Копія
Справа № 822/396/16
про повернення позовної заяви
24 березня 2016 рокум. Хмельницький
Суддя Хмельницького окружного адміністративного суду Майстер П.М., ознайомившись з позовною заявою Управління Пенсійного фонду України в Хмельницькому районі Хмельницької області до Виробничо-торгівельного сільськогосподарського кооперативу "Маяк" про стягнення заборгованості,
Управління Пенсійного фонду України в Хмельницькому районі Хмельницької області звернулось до суду із позовом до Виробничо-торгівельного сільськогосподарського кооперативу "Маяк" про стягнення заборгованості.
У зв'язку з виявленням недоліків в позовній заяві позивачу було надано термін для їх усунення, та зобов'язано протягом семи днів з дня отримання ухвали суду від 14.03.2016 року про залишення позовної заяви без руху, надати докази сплати судового збору в розмірі, встановленому Законом України "Про судовий збір".
23.03.2016 року від позивача до суду надійшло клопотання про відстрочення сплати судового збору.
Дослідивши клопотання про відстрочення сплати судового збору, суд дійшов висновку, що його слід залишити без задоволення з наступних підстав.
22.05.2015 Верховною радою України прийнято Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору", який набрав чинності з 01.09.2015. В статті 5 Закону наведено перелік суб'єктів, які користуються пільгами щодо сплати судового збору, проте управління ПФУ не звільняються від його сплати.
Пунктом 2 Прикінцевих положень даного закону постановлено Кабінету Міністрів України забезпечити відповідне фінансування державних органів, які позбавляються пільг щодо сплати судового збору.
Відповідно до постанови пленуму Вищого адміністративного суду України "Про судову практику застосування адміністративними судами окремих положень Закону України від 8 липня 2011 року № 3674-VI "Про судовий збір" у редакції Закону України від 22 травня 2015 року 484-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору" № 2 від 05.02.2016 року обмежене фінансування бюджетної установи не є підставою для її звільнення від сплати судового збору, не є вказані аргументи і підставою для відстрочення його сплати.
Таким чином, враховуючи вищезазначене, з метою дисциплінування суб'єктів владних повноважень у відносинах із судами та унеможливлення зловживання ними своїми процесуальними правами, а також враховуючи наявність зобов'язань державних органів, зокрема, сплати судового збору, підстави для задоволення клопотання про відстрочення сплати судового збору відсутні.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що позивачем належним чином недоліки позовної заяви залишеної без руху не усунуті.
Відповідно до п. 1 ч. 3 ст. 108 КАС України позовна заява повертається позивачеві, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху.
Керуючись п. 1 ч. 3 ст. 108, ст.165 КАС України, суд -
Позовну заяву повернути Управлінню Пенсійного фонду України в Хмельницькому районі Хмельницької області
Копію ухвали та позовну заяву з усіма доданими до неї матеріалами надіслати позивачу.
Ухвала суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Ухвала набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.
Суддя/підпис/
"Згідно з оригіналом" Суддя П.М. Майстер