Ухвала від 24.03.2016 по справі 813/953/16

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10

УХВАЛА

про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі

24 березня 2016 року справа № 813/953/16

Суддя Львівського окружного адміністративного суду Гулик А.Г., перевіривши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до відділу державної виконавчої служби Старосамбірського районного управління юстиції Львівської області про скасування постанов, зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до відділу державної виконавчої служби Старосамбірського районного управління юстиції Львівської області, в якому просить суд:

- скасувати постанови про повернення виконавчого документа стягувачеві відділу державної виконавчої служби Старосамбірського районного управління юстиції Львівської області від 03.03.2016року ВП № 48321540 та ВП № 48321892;

- зобов'язати відповідача провести опис, оцінку та реалізацію ? земельної ділянки в с.Тур'є (кадастровий номер НОМЕР_1) яка належить ОСОБА_2.

Дослідивши матеріали позовної заяви, суддя дійшов висновку, що у відкритті провадження в адміністративній справі слід відмовити, виходячи з наступного.

Суддею встановлено, що позивач оскаржує постанови про повернення виконавчих документів стягувачеві від 03.03.2016року ВП № 48321540 та ВП № 48321892.

Також, позивач просить суд зобов'язати відповідача провести опис, оцінку та реалізацію ? земельної ділянки в с.Тур'є яка належить ОСОБА_2.

Із зазначених постанов про повернення виконавчих докуменів стягувачеві від 03.06.2016р. вбачається, що виконавчі провадження у межах яких їх прийнято, відкрито на підставі виконавчих листів, виданих Старосамбірським районним судом Львівської області №1322/1507/2012 від 09.04.2013року та №455/545/14-ц від 03.12.2014року за результатами розгляду справ в порядку цивільного суддочинства.

Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 4 листопада 1950 року (далі - Конвенція) кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.

Європейський суд з прав людини у рішенні від 12 жовтня 1978 року у справі «Zand v. Austria» вказав, що словосполучення «встановлений законом» поширюється не лише на правову основу самого існування «суду», але й на дотримання таким судом певних норм, які регулюють його діяльність. Поняття «суд, встановлений законом» у частині першій статті 6 Конвенції передбачає «усю організаційну структуру судів, включно з <…> питаннями, що належать до юрисдикції певних категорій судів <…>». З огляду на це не вважається «судом, не встановленим законом» орган, котрий, не маючи юрисдикції, судить осіб на підставі практики, яка не передбачена законом.

Відповідно до ч.2 ст.2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Особливості провадження у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності державної виконавчої служби врегульовано статтею 181 КАС України, відповідно до якої учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.

Таким чином, учасники виконавчого провадження, яким є позивач, мають право звернутись до адміністративного суду у випадку, якщо законом не встановлено іншого порядку судового оскарження.

Саме такий інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності органів державної виконавчої служби передбачений статтею 383 Цивільного процесуального кодексу України. Так, сторони виконавчого провадження мають право звернутися до суду із скаргою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби під час виконання судового рішення, ухваленого відповідно до цього Кодексу, порушено їх права чи свободи.

Враховуючи те, що позивач просить скасувати постанови про повернення виконавчих документів стягувачеві від 03.03.2016року ВП № 48321540 та ВП № 48321892, ухвалених відповідно до ЦПК України Старосамбірським районним судом Львівської області та зобов'язати орган державної виконавчої служби провести опис, оцінку та реалізацію ? земельної ділянки боржника, суд дійшов до висновку, що такі вимоги підлягають розгляду загальним місцевим судом за правилами передбаченими Цивільним процесуальним кодексом України.

Такий висновок узгоджується із правовою позицією, викладеною у постанові Пленуму Вищого адміністративного суду України 13.12.2010р. № 3 (в редакції від 12.09.2014 року) «Про практику застосування адміністративними судами законодавства у справах із приводу оскарження рішень, дій чи бездіяльності державної виконавчої служби».

У пункті 2 Постанови зазначено, що до юрисдикції адміністративних судів належать усі справи з приводу оскарження рішень, дій чи бездіяльності органів державної виконавчої служби при виконанні всіх виконавчих документів, крім тих, відносно яких законом установлено інший, виключний порядок їх оскарження.

При цьому роз'яснено, що критеріями визначення юрисдикції судів щодо вирішення справ з приводу оскарження рішень дій чи бездіяльності органів державної виконавчої служби при виконанні судового рішення є юрисдикційна належність суду, який видав виконавчий документ, та статус позивача як сторони у виконавчому провадженні.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.109 КАС України, суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.

Суддя роз'яснює позивачу, що вказаний спір підлягає розгляду Старосамбірським районним судом Львівської області за правилами ЦПК України.

Керуючись ст.ст. 109, 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя,

УХВАЛИВ:

Відмовити у відкритті провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до відділу державної виконавчої служби Старосамбірського районного управління юстиції Львівської області про скасування постанов, зобов'язання вчинити дії.

Копію ухвали про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі невідкладно надіслати особам, які подали позовну заяву, разом із позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами.

Повторне звернення тієї ж особи до адміністративного суду з таким самим позовом, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається.

Ухвала може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.

Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.

Суддя А.Г. Гулик