Ухвала від 22.03.2016 по справі 583/832/16-а

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 березня 2016 р.Справа № 583/832/16-а

Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Григорова А.М.

Суддів: Тацій Л.В. , Подобайло З.Г.

за участю секретаря судового засідання Гришко Ю.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на постанову та ухвалу Охтирського міськрайонного суду Сумської області від 18.03.2016р. по справі № 583/832/16-а

за позовом ОСОБА_1

до Сонячненської сільської виборчої комісії , Голови Сонячненської сільської виборчої комісії третя особа Центральна виборча комісія

про визнання незаконними та протиправними дій,

ВСТАНОВИЛА:

ОСОБА_1, звернулась до Охтирського міськрайонного суду Сумської області з позовом до Сонячненської сільської виборчої комісії , Голови Сонячненської сільської виборчої комісії третя особа Центральна виборча комісія про визнання незаконними та протиправними дій.

Позивачка свої вимоги мотивує тим, що вона має намір реалізувати свої право на обрання депутатом Сонячненської сільської ради по округу № 12, голосування буде проводитися 03.04.2016 року, а виборчий процес розпочався 13.02.2016 року відповідно до оприлюдненої постанови Сонячненської СВК № 25 від 03.02.2016 року. З 03.03.2016 року по 16.03.2016 року Сонячненська СВК не оприлюднює на території Сонячненської сільської ради, території с. Іллічівка, по виборчому округу № 12 Сонячненської сільської ради ніякої інформації про свою роботу, хоча Харківським апеляційним адміністративним судом Сонячненська СВК зобов'язана оприлюднювати цю інформацію. Тому порушує питання про визнання незаконними та протиправними дій Сонячненської СВК стосовно порядку опублікування та оприлюднення документів, пов'язаних з підготовкою і проведенням виборів по виборчому округу № 12 Сонячненської сільської ради.

Ухвалою Охтирського міськрайонного суду Сумської області від 18.03.2016 року закрито провадження у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Сонячненської сільської виборчої комісії, голови Сонячненської сільської виборчої комісії, третя особа Центральна виборча комісія про визнання незаконними та протиправними дій в частині вимог щодо не опублікування відповідачем інформації про свій склад, місцезнаходження та режим роботи.

Постановою Охтирського міськрайонного суду Сумської області від 18.03.2016 року у задоволені позовних вимог ОСОБА_1 відмовлено. Стягнуто з ОСОБА_1 суму несплаченого судового збору за подання позовної заяви у розмірі 551, 20 грн., який підлягає сплаті за реквізитами: отримувач - Охтирське УК (Охтирський район), МФО 837013, код ЄДРПОУ 37981563, банк: ГУДКСУ у Сумській області, рахунок-31213206700013, код класифікації доходів бюджету - 22030101, код ЄДРПОУ Охтирського міськрайонного суду Сумської області 26440802.

ОСОБА_1, не погоджуючись з вказаними рішеннями суду, в апеляційній скарзі вказує, що рішення суду першої інстанції є незаконними та такими, що прийняті з порушенням норм матеріального та процесуального права, просить суд апеляційної інстанції скасувати ухвалу (в апеляційній скарзі помилково зазначено постанова) Охтирського міськрайонного суду від 18 березня 2016 року по справі № 583/832/16-а (2-а/583/38/16) стосовно закриття провадження у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Сонячненської сільської виборчої комісії, до голови Сонячненської сільської виборчої комісії, третя особа Центральна виборча комісія про визнання незаконними та протиправними дій, в частині вимог щодо не опублікування відповідачем інформації про свій склад, місцезнаходження та режим роботи та прийняти нову вмотивовану постанову та скасувати постанову Охтирського міськрайонного суду від 18 березня 2016 року по справі № 583/832/16-а (2-а/583/3 8/16) стосовно відмови в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1. Стягнути з ОСОБА_1 суму несплаченого судового збору за подання позовної заяви у розмірі 551грн. 20 коп. та прийняти нову вмотивовану постанову. В апеляційній скарзі зазначає щодо відомостей, які повинна була оприлюднити комісія з посиланням на ч. 8 ст. 42 Закону України "Про місцеві вибори" та зазначає, що не оскаржувала у позові дії відповідача, що вже були вирішені судом.

Сторони в судове засідання не з'явились, були повідомлені належним чином. Від представника позивача надійшло клопотання про розгляд справи без їх участі.

Враховуючи неявку в судове засідання всіх осіб, які приймають участь у справі, фіксування судового засідання по справі за допомогою звукозаписувального пристрою згідно ст. 41 КАС України не здійснюється.

Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, правильність застосування судом першої інстанції норм чинного законодавства, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.

Колегія суддів погоджується з вказаними висновками суду першої інстанції, виходячи з таких підстав.

Судом першої інстанції встановлено , що постановою Сонячненської сільської виборчої комісії Охтирського району Сумської області № 25 від 13 лютого 2016 року визнано повторні вибори по одномандатному виборчому округу № 12 такими, що не відбулися та призначено повторні вибори по одномандатному виборчому округу № 12 на 03 квітня 2016 року, виборчий процес яких розпочинається з 13 лютого 2016 року.

Оскільки дана обставина встановлена постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 14.03.2016 року у справі № 583/737/16-а за позовом ОСОБА_1 до Сонячненської СВК, голови Сонячненської СВК, третя особа ЦВК про визнання незаконною та протиправною бездіяльності та зобов'язання до вчинення дій, то відповідно до положень ст. 72 КАС України не потребує доказування.

Позивачка зазначає, що з 03 по 16 березня 2016 року Сонячненська СВК не оприлюднює по виборчому округу № 12 ніякої інформації про свою роботу.

Позивачка порушує питання про визнання незаконними та протиправними дій Сонячненської СВК, однак зі змісту її вимог вбачається, що нею оскаржується бездіяльність Сонячненської СВК, яка полягає в не публікуванні та не оприлюдненні документів, пов'язаних з підготовкою та проведенням виборів по виборчому округу № 12.

Законом України "Про місцеві вибори" визначаються основні засади, організація і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів та старост.

Положеннями статті 25 зазначеного Закону визначені повноваження територіальних виборчих комісій, зокрема сільська, селищна територіальна виборча комісія забезпечує підготовку та проведення відповідних місцевих виборів;утворює одномандатні виборчі округи по виборах депутатів сільської, селищної ради, встановлює їх межі, єдину нумерацію; реєструє кандидатів у депутати відповідно сільської, селищної ради у відповідних одномандатних виборчих округах, їх довірених осіб та видає їм посвідчення; реєструє кандидатів на посаду відповідно сільського, селищного голови, старости, їх довірених осіб та видає їм відповідні посвідчення; повідомляє населення про зареєстрованих кандидатів у депутати відповідної сільської, селищної ради, кандидатів на посаду сільського, селищного голови, старости; затверджує текст виборчих бюлетенів по виборах депутатів відповідної місцевої ради, а також сільського, селищного голови, старости, забезпечує виготовлення виборчих бюлетенів, передає їх дільничним виборчим комісіям; скликає у разі необхідності за власною ініціативою засідання дільничної виборчої комісії; вирішує питання щодо використання коштів на проведення місцевих виборів, розподіляє кошти між дільничними виборчими комісіями, здійснює контроль за їх цільовим використанням; сприяє організації зустрічей кандидатів у депутати відповідно сільської, селищної ради, кандидатів на посаду відповідно сільського, селищного голови, старости з виборцями; забезпечує виготовлення бланків протоколів та іншої виборчої документації, передає їх відповідним дільничним виборчим комісіям; здійснює контроль за наданням списків виборців дільничними виборчими комісіями для загального ознайомлення та уточнення; реєструє офіційних спостерігачів від кандидатів у депутати відповідної сільської, селищної ради та кандидатів на посади сільських, селищних голів, старост, від громадських організацій; здійснює контроль за використанням кандидатами власних виборчих фондів згідно із цим Законом; встановлює підсумки голосування та результати виборів депутатів відповідної сільської, селищної ради та відповідного сільського, селищного голови, старости; реєструє обраних депутатів сільської, селищної ради; реєструє обраного сільського, селищного голову, старосту; організовує проведення повторного голосування і повторних виборів у випадках, передбачених цим Законом; встановлює підсумки голосування з виборів депутатів районної ради в територіальних виборчих округах, утворених у межах відповідного села, селища, передає ці підсумки до районної виборчої комісії; здійснює інші повноваження, передбачені цим та іншими законами України.

Згідно з положеннями ч. ч. 1, 2 ст. 13 Закону України "Про місцеві вибори", виборчі комісії інформують громадян України про свій склад, місцезнаходження та режим роботи, про виборчі округи і виборчі дільниці, про основні права виборців (у тому числі про право оскарження рішень, дій чи бездіяльності виборчих комісій, органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій, їх керівників, інших посадових та службових осіб, які обмежують або порушують виборчі права), про порядок заповнення виборчих бюлетенів, забезпечують можливість для ознайомлення виборців зі списками виборців, відомостями про кандидатів, оприлюднюють протоколи про підрахунок голосів виборців, про підсумки голосування та результати місцевих виборів, надають іншу інформацію у випадках, передбачених цим Законом. Рішення органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, їх посадових та службових осіб, що стосуються місцевих виборів та зачіпають законні права громадян, а також рішення виборчих комісій доводяться до відома громадян через друковані засоби масової інформації або оприлюднюються в інший спосіб у триденний строк з дня їх прийняття, якщо інше не передбачено законом.

Постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 14.03.2016 року захищене право позивачки у справі за позовом ОСОБА_1 до Сонячненської СВК, голови Сонячненської СВК, третя особа ЦВК про визнання незаконною та протиправною бездіяльності та зобов'язання до вчинення певних дій № 583/737/16-а, позовні вимоги ОСОБА_1 в частині зобов'язання Сонячненської СВК оприлюднювати інформацію у строки та у спосіб, передбачений Законом України "Про місцеві вибори" частково задоволені та захищене право позивачки шляхом зобов'язання Сонячненської сільської виборчої комісії Охтирського району Сумської області оприлюднити інформацію, передбачену Законом України "Про місцеві вибори" та Порядком організації роботи та ведення діловодства у виборчих комісіях з місцевих виборів, затвердженого Постановою Центральної виборчої комісії від 05 вересня 2015 року № 228 про свій склад, місцезнаходження та режим роботи.

В позовній заяві поданій до суду першої інстанції позивачка чітко посилається на бездіяльність відповідача щодо не оприлюднення документів, які повинні бути оприлюднені за постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 14.03.2016 року.

Тобто за змістом позову він охоплює бездіяльність відповідача, щодо якої спір вже вирішено судом.

Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 157 КАС України, суд закриває провадження у справі, якщо є такі, що набрали законної сили, постанова чи ухвала суду з того самого спору і між тими самими сторонами.

Спір між сторонами щодо захисту порушеного права позивачки в частині вимог щодо не опублікування відповідачем інформації про свій склад, місцезнаходження та режим роботи вже вирішений постановою суду, яка набрала законної сили.

У зв'язку з наведеним ухвалою Охтирського міськрайоного суду Сумської області від 18.03.2016 року провадження у цій частині закрито на підставі п. 4 ч. 1 ст. 157 КАС України в зв'язку з тим, що є така, що набрала законної сили постанова суду з того самого спору і між тими самими сторонами.

Суд апеляційної інстанції не приймає обґрунтування позивачки, викладених в апеляційній скарзі, що нею не оскаржено бездіяльність щодо не оприлюднення інформації про склад, місцезнаходження та режим роботи комісії, оскільки таке оприлюднення та така інформація охоплюється вимогою позову щодо незаконності дій стосовно опублікування та оприлюднення документів пов'язаних з підготовкою і проведенням виборів.

Щодо тверджень позивачки про бездіяльність Сонячненської СВК щодо не оприлюднення іншої інформації про свою роботу, то позивачкою не зазначено, яку саме інформацію, передбачену Законом України "Про місцеві вибори", яка б зачіпала її законні права, крім захищених судом, не оприлюднила Сонячненська СВК.

У позові жодним чином не визначено, яка саме бездіяльність (дії) відповідача порушують права позивачки, не зазначено, які конкретно дії не вчинив позивач, не зазначено яку інформацію чи документи не оприлюднив (крім посилань на не оприлюднення документів по яких спір судом вже вирішено).

Відповідно відсутнє обґрунтування порушеного права.

Також колегія суддів зазначає, що відповідно ч. 2 ст.. 11 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог.

У позові та суді першої інстанції позивачка не визначилася щодо конкретних дій (бездіяльності) що порушують її права.

Тому суд апеляційної інстанції не приймає доводів апеляційної скарги щодо не оприлюднення інформації щодо реєстрації кандидатів у депутати згідно ч. 8 ст. 42 Закону України "Про місцеві вибори".

За таких обставин, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції викладеними у постанові та ухвалі Охтирського міськрайонного суду Сумської області від 18.03.2016 року та зазначає, що доводи апеляційної скарги не впливають на правомірність висновків суду. Підстави для скасування рішень суду першої інстанції відсутні.

Також керуючись ст.. 94 КАС України ч. 3 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" колегія суддів вважає необхідним стягнути з ОСОБА_1 судові витрати у вигляді судового збору за подання апеляційної скарги на постанову у сумі 606 грн. 32 коп. та за подання апеляційної скарги на ухвалу у сумі 1378 грн. 00 коп. на користь Державного бюджету України (УДКСУ у Червонозаводському районі м. Харкова, МФО 851011, код ЄДРПОУ 37999628, банк : ГУ ДКСУ в Харківській області, рахунок - 31210206781011, код класифікації доходів бюджету - 22030001, код ЄДРПОУ Харківського апеляційного адміністративного суду 34331173).

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п.1 ч.1 ст. 198, п.1 ч.1 ст. 199, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст.206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу залишити без задоволення.

Постанову та ухвалу Охтирського міськрайонного суду Сумської області від 18.03.2016р. по справі № 583/832/16-а залишити без змін.

Стягнути з ОСОБА_1 судові витрати у вигляді судового збору у сумі 1984 грн. 32 коп. на користь Державного бюджету України (УДКСУ у Червонозаводському районі м. Харкова, МФО 851011, код ЄДРПОУ 37999628, банк : ГУ ДКСУ в Харківській області, рахунок - 31210206781011, код класифікації доходів бюджету - 22030001, код ЄДРПОУ Харківського апеляційного адміністративного суду 34331173).

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та оскарженню не підлягає.

Головуючий суддя (підпис)Григоров А.М.

Судді(підпис) (підпис) Тацій Л.В. Подобайло З.Г.

Повний текст ухвали виготовлений 22.03.2016 р.