12 березня 2016 року м. Київ
Суддя Верховного Суду України Гриців М.І., розглянувши заяву ОСОБА_1 про перегляд Верховним Судом України ухвали Вищого адміністративного суду України від 10 лютого 2016 року у справі за його позовом до Президента України Порошенка Петра Олексійовича про визнання незаконним та скасування листа Президента України від 26 листопада 2015 року про відмову у підписанні Закону України «Про внесення змін до деяких актів України щодо заміни довічного позбавлення волі більш м'яким покаранням», визнання незаконними та необґрунтованими позицій, сформульованих у листі,
встановив:
Вищий адміністративний суд України ухвалою від 10 лютого 2016 року на підставі статей 17, 109, 1711 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС) відмовив у відкритті провадження у адміністративній справі.
У заяві про перегляд ОСОБА_1 просить скасувати зазначену ухвалу суду касаційної інстанції.
Заява подана без додержання вимог статей 239 та 2391 КАС, без усунення яких подальший рух справи неможливий з огляду на таке.
За статтею 235 КАС Верховний Суд України переглядає судові рішення в адміністративних справах виключно з підстав і в порядку, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до частини першої статті 236 КАС сторони та інші особи, які беруть участь у справі, мають право подати заяву про перегляд судових рішень: 1) в адміністративних справах після їх перегляду в касаційному порядку; 2) Вищого адміністративного суду України з питань, передбачених статтею 1711 цього Кодексу.
У статті 237 КАС передбачено мотиви, з огляду на які може бути ініційований перегляд судових рішень Верховним Судом України. Зокрема, після касаційного перегляду адміністративна справа переглядається тільки з підстави неоднакового застосування касаційним судом одних і тих самих норм матеріального права, що потягло ухвалення різних за змістом судових рішень у подібних правовідносинах (пункт 1 частина перша); неоднакового застосування судом касаційної інстанції одних і тих самих норм процесуального права - при оскарженні судового рішення, яке перешкоджає подальшому провадженню у справі або яке прийнято з порушенням правил підсудності справ або встановленої законом юрисдикції адміністративних судів (пункт 2 частина перша); порушення норм матеріального чи процесуального права, що призвело до ухвалення Вищим адміністративним судом України незаконного судового рішення з питань, передбачених статтею 1711 цього Кодексу (пункт 4 частина перша).
.У заяві не наведено мотивів незаконності оскарженої ухвали Вищого адміністративного суду України.
До заяви не долучено копій заяв відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі (пункт 1 частини першої статті 2391 КАС) та документа про сплату судового збору (абзац другий частини першої статті 2391 КАС).
Для усунення зазначених недоліків заяви ОСОБА_1 слід надати строк для їх усунення.
Керуючись частиною другою статті 2392 Кодексу адміністративного судочинства України,
ухвалив:
Заяву ОСОБА_1 про перегляд ухвали Вищого адміністративного суду України від 10 лютого 2016 року - залишити без руху.
Надати ОСОБА_1 строк для усунення недоліків заяви до 15 квітня 2016 року.
Суддя
Верховного Суду України М.І. Гриців