Ухвала від 15.03.2016 по справі 817/4098/13-а

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 березня 2016 року м. Київ К/800/14816/14

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:

головуючого - судді суддівТракало В.В., Іваненко Я.Л., Мойсюка М.І.,

розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу військової частини НОМЕР_1 на постанову Рівненського окружного адміністративного суду від 11 грудня 2013 року та ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду від 24 лютого 2014 року у справі за позовом ОСОБА_1 до командира військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_2 про визнання протиправними дій, про визнання протиправним та скасування наказів,

ВСТАНОВИЛА:

У листопаді 2013 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до командира військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_2 , уточнивши який просив визнати протиправними дії командира військової частини НОМЕР_1 , визнати протиправними та скасувати накази «Про призначення додаткового службового розслiдyвaння по факту отримання травми військовослужбовцем військової частини НОМЕР_1 підполковником ОСОБА_1 » від 25 жовтня 2013 року № 768, «Про скасування наказу командира військової частини НОМЕР_1 » від 28 жовтня 2013 року № 773, «Про результати службового розслідування по факту отримання травми підполковником ОСОБА_1 » від 16 листопада 2012 року № 803, «Пpo внесення змін в матеріали додаткового службового розслідування по факту отримання травми 12 листопада 2012 року військовослужбовцем військової частини НОМЕР_1 підполковником ОСОБА_1 » від 30 жовтня 2013 року № 790, «Про результати внесення змін в матеріали додаткового службового розслідування по факту отримання травми 12 листопада 2012 року військовослужбовцем військової частини НОМЕР_1 підполковником ОСОБА_1 » від 30 жовтня 2013 року № 793, акту про нещасний випадок (форма НВ-1) від 29 жовтня 2013 року та довідок, виданих на його підставі.

Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 11 грудня 2013 року, залишеною без змін ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 24 лютого 2014 року, позов задоволено частково. Визнано протиправними дії командира військової частини НОМЕР_1 , визнано протиправними та скасовано накази командира військової частини НОМЕР_1 «Про призначення додаткового службового розслiдyвaння по факту отримання травми військовослужбовцем військової частини НОМЕР_1 підполковником ОСОБА_1 » від 25 жовтня 2013 року № 768, «Про скасування наказу командира військової частини НОМЕР_1 » від 28 жовтня 2013 року № 773, «Про результати службового розслідування по факту отримання травми підполковником ОСОБА_1 » від 16 листопада 2012 року № 803, «Пpo внесення змін в матеріали додаткового службового розслідування по факту отримання травми 12 листопада 2012 року військовослужбовцем військової частини НОМЕР_1 підполковником ОСОБА_1 » від 30 жовтня 2013 року № 790, «Про результати внесення змін в матеріали додаткового службового розслідування по факту отримання травми 12 листопада 2012 року військовослужбовцем військової частини НОМЕР_1 підполковником ОСОБА_1 » від 30 жовтня 2013 року № 793. У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

У касаційній скарзі ставиться питання про скасування судових рішень судів першої та апеляційної інстанцій з підстав порушення норм матеріального та процесуального права та ухвалення нового судового рішення про відмову у задоволенні позову.

Перевіривши правильність застосування судами норм матеріального й процесуального права, правової оцінки обставин у справі в межах, встановлених ст. 220 КАС України, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.

Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що під час проходження служби 12 листопада 2012 року при перевірці несення вартової та внутрішньої служби особовим складом військової частини НОМЕР_1 підполковник ОСОБА_1 отримав закриту черепно-мозкову травму.

13 листопада 2012 року наказом командира військової частини НОМЕР_1 № 800 на підставі рапорту начальника медичної служби призначено комісію для розслідування вищезазначеного нещасного випадку.

Актом проведення службового розслідування нещасного випадку від 15 листопада 2012 року встановлено обставини отримання травми заступником командира військової частини НОМЕР_1 з виховної роботи підполковником ОСОБА_1 та згідно матеріалів службового розслідування зроблено висновок, що позивач отримав травму в службовий час, пов'язаний з виконанням обов'язків військової служби внаслідок падіння.

15 листопада 2012 року складено Акт про нещасний випадок № 1 (форма НВ-1). 19 червня 2013 року за висновком медико-соціальної експертної комісії позивача визнано інвалідом 3 групи довічно.

25 жовтня 2013 року наказом командира військової частини НОМЕР_1 № 768 призначено додаткове службове розслідування за фактом отримання 12 листопада 2012 року травми військовослужбовцем військової частини НОМЕР_1 підполковником ОСОБА_1 .

Наказом командира військової частини НОМЕР_1 від 28 жовтня 2013 року № 773 скасовано наказ командира військової частини НОМЕР_1 від 16 листопада 2012 року № 803 «Про результати службового розслідування по факту отримання травми підполковником ОСОБА_1 » та довідку від 23 листопада 2012 року № 1318 щодо обставин травмування підполковника ОСОБА_1 . Крім того, зобов'язано за результатами наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 25 жовтня 2013 року № 768 видати новий наказ про результати травмування підполковника ОСОБА_1 та інші документи, які відпрацьовуються на підставі цього наказу.

На підставі зазначеного наказу комісією з розслідування нещасного випадку військової частини НОМЕР_1 проведено додаткове службове розслідування, за результатами якого 29 жовтня 2013 року складено акт про нещасний випадок (форма НВ-1). Згідно вказаного акту підполковник ОСОБА_1 отримав травму в службовий час під час виконання ним обов'язків військової служби, внаслідок порушення вимог п. 3 «Інструкції посадовим особам військової частини НОМЕР_1 щодо здійснення практичної перевірки організації несення вартової та внутрішньої служби особовим складом добового наряду» (додаток 1 до наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 10 жовтня 2011 року № 681) виконуючи дії, які не були передбачені вказаною Інструкцією.

30 жовтня 2013 року наказом командира військової частини НОМЕР_1 № 790 на підставі рапорту заступника командира військової частини НОМЕР_1 з озброєння зобов'язано комісію з розслідування нещасного випадку внести зміни в матеріали додаткового службового розслідування по факту отримання травми 12 листопада 2012 року військовослужбовцем військової частини НОМЕР_1 підполковником ОСОБА_1 , скасувати наказ командира військової частини НОМЕР_1 № 781 від 29 жовтня 2013 року та Акт розслідування.

30 жовтня 2013 року наказом командира військової частини НОМЕР_1 № 793 скасовано акти про нещасний випадок (форма НВ-1) від 15 листопада 2012 року № 1 та від 29 жовтня 2013 року та довідку від 23 листопада 2012 року № 1318 про причини та обставини травми підполковника ОСОБА_1 .

Задовольняючи позов частково, суд першої інстанції, з яким погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що призначаючи додаткове службове розслідування, приймаючи оскаржувані накази, відповідач діяв не на підставі, не у межах повноважень та не у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, оскільки законодавчо закріплені підстави для призначення додаткового службового розслідування та видання відповідних документів через рік після настання нещасного випадку відсутні.

Дисциплінарний статут Збройних Сил України, затверджений Законом України «Про Дисциплінарний статут Збройних Сил України» від 24 березня 1999 року № 551-XIV (далі -Дисциплінарний статут), визначає сутність військової дисципліни, обов'язки військовослужбовців щодо її додержання, види заохочень та дисциплінарних стягнень, права командирів щодо їх застосування, а також порядок подання і розгляду заяв, пропозицій та скарг.

З метою застосування єдиного порядку проведення службового розслідування стосовно військовослужбовців у Збройних Силах України наказом Міністра оборони України № 82 від 15 березня 2004 року затверджено Інструкцію про порядок проведення службового розслідування у Збройних Силах України, яка визначає підстави, порядок призначення і проведення службового розслідування стосовно військовослужбовців Збройних Сил України, які допустили правопорушення (порушення військової дисципліни та громадського порядку).

Згідно п. 1.8 вказаної Інструкції розслідування нещасних випадків, професійних захворювань, аварій та авіаційних подій проводиться у терміни, визначені відповідно до Інструкції про розслідування та облік нещасних випадків, професійних захворювань і аварій у Збройних Силах України, затвердженої наказом Міністра оборони України від 6 лютого 2001 року № 36, зареєстрованої у Міністерстві юстиції України 23 лютого 2001 року за № 169/5360 (далі - Інструкція), та Положення про порядок класифікацій, розслідування авіаційних подій та подання донесень про них у Збройних Силах України, введеного у дію наказом Міністра оборони України від 20 листопада 1995 року № 303.

Пунктами 1.1-1.3 Інструкції визначено порядок розслідування та обліку нещасних випадків з військовослужбовцями і військовозобов'язаними, які призвані на збори (далі - військовослужбовці), професійних захворювань, отриманих ними під час проходження військової служби (зборів), та аварій, що сталися у військових частинах, військово-навчальних закладах, установах, організаціях Збройних Сил України, структурних підрозділах центрального апарату Міністерства оборони України та Генерального штабу Збройних Сил України (далі - військові частини).

Згідно п. 1.5 Інструкції розслідування проводиться у разі виникнення нещасного випадку, а саме обмеженої в часі події або раптового впливу на військовослужбовця небезпечного фактора чи середовища, що сталися під час виконання ним обов'язків військової служби, внаслідок яких зафіксовано шкоду здоров'ю, зокрема від одержання поранення, травми, у тому числі внаслідок тілесних ушкоджень (заподіяних іншою особою), гострого професійного захворювання і гострого професійного та інших отруєнь, одержання сонячного або теплового удару, опіку, обмороження, а також у разі утоплення, ураження електричним струмом, блискавкою та іонізуючим випромінюванням, одержання інших ушкоджень внаслідок аварії, пожежі, стихійного лиха (землетрусу, зсуву, повені, урагану тощо), контакту з представниками тваринного і рослинного світу, комахами, іншими представниками флори і фауни (далі - нещасні випадки), які призвели до звільнення від виконання обов'язків військової служби військовослужбовця на один день і більше, а також випадки смерті військовослужбовців під час виконання ними обов'язків військової служби.

Пунктом 1.6 Інструкції передбачено, що за результатами розслідування нещасних випадків складається акт про нещасний випадок (додаток 1 до Інструкції) та реєструються у журналі реєстрації потерпілих від нещасних випадків (додаток 2 до Інструкції).

Відповідно до п.п. 2.1-2.3 вказаної Інструкції про кожний нещасний випадок очевидець (або сам потерпілий) повинен негайно сповістити безпосереднього командира (начальника) чи керівника робіт і вжити заходів щодо надання необхідної допомоги потерпілому. Нещасний випадок, про який потерпілий з об'єктивних причин або за станом здоров'я не зміг своєчасно повідомити командування військової частини, та той випадок, від якого втрата працездатності настала не відразу, розслідується на підставі рапорту потерпілого або особи, яка представляє його інтереси, у порядку, встановленому пунктом 2 Інструкції.

Відповідно до п. 2.5 Інструкції комісія з розслідування нещасного випадку проводить розслідування протягом трьох робочих днів. Комісія з розслідування нещасного випадку зобов'язана обстежити місце нещасного випадку, опитати свідків і осіб, які причетні до події, та одержати письмові пояснення потерпілого, якщо це можливо, установити обставини і причини, що призвели до нещасного випадку, визначити осіб, які допустили порушення вимог нормативно-правових актів (закони, статути, положення, правила, інструкції, настанови тощо), а також розробити заходи щодо запобігання подібним випадкам, скласти акт (додаток 1 до Інструкції) у п'яти примірниках або шести, якщо військовослужбовець був відряджений з іншої військової частини, і передати його на затвердження командиру військової частини. Усі примірники акта (додаток 1 до Інструкції) підписуються головою комісії та всіма її членами.

До акта (додаток 1 до Інструкції) додаються письмові пояснення свідків, потерпілого, а в разі потреби також схеми, фотографії, витяги з експлуатаційної документації, інші документи, що характеризують місце події (устаткування, машини, апаратура, територія, будівлі тощо), медичний висновок щодо діагнозу ушкодження здоров'я потерпілого, наявності в його організмі алкоголю, отруйних чи наркотичних речовин.

На підставі клопотання голови комісії термін розслідування може бути продовжений до 15 днів наказом командира, який призначив комісію. За результатами розслідування командир військової частини видає наказ по військовій частині.

Згідно абз. 2 п. 2.16 Інструкції посадові особи військових органів нагляду мають право вимагати від командира військової частини, де стався нещасний випадок, складання акта (додаток 1 до Інструкції) або його перегляду, якщо встановлено, що під час розслідування нещасного випадку допущені порушення вимог нормативно-правових актів Міністра оборони України, а в разі потреби - самостійно проводити розслідування нещасного випадку (надходження скарги, непогодження з висновками розслідування обставин та причин нещасного випадку або його приховування тощо) і видавати обов'язкові для виконання командиром приписи (додаток 6 до Інструкції) щодо необхідності складання акта (додаток 1 до Інструкції) та обліку нещасного випадку.

За таких обставин, коли Інструкцією про розслідування та облік нещасних випадків, професійних захворювань і аварій у Збройних Силах України не передбачено проведення додаткового службового розслідування нещасних випадків із військовослужбовцями, однак встановлено право посадових осіб військових органів нагляду вимагати від командира військової частини, де стався нещасний випадок, перегляду акта про нещасний випадок у разі, якщо встановлено, що під час розслідування нещасного випадку допущені порушення вимог нормативно-правових актів Міністра оборони України, а в разі потреби - самостійно проводити розслідування нещасного випадку і видавати обов'язкові для виконання командиром приписи щодо необхідності складання акта та обліку нещасного випадку, суд першої інстанції, з яким погодився суд апеляційної інстанції, дійшов обґрунтованого висновку, що призначаючи додаткове службове розслідування по факту отримання 12 листопада 2012 року травми ОСОБА_1 та видаючи оскаржувані накази, командир військової частини НОМЕР_1 діяв протиправно, всупереч вимогам чинного законодавства.

Доводи касаційної скарги про те, що додаткове службове розслідування правомірно було призначено на підставі службового листа т.в.о. начальника Хмельницького зонального відділу військової служби правопорядку від 24 жовтня 2013 року, не заслуговують на увагу, оскільки ці доводи перевірялись судами першої та апеляційної інстанцій і їм дана належна правова оцінка. Судами встановлено, що у вказаному листі не зазначено жодного нормативно-правового акта Міністра оборони України, вимоги якого порушено при проведенні службового розслідування за фактом отримання травми позивачем. Крім того, розслідування посадовими особами військових органів нагляду за вказаним фактом не проводилось, обов'язковий до виконання припис не видавався.

Інші мотиви та доводи касаційної скарги висновків судів першої та апеляційної інстанцій не спростовують.

Відповідно до ч. 1 ст. 220 КАС України суд касаційної інстанції не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.

За правилами ст. 224 цього Кодексу суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.

Доводи касаційної скарги про незаконність судових рішень, порушення норм матеріального та процесуального права безпідставні, не ґрунтуються на доказах та матеріалах справи.

Тому колегія суддів, перевіривши у межах доводів касаційної скарги правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, дійшла висновку про залишення касаційної скарги без задоволення, а судових рішень - без змін.

Керуючись статтями 220, 222, 223, 224, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів

УХВАЛИЛА:

Касаційну скаргу військової частини НОМЕР_1 залишити без задоволення, а постанову Рівненського окружного адміністративного суду від 11 грудня 2013 року та ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду від 24 лютого 2014 року - без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, оскарженню не підлягає.

Головуючий: В.В. Тракало

Судді: Я.Л. Іваненко

М.І. Мойсюк