17 березня 2016 року м. Київ
Колегія суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України у складі:
судді-доповідачаСамсіна І.Л.,
суддів:Гриціва М.І., Прокопенка О.Б., -
розглянувши заяву представника ОСОБА_4 - ОСОБА_5 про перегляд Верховним Судом України ухвали Вищого адміністративного суду України від 3 лютого 2016 року у справі за його позовом до Державної казначейської служби України, Кабінету Міністрів України про визнання протиправними та скасування рішень про звільнення з публічної служби,
Вищий адміністративний суд України ухвалою від 3 лютого 2016 року відмовив у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою ОСОБА_4 на ухвалу Окружного адміністративного суду міста Києва від 17 березня 2015 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 21 квітня 2015 року з підстави, передбаченої частиною четвертою статті 214 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС).
Не погоджуючись з ухвалою суду касаційної інстанції, представник ОСОБА_4 - ОСОБА_5 подав до Верховного Суду України заяву про її перегляд з передбачених пунктами 2, 3, 5 частини першої статті 237 КАС підстав.
У заяві представник ОСОБА_4 - ОСОБА_5 посилається на неоднакове застосування судом касаційної інстанції положень КАС, невідповідність рішення суду касаційної інстанції висновкам Верховного Суду України та на встановлення міжнародною судовою установою, юрисдикція якої визнана Україною, порушення Україною міжнародних зобов'язань при вирішенні даної справи судом .
Колегія суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України перевірила наведені у заяві доводи і дійшла висновку про таке.
За статтею 235 КАС Верховний Суд України переглядає судові рішення в адміністративних справах виключно з підстав і в порядку, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до пункту 2 частини першої статті 237 КАС перегляд Верховним Судом України судових рішень в адміністративних справах може здійснюватися з підстав неоднакового застосування судом касаційної інстанції одних і тих самих норм процесуального права - при оскарженні судового рішення, яке перешкоджає подальшому провадженню у справі або яке прийнято з порушенням правил підсудності справ або встановленої законом юрисдикції адміністративних судів.
На обґрунтування заяви додано копії ухвал Вищого адміністративного суду України від 4 червня 2015 року (справи №№ К/800/24533/15, К/800/15370/15), які, на думку заявника, підтверджують неоднакове застосування судом касаційної інстанції одних і тих самих норм процесуального права.
Проте аналіз зазначених судових рішень не дає підстав для висновку про наявність неоднакового застосування судом норм процесуального права, оскільки прийняття різних процесуальних рішень зумовлено різними обставинами, викладеними у поданих касаційних скаргах, з яких виходив суд при вирішенні питання про відкриття касаційного провадження.
Відповідно до пункту 3 частини першої статті 237 КАС перегляд Верховним Судом України судових рішень в адміністративних справах може здійснюватися з підстав встановлення міжнародною судовою установою, юрисдикція якої визнана Україною, порушення Україною міжнародних зобов'язань при вирішенні даної справи судом.
Долучені до заяви рішення міжнародної судової установи, юрисдикція якої визнана Україною, - Європейського суду з прав людини, постановлені в інших справах, а не у справі, рішення в якій просить переглянути представник ОСОБА_4 - ОСОБА_5
Щодо невідповідності судового рішення суду касаційної інстанції висновку викладеному у постанові Верховного Суду України щодо застосування у подібних правовідносинах норм процесуального права, колегія суддів зазначає, що додана постанова Пленуму Верховного Суду України від 1 листопада 1996 року № 9 не підтверджує підставу, вставлену пунктом 5 частини першої статті 237 КАС.
За таких обставин подана представником ОСОБА_4 - ОСОБА_5 заява є необґрунтованою, а тому колегія суддів не вбачає необхідності у відкритті провадження про перегляд рішень.
З огляду на викладене, керуючись статтею 240 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України,
Відмовити у допуску справи за позовом ОСОБА_4 до Державної казначейської служби України, Кабінету Міністрів України про визнання протиправними та скасування рішень про звільнення з публічної служби для перегляду ухвали Вищого адміністративного суду України від 3 лютого 2016 року.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Судді: І.Л. Самсін
М.І. Гриців
О.Б. Прокопенко