбачили в п. 32 Договору оренди, яким встановлено, що зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розглядається у судовому порядку.

Як вже зазначалося раніше пунктом 11 Договору сторони узгодили, що розмір орендної плати переглядається один раз на рік, зокрема, у разі зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації. Визначених законодавством; прийняття орендодавцем рішення про збільшення або зменшення орендної плати; в інших випадках, передбачених законом.

Отже, нормами чинного законодавства передбачено можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках встановлених договором або законом. Оскільки сторонами в договорі передбачена можливість збільшення розміру орендної плати, а орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.

Аналогічного висновку дійшов Верховний Суд України у постановах від 06.12.2010 р. у справі № 2-1/10068-2008, від 27.12.2010 р. у справі № 27/15-10, від 23.05.2011 р. у справі № 7/105-10(30/234-09), від 04.07.2011 р. у справі № 41/81пд, від 20.11.2012 р. у справі № 28/5005/640/2012.

Частиною 3 ст. 653 ЦК України та частиною 5 ст. 188 ГГ України встановлено, якщо договір змінюється в судовому порядку, зобов'язання змінюється з моменту набрання рішенням суду про зміну договору законної сили.

Таким чином, оскільки судом встановлено, що розмір орендної плати за надану відповідачу земельну ділянку, визначений пунктом 9 Договору, не відповідає законодавчо встановленому, а умовами спірного Договору оренди землі від 05.12.2008 р. передбачено внесення змін до нього у разі зміни розміру земельного податку, відповідач не ставить питання про розірвання договору, на цьому не наполягає і позивач, суд вважає, що наявні достатні підстави для зміни Договору у частині, що стосується розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки та розміру орендної плати за користування земельною ділянкою, виклавши пункти 5 і 9 Договору у запропонованій позивачем редакції.

Щодо заперечення відповідача щодо того, що відповідно до норм ст. 46 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» під час здійснення ліквідації у банку не виникає жодних додаткових зобов'язань (у тому числі зі сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), крім витрат, безпосередньо пов'язаних із здійсненням ліквідаційної процедури, а отже підвищеної орендної плати, призведе до виникнення додаткового грошового зобов'язання банку перед позивачем, суд вважає за необхідне зазначити наступне.

Відповідно до рішення Запорізької міської ради № 37 від 26.06.2012 у відповідача, після прийняття та набрання чинності цього рішення, виник обов'язок привести договір оренди земельної ділянки комунальної форми власності у відповідність до положень зазначеного рішення. На момент набрання чинності рішенням №37 відповідач, Публічне акціонерне товариство “Комерційний банк “Надра”, не перебував в процесі ліквідації.

Крім того, в даній справі предметом розгляду є договірні правовідносини, які склалися між Запорізькою міською радою, як орендодавцем та ПАТ «КБ «НАДРА», як орендарем, а саме внесення змін до договору оренди земельної ділянки.

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про оренду землі», відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.

Статтею 30 ЗУ «Про оренду землі» передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується у судовому порядку. Аналогічна умова передбачена п. 32 Договору оренди землі.

В пункті 12 Договору сторони дійшли згоди, що розмір орендної плати переглядається один раз на рік.

Таким чином, орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною. У зв'язку з чим є підстави для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору та зміна розміру орендної плати не є додатковим грошовим зобов'язанням, а є лише необхідністю приведення договору оренди земельної ділянки комунальної форми власності у відповідність до рішення Запорізької міської ради № 37 від 26.06.2012 р. та вимогам діючого законодавства.

Також суд вважає необґрунтованим посилання відповідача, на те, що позовні вимоги суперечить даним витягу з технічної документації щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки № 1160/05/05 від 21.01.2014 року та станом на час розгляду справи в суді є не актуальними, оскільки суд розглядає позовні вимоги в межах заявлених позивних вимог, а позивачем у справі заявлені позовні вимоги про зміну розміру орендної плати та нормативно грошової оцінки земельної ділянки в цінах саме 2013р. Заяви про вихід за межі позовних вимог позивачем суду надано не було, отже у суду відсутні підстави для застосування нормативної грошової оцінки земельної ділянки в цінах на 2014р. Крім того, відповідної пропозиції, щодо застосування нормативної грошової оцінки земельної ділянки в цінах на 2014р. від позивача відповідачу не надходило.

Доводи відповідача стовно того, що коефіциент розміру (0, 90) при розрахунку нормативної грошової оцінки землі на 2013рік не застосовувався, внаслідок чого оцінка землі збільшилась, судом при розгляді справи не розглядалися, оскільки зазначені вимоги були предметом розгляду справи в Запорізькому окружному адміністративному суді м.Запоріжжя.

Згідно з приписами ст. 35 ГПК України, не потребують доказуванню преюдиціальні факти, тобто встановлені рішенням господарського суду (іншого органу, який вирішує господарські спори) у процесі розгляду іншої справи, в якій беруть участь ті самі сторони.

Постановою Запорізького окружного Адміністративного суду від 17.09.2014р. по справі №П/808/154/14, яка набула законної сили, відмовлено в задоволенні позовних вимог ПАТ “Комерційний банк “Надра” про здійснення перерахунку нормативної грошової оцінки спірної земельної ділянки за 2013рік із застосуванням коефіцієнту (0,90).

Відповідно до ст. 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Позивач надав всі необхідні докази в обґрунтування позовних вимог.

Доводи відповідача, надані в обґрунтування заперечень на позов, суд визнав хибними.

За таких обставин, вимоги Запорізької міської ради про внесення змін до Договору оренди землі, укладеного 26.04.2006 р. Запорізькою міською радою та ПАТ “Комерційний банк “Надра” і зареєстрованого у Запорізькій регіональній філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах» 17.12.2009 р., про що у Державному реєстрі земель вчинено запис за № 040926102297, є доведеними, обґрунтованими, заснованими на законі, а тому задовольняються судом.

Відповідно до ст. 49 ГПК України, враховуючи міру та ступінь вини кожної із сторін у спірних правовідносинах, судові витрати присуджуються до стягнення з відповідача на користь позивача, оскільки спір доведено до суду з його вини.

Керуючись ст., ст. 45, 33, 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Позов Запорізької міської ради, м. Запоріжжя до ОСОБА_1 акціонерного товариства “Комерційний банк “Надра”, м. Київ про внесення змін до договору оренди землі від 05.12.2008р. реєстраційний № 040926102297, задовольнити повністю.

2. Внести зміни до Договору оренди землі від 05.12.2008р. щодо оренди земельної ділянки площею 0,5344га, розташованої у м. Запоріжжя, по вул. Сталеварів, 27, для розташування відділення банку, укладеного Запорізькою міською радою, м. Запоріжжя та ОСОБА_1 акціонерним товариством “Комерційний банк “Надра”, м. Київ і зареєстрованого у Запорізькій регіональній філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах» 17.12.2009 р., про що у Державному реєстрі земель вчинено запис за № 040926102297, виклавши наступні пункти таким чином, а саме:

пункт 5 Договору викласти в наступній редакції: «Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить: 9772679,68 грн. (дев'ять мільйонів дев'ятсот сімсот сімдесят дві тисячі шістсот сімдесят дев'ять грн. 65 коп.) в цінах 2013 року»;

пункт 9 Договору викласти в наступній редакції: «Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі 781 814 грн. 37 коп. (сімсот вісімдесят одна тисяча вісімсот чотирнадцять гривень 37 коп.), що складає восьмикратний розмір земельного податку за календарний рік в цінах 2013 року».

3. Стягнути з ОСОБА_1 акціонерного товариства “Комерційний банк “Надра”, (04053, м. Київ, вул. Артема, буд. 15, код ЄДРПОУ 20025456) на користь Запорізької міської ради, (69105, м. Запоріжжя, пр. Леніна, буд. 206; код ЄДРПОУ 04053915) 1147 (одну тисячу сто сорок сім) грн. 00 коп. витрат на сплату судового збору. Видати наказ.

Повне рішення оформлено і підписано у відповідності до вимог ст., ст. 84, 85 ГПК України “25” березня 2016 р.

Суддя Н.Г.Зінченко